Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.01.2015., 23:05   #1
CheCola
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 371
Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/CPU)

Imao sam malo vremena pa sam odlučio istestirati razlike u temperaturama ovisno o radu ventilatora na 5V i 12V, ai tlaka unutar kućišta, ono što me je ponukalo na test je u prvom redu buka na 12V i da li se isplati ići na max.
Konfiguracija je iz mog PC-ja (i5-4460, R9 270 - u testu na stock freq., zalman r1 case).
U samom caseu se nalaze 5 x 120mm ventilatori, 3 x zalman i 2 x spire, za test tlaka unutar casea je poslužila ženina cigareta (čisto da vidim da li vuče još vanjskog zraka ili izbacuje van - ispitano na pci expansion slotovima budući da su na zalmanu prozračni).Zadnji ventilator je spojen na mb i njime je upravljala mb, dok su prednja 2 i gornja 2 kontrolirana preko Cooltekovog 4 fan controllera sa regulacijom od 5v-12v.
Za mjerenje temperature CPU-a sam koristio real temp i intel burn test (maksimalna temperatura po jezgri i prosječna maksimalna), za za gpu-a, gpu-z u kombinaciji sa unigine heaven benchmarkom (maximalna gpu-a), sobnu temperaturu sam održavao uglavnom konstantnom a između svakog testa sam dobro provjetrio i ohladio kućište u trajanju od 5 minuta. Buku sam "probao" mjeriti mobitelom međutim dok se ne dočepam bukomjera navesti ću samo razliku od 15 decibela između 5v i 12v iako imam osjećaj da je i veća, uglavnom osobni dojam je da je svakako neugodna.

Ono što me je iznenadilo je da je razlika u temperaturi CPU-a zanemariva u svim kombinacijama, dok je kod gpu-a razlika od samo 2 stupnja. pozitivni tlak sam imao samo u kombinaciji prednih ventilatora na 12v i gornjih na 5v, dok su neki pozitivni rezultati opet kao i kod cpu-a praktički nezamjetni.

Rezime svega je da skoro nemam nikakvog napretka na maximalnim okretajima ventilatora u odnosu na minimalne dok je količina buke vrlo osjeta. Više o rezultatima u slici u prilogu. Također volio bih ako netko ima viška vremana da se isto malo poigra i posta rezultate jer me živo zanima da li je i kod drugih slična situacija.


__________________
CheCola je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 11:12   #2
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Rekao bih da su rezultati ovakvi zbog "overkill" broja ventova.
Pretpostavljam da bi razlika u temperaturama bila drastično drugačija da je manje case ventova.

Edit: sjetio sam se jednog svog eksperimenta od prije koju godinu, možda malo upotpuni sliku.
Naime imao sam dva Chieftec kućišta mini i big tower s otprilike identičnim rasporedom komponenti i ventilatora.
Prebacio komplet konfu iz big u mini tower i pala temperatura 15-20 stupnjeva!
( napominjem da su temperature u većem kućištu bile sasvim pristojne/ hladne rekli bi )
U šoku i nevjerici odradim zamjenu kućišta još barem 2-3 puta i svaki put je bio isti rezultat.

Neka pouka je bila da nema pogađanja koliko, kojih i na koliko ventova već se treba poigrati,
dodavati jedan po jedan vent i igrat se sa okretajima, razlike sa ventom više ili manje i u poziciji venta znaju biti iznenađujuće da ne kažem drastične.

Usput od tada više naginjem nekako manjim kućištima :P , uvjeren sam su da pregolema
kakva su dugo bila u modi totalni fail barem što se temperatura tiče bez dobrog broja ventova i to na visokim okretajima...

Zadnje izmijenjeno od: 6Finger. 29.01.2015. u 21:52.
6Finger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.01.2015., 13:39   #3
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Nisam te bas razumio. Kazes da je kod prebacivanja komponenti u vece kuciste pala temperatura za 15-20 stupnjeva, a na kraju navodis da ot tada naginjes ka manjim kucistima? WTF?
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2015., 21:54   #4
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Ispravljeno, hebemu bit će da se još pila kava kad sam pisao
Naravno iz big u mini i onda su pale temperature, što naravno nisam očekivao ni u ludilu
Inače ovaj traktat gore nebi imao tek nikakvog smisla... :P
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2015., 21:47   #5
KruLe
Premium
 
KruLe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Križevci
Postovi: 170
Pa logično je da je u manjem kučištu hladnije, zbog protoka zraka, jer direktno puše po komponentama i zrak ne "bježi" po kučištu.

Meni se isto počela sviđati manja kučišta
KruLe je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na