Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.02.2008., 00:38   #31
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor MahnitiTapir Pregled postova
Taj full load je stvarno čudna mjera,....
Baš sam Rejzeru objašnjavo da mi proc na 4 GHz ima temperature (PRIME95 Large FFT) 61 (CPU), 70,5 (jezgre) radi stabilno pod Prime 95. Približno iste vrijednosti su i sa blend testom.

A kad pokrenem World in Conflict, prva stabilna frekva mi je 3600 MHz na 1.416V (pod opterećenjem, u biosu je nazivna freka 1,5 ili čak malo više) temperature proce su znatno niže nego pod Prime95 Large FFT testom...

Očito je tu negdje granica jer je na 3700 MHz mi se skrši u WIC nakon 10min igranja dok je u Prime 95 stabilan neograničeno...

btw.
Na poslu imam E4500 i ne ide mi preko 2800 MHz...
Jesam jednostavno popušio lošu procu ili ima neka fora?!
Testiraj Small FFT. Koji uopce Prime95 imas? Mozda je neka starija verzija koja ne optereti obje jezgre.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2008., 01:26   #32
MahnitiTapir
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
Citiraj:
Autor SRV Pregled postova
Testiraj Small FFT. Koji uopce Prime95 imas? Mozda je neka starija verzija koja ne optereti obje jezgre.

Ma nije...
Najnoviji je Prime95 i jednako optereti obje jezgre...
Imaju istu temperaturu i po taskmanageru su jednako opterećene...

A što bi Small FFT trebao uraditi?

U Prime-u piše da je large fft najintezivniji što se tiče temperature a small fft bi trebao intenzivnije opterećivati fpu...
MahnitiTapir je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2008., 19:30   #33
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Evo nakon ovog posta sam skinuo svoj BT i vidio da mi je baza konkavna! hladnjak je nalijegao samo sa rubovima na proc (kasnije sam skuzio da imam peh da je i proc malo konkavan). I posto je vec bio skint hladnak otisao sam do ducana kupio par brusnih papira , 180 za full grubo, 600 i 800 za fino i 1000 i 2000 za super fino. jos sam otisao do staklara i pitao za staklo 20 cm x 30 cm i frajem me pogledao cudno kad sam mu rekao za sta trebam ali bar nije bio skup -> 4 kn za staklo . Doma sam nasao purol pastu te se bacio na posao i za cca 3 sata sam izravnao bazu i doveo je do sjaja na razini koleginog freezeera. Prije su mi temp u idleu bile 42-43, load 69-70. Nakon ovog ravnanja je idle 32-35 do 57-58 u loadu. Koristio sam orthos full stress 2 sata. Inace je proc e4400 (320x10 @ 1.36V). Mislim da bi dobio jos bolje rezultate da sam i proc tako sredio, ali bi izgubio garanciju pa sam odustao.
Eto, rezultatima sam jako zadovoljan
& na uputama!
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2008., 12:09   #34
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Ispolirao sam svog Freezera. Dobio svega jedan celzijevac manje.

Baza je vec bila ravna, stoga nema nekih poboljsanja. Pasta je MX-2 tako da je moguce da joj je svejedno kakva je baza, da li hrapava ili glatka.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2008., 12:24   #35
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
Citiraj:
Autor SRV Pregled postova
Ispolirao sam svog Freezera. Dobio svega jedan celzijevac manje.

Baza je vec bila ravna, stoga nema nekih poboljsanja. Pasta je MX-2 tako da je moguce da joj je svejedno kakva je baza, da li hrapava ili glatka.
a ja se baš ovaj tjedan spremam ispolirat 2 freezera
nije baš neki dobitak
PS. dođi malo na MSN
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2008., 21:54   #36
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Steta sto nemam slike kako je izgledo (Freezer64Pro) prije poliranja al samo mogu rec, uzasno pa sam se primio malo posla i u 15min smirglanja dobio sljedece:



sa 800 te 1200 ... ploca mi vrisnula pa nisam mogo provjerit razliku al nevjerujem da je velika jer ionako nisam puno izravno bazu a i nije da je konkavna. Trebo je ic u prodaju a onakvoga nisam mogo prodat pa eto
Sve u svemu, kad nabavim plocu mozda se poigram i jos poliranja ako nista radi nedostatka ogledala u sobi
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2008., 23:10   #37
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor Lihto Pregled postova
a ja se baš ovaj tjedan spremam ispolirat 2 freezera
nije baš neki dobitak
PS. dođi malo na MSN
Ladno SRV pojavi se na MSN-u već jednom.

Tih 1°C i nije neki dobitak, ali šta je tu je. Zadovoljstvo je imati nešto svojom rukom urađeno/dorađeno. Pogotovo Lihto, sad će on imati 2 komada svojeručno obrađenih frizera.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2008., 23:51   #38
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Ladno SRV pojavi se na MSN-u već jednom.

Tih 1°C i nije neki dobitak, ali šta je tu je. Zadovoljstvo je imati nešto svojom rukom urađeno/dorađeno. Pogotovo Lihto, sad će on imati 2 komada svojeručno obrađenih frizera.
ma neću sam radit moram domyija upregnut barem kao nadzor da ne sjebem freezere,nije meni sad to neko zadovoljstvo nego moram ovog celerona(u NAS-u) ohladit ide on na nekih 45°C sad u idle(s tim da je freezer na 600rpm) a ne bi se trebo grijat preko 30°C,moram još i drugu ploču ubost pa sam kontao fino spustit proc na 1V+frezer ovak ulickan nebi se trebo grijat nimalo
U svakom slučaju ovaj tjedan je akcija pa javim reze
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2008., 10:23   #39
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor Lihto Pregled postova
ma neću sam radit moram domyija upregnut barem kao nadzor da ne sjebem freezere,nije meni sad to neko zadovoljstvo nego moram ovog celerona(u NAS-u) ohladit ide on na nekih 45°C sad u idle(s tim da je freezer na 600rpm) a ne bi se trebo grijat preko 30°C,moram još i drugu ploču ubost pa sam kontao fino spustit proc na 1V+frezer ovak ulickan nebi se trebo grijat nimalo
U svakom slučaju ovaj tjedan je akcija pa javim reze
Hmm, nisam znao da freezer ide i na s.370. I nemoj preopteretiti Domyja, trebaće nam još.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2008., 12:23   #40
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova
Steta sto nemam slike kako je izgledo (Freezer64Pro) prije poliranja al samo mogu rec, uzasno pa sam se primio malo posla i u 15min smirglanja dobio sljedece:



sa 800 te 1200 ... ploca mi vrisnula pa nisam mogo provjerit razliku al nevjerujem da je velika jer ionako nisam puno izravno bazu a i nije da je konkavna. Trebo je ic u prodaju a onakvoga nisam mogo prodat pa eto
Sve u svemu, kad nabavim plocu mozda se poigram i jos poliranja ako nista radi nedostatka ogledala u sobi
Kao da si koristio pastu za poliranje, a? Ja nisam dobio takav sjaj niti sa 2000 granulacijom.
SRV je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.02.2008., 13:03   #41
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Hmm, nisam znao da freezer ide i na s.370.
ne ide,samo moram sig update-at,i za HTPC i za NAS

SRV@imaš tih polirat pasta za nekih 15kn ako i toliko,je barem mene moja koštala,pa još to sredi do kraja možda padne još koji stupanj
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2008., 13:11   #42
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor MahnitiTapir Pregled postova
A sve matične su Asus P5K.

Šta hoćeš reći da je možda napajanje u pitanju?

Pa imam Corsair 450W...
U kompu su dvije TV kartice (digitalna i analogna hardverska) i dva harda DVD RW.
To je to...


Taj korser bi orao to pogoniti....
(aj ges)
Cors mi trebao to bez problema goniti.
Nego koji je BIOS na ASUSici?
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2008., 15:13   #43
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor SRV Pregled postova
Kao da si koristio pastu za poliranje, a? Ja nisam dobio takav sjaj niti sa 2000 granulacijom.
NOT... samo sa 800 i 1200. na ovim slikama se nevide one male crtice/brazde kojih jos ima al sto se tice ogledalca, lako je sa 1200 izvuc samo treba lagano smirglat te naravno uvijek imat protok vode. Rekoh, kad mi dode ploca ide poliranje freezera sa 800,1200,2000 + polir pasta a mozda i proc padne pod lapping
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2008., 18:54   #44
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor Lihto Pregled postova
ne ide,samo moram sig update-at,i za HTPC i za NAS

SRV@imaš tih polirat pasta za nekih 15kn ako i toliko,je barem mene moja koštala,pa još to sredi do kraja možda padne još koji stupanj
Necu skidat Freezer dok ne ubacim E7300. No way, kad temperature ionako nece pasti dalje.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 16:35   #45
domy1
Yugokiller
Moj komp
 
domy1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 643
Evo ispolirao sam i ja svoj. Bez OC-a prije 30-46, poslije 27-44. Pasta je AC ceramique. Htjeo sam kupiti MX-2 al je nisu imali u linksu. Dobio bi još max 2 stupnja dole, kad kupim javim da li ima poboljšanja...
__________________

domy1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 17:14   #46
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor MahnitiTapir Pregled postova
A daj me nemoj jebat....
11°C!!?

Anfakingblivbl.....
A na hrpi sajtova prodaju spiku o pastama i tome kako je zapravo poželjno da baza bude malo hrapava je kao pasta bolje provodi temp. od bakra...
A negdje sam naletio i na test nekog kulera koji je namjerno izbrazdan (scythe?!) iz istog razloga...

Uglavnom, kad uhvatim vremena, moj bigtyp ima da dobijepranje sa poliranjem...

Ovo sa smirglanjem ako si pazljivo citao ima efekta na spiganim bazama (proca i/ili hladnjaka) dok ako je sve idealno ravno(opet nemoguce) "zrcalo" na strani kladnjaka(na CPU je OK) smanjuje toplinski tok u smjeru hladnjaka sto rezultira s 2-3 stupnja vecom temperaturom tako da bi bilo idealno imat savrseno ravne strane + "zrcalo" na IHSu + "mutnije" na bazi coolera.

Da se opet nebi neko javio da ovo nije tocno ima na netu i strucnoj literaturi brdo dokaza(zivjela ljenost). Tako da ovo sa pastom po hladnjaku do savrsenstva ne drzi vodu dapace cak neki "vulgaris" testovi pokazuju povecanjem sjaja na strani coolera preko neke granice rast temperature doticnog.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 17:37   #47
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
U pravu si tu, dobitci ce biti osjetni samo ako je neka od povrsina neravna. Kod temperatura ne igra neku ulogu ogledalo-finis.

Onaj tko je dobio veliko poboljsanje je ocito imao neravnu bazu.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 18:41   #48
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Ovo sa smirglanjem ako si pazljivo citao ima efekta na spiganim bazama (proca i/ili hladnjaka) dok ako je sve idealno ravno(opet nemoguce) "zrcalo" na strani kladnjaka(na CPU je OK) smanjuje toplinski tok u smjeru hladnjaka sto rezultira s 2-3 stupnja vecom temperaturom tako da bi bilo idealno imat savrseno ravne strane + "zrcalo" na IHSu + "mutnije" na bazi coolera.
Možeš li pobliže objasniti zašto misliš tako ? Jasno mi je ovo oko ravnih površina, no ovo za zrcalnu/mutnu podlogu na pojedinim komponentama mi baš i nije previše jasno.

Mislim da si puno dao, kad si rekao da bi bilo 2-3°C razlike kod ravnih površina, sa različitim finišem na IHS-u/bazi hladnjaka.
Mislim, ja sam u praksi, tolike razlike imao kad nisam imao kvalitetne paste između IHS-a i baze hladnjaka. A sve se pitam kolike bi razlike bile kad bi imao obje površine ravne (niti jedna nema zrcalni finiš) i između njih pastu, nasuprot toga, ovaj tvoj setup (ravne površine, zrcalo na IHS-u, mutnija baza na hladnjaku) ? Sve se bojim da i ako ima razlike, da bi se ona mogla prepisati slučajnoj pogrešci u mjerenju temperature, nego različitim setup-ima površina.

I na kraju, kada pričate o zrcalnim površinama, da li pričate o odlično išmirglanim površinama ili pak o upotrebi raznoraznih pasti za poliranje ?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 19:15   #49
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
> >


Temperatura nekog tijela ovisi o utjecajima drugih tijela iz okoline. Najprije ćemo razmotriti ponašanje tijela na dozračenu energiju. Pri opisu se koriste pojmovima iz optike, koja se bavi samo vidljivim dijelom spektra, tj. užim područjem toplinskog spektra. Stoga pojmovi: bijela, crna, zrcalna i sl., označavaju određeno karakteristično ponašanje povšine prikazano na slici 2.

@EDIT
Vulgaris objasnjenje:
Na IDENTICAN nacin kako crna majica upija sunce i przis se u njoj nasuprot bijeloj(ovo vecina shvaca) se ponasaju razlicito hrapave povrsine tako da jako glatke povrsine ODBIJAJU toplinu od sebe dok hrapavije bolje "upijaju" toplinu(ko crna majca).
-->
Da je neko drugi pitao sumnjam da bi se potrudio oko odgovora ali za "folkera Vucu" evo obrazlozenja :
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Mislim da si puno dao, kad si rekao da bi bilo 2-3°C razlike kod ravnih površina, sa različitim finišem na IHS-u/bazi hladnjaka.
Mislim, ja sam u praksi, tolike razlike imao kad nisam imao kvalitetne paste između IHS-a i baze hladnjaka. A sve se pitam kolike bi razlike bile kad bi imao obje površine ravne (niti jedna nema zrcalni finiš) i između njih pastu, nasuprot toga, ovaj tvoj setup (ravne površine, zrcalo na IHS-u, mutnija baza na hladnjaku) ? Sve se bojim da i ako ima razlike, da bi se ona mogla prepisati slučajnoj pogrešci u mjerenju temperature, nego različitim setup-ima površina.
U ovome zanemarujem pogreske mjerenja kao i utjecaj(kvalitetu i kolicinu) paste, dakle pricam samo o utjecaju povrsina....pasta je druga prica.
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
kada pričate o zrcalnim površinama, da li pričate o odlično išmirglanim površinama ili pak o upotrebi raznoraznih pasti za poliranje ?
O finisu povrsine(IT stanje hrapavosti povrsine) koji daje zrcalni odraz aka ogledalo na metalu.
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Možeš li pobliže objasniti zašto misliš tako ? Jasno mi je ovo oko ravnih površina, no ovo za zrcalnu/mutnu podlogu na pojedinim komponentama mi baš i nije previše jasno.
Krenimo s osnovnim principom termos boce: imaju dvije stijenke(boca u boci) koje su medjusobno(dakle veca s unutarnje a manja s vanjske strane) dovedene do zrcalnog sjaja posto nisu u dodiru kondukcija i konvekcija nisu toliko izrazene(pogotovo za vakum, sto cesto i je slucaj) nego vecinski utjecaj ima toplinsko zracenje koje kad isijava iz manje boce(jer je kava na 80C u njoj) "puca" u vanjsku bocu ali se >99%(zavisno o kvaliteti "ogledalca") odbija nazad ka manjoj boci i tko kao ping-pong loptica u beskonacnost(teoretski). pa toplina nemoze napustiti stijenku vece boce....zato cuva temperaturu sadrazaja a ne kao sto vecina misli neke izlolacije u vidu stiropora ili vune....baterija.

Detaljno o famoznom "epsilon" koeficjentu i ostalon imas ovdije(za sva zracenja pa i toplinsko):
http://www.fsb.hr/termovel/Zracenje.htm

Odavde pa nadalje si procitaj sa linka da ne pastam sve ko spamer:

Sva tijela, čija je temperatura veća od apsolutne nule (0 K) zrače energiju koja se naziva toplinsko zračenje. Općenito govoreći, zračenje se širi po cijelom spektru valnih dužina, premda neki realni slučajevi odstupaju od toga, kao npr. selektivno zračenje plinova, nekih minerala i sl. Odzračena energija ovisi samo o temperaturi promatranog tijela i stanju njegove površine. Toplinsko zračenje tijela pri sobnoj temperaturi je zanemarivo u odnosu na druge načine izmjene topline. Pri temperaturi tijela iznad 500oC bit će toplinsko zračenje dominantni mehanizam izmjene topline.
> >
> >


Temperatura nekog tijela ovisi o utjecajima drugih tijela iz okoline. Najprije ćemo razmotriti ponašanje tijela na dozračenu energiju. Pri opisu se koriste pojmovima iz optike, koja se bavi samo vidljivim dijelom spektra, tj. užim područjem toplinskog spektra. Stoga pojmovi: bijela, crna, zrcalna i sl., označavaju određeno karakteristično ponašanje povšine prikazano na slici 2.

@EDIT
Vulgaris objasnjenje:
Na IDENTICAN nacin kako crna majica upija sunce i przis se u njoj nasuprot bijeloj(ovo vecina shvaca) se ponasaju razlicito hrapave povrsine tako da jako glatke povrsine ODBIJAJU toplinu od sebe dok hrapavije bolje "upijaju" toplinu(ko crna majca).

Zadnje izmijenjeno od: Uber Gosu. 28.02.2008. u 19:29.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 19:42   #50
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
@Uber Gosu
Optika je ipak malo kommpliciranija od ovoga, a efekt termosice je 95% od vakuuma kao izolacije a 5% je možda efekt posrebrivanja, i to tek u određenim uvjetima, matematičke kalkulacije sa polupropusnim zrcalima (što je ovo kaj u termosicama imaš) i njihove refleksije su malo kompliciranije za rješavati posebno kod takvih površina...

Inače da teoretski ti si u pravu sa povećavanjem "glatkoće" površine iznad određene vrijednosti se otežava apsorpcija radijacije ali ti zaboravljaš da je iradijacija samo u rijetkim fluidima koji su prozirni za taj spektar važeća, u svim ostalima se toplina provodi konvekcijom i kondukcijom, a s obzirom da termalna pasta baš i nije prozirna tvoja teorija baš IMHO i ne stoji, ajde da si rekao da je to slučaj kad nema paste onda ok ali ovako to ti nema smisla...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 19:54   #51
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
@Uber Gosu
Optika je ipak malo kommpliciranija od ovoga, a efekt termosice je 95% od vakuuma kao izolacije a 5% je možda efekt posrebrivanja, i to tek u određenim uvjetima, matematičke kalkulacije sa polupropusnim zrcalima (što je ovo kaj u termosicama imaš) i njihove refleksije su malo kompliciranije za rješavati posebno kod takvih površina...

Inače da teoretski ti si u pravu sa povećavanjem "glatkoće" površine iznad određene vrijednosti se otežava apsorpcija radijacije ali ti zaboravljaš da je iradijacija samo u rijetkim fluidima koji su prozirni za taj spektar važeća, u svim ostalima se toplina provodi konvekcijom i kondukcijom, a s obzirom da termalna pasta baš i nije prozirna tvoja teorija baš IMHO i ne stoji, ajde da si rekao da je to slučaj kad nema paste onda ok ali ovako to ti nema smisla...
Ima itekakvog smisla, jer kao sto vidim razumijes pojam kondukcije i konvekcije te su oni kao takvi(ukljucujuci pastu) dominantni nacini prijenosa topline u slucaju CPU IHS-BAZA coolera sto pokazuje cinjenica da od najhrapavije(BT iz kutije) do najzrcalnije povrsine coolera razlika je par C(da je zracenje dominantan nacin provodjenja topline ova razlika bi bila 50C i rezultiralo bi spaljivanjem CPUa.

Nadalje cinjenica da se baze ravnaju=>poliraju znaci da je kolicina paste potrebna za "idealan" dodir minimalna i tezi u nulu(jer nema di uci medju pore kad ih vise nema) pa se povrsine dodiruju bez paste u dobrom dijelu.....ovo objasnjava ekstremne slucajeve s neta di predobro poliranje dovodi do povecanja temperature od SAMO par C jer su i dalje DOMINANTNI kondukcija i konvekcija......

To je cijela mudrost sa tim poliranjem, zracenje igra ulogu manju od 5% u ovom slucaju sto i pokazuje sa minimalnim promjenama toka uod IHSa ka bazi kulera od par celzijusa.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 19:56   #52
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Uber Gosu
U ovome zanemarujem pogreske mjerenja kao i utjecaj(kvalitetu i kolicinu) paste, dakle pricam samo o utjecaju povrsina....pasta je druga prica.
U tome i jest problem, zanemaruješ ono što se u ovom slučaju ne smije zanemarit - pastu. Da bi se zračenje između dviju stijenki moglo odvijati, medij između njih treba biti proziran (zato i najčešće i jest vakum ili plin). Što ne ?
A onda tu u igru upada pasta kao važan faktor prijenosa topline (u smislu da onda gledamo kondukciju kao način izmjene topline).
Citiraj:
Autor Uber Gosu
O finisu povrsine(IT stanje hrapavosti povrsine) koji daje zrcalni odraz aka ogledalo na metalu.
Da, to mi je razumljivo, no mora se uzeti u razlog da nije isto, kod izmjene topline u našem slučaju (hlađenje CPU-a), je li finiš dobiven superfinišom (dobro, u našem slučaju šmirglanjem sa jako finim brusnim papirom) ili upotrebom kojekakvih pasti za dobivanje zrcalnog finiša. Jer, bio je davno link na XS forum, gdje je član jedan imao niže temperature kada je par sati ravnao bazu hladnjaka (i IHS-a) šmirglom do dobivanja efekta zrcala (nije to bilo pravo zrcalo, već onako, da se vidi ipak određena refleksija), nego kada je naknadno bazu hladnjaka obradio sa određenom pastom i dobio doslovno pravo zrcalo na toj bazi. Naime, čestice te paste koje su ostale na bazi hladnjaka, a koje su davale zrcalni finiš, su smetale pri provođenju topline. On je tu imao, tih par stupnjeva razlike.

Zato i pitam (ne tebe direktno, već ostale) na što misle, kada kažu da su dobili zrcalni finiš. Kojim načinom su ga dobili.

EDIT:
U pravilu, ja se uopće ne mislim da si ti u krivu, dapače, slažem se sa tobom, no oću reći da u našem slučaju (hlađenje CPU-a), setup poput tvojeg (ravne površine, zrcalni IHS, mutna baza) neće dati u praksi nikakva poboljšanja u temperaturi. Jer bi neki zapeli pa išli to i raditi, a onda kukati kako im se nije to isplatilo.

Jednostavno, neravne površine učiniti što ravnijim i dodati malo paste i to je to.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 20:06   #53
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Da točno - vrlo mali je uticaj zračenja upravo o tome i govorimo - puno je bolje imati mirror finiš na obe strane i ravne površine, makar time (uvjetno rečeno) riskirao povećanje refleksije nego imati neravne površine koje nisu kongruentne...

Osim toga nesmije se zanemariti niti činjenica da je IHS od aluminija a ccooleri su (uglavnom) od bakra a s obzirom da je jedan srebrn tj bijel a drugi je obojan time se dodatno unosi pomutnja u kalkulacije refleksije...

I ne slažem se s tobom oko ovoga sa dodirom, ako staviš pastu onda če ti se ona tamo rasporstrti ako je tlak jednak na svim stranama (ako je ne istisneš van na strani) a u realnim uvjetima je nikad nećeš skoz istitsnuti jer bi prije zdrobio ploču i proc nego to napravio tako da ti pasta uvjek igra, i ako je ispravno nanesena na gotovo cjeloj (da ne velim cjeloj jer ipak niko baš tak savjesno ne maže) površini IHSa/čipa i coolera koji gore nalježe...

Tako da da - moguće je da se "superpoliranjem" pokvarre rezultati ali u praksi ja bi prije rekao da su takvi porasti uzrokovani drugim faktorima a ne povećanjem refleksivnosti površine hladnjaka...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 20:16   #54
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Da, to mi je razumljivo, no mora se uzeti u razlog da nije isto, kod izmjene topline u našem slučaju (hlađenje CPU-a), je li finiš dobiven superfinišom (dobro, u našem slučaju šmirglanjem sa jako finim brusnim papirom) ili upotrebom kojekakvih pasti za dobivanje zrcalnog finiša. Jer, bio je davno link na XS forum, gdje je član jedan imao niže temperature kada je par sati ravnao bazu hladnjaka (i IHS-a) šmirglom do dobivanja efekta zrcala (nije to bilo pravo zrcalo, već onako, da se vidi ipak određena refleksija), nego kada je naknadno bazu hladnjaka obradio sa određenom pastom i dobio doslovno pravo zrcalo na toj bazi. Naime, čestice te paste koje su ostale na bazi hladnjaka, a koje su davale zrcalni finiš, su smetale pri provođenju topline. On je tu imao, tih par stupnjeva razlike.
To ti je najbolji dokaz cijeloj prici, znaci baza coolera zasmirglana fino i ravno ALI NE DA SE SJAJI jer to daje kontra efekt.
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Zato i pitam (ne tebe direktno, već ostale) na što misle, kada kažu da su dobili zrcalni finiš. Kojim načinom su ga dobili.
Pasta+papir,lepanje,honanja,laser,molekularni inzenjerig.......totalno nebitno, jedina bitna stvar je HRAPAVOST POVRSINE koju btw bilokakav smirgl-papir nemoze postici kao gore navedene kombinacije.
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
EDIT:
U pravilu, ja se uopće ne mislim da si ti u krivu, dapače, slažem se sa tobom, no oću reći da u našem slučaju (hlađenje CPU-a), setup poput tvojeg (ravne površine, zrcalni IHS, mutna baza) neće dati u praksi nikakva poboljšanja u temperaturi.
Pa uvijek ce razlika bit par C osim u slucajevina konkavne/konveksne baze/a. samo velim da ak ves neko mora bit perfekcionist nek poslusa zdrav razum i znanstvene cinjenice(ili lika sa XS foruma) i napravi pravu stvar a ne da se pati sa pastom do grceva u ruci a bezpotrebno(ja recimo nebi polirao moj BT jer sam ljen ko pas i hebes 3C).
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Jednostavno, neravne površine učiniti što ravnijim i dodati malo paste i to je to.
Savrseno tocno, kao kod mene, pasta je stvorena da radi posao punjenja pora u materijalu i absorpcije topline sa njega i stvarno nema nikakve potrebe za poliranjem(eventualno smirglanje bez paste u svrhu ravnanja), a ako vec neko MORA polirat nesto onda neka ispolira IHS pa ce 2-3C bit u njegovu korist.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 20:25   #55
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Uber Gosu
Pa uvijek ce razlika bit par C osim u slucajevina konkavne/konveksne baze/a
Ma da, ali ja pričam za 2 slučaja - ravne površine, te ravne površine sa dodatnom obradom baza/e (ono što si ti naveo, zrcalo dobiveno poliranjem IHS-a). Sumnjam da će dobiti 2-3°C razlike pri temperaturama svojstvenim za naš slučaj hlađenja CPU-a (a tu govorimo o temperaturama od oko 40-50°C, ako ćemo vjerovati softveru).
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 20:36   #56
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
...ja recimo nebi polirao moj BT jer sam ljen ko pas i hebes 3C)...
Potpisujem...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 20:40   #57
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
@EDIT
Vulgaris objasnjenje:
Na IDENTICAN nacin kako crna majica upija sunce i przis se u njoj nasuprot bijeloj(ovo vecina shvaca) se ponasaju razlicito hrapave povrsine tako da jako glatke povrsine ODBIJAJU toplinu od sebe dok hrapavije bolje "upijaju" toplinu(ko crna majca).
prema tome, najbolje bi bilo imati mirror finish na procu a bazu coolera ostaviti mutnu?

ak sam dobro shvatil
domis je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 20:40   #58
LorD ClockaN
od LemilicE
Moj komp
 
LorD ClockaN's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Veli Lošinj
Postovi: 4,712
uf...

malo mi je puno tih 11C, mora da ti prije nije dobro sjedio ili nije pasta bilia pravilno stavljena

ja sam poliranjem starog TT Volcano i poliranjem P4 2.4B do bakra, a kasnije skidanjem IHSa dobio svega 5-6C
__________________
Member Of the PC Ekspert 100+kg Demolition Squad ----------------------------- ReadTheFuckingManual
Da, to sam ja u avataru!!! Grobnik ----> 1:37.759... ko od vas može brže???
Nemam više lema!!!
LorD ClockaN je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 20:41   #59
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ma da, ali ja pričam za 2 slučaja - ravne površine, te ravne površine sa dodatnom obradom baza/e (ono što si ti naveo, zrcalo dobiveno poliranjem IHS-a). Sumnjam da će dobiti 2-3°C razlike pri temperaturama svojstvenim za naš slučaj hlađenja CPU-a (a tu govorimo o temperaturama od oko 40-50°C, ako ćemo vjerovati softveru).
ma i manje, samo je vazno da su baze ravne(i umjereno glatke) i da je pasta dobra.


@EDIT for yedwy
Da točno - vrlo mali je uticaj zračenja upravo o tome i govorimo - puno je bolje imati mirror finiš na obe strane i ravne površine, makar time (uvjetno rečeno) riskirao povećanje refleksije nego imati neravne površine koje nisu kongruentne...

Pa tu i je bit: znaci RAVNE POVRSINE da ali poliranje do zrcala NE

Tako da da - moguće je da se "superpoliranjem" pokvarre rezultati ali u praksi ja bi prije rekao da su takvi porasti uzrokovani drugim faktorima a ne povećanjem refleksivnosti površine hladnjaka...

Pa to "superpoliranje" neki i rade, mislim paste+granulacija 2000 i 2h "rollanja" naprave vise stete nego koristi, nek barem onda poliraju IHS.

@d'beast
u teoriji da(i u praksi ali ne ocekuj vise od 2-3C MAX).
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2008., 20:54   #60
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
oke...bum probal malo smirglati proc dok skupim para
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na