Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.05.2020., 14:11   #91
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
I kako bi zagrijalo kuću od 100 m2 na 26-27°C dok je vani -10°C recimo?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:31   #92
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 704
Na moju žalost, popušio sam priču (ito od struke) o tome kako je podno štetno prije desetak godina i stavio radijatorsko. Puno pažnje pridajem grijanju, rađe bi recimo imao dobro riješeno grijanje nego dobro auto tako da nikada neću prežaliti tu odluku...

27°
goran1985 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.05.2020., 14:34   #93
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Mozda covik zeli saunu doma, sta ti znas. Jos vanka -10, lagano 40 stupnjeva razlike, ideala.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:34   #94
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
I kako bi zagrijalo kuću od 100 m2 na 26-27°C dok je vani -10°C recimo?
bez problema...

Jedini problem je ako usred zime dođeš u vikendicu i upališ grijanje, a u njoj je temperatura ista kao i vani, odnosno -10... Onda bi teroetski trebalo 1-2 dana da se zagrije na ugodnih 22-24 stupnja. Ali ako ti je u kući -10 maš veći problem, - popucale su ti sve cijevi od grijanja jer se zaledila voda u njima...

Naravno, treba projektant reći koliko gusto treba postaviti podno grijanje da bi radilo kako spada.

Npr može se desiti da vi ugovorite cijenu za komplet podnog grijanja, majstor odluči uštediti, pa umjesto na razmaku od 15cm postavi cijevi na razmaku od 30cm, i onda ispadne da podno grijanje ne valja...

Ili majstor odluči ugraditi preslabu dizalicu topline, ili preslabi plinski bojler - i opet se prostor ne može zagrijati.

Sve se to može desiti i onda ekipa priča da podno grijanje ne valja... treba angažirati dobrog projektanta, napraviti sve po projektu i sigurno radi kako treba.

Tako da ne brinite za podno grijanje - apsolutno najbolje i najugodnije grijanje koje postoji za prostor u kojem živite.

Ove priče o parketu koji se isušuje, prašini koja se diže, venama u nogama, da se ne može zagrijati prostor... to su sve gluposti. Ako si ga možete priušitit, vrijedi svake kune i ja ne znam zbog čega bi radijatori bili bolji
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:41   #95
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
Mogu potvrditi manje više sve što Rim piše... to je tromo grijanje... ali bome se tromo i hladi kuća... bitno je zadržavati temperaturu na nekakvih +18 pa se onda logično lakše dogrije na 20+...





Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
bez problema...

Jedini problem je ako usred zime dođeš u vikendicu i upališ grijanje, a u njoj je temperatura ista kao i vani, odnosno -10... Onda bi teroetski trebalo 1-2 dana da se zagrije na ugodnih 22-24 stupnja. Ali ako ti je u kući -10 maš veći problem, - popucale su ti sve cijevi od grijanja jer se zaledila voda u njima...

Naravno, treba projektant reći koliko gusto treba postaviti podno grijanje da bi radilo kako spada.

Npr može se desiti da vi ugovorite cijenu za komplet podnog grijanja, majstor odluči uštediti, pa umjesto na razmaku od 15cm postavi cijevi na razmaku od 30cm, i onda ispadne da podno grijanje ne valja...

Ili majstor odluči ugraditi preslabu dizalicu topline, ili preslabi plinski bojler - i opet se prostor ne može zagrijati.

Sve se to može desiti i onda ekipa priča da podno grijanje ne valja... treba angažirati dobrog projektanta, napraviti sve po projektu i sigurno radi kako treba.

Tako da ne brinite za podno grijanje - apsolutno najbolje i najugodnije grijanje koje postoji za prostor u kojem živite.

Ove priče o parketu koji se isušuje, prašini koja se diže, venama u nogama, da se ne može zagrijati prostor... to su sve gluposti. Ako si ga možete priušitit, vrijedi svake kune i ja ne znam zbog čega bi radijatori bili bolji
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:45   #96
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Nije za vikendicu nego za kuću za stanovanje. Znam za pucanje cijevi, ne bi se grijanje isključivalo na toj temperaturi. Ostavio bih recimo na +10°C kad idem negdje na više od tjedan dana, a vani -10°C ili tu negdje. Kad se vratim kući, onda dignem na 26-27°C (jer je curi hladno) pa me zanima koliko dugo bi trebalo da dođe na tu temperautru i može li uopće držati tu temperaturu? Samo me opet strah što da plina nestane, moram imati neko alternativno gorivo.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:48   #97
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
...onda dignem na 26-27°C...
Ja postanem nervozan od vrućine na 23, na 26 bi vjerojatno vadio oružje.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:57   #98
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
U + uvjetima treba koji sat da ti digne temperaturu za 1 stupanj, barem koliko sam ja primijetio... Kao alternativu uvijek imaš kamin/pećku/el. grijalicu/bolju klimu...





Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Nije za vikendicu nego za kuću za stanovanje. Znam za pucanje cijevi, ne bi se grijanje isključivalo na toj temperaturi. Ostavio bih recimo na +10°C kad idem negdje na više od tjedan dana, a vani -10°C ili tu negdje. Kad se vratim kući, onda dignem na 26-27°C (jer je curi hladno) pa me zanima koliko dugo bi trebalo da dođe na tu temperautru i može li uopće držati tu temperaturu? Samo me opet strah što da plina nestane, moram imati neko alternativno gorivo.
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 14:59   #99
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ja postanem nervozan od vrućine na 23, na 26 bi vjerojatno vadio oružje.
Dođi malo u Maleziju, Tajland i ostale zemlje, brzo bi promijenio mišljenje. S godinama mi više paše vrućina nego hladnoća.

Citiraj:
Autor S3arch1ng Pregled postova
U + uvjetima treba koji sat da ti digne temperaturu za 1 stupanj, barem koliko sam ja primijetio... Kao alternativu uvijek imaš kamin/pećku/el. grijalicu/bolju klimu...
Da, samo što će to teško ugrijati cijevi u hladnom podu.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 15:11   #100
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
bez problema...

Jedini problem je ako usred zime dođeš u vikendicu i upališ grijanje, a u njoj je temperatura ista kao i vani, odnosno -10... Onda bi teroetski trebalo 1-2 dana da se zagrije na ugodnih 22-24 stupnja. Ali ako ti je u kući -10 maš veći problem, - popucale su ti sve cijevi od grijanja jer se zaledila voda u njima...
cut

Mi u centralnom imamo antifriz, tako da se može mitigirati i taj problem sa smrzavanjem.

A ako nestane plina, el grijalica ko i svi ostali. Ja bi si stavio kamin da radim kuću, pa taman ga naložio 2put godišnje.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.05.2020., 15:24   #101
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Ovo je mit, podno grijanje je niskotemperaturno grijanje, i bez problema ide ispod većine parketa. pod se zagrije na 29-35 stupnjeva - temperaturu koju pod može imati i po ljeti za ekstremno vrućih dana.

Mit o mitu(tj pitanje šta je većina za tebe a šta je za mene). Frend je još dan danas na sudu sa bivšom strankom kojoj je ugradio parket koji je dobio od starica u stilu(samo ti postavi ovaj,dobar je). Uglavnom otišlo je sve u 3 pm zbog podnog I sada općinski sud ima pune ruke posla
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 15:37   #102
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,762
Parket mora zadovoljiti neke kriterije, ali i projektiranje takvog grijanja/hladjenja mora uzeti u obzir da gore ide parket. U 10 godina nismo imali slucaj da je parketu bilo ista zbog podnog, ali imali smo slucajeva gdje ljudi zaljevaju cvijece pa im na parketu ostane vode i nabubri ili promjeni boju. Radili smo samo s provjerenim proizvodom, uredna garancija i obavezno pracenje kako se izvodi podno. Jebes ti to, za saku zarade netko sfusari podno i sutra je parket(ar) kriv, kako da ne.

http://www.ideal-legno.com/en/recomm...on-for-laying/

S druge strane nagledali smo se loseg parketa na podnom grijanju. Vlasnik je, kako to vec ide, kratkorocno ustedio nesto novca odabirom jeftinijeg parketa

Sent from my SM-N960W using Tapatalk
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 17:33   #103
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
ok, podno je specifično grijanje zbog puno stvari... ali 22 u stanu sa podnim je osječaj kao 24 u stanu sa radijatorima.

Sa svim drugim sustavima grijanja - temperatura nije ravnomjerno raspoređena po prostoriji - najtoplije je uz strop, najhladnije uz pod. Kod podnog grijanja je temperatura ravnomjerno raspoređena po cijeloj visini prostorije.

Poželjno je držati temperaturu na 18stupnjeva jer se sa 18-22 digne za relativno kratko vrijem, a ko se želi doći u topli prostore, sada barem ima puno termostata kojima se može upravljati preko net-a.

Ima dobra kombinacija plin+dizalica topine od Daikina link
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 19:27   #104
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Razlike se neće nužno osjetiti u vizalnom izgledu, više će se osjetiti na pojedinim dijelovima - npr vrata i prozori će se vjerojatno prvi poćeti raspadati...
Ovisno o ugrađenim dijelovima - cijena može drastično odstupati.
Netko je napisao da mu nisu isporučili prozore koji se otvaraju na kip zbog transporta ... nisu mu ih isporučili jer su mu isporučili najjefinije moguće prozore. Kod prozora su najskuplji dobri mehanizmi, nakon toga profil, a staklo je ustvari jeftino.
Pa evo ja pretprosle. godine mjenjao prozore i vrata i balkonska i ulazna sve skupa 17 komada, rolete, komarice, rehau synego 7 komora stok, 6 staklo termoizolacijsko, punjeno agronom, roto nt sigirnosni okovi... 7500 eur... to je niti 10 kvadrata razlike u cijenu
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 20:15   #105
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Da, samo što će to teško ugrijati cijevi u hladnom podu.
Vi ovdje na forumu pričate o montažnim kućama i o pasivnim čak, a nitko od vas kao nezna da se prije betoniranja temelja udari mršavi beton 5 cm za niveliranje pa se na njega položi 10 cm tvrdog stirodura i onda se na to lijeva temeljna AB ploča, a usto se ta temeljna ploča bočno izolira sa tim istin tvrdim stirodurom, praktičo koristiš stirodur umjesto oplate sa strane. Tako da temelji ne mogu biti hladni jer su toplinski izolirani od tla koje se zimi smrzava do dubime od 80 cm. Dakle AB ploča ima temperaturu unutrašnjosti kuće.

Osim ovog načina gradnje u EU postoje i gotovi kitovi za kuće koji imaju metalnu nosivu konstrukciju od pocinčanig lima: https://mortonbuildings.com/projects/home-cabin

https://mortonbuildings.com/project-catalog

https://www.worldwidesteelbuildings.com/

http://www.kodiaksteelhomes.com/models/

https://metalbuildinghomes.org/

https://www.google.com/imgres?imgurl...UQMyglegQIARBY

https://www.google.com/search?sxsrf=...QEQsAR6BAgKEAE


https://www.google.com/search?sxsrf=...u4ErfNwl_-6yNM


Praktično kupiš nosivu konstrukciju i sam sastaviš ili sa dva tri prijatelja koji su vješti s rukama. Pokrov, obloga i izolacija po volji i mogućnostima. Sama gola nosiva konstrukcije je prilično jeftina i postavlja se na gotove temelje prema unaprijed razrađenom nacrtu. Uglavnom radi se o profilima od tankog pocinčanog lima a koriste se vijci s maticom ili pop zakovice kao spajalo. Kit dođe upakiran u kontejner.

Nije loše ponekad pogledati malo preko bare kako to dugi rade. Jer ako danas ljudi prave kuće od metalnih kontejnera, onda je ovo puno bolje i fleksibilnije i jeftinije.

Postaviti oblogu kao i krov, te izolaciju je prilika za malo rekreacije a jako se puno uštedi (a svi konstrukcijski elementi kod montaže se mogu podizati samo s dvije ruke, dakle ne treba dizalica za montažu). Unutarnji zidovi se naprave po sistemu knauf, dakle instalacije nisu uopće problem i puno toga se može sam napraviti uz vrlo jednostavan i jeftin alat. Krajnja cijena bi trebala biti debelo ispod cijene montažne kuće, A po svojim fizilčkim svojstvima kao i ugođaju boravka u takvom objektu uopće se ne bi trebala razlikovati od montažne kuće.

Još jedna stvar netko reče na montažnoj kući je problem teški crijep, pa ima laganijih pokrova, limene ploče koje izgledaju kao crijep ili trapezni lim, koji je deset puta laganiji od crijepa, a kako je eloksiran obično proizvođači nude 20 do 25 godina garancije na takav pokrov.

I za kraj ovakvu kuću neće napast glodavci.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 05.05.2020. u 20:26.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 21:49   #106
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Pa evo ja pretprosle. godine mjenjao prozore i vrata i balkonska i ulazna sve skupa 17 komada, rolete, komarice, rehau synego 7 komora stok, 6 staklo termoizolacijsko, punjeno agronom, roto nt sigirnosni okovi... 7500 eur... to je niti 10 kvadrata razlike u cijenu
Pa PVC prozori su najjeftiniji od svih... takvi se i ugrađuju na montažne kuce. Mogu biti jeftiniji samo ako se ne mogu otvoriti na ventus...

Ist takvi kvalitetni aluminijski sa trostrukim staklima i premazom bi koštali barem duplo skuplje..
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 21:49   #107
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Da malo još pojasnimo ove kuće od metalnih frejmova:


Pro i kontra ovih kuća:


https://www.youtube.com/watch?v=6aGK1HRR0-o&t=401s


Čisto sastavljanje lego kockica:


https://www.youtube.com/watch?v=qHJHJWfPE0Q


Još jedan primjer sastavljanja nosive konstrukcije:


https://www.youtube.com/watch?v=YysESdGkaEg


Primjer kako izgleda izvedba i kada je gotovo:


https://www.youtube.com/watch?v=ED0MQvvuqOo


31 kuća izvedena na ovaj način, kako to igleda kada je gotovo:


https://www.youtube.com/watch?v=OubKmXxzUA0&t=246s


Malo priče o metalnoj oblozi zidova i krova:


https://www.youtube.com/watch?v=k3HPwNh3tuE


Evo jedne malo poveće i skuplje izvedbe:


https://www.youtube.com/watch?v=U1Ivj3AZp0I


Evo još jedne poveće kuče:


https://www.youtube.com/watch?v=FX5JpE9NEhI&t=23s


Primjer kuće od početka do završetka i to nešto po izgledu kako se gradi kod nas:


https://www.youtube.com/watch?v=v3TdFhiarJ0&t=68s


Primjer izvedbe katnice, moglo je i bez dizalice jer jedan okvir može podići jedan čovjek no ovako je brže::


https://www.youtube.com/watch?v=7tCK5z614CQ


Dokaz da ne treba neki specijalni alat niti dizalica i da to praktično svatko s malo vještine može napraviti ako je u fizičkoj i mentalnoj formi:


https://www.youtube.com/watch?v=xizWztwsPW8


Što znači da se puno može ušparati na majstorima koji obično koštaju često puta više od cijene samog materijala.


Nadam se da će se nekome otvoriti oči, jer tegljenje tona i tona cigle, crijepa i ostalih teških materijala je stvar za profesionlce, a ovo omogućava svatkome tko je imalo viješt da sam napravi relativno jeftinu nosivu konstrukciju, a kojim će onda materijalima kasnije to zatvoriti, izolirati i urediti unutra je pitanje svakog pojedinačno, jer se može proći vrlo jeftino da to izgleda VAU i da normalno funkcionira ili se može utući jako puno novaca a dobiti loš krajnji rezultata.


Koga zanima može dalje i sam potražiti, no ovo je doslovno montažna kuća.



Ako je netko pažljivo gledao ove video klipove onda je mogao primjetiti da je garancija na konstrukciju i obloge 50 godina.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 05.05.2020. u 21:58.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 22:16   #108
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Pa PVC prozori su najjeftiniji od svih... takvi se i ugrađuju na montažne kuce. Mogu biti jeftiniji samo ako se ne mogu otvoriti na ventus...

Ist takvi kvalitetni aluminijski sa trostrukim staklima i premazom bi koštali barem duplo skuplje..
Pa ali PVC nemaju bolju izolaciju od aluminija, a i ovo moje staklo je sa premazom sa dvi strane i punjeno argonom i svim tim fancy dodatcima 4-12-4-12-4 Low-e sta god to znacilo sta je bio overkill jer je covik koji prodaje reka realno vama to ne treba...
Zvucna i toplinska izolacija je nemjerljivo bolja od drvenih, a nesumnjam i od aluminijskih isto...

Ne hvalim svoje nego samo ističem vrlo vjerojatnu prenapuhanost cijena u nas jer mi niko nije rekao zasto je razlila 350+% odnosno 100000€ na cijenu kuce od 100 m2, to nemoze ni dupla izolacija opravdat, ni alu vs pvc prozori, da mene neko pita uzeo bi pvc prije aluminija za duplo cijene odma. isti sekund bez razmišljanja, pa i da je ista cijena. Keramika isto tako, necu uzet plocice od 1000 kn, uzet cu porculanske od 150-200 kn, ima odlicnih i neka sve to uzmem iznad prosjeka, opet nisam ni blizu razlike u cijeni (znam jer sam sredjivao stan od 75 kvadrata full sa namjeatajem i estrihom i svime i opet nisam ni blizu pola razlike), a ni domprojekt i ovi drugi koliko znam ne rješavaju ništa od tog dodatnog(papiri temelji itd) sto ne rjesavaju ni tvrtke iz hrvatske. A i mogu se okladit da radnici nemaju place 300% vece nego kolege iz regije.

A koliko sam skuzio i za regionalne i nase izvođače pricamo o ovde osnovnim ponudama.

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 05.05.2020. u 22:30.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 22:32   #109
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Ma nemoj me krivo shvatiti... PVC ima odlične karakteristike, i definitivno su best buy...

drveni i aluminijski su nešto ljepši, dolaze u raznim bojama, manji su profili, ali su i dosta skuplji ako su istih karakteristika.

I sam imam PVC
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2020., 22:47   #110
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
E tu se slazem definitivno su ljepsi, ali i ja kažem ako neko hoce to, to je onda premium nadoplata kao navigacija u autu, i ko voli nek izvoli jel tako
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2020., 07:00   #111
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Jedna napomena u vezi parketa i podnog grijanja. Ne ide klasični parket 22mm ili 14mm novije varijante nego dvoslojni ili troslojni parket, koji sadrži više slojeva drveta složenih u različitim smjerovima i vezanih PU ljepilom.
Problem je kod klasičnog što je jedan komad drveta podložan savijanju i širenju/skupljanju pri promjeni vlage pri čemu podpomaže podno grijanje.
Kod sebe sam radio podno pri gradnji klasične kuće prije godinu i pol, te išao sam u dnevnom boravku na Galeković 13.5mm troslojni parket. Možete ga doslovno sami postaviti, s tim da je preporučeno da ide na ljepilo, meni je ona varijanta sa spuzvicom kriminalna, kao što se rade laminati.
Ove informacije iznosim na osnovu više mjesečnog istraživanja koje se sastojalo od čitanja po netu i razgovora sa trgovcima podnih obloga.

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2020., 07:52   #112
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,762
Viseslojni je must have za podno (ovisno o debljini letvice 6-8 unakrsnih slojeva, neki stave brezu, neki nesto drugo, i na vrhu sloj masiva). O debljini masiva najvise ovisi i cijena parketa - u konacnici ako imas oko 5-6mm masiva to bi bilo dovoljno za par brusenja u tvom zivotnom vijeku. Obavezno ljepljenje ako ide na podno, ovo sa spuzvicom prvi put cujem. Dodajes samo ekstra izolaciju na pod sto ne ide u korist podnom.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2020., 07:56   #113
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
@xlr
Ma čuo sam da netko hoće da uštedi pa stavi ovaj parket kao laminat na onu spuzvicu. Na stranu izolacija, meni je preloše hodati po podu koji se blago uvija kako hodaš po njemu.

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2020., 08:32   #114
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Pa ali PVC nemaju bolju izolaciju od aluminija, a i ovo moje staklo je sa premazom sa dvi strane i punjeno argonom i svim tim fancy dodatcima 4-12-4-12-4 Low-e sta god to znacilo sta je bio overkill jer je covik koji prodaje reka realno vama to ne treba...
Zvucna i toplinska izolacija je nemjerljivo bolja od drvenih, a nesumnjam i od aluminijskih isto...
Te lijepe priče o argonu možeš odma zaboraviti. I ako ga stave, argon kroz godinu nestane iz prozora.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2020., 09:02   #115
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,762
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
@xlr
Ma čuo sam da netko hoće da uštedi pa stavi ovaj parket kao laminat na onu spuzvicu. Na stranu izolacija, meni je preloše hodati po podu koji se blago uvija kako hodaš po njemu.

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
Razumijem te Jednom sam osjetio ljepljeni laminat, nema vise nazad na spuzvicu. E to je vec nesto! Ljudi ce uvijek naci nacina da ustede na krivim stvarima pa ce neki radije kupiti onu spuzvu u roli umjesto recimo festor ploca - a razlika kad hodas po tome je nebo i zemlja.

Moram priznati koliko god sam radio u toj bransi, nisam vidio plivajuci parket u praksi :/
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2020., 09:47   #116
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Viseslojni je must have za podno
Ovo tvrde proizvođači parketa... i ja im baš ne vjerujem.

U tri stana koje sam projektirao smo ugradili klasični parket na podno grijanje i nije bilo nikakvog problema.

Glavi i osnovni problemi sa parketom ( a i nekih drugim podovima) po mom mišljenju nastaju kad izvođači žure i ne dopuste estrihu i građevini da se dovoljno posuši. Da bi bili prije gotovi sa gradilištem ulete sa odvlaživačima i teretski izvuku vlagu iz prostora.

Desi se to da estrih izgleda suh, a ustvari još ima vlage u njemu. Onda se na njega se postavi parket - koji pokupi vlagu i lagano se raširi... to se ne kuži i sve izgleda super dok se nakon par mjeseci parket ne isuši - a onda se pojave pukotine. Ovo se dešava nevezano od podnog grijanja, ali se najčešće krivi podno grijanje jer "isušuje" parkete.
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2020., 11:28   #117
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,762
Parketar bi prije postavljanja trebao izmjeriti vlagu estriha.

Prije postavljanja parketa podno mora odraditi nekoliko tjedana-mjesec dana.

To su bili kriteriji u nasem slucaju. Nasi parketari su odbijali postavljanje viseslojnog na podove BEZ podnog ako vlaga nije u redu. Ako je podno onda se sve vise puta mjeri i prati, jbga, nije lako kad m2 platis 100 eura i onda za par godina imas potencijalno sranje.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2020., 12:17   #118
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
sranje imas u roku mjesec dana cim se drveni pod napije vlage i nabubri.

friško iskustvo: glazure završene 1.11., ostavljeno da cement stegne do 1.12., nakon toga podno odrađivalo sušenje prema službenom vaillant uputstvu u trajanju mjesec dana.

cijeli 12. mjesec je vlagu izvlačio industrijski odvlaživač, a 1.1. izmjerena vlaga preko 4%. proizvođač laminata Logoclick tvrdi da ne garantira za laminat ako vlaga ne bude ispod 2.8% tako da sam ostavio stroj da radi još mjesec dana i s postavljanjem laminata krenuo tek početkom ožujka dok je vlaga pala ispod 3% i evo nema nikakvih problema s vlagom.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2020., 12:59   #119
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
Nama nije htel ni postavljati tak dugo dok ne bude ispod 2% (i to nije mjeril s elektronskim jer je spomenul da ne mjeri dobro na podnom grijanju i bome bila razlika cca 1%), a stavljali smo vinil.

Sredinom 1. mjeseca napravljena glazura a postavljanje vinila išlo krajem 3. mjeseca. Sušili samo provjetravanjem i jedno 2 i pol tjedna podno na full (naravno s postepenim pojačavanjem i smanjivanjem)...








Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
sranje imas u roku mjesec dana cim se drveni pod napije vlage i nabubri.

friško iskustvo: glazure završene 1.11., ostavljeno da cement stegne do 1.12., nakon toga podno odrađivalo sušenje prema službenom vaillant uputstvu u trajanju mjesec dana.

cijeli 12. mjesec je vlagu izvlačio industrijski odvlaživač, a 1.1. izmjerena vlaga preko 4%. proizvođač laminata Logoclick tvrdi da ne garantira za laminat ako vlaga ne bude ispod 2.8% tako da sam ostavio stroj da radi još mjesec dana i s postavljanjem laminata krenuo tek početkom ožujka dok je vlaga pala ispod 3% i evo nema nikakvih problema s vlagom.
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 21:37   #120
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Da malo još pojasnimo ove kuće od metalnih frejmova:
Hvala na linkovima, znaš li neke primjere gradnje ovakvih objekata u nas?


Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
drveni i aluminijski su nešto ljepši, dolaze u raznim bojama, manji su profili, ali su i dosta skuplji ako su istih karakteristika.
Imaš i PVC s fake teksturom drva. Izgleda sasvim pristojno, dok se ne zagrebe pa izviri bjelina od ispod
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na