Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2018., 14:22   #9691
G-boy
Premium
Moj komp
 
G-boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: VG
Postovi: 307
Samo da se pohvalim da sam uspio dobiti ono što je falilo.

Malo sam se poigrao s receiverom, ali sam i skužio da mi je u MusicBee-u bio uključen EQ od proslih zvucnika i to je jako muljalo sliku.

Probao sam ih i micati i jbg, taj ormar užasno kvari zvuk jer već kad odmaknem zvučnik 30tak cm, postaje sasvim druga priča.
Isto tako ako ga podignem i okrenem u lijevo (prema glavi) zvuk je dosta bolji nego dok je na stolu tako da će definitivno ići na zid.

A sad najsmješniji dio...najviše razlike u zvuku je napravilo ni više ni manje nego pojačavanje preko 55%.
Stvar je u tome da dosta kasno dolazim doma (a još ranije odlazim) i nisam htio silovat glasnoću da ne probudim ostatak kuće i slušao sam do nekih 40% max i na tome stvarno zvuk je ok, ali nepotpun, odnosno ovo o čemu smo gore raspravljali.
Kad se pojača onda cijeli raspon dolazi do izražaja i slika postaje potpuna.
I dalje imam namjeru uzimat sub, ali mi je srce sad na mjestu s trenutnim setup-om.
G-boy je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 14:28   #9692
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Jos da si umjesto tog low end recivera uzeo neko stereo pojačalo (u istom cjenovnom rangu), bilo bi to i bolje.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2018., 15:17   #9693
G-boy
Premium
Moj komp
 
G-boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: VG
Postovi: 307
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Jos da si umjesto tog low end recivera uzeo neko stereo pojačalo (u istom cjenovnom rangu), bilo bi to i bolje.
Znam da bi, al onda ništa od HT-a, a to me prvenstveno nagnalo da krenem u sve ovo.
G-boy je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 15:36   #9694
Roby86
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Ekipa, trebam savjet.

Uzeo bi ove Klipsch floorstandere :
https://www.klipsch.com/products/ref...?model=rp-260f

Te naknadno ukoliko bude potrebe woofer :

https://www.klipsch.com/products/ref...?model=r-112sw

Sto preporucate od AVR-ova? Zahtjevi su 130 W / kanalu, klasika Spotify Connect, Tidal itd integracija, nesto u rangu 500 EURa ako je moguce. Naknadno bi ostavio prostora za nadogradnju Dolby Atmos zvucnike, surround itd... Gledao sam par modela Onkyo, Sony i Yamaha, ali mi je to sve negdje slicno po karakteristikama...
Roby86 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 16:01   #9695
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Jesi li pogledao dimenzije zvučnika? 80-ak cm su floorstanderi.
Ups, nisam Ako tweeter ima waveguide da ide paralelno sa podom, onda visina tih floorstandera nije baš optimalna

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Jos da si umjesto tog low end recivera uzeo neko stereo pojačalo (u istom cjenovnom rangu), bilo bi to i bolje.
Zašto misliš da je pojačalo u stereo pojačalu bolje nego u AVR-u?
Ako je sklop ispravno konstruiran, ne može čuti razliku.
Jedino što će stereo pojačalo tipično imati veći output za ta 2 kanala nego 5.1/7.1 kanalno pojačalo.
Ali ako mu AVR ima dovoljno snage za te zvučnike (radi se o sobi od 10 kvadrata ako sam dobro skužio) onda je nebitno jel pojačalo ima 50, 100 ili 500W po kanalu ako mu zvučnici vuku 20.

+3db razlike zahtijeva duplo više snage iz pojačala.

Ne da mi se sad tražit po historyu, ali mislim da je kolega kupio Dali Zensor 1.
Imaju sensitivity od 86.5 dB, što znači da će na udaljenosti od 1 metar (čini mi se da su mu zvučnici na stolu) imati glasnoću od 86.5dB za 1Watt snage. Na 89.5db će zvučnik vući 2W, na 92.5dB 4W itd (na 1 metar udaljenosti). Drugi faktori isto ulaze u formulu, ali ovo je prilično točan okvirni izračun.

Koliko vas sluša muziku na više od 90dB? Imax dolazi do 105-110dB i to je jebeno glasno.

Na veličinu svoje sobe, mogao je uzet mali class D amp i vjerojatno bi imao dovoljno snage. Nešto tipa ovoga.
https://www.amazon.com/Lepy-LP-2020A.../dp/B00C2P61FO

Tako da ne brini, to pojačalo u AVR-u ti je više nego dovoljno za tu sobu.

Citiraj:
Autor Roby86 Pregled postova
Ekipa, trebam savjet.

Uzeo bi ove Klipsch floorstandere :
https://www.klipsch.com/products/ref...?model=rp-260f

Sto preporucate od AVR-ova? Zahtjevi su 130 W / kanalu, klasika Spotify Connect, Tidal itd integracija, nesto u rangu 500 EURa ako je moguce. Naknadno bi ostavio prostora za nadogradnju Dolby Atmos zvucnike, surround itd... Gledao sam par modela Onkyo, Sony i Yamaha, ali mi je to sve negdje slicno po karakteristikama...
Koja ti je veličina sobe? Ti zvučnici su 97dB osjetljivosti, što znači da će ti biti duplo glasniji (10dB) od Dali Zensor 1 za istu snagu pojačala.
Ako nemaš neku suludo ogromnu sobu i slušaš s 15 metara udaljenosti, mislim da bi ti bilo koji AVR trebao biti dovoljno jak. Najveća razlika u AVR-ovima su ti featuri (popis podržanih codeca), broj inputa/outputa i room correction algoritam. Nećeš pogriješiti s nijednim od ta 3 branda.

Prije konkretnog modela škicni malo na netu da receiver nema baš neku serijsku grešku (preporučam avsforum).

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 13.12.2018. u 17:16.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 19:01   #9696
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Vidite kako vam messiah nabrzinu i besplatno izračuna koje točno pojačalo odgovara kojim zvučnicima, ili jos bolje, kako ce se koja kombinacija zvučnika i pojačala uklopiti u koju sobu.

Da audiofili cuju za tebe, stari moj, ti bi do kraja zivota radio izračune preko foruma i svi bi uzivali u "ispravno konstruiranim pojačalima", a ti ne bi znao kud s lovom.


Više puta su te tu pitali da das svoj primjer "ispravno konstruiranog pojačala", ako se dobro sjećam, nikad nisi nista napisao jer logično, vecina te tvoje površne teorije je u praksi potpuno drugačija
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 19:48   #9697
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,683
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Jos da si umjesto tog low end recivera uzeo neko stereo pojačalo (u istom cjenovnom rangu), bilo bi to i bolje.
ma da je uzo ipak bolji resiver...
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 21:31   #9698
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
da, to sa ispravnim pojačalom je stvarno fascinantna pojava... sve one topologije, vaki-naki feedbackovi, aktivne/pasivne komponente... ko ono djubre pjer karden, moja majica, moje hlače A SVE KRIVO SLOŽENO

ne znam koliko sam puta slušao risiver i stereo amp u klasi tu-negdje-razumnih-para i to stvarno moraš imat odrezane uši da ne čuješ razliku.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 02:20   #9699
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Vidite kako vam messiah nabrzinu i besplatno izračuna koje točno pojačalo odgovara kojim zvučnicima, ili jos bolje, kako ce se koja kombinacija zvučnika i pojačala uklopiti u koju sobu.

Da audiofili cuju za tebe, stari moj, ti bi do kraja zivota radio izračune preko foruma i svi bi uzivali u "ispravno konstruiranim pojačalima", a ti ne bi znao kud s lovom.


Više puta su te tu pitali da das svoj primjer "ispravno konstruiranog pojačala", ako se dobro sjećam, nikad nisi nista napisao jer logično, vecina te tvoje površne teorije je u praksi potpuno drugačija
1. Koji izračun nije točan? Osim što proizvođači zvučnika i receivera većinom lažu u specifikacijama, tj specifikacije su nepotpune. Kako ti izračunaš kakvo ti pojačalo treba za zvučnike?

2. Ne postoji kombinacija zvučnika i pojačala. Zvučnik vidi ulazni signal, tako je svejedno iz kojeg je pojačala došlo. Ako govorimo o Hi-fiu, onda pojačalo ne bi smjelo mijenjati karakteristike ulaznog signala.
Pojačalo pojačava ulazni signal. Ako je distorzija izlaznog signal ispod čujne razine (100dB SNR-a), onda ne možeš čuti razliku, jer je nema.

Nisu pojačala vudu magija, nego sklop komponenti koji pojačava ulazni signal.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Ca...ifier_modeling
Ovo je bilo 1985. Tip je napravio isto pojačalo za 400$ u par dana prema tada referentnom 6000$ pojačalu. Ako je uspio replicirati 1985. tada jedno od najboljih pojačala za 400$, šta misliš za koliko novaca dobiješ u 2018. pojačalo kada su sve komponente iz Kine?

Hrabra zlatna uha iz Stereophila se nisu usudili napraviti ni blind test, nego su čak i na sighted testu govorili kako razlika gotovo i nema.

A za zlatna uha s PCekspert foruma, postoji 10 000$ challenge koji postoji još od 1990. Dajem vam priliku da zaradite laku lovu.
http://tom-morrow-land.com/tests/ampchall/index.htm

Samo hint: od 1990. do 2006. nitko nije uspio čuti razliku između level matched pojačala (znači isti SPL) na ABX (double blind testu).
Koliko znam, challenge je još aktivan.

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Da audiofili cuju za tebe, stari moj, ti bi do kraja zivota radio izračune preko foruma i svi bi uzivali u "ispravno konstruiranim pojačalima", a ti ne bi znao kud s lovom.
Ima jedna izreka: "Audiofili slušaju očima, ostali ljudi slušaju ušima". Makni audiofilima dar vida i odjednom vrlo teško mogu razlikovati sve mistične razlike koje čuju.
Iskreno, žao mi je što nisam bio u industriji kad su se interkonekti i HDMI kabeli prodavali po par tisuća kuna. To se zove imat dobru maržu

Ne znam zašto te toliko čudi da marketing odjeli neke industrije otvoreno lažu. Lažu u svim industrijama jer se tako privlače kupci
Specifičnost audio industrije je da odbijaju bilo kakva mjerenja što je toliki apsurd jer u dizajn zvučnika je uloženo toliko znanja fizike, elektrotehnike i (psiho)akustike. Hi-fi magazini nisu recenzije, nego plaćeni oglasi.

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Više puta su te tu pitali da das svoj primjer "ispravno konstruiranog pojačala", ako se dobro sjećam, nikad nisi nista napisao jer logično, vecina te tvoje površne teorije je u praksi potpuno drugačija
A što se tiče ispravno konstruiranih pojačala, sva pojačala u modernim receiverima su ispravno konstruirana (Denon/Marantz, Onkyo, Yamaha, NAD...). Znaju nekad sj*** filtere u firmwareu kod implementacije room correction algoritama, ali se to obično ispravi updateom (ili nikad kao recimo kod arcama, imaju bug već dvije godine i nisu ga ispravili )
https://www.avsforum.com/forum/90-re...-550-a-25.html

S druge strane, sličan bug je bio i u NAD-u T758v3, ali NAD očito brine za svoje kupce pa su ispravili

EDIT: da ne ispadne da mislim samo na AVR-ove, isto mislim i za stereo pojačala.
Razlika je što se AVR-ovi proizvode u daleko većim količinama od stereo pojačala - economy of scale, i dodatno ih prati glas da je stereo za "audiofile".

Meni osobno bi stereo pojačalo moralo biti bitno jeftnije od AVR-a da bi ga razmotrio za kupnju, osim naravno ako želim amplifikaciju samo 2 kanala i ne trebaju mi featuri koji se obično nalaze na AVR-ovima.

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 14.12.2018. u 03:10.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 02:32   #9700
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
da, to sa ispravnim pojačalom je stvarno fascinantna pojava... sve one topologije, vaki-naki feedbackovi, aktivne/pasivne komponente... ko ono djubre pjer karden, moja majica, moje hlače A SVE KRIVO SLOŽENO

ne znam koliko sam puta slušao risiver i stereo amp u klasi tu-negdje-razumnih-para i to stvarno moraš imat odrezane uši da ne čuješ razliku.
Nisam rekao da su sve topologije iste. Ono što želim reći da ako jedna topologija ima amplifikaciju s distorzijom ispod razine čujnosti, i druga topologija ima aplifikaciju s distorzijom ispod razine čujnosti - onda nije bitno kakva je topologija jer razliku ne možeš čuti.
Ne očekujem da zvučnik da različit zvuk ako ga hraniš istim ulaznim signalom.

Isto tako, ne kažem da nema mjesta skupim pojačalima. Ima ljudi s ogromnim prostorijama i ogromnim zvučnicima.
Dodatno, ako si iskeširao 100k+ neke valute za zvučnike, da li je bitno koliko ćeš platit pojačalo?

Mi tu pričamo o nekome tko je kupio entry level zvučnike u sobi od 10 kvadrata.
Ono što će čuti tu je:
1. Položaj zvučnika
2. Refleksije koje mu dolaze od zidova zbog tako male sobe, te kako je soba tretirana (ili nije).
3. Room correction algoritam koji donekle može pomoći sa zvučnicima i refleksijama (to nažalost nema)
4. Sami zvučnici (to ne može mijenjat )

Kabeli, amp, 256kBita ili FLAC možda ima utjecaja, ali 1%. Ovo gore je 99%

Probaj ovo:
1. Uzmi receiver i pojačalo po želji.
2. Ako nemaš kalibrirani mikrofon, instaliraj SPL mjerač na mobitel (nije neka sreća, ali poslužit će).
3. Spoji zvučnike na receiver, pojačaj glazbu na sebi ugodnu razinu slušanja. Pusti bilo koji testni ton. Izmjeri SPL s mobitelom.
4. Spoji zvučnike na pojačalo, pusti testni ton i pojačaj zvuk na isti SPL kao i amp.
5. Stavi povez preko očiju, i zamoli frenda/ženu/djecu da ti prebacuje zvučnike s pojačala na receiver i obrnuto, po tvojoj želji.

Javi rezultate
P.S. ne pišem ovo zlonamjerno, nego stvarno probaj. Ja sam isprobao prije X godina, ne kažem da su bili idealni uvjeti mjerenja. Isto sam bio uvjeren u razne tvrdnje proizvođača opreme i "HiFi" magazina. Izbaci vid iz računice i vidjet ćeš da razlike nisu baš takve kao što misliš.

Ako imaš adekvatnu prostoriju, donijet ću svoj Marantz SR5004 koji je već sad skoro 10 godina star, UMIK-1 kalibracijski mikrofon da možemo napraviti level matching. Ti odaberi svoje pojačalo, zvučnike i kabele. Možeš i izvor zvuka. Ja ću osigurat pive
Ako nemaš adekvatnu prostoriju, možda bi mogao organizirati nešto kod kolege, ali tek nakon nove godine.

Level matching je jedan od preduvjeta usporedbe bilo koje audio opreme. Na više istraživanja je dokazano da ljudi preferiraju glasniji zvuk (ako nije bolno glasan).
3dB glasniji zvuk istog pojačala će zvučati nego 3dB tiši. Ako je isto pojačalo, kako onda može biti razlike?

To je jedan od najstarijih trikova kojima se proizvođači služe na audio showovima.
1. Poslušajte ovaj standardni strujni kabel, slušajte kako je zvuk bezveze
2. Poslušajte sad naš $1000 dolara strujni kabel/interconnect, whatever, a tip zapravo pusti istu glazbu, samo par decibela glasniju. Naravno da se razlika čuje, samo ne zbog kabela

EDIT: sry, double post, htio sam sisu u isti post gore quotat...

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 14.12.2018. u 03:16.
messiah je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.12.2018., 07:20   #9701
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,331
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova

EDIT: sry, double post, htio sam sisu u isti post gore quotat...
Ako pratiš temu žderonje, znao bi ta to fizički nije moguće

Sent from my XT1635-02 using Tapatalk
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 10:23   #9702
cesarus
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor Roby86 Pregled postova
Ekipa, trebam savjet.

Uzeo bi ove Klipsch floorstandere :
https://www.klipsch.com/products/ref...?model=rp-260f

Te naknadno ukoliko bude potrebe woofer :

https://www.klipsch.com/products/ref...?model=r-112sw

Sto preporucate od AVR-ova? Zahtjevi su 130 W / kanalu, klasika Spotify Connect, Tidal itd integracija, nesto u rangu 500 EURa ako je moguce. Naknadno bi ostavio prostora za nadogradnju Dolby Atmos zvucnike, surround itd... Gledao sam par modela Onkyo, Sony i Yamaha, ali mi je to sve negdje slicno po karakteristikama...

Neki Marantz is Klipshe obavezno. Yamaha je super, ali ako volis glasnije slusat postaju RP260F zamorni za uho. Ima Yamaha svojih prednosti, ali ako volis muziku Marantz , ako samo filmovi onda kaj ti bolje zgleda. Mozes doc i poslusat kod mene ako te interesira.

Zadnje izmijenjeno od: cesarus. 14.12.2018. u 10:55.
cesarus je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 10:54   #9703
Roby86
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova

Koja ti je veličina sobe? Ti zvučnici su 97dB osjetljivosti, što znači da će ti biti duplo glasniji (10dB) od Dali Zensor 1 za istu snagu pojačala.
Ako nemaš neku suludo ogromnu sobu i slušaš s 15 metara udaljenosti, mislim da bi ti bilo koji AVR trebao biti dovoljno jak. Najveća razlika u AVR-ovima su ti featuri (popis podržanih codeca), broj inputa/outputa i room correction algoritam. Nećeš pogriješiti s nijednim od ta 3 branda.

Prije konkretnog modela škicni malo na netu da receiver nema baš neku serijsku grešku (preporučam avsforum).
Hvala puno Messiah...

Soba je 7 x 4 m, zvucnici ce biti usmjereni horizontalno uz dulji krak sobe (7 m), visina sobe je je 3.2 m u dijelu dnevnog boravka i oko 2.6 m u dijelu kuhinje koja je sve jedna prostorija.
Ono sto bas ne pogoduje zvucnicima su dva velika staklena prozora 2 x 2 m uz koji se nalazi TV i cijela multimedija sa prednje i bocne strane sobe u dijelu dnevnog boravka, pa ako tu imate preporuku sto najbolje napraviti bio bih zahvalan. Nazalost to je jedini moguci raspored sobe.

Kuzim za AVR,to sam i pretpostavio, AVS forum je na tapeti zadnjih par dana...
Roby86 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 11:32   #9704
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Acoustic Energy AE109

Zanima me koliko je kilaža kod zvučnika važna. Spomenuti zvučnici su teški 17.5 kila svaki.
Kod nas koštaju "samo" 4400 kuna u prekrasnom walnut finišu.
Na Ronisoovim stranicama je kilaža 16 kila. Primijetio sam da puno skuplji zvučnici (skuplji od 20 000 kuna) imaju takvu kilažu. Znam da zvučim kao seljačina s ribičije, ali ima li tu istine? Ili da u dućanu na ho-ruk isprobam težinu zvučnika? Ako ih ne podignem, znači da na specifikacijama ne lažu.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 11:53   #9705
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Zanima me koliko je kilaža kod zvučnika važna. Spomenuti zvučnici su teški 17.5 kila svaki.
Kod nas koštaju "samo" 4400 kuna u prekrasnom walnut finišu.
Na Ronisoovim stranicama je kilaža 16 kila. Primijetio sam da puno skuplji zvučnici (skuplji od 20 000 kuna) imaju takvu kilažu. Znam da zvučim kao seljačina s ribičije, ali ima li tu istine? Ili da u dućanu na ho-ruk isprobam težinu zvučnika? Ako ih ne podignem, znači da na specifikacijama ne lažu.

Ček, ti nisi znao da se hifa kupuje sa vagom?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 11:54   #9706
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,331
Ako slusas heavy metal, pod obavezno teske zvucnike. Za magazin i sl. su dobri i plasticni

Sorry na upadicama al ova tema je stvarno zabavna
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 12:27   #9707
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Ako slusas heavy metal, pod obavezno teske zvucnike. Za magazin i sl. su dobri i plasticni

Sorry na upadicama al ova tema je stvarno zabavna
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 12:52   #9708
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Ček, ti nisi znao da se hifa kupuje sa vagom?
Sad ozbiljno. Mislio sam da skuplji, tj. kvalitetniji dijelovi više teže. Naravno da treba prvo poslušati zvučnike, ali me zanima, jer kad pogledaš težinu ostalih zvučnika u istom cjenovnom rangu, vidiš ogromnu razliku. Ili težina nema veze s kvalitetom ubačenih dijelova?
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 13:11   #9709
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Teže znači načelno bolje, ali ne, nije mjerilo.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 13:25   #9710
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Sad ozbiljno. Mislio sam da skuplji, tj. kvalitetniji dijelovi više teže. Naravno da treba prvo poslušati zvučnike, ali me zanima, jer kad pogledaš težinu ostalih zvučnika u istom cjenovnom rangu, vidiš ogromnu razliku. Ili težina nema veze s kvalitetom ubačenih dijelova?
Važnije bi bilo da pokucaš s prstom po njima, ako odzvanjaju - nije dobro. Činjenica je, isto tako, da je odsustvo rezonancija kabineta najčešće posljedica težine materijala - otprilike je standard za dobru kutiju korištenje MDFa od 19mm, plus naravno da je dobar magnet npr. midbass prilično težak.....i tak dalje i bliže.

Uglavnom, veza između dobrog zvučnika i težine istog nije slučajnost, al ne mora bit pravilo, čitaj - razni kompoziti, aluminij i slično.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 13:28   #9711
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Teže znači načelno bolje, ali ne, nije mjerilo.
Nisu valjda kamenjem natrpali zvučnike.
Ako su ti teški dijelovi kvalitetni, postoji mogućnost da spomenuti zvučnici sviraju kao skupe mrcine od 20 i više tisuća kuna. Ili bar kao oni "jeftiniji" od 10-15 000 kuna.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 14:18   #9712
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Nisu valjda kamenjem natrpali zvučnike.
Ako su ti teški dijelovi kvalitetni, postoji mogućnost da spomenuti zvučnici sviraju kao skupe mrcine od 20 i više tisuća kuna. Ili bar kao oni "jeftiniji" od 10-15 000 kuna.
Moguće, ali manje vjerojatno. Kao i u svemu ostalome, pitanje je koliko dobivaš u kvaliteti zvuka iznad neke cijene.

Ako su kutije kvalitetno konstruirane, najveći utjecaj na zvuk imaju driveri i crossoveri. Razvoj novog drivera je poprilično skup proces.

Naravno da poznatije marke moraju pokriti i troškove marketinga, R&D-a i svega ostalog. Neke marke još imaju popriličnu maržu na svoj brand Sve to utječe na finalnu cijenu proizvoda.

Ukratko, nemoj kupovati zvučnike po težini
Kupi zvučnike adekvatne veličini sobe u kojoj slušaš muziku. Odaberi budžet i onda postavi pitanje na nekom od foruma, svagdje ćeš dobiti barem par dobrih preporuka.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 14:36   #9713
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Nisu valjda kamenjem natrpali zvučnike.
Ako su ti teški dijelovi kvalitetni, postoji mogućnost da spomenuti zvučnici sviraju kao skupe mrcine od 20 i više tisuća kuna. Ili bar kao oni "jeftiniji" od 10-15 000 kuna.



I btw nije taj zvučnik nesto specijalno puno tezi od postenog floorstandera, a cijena je takva kava je Hiend po budget cijenama
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 18:37   #9714
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Kupi zvučnike adekvatne veličini sobe u kojoj slušaš muziku.
Osim suba. Tu ne možeš pretjerat
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 21:21   #9715
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Apropo "kontroverze" AV receivera i stereo pojačala - iako je već pomalo zamorno pisati iznova o tome, dodat ću par vlastitih iskustava samo da bih mogao postaviti pitanje - a zašto je to uopće važno?
Generalno su temeljni modeli stereo pojačala poznatih firmi negdje u rasponu 200-300 eura, a temeljni modeli AV pojačala su nešto skuplji. Ovisno o tome što želiš - stereo ili HT - kupiš ono što ti treba. Ja općenito mislim da je za prosječnog korisnika upravo HT pljačka, jer te navodi da kupiš dodatna 3 zvučnika + sub po mogućnosti, samo da bi s vremena na vrijeme čuo neki efekt u filmu. A 90 % vremena slušaš glazbu na dva zvučnika... Druga je stvar ako si pasionirani ljubitelj akcijskog filma ili gamer na velikom ekranu, onda to ima smisla.

Što se tiče ostalog dijela kontroverze, on isto tako nema smisla jer je argument uvijek "ne čuješ razliku" za što nikako nema nekog valjanog dokaza, i većina toga se svodi na neke internetske izazove i slično.
Nikako, recimo, da se ode na koncert naprimjer nekog big benda i pokuša uhvatit razliku u zvuku trube i krilnice, koja se vrlo lako da vizualno ulovit jer su obično naslagane jedna kraj druge te ih trubač koristi u raznim skladbama - jer imaju drugačiji zvuk.
Ja mogu podjelit samo svoje iskustvo jer je ono jedino relevantno koje imam - trebalo mi je koju godinu, no sad tu razliku čujem i na svom sustavu, bez da gledam u tekst na omotu albuma.

Isto tako, u okršaju "AVR vs Stereo" imam jednako zanimljivo iskustvo, jer je jedini AVR koji sam imao bio upravo Carverov HR 895. Njega sam zamjenio duplo jeftinijim stereo pojačalom (jer sam Carvera prodao za dobru lovu jednom kolekcionaru) zato jer je isto sviralo glazbu bolje od njega - iako je Carver bio bolji za tulume jer je zvuk, u istom sistemu u A B komparaciji, imao nepogrešivo nazočan loudness, no zbog njega su pojedini instrumenti zvučali potpuno pogrešno.Nekom to možda ne bi bilo važno - vjerujem ni meni u nekoj fazi života, no tada (i sada) jest i nisam imao nikakvu grižnju savjesti što mi odlazi jedan relativan raritet iz sustava.

Dodatno je zanimljiva cveba što je Carver imao gumbić pod nazivom Sonic Holography (patentirani, pače) koji je nekakvim analognim procesiranjem trebao (u Stereu ) proširiti doživljaj trodimenzionalnosti zvuka. No - nije činio doslovno ništa, odnosno barem ja nisam čuo apsolutno nikakvu razliku. Na forumima sam kasnije čitao da su i druga iskustva uglavnom ista, no neki su čuli razliku ali u izrazito uskom sweet spotu.
Tak da bi ja na taj legendarni Bob Carverov izazov gledao u prvom redu kao na marketinšku foru, jer očito ni stari Bob nije bio imun na propertiary điđi-miđije i slične poteze koje Ameri zovu biznisom a neke druge nacije cirkusom - stvar kulturnog okruženja, jbg
Inače meni skroz simpatičan lik, poznat po tome što su njegovo prvo pojačalo od milja zvali Burning-amp, jer je u više nego slučajnom broju primjeraka znao veselo izgoriti povlačeći pritom i zvučnike sa sobom (što je isto zapravo dokaz da pojačalo i zvučnici JESU u kombinaciji).

I tak, naravno nek svako bira kaj hoće, al stvarno mislim da nema potrebe stalno iznova pokretati istu "kontroverzu" upravo zato kaj je cijela stvar potpuno ovisna o tome što consumer hoće.
Hvala Bogu zato imamo mogućnost izbora

Zadnje izmijenjeno od: jean luc. 14.12.2018. u 21:32.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2018., 00:36   #9716
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Apropo "kontroverze" AV receivera i stereo pojačala - iako je već pomalo zamorno pisati iznova o tome, dodat ću par vlastitih iskustava samo da bih mogao postaviti pitanje - a zašto je to uopće važno?
Generalno su temeljni modeli stereo pojačala poznatih firmi negdje u rasponu 200-300 eura, a temeljni modeli AV pojačala su nešto skuplji. Ovisno o tome što želiš - stereo ili HT - kupiš ono što ti treba. Ja općenito mislim da je za prosječnog korisnika upravo HT pljačka, jer te navodi da kupiš dodatna 3 zvučnika + sub po mogućnosti, samo da bi s vremena na vrijeme čuo neki efekt u filmu. A 90 % vremena slušaš glazbu na dva zvučnika... Druga je stvar ako si pasionirani ljubitelj akcijskog filma ili gamer na velikom ekranu, onda to ima smisla.

Što se tiče ostalog dijela kontroverze, on isto tako nema smisla jer je argument uvijek "ne čuješ razliku" za što nikako nema nekog valjanog dokaza, i većina toga se svodi na neke internetske izazove i slično.
Nikako, recimo, da se ode na koncert naprimjer nekog big benda i pokuša uhvatit razliku u zvuku trube i krilnice, koja se vrlo lako da vizualno ulovit jer su obično naslagane jedna kraj druge te ih trubač koristi u raznim skladbama - jer imaju drugačiji zvuk.
Ja mogu podjelit samo svoje iskustvo jer je ono jedino relevantno koje imam - trebalo mi je koju godinu, no sad tu razliku čujem i na svom sustavu, bez da gledam u tekst na omotu albuma.

Isto tako, u okršaju "AVR vs Stereo" imam jednako zanimljivo iskustvo, jer je jedini AVR koji sam imao bio upravo Carverov HR 895. Njega sam zamjenio duplo jeftinijim stereo pojačalom (jer sam Carvera prodao za dobru lovu jednom kolekcionaru) zato jer je isto sviralo glazbu bolje od njega - iako je Carver bio bolji za tulume jer je zvuk, u istom sistemu u A B komparaciji, imao nepogrešivo nazočan loudness, no zbog njega su pojedini instrumenti zvučali potpuno pogrešno.Nekom to možda ne bi bilo važno - vjerujem ni meni u nekoj fazi života, no tada (i sada) jest i nisam imao nikakvu grižnju savjesti što mi odlazi jedan relativan raritet iz sustava.

Dodatno je zanimljiva cveba što je Carver imao gumbić pod nazivom Sonic Holography (patentirani, pače) koji je nekakvim analognim procesiranjem trebao (u Stereu ) proširiti doživljaj trodimenzionalnosti zvuka. No - nije činio doslovno ništa, odnosno barem ja nisam čuo apsolutno nikakvu razliku. Na forumima sam kasnije čitao da su i druga iskustva uglavnom ista, no neki su čuli razliku ali u izrazito uskom sweet spotu.
Tak da bi ja na taj legendarni Bob Carverov izazov gledao u prvom redu kao na marketinšku foru, jer očito ni stari Bob nije bio imun na propertiary điđi-miđije i slične poteze koje Ameri zovu biznisom a neke druge nacije cirkusom - stvar kulturnog okruženja, jbg
Inače meni skroz simpatičan lik, poznat po tome što su njegovo prvo pojačalo od milja zvali Burning-amp, jer je u više nego slučajnom broju primjeraka znao veselo izgoriti povlačeći pritom i zvučnike sa sobom (što je isto zapravo dokaz da pojačalo i zvučnici JESU u kombinaciji).

I tak, naravno nek svako bira kaj hoće, al stvarno mislim da nema potrebe stalno iznova pokretati istu "kontroverzu" upravo zato kaj je cijela stvar potpuno ovisna o tome što consumer hoće.
Hvala Bogu zato imamo mogućnost izbora
Evo piva
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2018., 17:36   #9717
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,987
Ja trebam 2.1 sustav budget iliti best buy za slušanje techno, tech housa i takvih bassovitih žanrova
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2018., 18:24   #9718
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,683
uh...saće te ocrnit zbog tog čekičanja..ne spada to čekičanje u HI-FI..samo melow zvuk jazza i sl limunade gdje se mogu osjetit svirači u prostoru
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2018., 20:16   #9719
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Ja trebam 2.1 sustav budget iliti best buy za slušanje techno, tech housa i takvih bassovitih žanrova
Bolje i taj tehno nego one drombulje od Vollenwindera

Kolki budžet ti je budget, i kolka je soba di će ić? Od kud misliš puštat glazbu, jel imaš već šta?
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2018., 20:32   #9720
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
@mesija... ako ćemo doživljaj pojedinog uređaja svesti na njegov thd i matchiranje spl-ova preko mikrofona, onda smo stvarno na krivoj temi.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na