Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.10.2023., 12:56   #631
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,365
Citiraj:
Autor Bl@de Pregled postova
proučavao sam i ja beelink king-a čak mi je i malo falilo da ubodem king 2 verziju, stalno sam se nečkao jer me vrača na gornji odlomak, ne znam jel mi se da vrtit custom os, pa to stalno ručno updejtat, zelim out of box rješenje.
xxxElec snimiš na SD karticu, jednom bootaš box sa stisnutom reset tipkom i to je sve što ikada moraš raditi sa instalacijom ili apdejtanjem dok god taj čipset ima podršku Core/LibreEleca. Sve radi sam.
Ili uopće ne apdejtaš i imaš OS koji će stalno raditi kao što je radio i prvog dana.
franzD je online   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 12:58   #632
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Aha mislio si da Shield glumi backup storage za mobove i sl. Nisam probao ali ne vidim to kao optimalnu opciju. Radit ce, mozda ne preko FTP-a, ali moci ce preko SMB-a. Al nije mi to nimalo optimalno i uvjerljivo rjesenje. Prije svega jer je to Android sa mountanim usb diskom, ne zelim ni razmisljati kada ce tu nesto poci po zlu jer nemas bas nikakvu kontrolu.

AV1 - Znaci na pomolu je masovni upgrejd, ne samo boxeva, nego i kompova, radnih stanica, sve sa starim CPU-ovima/grafama... I x265 je tu vec sto godina pa opet nije takva drama. Ja bih to ipak uzeo sa zrnom soli i gledao unaprijed 5 godina, ne bas 10-15.

A glede FTP-a i djece, mislim da imas krivi pristup problematici. Nije problem hoce li se dogoditi sranje, nego kada ce se dogoditi Naustrb prakticnosti i lakoce koristenja posezes ka robusnim i manje fleksibilnim rjesenjima.

Kada i ako budes isao u smjeru NAS-a, imaj na umu sljedece - podrska za btrfs filesystem, snapshotovi, backup makar samo bitnih stvari bilo na cloud ili vanjski usb disk. Mozes ici i korak dalje pa napraviti sve po ps-u i ukljuciti backup na udaljenu lokaciju, ali ajmo reci da ti to sad tu ne treba.
I sta ce se dogoditi? Klinac pobere ransomware, ode komp u kapuz, ode mountani storage i pola NAS-a u kapuz, a ti to skuzis nakon 5 dana... Nemas problema sve dok ne koristis admin usera nego klinac ima svoj limitirani account. Logiras se na NAS kao admin, vratis snapshot otprije 6 dana i prst u uho. Stvar je toliko fleksibilna, a kada se pokrijes s dodatnim backupom onda olabavis uzde i opustis se i konacno uzivas u streamanju preko sambe

Zastita od ransoma je malo kompleksnija stvar. Ako planiras raditi backupove na offline diskove, mooozda ces sprijeciti to u startu. Samo onda ides u jos manje fleksibilne vode i ne znam koliko se to nekome da zafrkavati danas, pogotovo s djecom koja zele da sve radi i nema downtimea. Morat ces preci na mracn(ij)u stranu pa makar pod cijenu novih sijedih
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 12:59   #633
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor Bl@de Pregled postova
@Ziiky

proučavao sam i ja beelink king-a čak mi je i malo falilo da ubodem king 2 verziju, stalno sam se nečkao jer me vrača na gornji odlomak, ne znam jel mi se da vrtit custom os, pa to stalno ručno updejtat, zelim out of box rješenje.

obojica ste pogodili bit tak da ću i ja morat na dve mašine, u krajnosti synology NAS složit a prije toga odabrat koji točno box.

P.S.
Jedno pitanje. Da li svi ti boxovi znaju radit sa FTP serverima ili samo samba, odnosno DLNA. tj da li kad imas synology NAS složiš FTP server možer preko FTPA vući podatke na recimo shield preko plexa/kodija

P.S.S.

evo sad pak gledam forume shiled ne podržava opet neki codec AV1 koji kažu sad postaje standard, ne zam koliko je to bitno, ja još uvijek živim u dobu x.264 p mi sve to postaje SF.
Pa naveo sam ti razdoblje od 15-ak godina i 3-4 izmjene boxa s time da snaga nadasnjih brendiranih boxeva je nenadyebiva, CE je brutalno stabilan (iako je to Kodi, nemoj ga uspoređivati s android verzijom) i realno nikada nećeš trebati ništa jače za CE koji sve vrti sa 10-15% procesorske snage. Di ćeš bolje out of the box rješenje?! GTking je izašao 2019 kada sam ga kupio i do sada u 4 godine sam jednom dirnuo prstom u njega jer mi je micro SD krepala pa sam pomoću backup-a (trivijalna rabota daljincen uz 4 klika) CE prebacio na drugu karticu i peglaj dalje.

Kako misliš ručno update-ati? To što tvdiš nije točno!
Unutar CE postavki imaš izbornik gdje kvačkaš dal da ti se CE automatski update-a ili ne ... kao i u svakom programu, kao i na svakom drugom uređaju.
Treća opcija je da te samo obavijesti da je stigao update pa ako želiš update onda ručno klikneš da se updejta nakon čega restartaš CE, opet daljincem. Četvrta je opcija kojom omogućavaš update nightly buildova.
Prvi puta kad formiraš CE na SD kartici i ubodeš ju u box ,to je to, nadalje je klikanje daljincem, mišem ili airmišem što god već koristiš.

Od protokola koristim NFS isključivo i radi bez greške i kako sam mijenjao boxeve uvijek je jako dobro radilo. Samba i DLNA rade, al ih ne koristim.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 25.10.2023. u 13:08.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 13:08   #634
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
ovo šta spominješ oko kućne mreže, sambe, ftp-a... to se sve rješava DOZVOLAMA.

točno definiraš usere i koji user će ćemu pristupati.

ftp kao servis mislim da je relativno abandon-ware jedno 20tak godina, tko još i za šta koristi ftp, koji je krajnje nesiguran i prevaziđen način hostanja.

dakle, digneš si na nasu smb share sa userima, i definiraš usera koji će pristupati folderu sa filmovima, sa slikama, sa torrentima...

složiš si snapshote i automatizirano backupiranje. ktome nas nije backup.

obzirom da kodi ima loš implementiranu sambu, a o čemu je bilo priče u temi u xiaomi mi boxu, na nasu si digneš webdav share i na kodi si mountaš foldere kroz webdav. obzirom da je nevidljiv windowsima (nativno barem), onda nema tu nekog straha, a za windowse ionako (opet) digneš smb share sa userima.



plex pass ti treba za hw transcode. MISLIM i za dlna server, nisam siguran. ja imam staru verziju servera i ne treba mi plex pass da mi vrti dlna, ali mislim da je s nekom verzijom servera to bačeno pod plex pass.



av1 nek te ne zabrinjava za sada... to šta streaming servisi prelaze na njega ne znači da će preko noći ukinuti hevc. youtube je skoro 10 godina paralelno podržavao stare codece. u 10 godina ćeš kupit novi box ionako.



u svakom slučaju mislim da i dalje previše kompliciraš i gledaš previše dugoročno na nešto šta je predviđeno da se periodički mijenja.

nabavi NAS i nek ti to bude baza, a sve ostalo ostavi klijentima da se bakću sa trenutnim potrebama.

uzmeš droid box za 50 eura, za 5 godina uzmi novi za opet 50 eura koji će podržavati stvari koje ovaj danas ne podržava.

lokalni sadržaj će ti uvijek raditi dok god imaš materijal kojeg trenutni box podržava, ako je to hevc, onda se drži hevca. kad izađe h266/267/666 kupit ćeš , kao i mi ostali, uređaj koji ga podržava.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 13:34   #635
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
... moj kompleti setup je u ove 2 kutijice.

Lijevo je prastari Synology 112j s Transmissionom koji se u zadnjih 10 godina ugasi jedino ako nestane struje, znači nikada.
Kako sam ga tada složio nikad u jjega nisam dirnuo. Što me u neku ruku i grozi jer dugo planiram uzeti Synology DS 220+ i frka me dal ću znati opet posložiti sve ovlasti i transsmission, a ne znam dal se preko backapa moze sve to pebaciti u novi NAS?! 🤔

Desno od pojacala je GTking s CE.
Gdje ja tu i oni, selio sam 3x ... to dvoje prvo ide pod ruku 😆😍
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 13:57   #636
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
nemože backup sa stare na novu verziju synology os-a.

ja sam radio to nedavno i staru verziju dignuo na v7 da bi mogao prebaciti korisnike i prava kroz backup na novi nas.

ili uzmeš novi nas koji dolazi sa v6, napraviš šta treba i tek onda pukneš upgrade na v7.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 15:03   #637
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,983
Znači sada se vrti preko ftp-a backup svih mobača a usb disk koji je spojen na moj PC, i to radi prvoklasno poštelaš i više ne misliš. To je za sad, jer nemam resursa za više. Zato u idućoj etapi uzimam NAS ili Box, iskreno rađe bi box jer dobijem kratkoročno daleko veći broj opcija vezano za TV koji mi fale već 10 godina, a nakon toga bi išao NAS, te posilje toga offline backup.

@Ziiky

sa android custom firmware-ovima sam se bavio još davne negdje 2012. godine, pa sam pretpostavio da je ista stvar s boxovima, stalno nešto upgredjat jer treba nešto fixat a ne da mi se to, pogotovo kad moram nešto ištekat deset puta u komp u istom danu da popeglam pravu verziju pa da to proradi. Ok može biti da nije takva situacija s boxovima jer nisam do sad koristio ali eto old memories.

@jp_rv

moraš razumjeti da sam još 2005. godine administrirao mrežne sustave i bavio s FTP-serverima i teško starog psa naučit novim trikovima. Zato i takva rješenja. Funkcionira tak pa ne mijenjam. Znam također da je kompletno rješenje složit user permissions ali fakat nemam uz klince za to vremena pa tražim neka brža rješenja.

Niš ok, koji box uzet onda, cca 100€ provjereno rješenje, synology će još malo pričekat. Znači bilo bi mi bitno da ima 1 gbps port, pa barem jedan USB3, da ne trza i da je user friendly
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 15:49   #638
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
Koji media player može provjereno pokrenuti bluray ripove najveće dostupne sa Stremia?

Google Chromecast 4k i Xiaomi box s ne mogu-provjereno.

Brzina interneta je 1000/500
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 16:03   #639
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 632
Fire Cube
Ante M je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2023., 18:49   #640
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar