Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.10.2014., 00:29   #1
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Fractal Design Define R4, pomoc oko razmjestaja ventova

Hej ekipa, prvo se izvinjavam ako sam promasio PDF pa molim modove da premjeste temu ako sam zafulao.

Naime problem je sljedeci, kuciste se uistinu grije.

Stanje je sljedece, Corsair Hydro H50 i njegov vent sam stavio na straznju stranicu dok sam ispred hardova stavio tri 120 mm venta.

Hardovi se griju jer ocito ventovi nemaju od kuda povuci hladan zrak posto kuciste ima vrata s izolacijom (dodatno grijanje, koliko je ok ta uzolacijai vrata, toliko bas i nije ok rijesenje za protok zraka).

Isto tako se grije postojeci GPU.

S gornje, a ni s donje strane nisam uopce stavljao ventove.

Najveci problem je sto mi sutra stize jedna grijalica tj. Sapphire Vapor-X R9 280X, 3GB GDDR5 OC (UEFI).

Ako se GPU grijao s ovom mojom MSI N460GTX Cyclone 1GD5/OC, kako li ce tek biti s ovom ATI.

Znaci, trebam savjet kako razmjestiti ventove za najbolji protok zraka te da ostavim H50 gdje je sada ili da ga stavljam gore?

Koji ventovi da vuku zrak u kuciste, a koji da ga pusu van?

Da vam olaksam, radi se o ovome kucistu (tu imate sve fotografije):

http://www.fractal-design.com/home/p...r4-black-pearl

Evo i kako kejs izgleda po defaultu i prazan:



Sve otezava i situacija sto imam tri harda pa ako maknem jedan kavez, vjerojatno ce se temperature jos dici gore jer ce morati hardovi biti tocno jedan uz drugi dok sada ima bar jedno mjesto prazno izmedu njih.

Evo npr. jedna ideja koju sam nasao na netu (ako cu morati micati kavez...nije isto vodeno, ali mogu i ja svoje staviti gore ako treba):



H50 radi ok za sada i od kako sam ga kupio i s jednim ventom (makar sam neko vrijeme imao dva no onda sam jedan maknio jer nije bio potreban).

Molim vas neki savjet kako to najbolje sloziti, da ostavim sva tri venta s prednje strane, kuda da maknem H50 (da ga uopce micem), da stavljam dolje i gore ventove te najvaznije kako ih okreniti?

Jos treba uzeti u obzir da sutra dolazi novi GPU koji grije vise nego sadasnji.

Na raspolaganju imam ako se dobro sjecam jos dva Scythe KamaFlex venta dok je na H50 stavljena Nanoxia i temperature na CPU nisu problem, ali je problem opcenito temperatura unutar kucista, a i malo su vise temperature HDD-ova kao i od GPU.

Hvala puno na odgovorima.

P.S.

Samo zelim napomenuti kako je u kejsu sve cisto i bez prasine, tako da prasina nije uzrok visokim temperaturama i dust filteri su totalno cisti, a sve paste novo stavljene i sve detaljno ocisceno.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...

Zadnje izmijenjeno od: win32. 31.10.2014. u 00:34.
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 00:33   #2
ravkan
Premium
Moj komp
 
ravkan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 753
Prednji usis, dole usis da ti puse hladan zrak na grafu, goranja 2 ispuh, te h50 kao ispuh takoder odozada. U principu ko na ovoj slici sto si naso samo umjesto h100 stavljas 2 fena da rade ko ispuh, i h50 stavljas kao ispuh tu di je 1 fen ovaj.

Edit: Makni si ovaj srednji hdd cage, da ti ne smeta tj. ne gusi usis.

Ruzno je ali valjda ce pomoc: http://i.imgur.com/Iw8VmoI.jpg

Nije mi se dalo sada palit odredene alate

P.S. Ima tu kolega kolko vidim, prodaje 3 Fractal 140 fena za neku odredenu lovicu. Mozda da si to pikenes? Kolko vidim idu 3 za cijenu 2 u ducanu.
__________________
Red Vishera Blue Devil

Zadnje izmijenjeno od: ravkan. 31.10.2014. u 00:47.
ravkan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.10.2014., 01:25   #3
flyer1
Premium
Moj komp
 
flyer1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: home
Postovi: 545
doticno kuciste ima valjda polovica foruma ; prijedlog iznad mi izgleda pogodniji za vjetroenergetski projekt negoli za puko hladenje sustava

kod mene su 2x140 za usis (tvornicki ventovi) i 1x140 ispuh (opet tvornicki), u sobi je sad...sek...19C, a vidio sam i bolje rjesenog kablovanja nego je moje
cpu je na 22-24, gpu 27, a diskovi 32-36 (faex se grije ko svinja). sva tri mehanicka diska su u donjem kavezu.
imho prilicno solidno za ne bas najidealnije kuciste na svijetu kad je u pitanju efikasno rashladivanje komponenti...
flyer1 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 02:31   #4
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,110
Mislim da prije nego ti itko ovdje da konkretan prijedlog bi nas ipak trebao opskrbiti sa tim "visokim" temperaturama!
Daj da vidimo šta je to toliko "visoko"?
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 02:57   #5
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Evo trenutnog primjera nakon duzeg igranja:

Procesor ode do 72 C
Seagate (oba HDD-a) su u prosjeku 44 C dok WD Caviar Black je 52 C
GPU ako igram MMO ode do 90 C

Inace se npr. GPU ne grije ako igram npr. neku SP igru, ali to je do lose optimizirane igre.

Hardovi nikako ne bi smjeli biti tako vruci pa me brine ako maknem srednji kavez te jos ako stavim hardove direktno jedne pored drugih, da ce jos porasti temperature na njima.

Te tempereture su vjerojatno tako visoke (nije bas tako tesko za zakljuciti kada pogledam sta sam napravio! LOL) jer nisam stavio niti jedan vent kore kao ispuh, a ni vent dolje koji bi vukao tzv. svjezi zrak u kuciste.

Znaci H50 osatvim gdje je i sada te samo stavim jedan vent dolje, ona dva gore i maknem srednji kavez?

Problem je jedini kod tog kaveza sto ce onda hardovi biti doslovno jedan na drugom, a WD je uistinu grijalica.

Kako u kucistu sada doslovno nema protoka zraka, to je onda i uzrok svih problema (ocito).

Sto se tice buke, je li vam dosta porasla buka kada ste stavili gore ventove?

Hmmm...a kavez za diskove cu lako moguce morati micati jer ne znam hoce li novi GPU stati u kuciste bez da micem taj srednji kavez.


@ ravkan

Sto se toce ventova, imam sve ventove koji su dosli s doticni Fractalom dok imam jos u pricuvi kao sto sam rekao Scythe KamaFlex 120 mm ventove (ne znam koji im je CFM (da sada ne trazim), ali vjerujem da je bolji nego ovi default Fractal ventovi koji se prodaju (hmm..sta se uopce prodaje ).

Da stavim i ja kavez kao sto si ti to izveo na onoj slici (iskreno, kejs sam slozio, zatvorio i bok...nisam bas imao vremena za neka slaganjapa ne znam sta sve mogu s kavezima i sl.):

http://imgur.com/a/g7HdJ

Ako maknem kavez, da ostavim sve prednje Fractal ventove koji su dosli s kejsom ili da ostavim samo jedan (sada su mi tri s prednje strane jer sam maknio ovaj zadnji posto je tu isao H50 dok kao sto sam rekao gore i dolje nisam nista stavljao pa sam imao vent viska i njega sam stavio s prednje strane pa sada ispred hardova imam tri Fractal venta, a ne dva kako je bilo po defaultu)?
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...

Zadnje izmijenjeno od: win32. 31.10.2014. u 03:19.
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 07:37   #6
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,673
Imam isto kuciste i takodjer mogu reci da se komponente griju vise nego sa bivsim antecom. Ali sve u svemu barem je tiho, mislim i dizajnirano je da bude takvo... Evo jedan prijedlog, mozes maknuti i onu spuzvu sa bocnih vrata i dobiti jos jedan usisni vent te tako dodatno ohladiti grafu i cpu... Znaci usis od naprijed, ispod i bocno, a ispuh gore i nazad.
Imam i jedno pitanje za tebe, kako si rjesio fiksiranje hdd-ova? Moji zasad samo onako stoje na onim crnim gumicama,
ali ja ih imam 4 (+ jedan ssd) pa imam dosta jake vibracije kojih se zelim rijesiti...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 07:51   #7
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
To i mene brine kod tog kućišta, ovi moji samsunzi isto dosta vibriraju, a čini se da hdd cage ne izolira baš pretjerano vibracije... Sad u Antecu mi stoje u zraku na gumicama u 5.25" prostoru
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 09:08   #8
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Airflow ipak treba znati složiti, pogotovo sa kućištima koja imaju veću "zapremninu", a samom promjenom kućišta i ne razmišljanja oko hlađenja upravo rezultiraju lošim temperaturama.
Ja ću se samo nadovezati na kolege i gore par savijeta, s time da posjedujem Define XL (znači trebaju još moćniji ventovi da proguraju zrak kroz kućište jer je veće) i paralelno imam Antec300 (curkin komp).
Znači što se tiče Define-a, Ravkan ti je dobro posložio i poslušaj savijet, isto tako kolega flyer1 ti je rekao za onu bočnu izolaciju koja je samo zašarafljena (mjesto za 120/140mm vent) to samo skini i tu će isto prodisati, što se tiče diskovlja, Antec300 i diskovi stvaraju neke lude vibracije koje ubijaju, dok sa istim diskovima u Define-u je bilo puno bolje, al opet nije bilo nečujno, ali više nisu "zujali".
Još jedna stvar, kablovinu treba dobro provesti po kućištu jer kućište ima sve potrebno da se to dobro izvede, pošto neznam kako je tvoj komp složen, i ako su kabeli samo poštekani i pobacani unutra definitivno mogu smetati airflow-u pa je savijet to lijepo provesti kroz kućište.

Kolega win32, ako kojim slučajem trebaš ventilatore, imam točno to što ti treba u mom potpisu dolje, znam da je ovo reklamiranje ali možemo napraviti win/win situaciju, imam iste ventilatore koji mi netrebaju, tebi trebaju .
__________________
Moje trgovine:
virus1 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 09:22   #9
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,110
Seagate specs almost all there drives @ 60c for a max operating temp.
http://www.seagate.com/docs/pdf/data...da_7200_10.pdf
izvor: http://www.tomshardware.co.uk/forum/...ve-temperature
Ja imam jedan vent na usisu (gornji) jedan na uspuhu + napajanje ali njega ne računam jer on je samo za sebe (usis dolje, ispuh iza) i imam jedan do njega za usis dolje i imam dva na NH-D15 okrenuti napopačke, dakle samo cirkuliraju zrak unutar kućišta i temp su sljedeće:
Idle: Field Value
Sensor Properties
Sensor Type Winbond W83627DHG (ISA 290h)
GPU Sensor Type Diode (ATI-Diode)
Motherboard Name nForce 790i Reference Board
Chassis Intrusion Detected Yes

Temperatures
Motherboard 35 °C (95 °F)
CPU 37 °C (99 °F)
CPU #1 / Core #1 43 °C (109 °F)
CPU #1 / Core #2 36 °C (97 °F)
CPU #1 / Core #3 36 °C (97 °F)
CPU #1 / Core #4 35 °C (95 °F)
SPP 56 °C (133 °F)
MCP 66 °C (151 °F)
GPU Diode 49 °C (120 °F)
ADATA SX900 34 °C (93 °F)
SAMSUNG SP2504C 37 °C (99 °F)
STM3500418AS 38 °C (100 °F)

Cooling Fans
CPU 459 RPM (ovo je samo noctua, ostala 3 su spojeni na regulator kućišta i uvijek su na 5V)

A load nemam trenutno ali jučer sam držao prime95 nekih 10h upaljen i Noctua je otišla do 620RPM a temp na najtoplijoj jezgri je bila 57°C dok su ostale bile ispod 50°C
HDD-ovi su došli do 40ak za Samsung (ne sjećam se točno) 50ak za Seagate a SSD je ostao ispod 40°C

Eto.
Moram naglasiti da nemam grafičku koja zagrijava unutrašnjost (HD5450 pasivka) tako da i to uzmi u obzir, ali isto tako uzmi u obzir 5Vna ventovima, niske okretaje na Noctui, HDD-ove u doljnjem dijelu, jedan na drugome a samo 1 vent naprijed iznad njih!

Edit: tek sada vidio fotke, gle neznam zašto si maknuo HDD cage u lijevo, ali vrati ga da bude na početnom mijestu, probaj pa javi temp hardova, ove ostale dvije temp su dobre po mom mišljenju jer H50 iako je vodeno nije baš neki ultra performer tako da su to skroz super temp od njega, a grafa ko grafa.
__________________


RedGreenBlue

Zadnje izmijenjeno od: 2 die 4. 31.10.2014. u 09:28.
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 14:07   #10
ravkan
Premium
Moj komp
 
ravkan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 753
@ Win32

Cuj nisam vec neko vrijeme promjenio potpis, ali meni ti ovako sada to izgleda : http://i.imgur.com/nhBLqzl.jpg, cak je i to stara slika jer sam vodeno okrenuo ( crijeva nejdu prema ispuhu nego prema DVD/CD bay )
Znaci kavez jedan ostavi ovdje gdje je tako da 1 fen puse direkt i hladi diskove. Drugi kavez makni jer on onda gusi ove kaj pusu unutra friski zrak.
Znam da ljudi misle da je to "dosta fenova" da to izgleda kao vjetroenergletski blabla. Ali cinjenica je da H50 je lose vodeno, a cak i dobra vodena hladenja, da bi funkcionirala u zatvorenom trebaju dobar protok hladnog zraka. U kucistima tipa Design dobar zracni fen radi bolji poso nego vodeno hladnje. Vecina testova vodenih hladenja je radena na open benchu gdje onda je to super, ali kada stavis u kuciste i sve zatvoris i nemas dobar protok zraka, gotov si ! Ja na svom h100i kada skinem bocne stranice skidam po 5 stupnjeva u OCCT. Back to topic. Probaj napravit kako ti je predlozeno, s time da kada gejmas stavi si fenove na 12V, a kada idlas, forum peglas ili nesto stavi na 7V. Ja npr mogu komotno imat uvjek fenove na 7V, radi samo izvedenog boljeg hladenja grafe i h100i ipak jaci cooler. Ali tebi bi preporucio kako sam iznad napiso.
__________________
Red Vishera Blue Devil
ravkan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.10.2014., 14:25   #11
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Ono gore nije moj kejs vec sam postao slike koje ima kolega ravkan u potpisu tj ovo:

http://imgur.com/a/g7HdJ

Napominjem da to nije moj kejs.

Pitanje je, ako maknem gornji kavez od hardova, da ostavim sva tri venta s prednje strane?

Sto se tice ventova, imam kao sto sam rekao na raspolaganju jako dobre Scythe KamaFlex 120 mm ventove koji su poprilicno dobri s obzirom da su 120 mm te imaju dobar odnos CFM i dBA.

Airflow nije tako neka mudrolija, samo je problem kod ovog kejsa sto npr. prednji ventovi nemaju najbolji protok zraka jer su isred njih vrata koja uz to imaju na sebi materijal za stisavanje buke (a to dodatno otezava usis zraka).

Stvar je u tome sto sam htio izbjeci stavljanje venta s donje strane jer mi je kejs na podu, a kako zivim u stanu s hrpom krovnih prozora, doslovno se borimo s prasinom i ne znam da smo ikada toliko cistili stan (svaki dan se brise prasina i svaka cetiri dana se mora kompletno cijeli stan doslovno polizat jer je koma koliko prasine dolazi kroz krovne prozore).

Prije sam imao stalak za kejs, ali je stalak raden za manje servere koji su standardne sirine pa ovaj kejs ne stane na njega tj. presirok je (CM 690 II je takoder jedva stao u njega).

Daleko najbolje rijeseno hladenje od svih kejsova koje sam imao je imao Corsair Obsidian 800D dok sam se najvise namucio s CM Cosmos-om.

Nista, idem maknuti gornji kavez od hardova i staviti 120 mm ventove na njihovo mjesto (steta, mislio sam da ce moci bez dodatnih ventova).

@ virus1

Javim se za ventove ako ce mi trebati, ali nekako sam uvijek za ipak malo kvalitetnija rijesenja no budemo vidjeli hocu li skupiti novce za neke bolje ventove ili mozda uzmem privremeno ove tvoje Fractal.
Inace imam dosta iskustva oko kupovine ventova i dosta sam ih izmjenjao u sve ove godine kao i sto sam izmjenjao poovecu kolicinu hladnjaka za CPU pa i GPU.

Lako moguce da se oprostim od H50, ali mi je zao jer mi radi savrseno + nemam ono smece od bracketa koje isporucuju vec sam dobio od uvoznika puno kvalitetniji am2/am3 bracket.

Mozda da nadem TRUE Black Rev C, mozda bi njega uzeo posto sam s njim bio prezadovoljan.

TRUE Black Rev C u kombinaciji s dvije Nanoxie (pa cak i s jednom) radi savrseno.

Opet, prednost kod H50 je sto zauzima jako malo mjesta, a svaki CPU mi drzi na pristojnim temperatirama bez obzira sto je npr. svaki CPU koji je hladio bio OC-an od prvoga dana.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 14:39   #12
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Ne kužim čemu forsirati 120mm ventove naspram 140mm.Šta nisi dobio sa kejsom 140mm ventove?Prednji ventovi vuku zrak kroz mrežu sa strane,tako da ima zraka.Ako svima radi kako tako,a tebi ne,mislim da je problem u ventovima.
Skini srednji kavez od HDDa ako ti netreba. Donji nemoj micati na sredinu već ostavi gdje je i postavi ispred njega 140mm vent da puše po HDD.Vent iznad njega će puhati drito u kejs i po grafi kad nema kaveza da mu smeta.Stavi gore na kraj jedan 140mm vent,vodeno gore iza i to bi trebalo biti ok.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 15:04   #13
flyer1
Premium
Moj komp
 
flyer1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: home
Postovi: 545
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Imam isto kuciste i takodjer mogu reci da se komponente griju vise nego sa bivsim antecom. Ali sve u svemu barem je tiho, mislim i dizajnirano je da bude takvo... Evo jedan prijedlog, mozes maknuti i onu spuzvu sa bocnih vrata i dobiti jos jedan usisni vent te tako dodatno ohladiti grafu i cpu... Znaci usis od naprijed, ispod i bocno, a ispuh gore i nazad.
Imam i jedno pitanje za tebe, kako si rjesio fiksiranje hdd-ova? Moji zasad samo onako stoje na onim crnim gumicama,
ali ja ih imam 4 (+ jedan ssd) pa imam dosta jake vibracije kojih se zelim rijesiti...
fixiraj ih odozdo vijcima + sam ja u onaj gap od par mm rjesio komadima gume naguranim u lezista...nije 100% rjesilo vibracije, ali je znatno bolje nego je bilo u pocetku...ipak su tri diska nacickana jedan iznad drugog...
flyer1 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 15:31   #14
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Meni se u 330R (koje ima identican raspored unutrasnjosti) najbolje pokazalo stavljanje dva 140mm naprijed na usis i jedan 120mm odostraga na ispuhu. Strazni vent je odmah iza TRUE kojeg imam na CPU. Kuciste ima hrpu perforacija odostraga i gotovo na svaku rupu izlazi zrak. Ventovi na usisu vrte se minimalno (~550RPM) i ne cuju se. Straznji vent i CPU vent su spojeni na CPU PWM konektor i kad se CPU zagrije oba rade zajedno na izbacivanju viska topline.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 15:31   #15
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Pa eto kako si rekao da imaš iskustva, nema se što više reći, ja sam se ponudio da pošto već imaš te fractalove ventove od kejsa, s ovim mojima popuniš rupe, mijenjati sve ventilatore je ipak malo skuplji sport, a to sve ovisi o osobnoj potrebi . Ja nisam mijenjao ove što su loši već sam lood za Noctuom pa sam skupljao lovu, jbga bolest xD.
Što se 800D kućišta tiče, to je 2x price Fractala i bilo bi suludo da je lošiji.

Dolnji vent nije toliko niti bitan, makar case ima filter i pomoglo bi nešto samoj grafi, barem 2 x 140 mm od naprijed (čak neki za ovaj case preporučuju SP ventove a ne AF za prednji dio) i naravno staviš gore 2x140mm i zadnji je ispuh od H50, i sa bočne stranice samo makneš onu izolaciju di je mjesto namjenjeno za fiksiranje još jednog venta.
Bilo koje kućište bez dobro postavljenih ventova je samo kućište i kako god ono bilo, ako se ne riješi AF, određene komponente će se jednostavno grijati.
Ova izolacija koja ide sa kućištem je više dampening nego što utječe na temperature, jedino ako se u case-u skuplja "dosta" toplog zraka i izolacija će upiti dio topline i duže će zadržavati od same limene površine.
Define inače za razliku od ARC nije namjenjen prvenstveno kao neki performance case dok ovaj je, zato su malčice temperature i veće ako se to dobro ne izbalansira.
__________________
Moje trgovine:
virus1 je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 16:08   #16
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
To i mene brine kod tog kućišta, ovi moji samsunzi isto dosta vibriraju, a čini se da hdd cage ne izolira baš pretjerano vibracije... Sad u Antecu mi stoje u zraku na gumicama u 5.25" prostoru
Sa kućuštem dolazi hrpa gumenih podloški i šerafa. HDD cage ima gumene podloške i na njega staviš HDD.Prije nego kreneš stezati 4 šerafa odozdo,fino pod glavu šerafa staviš gumenu podlošku i zategneš.Imam tako 2 HDDa stegnuta i nema vibracija.
Možda je to samo kod mene slučaj
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2014., 17:03   #17
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Ugodno ćeš se iznenaditi kad upikneš unutra novu grafu.
Meni je prelaz sa 560ti na 7870 spustio temperature grafe i proca za 10 stupnjeva u prosjeku.
Isto kučište, dva prednja i ispuh odostraga preko h80.
Dakle, prvo upikni novu grafu pa onda kemijaj.
U biti za to kučište u kombinaciji sa h50 bi bilo idealno uzet blower-type grafičku.
Al teško je nači dobru i tihu.
Znam da MSI ima model ako se ne varam 760ti, blower type, tiha.
Stavljat ventove dolje i gore je grehota za takav tip kučišta.

Pa razmisli o tome.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2014., 14:59   #18
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Koliko teksta i koliko drame od autora topica a sam.je svjestan gdje je problem i sad ne kuzim.cemu trakavice.
Moje dugogodisnje iskustvo je reklo, napravi podtlak u kucistu i jedan ili dva venta samo za ispuh i to je to. Vise od toga stvara damo buku.
U tvom slucaju stavi na vrh 2 venta da izvlace zrak i gotovo, a prije toga pocepi sitne rupice i proreze sto vise mozes, ostavi naprijed negdje mjesta gdje zrak moze ulaziti preko diskova i gotova
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2014., 00:41   #19
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Thumbs up

HVala ekipa na savjetima, stvar je rijesena na vrlo jednostavan nacin:

- maknut srednji kavez te su sada sva tri harda u donjem kavezu
- s donje strane stavljen Scythe KamaFlex 120 mm kao usis i spusten na cca 700 RPM
- gore stavljen jedan Fractal 140 mm (spusten na cca 700 RPM) koji je bio inace sa straznje strane po defaultu no kako je iza H50, tako je sada on gore kao ispuh
- s prednje strane ostavljen jedan 140 mm Fractal kao usis
- kupljena nova Sapphire Vapor-X r9 280X, 3GB koja je sa svoja dva venta dosta tiha (zacudujuce tiha, naravno za vrijeme igranja)
- na prednjem dust filteru se nakupilo prasine pa je to ocisceno

Rezultat su osjetno nize tempreture pa sada tako sve izgleda ovako nekako:

WD Caviar Black: average 37 C
Seagate Barracuda ST2000DM001: average 29 C
Seagate Barracuda ST1000DM003: average 27 C

Temperatura procesora je u prpsjeku 42 C, ali se treba uzeti u obzir da je spustena i brzina Nanoxie (trebao bi provjeriti u UEFI-u tocnu brzinu, ali se krece oko 1100 RPM no ne drzite me za rijec)

Temperatura GPU-a je 42 C s time da sam malo danas igrao radi nedostatka vremena i za to vrijeme je bila oko 60 C no treba se uzeti u obzir da sam igrao TESO koji mi je inace przio staru Nvidiu MSI N460GTX do 92 C.
Podatak o tocnoj temperaturi sadasnjeg GPU-a cu moci reci tek nakon par sati igranja istog naslova.

Kako god bilo, problem je rijesen.
Na zalost, mislio sam da ce ici bez ventova s gornje i donje strane, ali u ovome kucistu to nije moguce (je, ako ga koristite za office rad i net).

Nisam jedino siguran bi li isao jos jedan 140 mm vent gore jer smeta mu radijator od H50 ako sam dobro vidio (tu me ne drzite za rijec jer sam to jucer slagao s gadnom virozom pa tko zna sta sam ja sve vidio ).

@ virus1

Javim se za ventove, jer je ovo sada ok i htio bi samo pogledati CFM i neke podatke drugih 140 mm ventova pa se javim svakako.

Sto se mene tice moze lokot jer sve je sredeno, problem rijesen.



Edit: nakon visesatnog igranja TESO, prosjecna GPU temperatura je bila oko 57 C s time da je vec sada na 37 C (par minuta nakog gasenja igre) tj. cca 30 C hladnija u loadu od stare MSI N460GTX.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...

Zadnje izmijenjeno od: win32. 02.11.2014. u 03:37.
win32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na