Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.01.2010., 22:20   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
učio bih solo za MCSA...

trebao bi od vas malo uputstvo, bar od onih koji kuze taj MCSA...

treba mi nekakva pocetna konfiguracija virtualnog "Lab-a" s kojim bi to mogao pocet ucit... imam konfu iz MojKomp i laptop, oba trenutno vrte Win7, jedan 64 a drugi 32 bitnu verziju... ono sto me zanima, pod uvjetom da imam literaturu, sta bi trebao sve instalirati na virtualnim masinama da bi mogao poceti? koje windowse, koje servise, ovo ono?

hvala

EDIT: e da, moj je interes primarno mreže i security... dal da idem na MCSA ili na MCSE ili je to dvoje nekako povezano, i ako je koje od toga prvo da se uci i polaze?

EDIT2: MCITP?

Zadnje izmijenjeno od: perich. 21.01.2010. u 23:04.
perich je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 09:45   #2
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
Da krenem od kraja, MCSA i MCSE su povezani, jer je MCSE=MCSA + 3 ispita
Da li ići na te certifikate ili odmah na MCITP ovisi isključivo o tebi.
Razlika je da se MSCA/E baziraju na Server 2003 platformi, dok je MCITP za 2008.

Za samostalni rad dobro ti je da digneš tri virtualna servera, jedan da ima rolu DC, sa dns, dhcp, ca....i servisima po želji. Kako je za MCSA potreban uz 3 core ispita i 1 izborni, gotovo sve akademije za taj 4. ispit obrađuju MS ISA 2004. Tako da na drugu virtualku digneš ISU. Na treći možeš servise poput file/print share, iis.....

Ako ti treba još šta, samo pitaj.
mahoona je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.01.2010., 10:14   #3
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Pa kad vec pitam, ovak po tvom misljenju, jel bi bilo bolje ic na MCITP odma? jes da se radi na novom OS-u, al obzirom na situaciju u svijetu i drzavi, ziher ce 2003 jos neko vrijeme bit aktualan... pogotovo jos ako se uzme u obzir da ako nesto radi dobro, firme to najcesce ne diraju... s druge strane, meni ce trebat ziher godinu dana (mozda sam i preoptimistican) da sredim MCSA+MCSE, mozda ce vec onda 2008 postat sirokoupotrijebljen pa ce 2003 polako krenut u obsolete vode...

zborim li dobro ili pak prosipam fekalije?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 10:22   #4
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
Pa kad vec pitam, ovak po tvom misljenju, jel bi bilo bolje ic na MCITP odma? jes da se radi na novom OS-u, al obzirom na situaciju u svijetu i drzavi, ziher ce 2003 jos neko vrijeme bit aktualan... pogotovo jos ako se uzme u obzir da ako nesto radi dobro, firme to najcesce ne diraju... s druge strane, meni ce trebat ziher godinu dana (mozda sam i preoptimistican) da sredim MCSA+MCSE, mozda ce vec onda 2008 postat sirokoupotrijebljen pa ce 2003 polako krenut u obsolete vode...

zborim li dobro ili pak prosipam fekalije?
Neće 2003 tako skoro u penziju, još dan danas su česte instalacije novih servera 2003. Ne znam kaj bi ti preporučio, ja sam davnih dana rješio MCSA/E. Ono što je dobro kod Microsofta je svaki puta kad mijenjaju platformu na noviju uvedu ispite koji služe kao upgrade za postojeće certifikate, tako da ako si recimo MCSE, treba ti 3 ili 4 ispita (nisam ziher, nisam dugo gledao, još ne spremam ) za upgrade na MCITP Enterprise admin.
mahoona je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 10:40   #5
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Aj jos sam malo brijao po forumima okolo i vidim da ekipa masovno preporuca MCSE jos uvijek... i sad ajmo rec da sam se za to odlucio, pa cu prvo na MCSA...

sad malo gledam njihove ispite... na MS stranici...

obavezni su 70-290 i 70-291... sljedece po izboru: XP, Vista ili sedmica? sto bi tu bilo preporucljivo? i opet nakon toga u globalu na izbor imam ISA, Exchange ili SQL... obzirom na moje networking/security preference, pretpostavljam da bi mi tu ISA bila logican izbor, jelda? ISA 2004 ili 2006? takodjer, ima i ispit koji se zove Implementing and Administering Security in a Windows Server 2003 Network... jel mozda to bolje, hocu li unutar njega nauciti vise manje taj ISA server?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 10:43   #6
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Citiraj:
Autor mahoona Pregled postova
Neće 2003 tako skoro u penziju, još dan danas su česte instalacije novih servera 2003.
Sigurno da neće ali 2008 hvata zamah velikim koracima. Firme većinom imaju SA ugovor sa MSom pa tako imaju licence za instalaciju Win2008 te se lagano seljakaju na njega sa novim serverima iz više razloga a jedan od njih je HyperV. Da sam na tvom mjestu, išao bih na MCITP. Ali to sam ja. Klijentski ispit za WinXP sam položio početkom 2002 kada je XP tek izišao...
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 10:51   #7
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
MCSA/E imaju specijalističke trackove: Security i Messaging
Ako te privlači Security, onda za izborni uzmi ISA 2004 (70-350).
Onaj Implementing security je 70-299 i ne obuhvaća ISU, ali je ispit koji ti treba za MCSE security.
A od ovih odaberi što tebi više odgovara, možda Vista ako pecaš certifikate, jer sa položenom Vistom dobivaš i MCTS certifikat.
mahoona je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 11:07   #8
Sinisazg
Premium
Moj komp
 
Sinisazg's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Ja sam nedavno kupio na Interliberu jako dobru knjigu za MCSA/E, za "recimo" samostalno ucenje.

Preporucio bi ti da je kupis, ako nista preko ebay-a pa pricekaj da ti dodje, jer zaista je dobra koliko sam ja nabrzinu pogledao. Nisam siguran za naziv pa kad dodjem doma mogu ti javit.

Isto tako sam cuo da ima dosta online literature i testova za poskidati, tako da mislim da za samostalno ucenje cu i ja se odluciti cim rijesim CCNA certifikat .


LP,
Sinisa
Sinisazg je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 11:09   #9
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Citiraj:
Autor mahoona Pregled postova
MCSA/E imaju specijalističke trackove: Security i Messaging
Ako te privlači Security, onda za izborni uzmi ISA 2004 (70-350).
Onaj Implementing security je 70-299 i ne obuhvaća ISU, ali je ispit koji ti treba za MCSE security.
A od ovih odaberi što tebi više odgovara, možda Vista ako pecaš certifikate, jer sa položenom Vistom dobivaš i MCTS certifikat.
aj mi jos reci, kad si ti polagao MCSA, kako ide poredak ispita? da znam kojim redom da pocnem citat knjige?

EDIT: i da, pretpostavljam da u tim knjigama postoji i uputa da se nauci instalirati i konfigurirati sve to, jer 'ebat ga, kak da si slozim virtual lab sa DC-om i slicnim stvarima ako ih ne znam ni instalirat, jelda?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 11:19   #10
Sinisazg
Premium
Moj komp
 
Sinisazg's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
aj mi jos reci, kad si ti polagao MCSA, kako ide poredak ispita? da znam kojim redom da pocnem citat knjige?

EDIT: i da, pretpostavljam da u tim knjigama postoji i uputa da se nauci instalirati i konfigurirati sve to, jer 'ebat ga, kak da si slozim virtual lab sa DC-om i slicnim stvarima ako ih ne znam ni instalirat, jelda?
Da, koliko sam vidio postoji . Jos dobijes CD WinServer 2003 Enterprise Edition na 6mj free.
Sinisazg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.01.2010., 11:20   #11
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
aj mi jos reci, kad si ti polagao MCSA, kako ide poredak ispita? da znam kojim redom da pocnem citat knjige?
Ja sam ih polagao ovim redom:

70-270 (WinXP je tada bio jedini izbor )
70-291 (ovo mi je jedan od najdražih)
70-290
70-350 (tada je bila ISA 2004, danas možeš i 70-351 za ISA 2006)

To je bilo za MCSA Security, zatim:

70-299 (dok sam bio u security priči )
70-284 ovo je bilo za Messaging
70-294
70-293
70-298

Time sam kompletirao MCSE security, i za kraj 70-285 za MCSE messaging.

Sad bi trebao na upgrade ispite za MCITP, ali imam dosta posla i ne stignem se zabavljati s tim. Iako sam i 2008-icu već "okrenuo" uzduž i popreko.
mahoona je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 11:35   #12
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
aj super... e da, i opet pitanje... primjerice da sad polozim Win7 ispit (70-680), jel se time podrazumijeva da znam XP i vistu, odnosno jel i s tim dobivam onaj MSCT?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 11:42   #13
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
aj super... e da, i opet pitanje... primjerice da sad polozim Win7 ispit (70-680), jel se time podrazumijeva da znam XP i vistu, odnosno jel i s tim dobivam onaj MSCT?
Možeš polagati i Vistu ili 7 umjesto XP, za Vistu i Win7 osim što se ubrajaju u MCSA dobiješ još i MCTS cert.
mahoona je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 21:09   #14
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Eto hvala na svim informacijama... sad jos samo moram nac knjige ovak nekak prek oglasa, jer ovo u algoritmu ili tak nesto mi je prepre skupo... obzirom da sam dobil otkaz prije par mjeseci... i zena isto... ai ma kredita i dugova ko kenje

pozz
perich je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 22:26   #15
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
vidim da je tema nesto izuzetno aktivna
Citiraj:
učio bih solo za MCSA...
to je sve fino, ali se thopok jednostavno mora zapitat koliko to zapravo ima smisla u ovoj zemlji?
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2010., 23:27   #16
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
iskreno, zato sto me to zanima jako... volim te mreze, volim taj security... a negdje u pozadini primozga vjerojatno i cuci misao da ce mi to mozda malo pomoc u zaposljavanju...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2010., 19:50   #17
Raven_1
Night shift
Moj komp
 
Raven_1's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
vidim da je tema nesto izuzetno aktivna
to je sve fino, ali se thopok jednostavno mora zapitat koliko to zapravo ima smisla u ovoj zemlji?
Ako cemo tako gledat u ovoj zemlji malo toga vise ima smisla. Valjda se ljudi nadaju da ce situacija biti bolja pa zele nesto naucit vise. U najgorem slucaju to znanje im nece skodit, a i mozda odu vani radit ako ne bude drugog nacina.

Inace sto se teme tice mene isto zanima security i mreze, zasad imam polozeno samo CCNA, ali nadam se da cu kad skupim love polagati i CCNP.
__________________

Proc: AMD X2 3800+ cooled by TT BigTyphoon
Matična: ABIT AN8 SLI
RAM: 2x512MB OCZ Platinum EL rev2 PC3200
Grafička: SAPPHIRE ATI RADEON HD3450 256MB
HDD: WD 40GB i Samsung 160GB @ 7200
RW:DVD-ROM Pioneer DVD-106
PSU: 420W Xilence RedWing


"NOBODY expects the Spanish Inquisition! Our chief weapon is surprise...surprise and fear...fear and surprise.... Our two weapons are fear and surprise...and ruthless efficiency.... Our *three* weapons are fear, surprise, and ruthless efficiency...and an almost fanatical devotion to the Pope.... Our *four*...no... *Amongst* our weapons.... Amongst our weaponry...are such elements as fear, surprise.... I'll come in again."

--uoɥʇʎd ʎʇuoɯ--
Raven_1 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2010., 20:23   #18
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003



Donate Now: 1-877-99-HAITI in US/Canada, or go to www.hopeforhaitinow.org


-->
Citiraj:
Autor Raven_1 Pregled postova
Ako cemo tako gledat u ovoj zemlji malo toga vise ima smisla.
pa gotovo da je tako, ali srecom postoji jedan prirucnik

Citiraj:
Valjda se ljudi nadaju da ce situacija biti bolja pa zele nesto naucit vise. U najgorem slucaju to znanje im nece skodit, a i mozda odu vani radit ako ne bude drugog nacina.

Inace sto se teme tice mene isto zanima security i mreze, zasad imam polozeno samo CCNA, ali nadam se da cu kad skupim love polagati i CCNP.
uglavnom, moze se zakljucit nekoliko stvari…
  • cini se da je i u ovome, kao i u sportu, potrebno jako puno odricanja(sto kaze Blanka), dok se ovo cak moze svladat i u "mracnoj sobici"(sto rece jednom Tarik koji nije slucajno spomenut)
  • da su posebno cijenjeni certificirani bakalari
  • preporucena promjena lokacije



Donate Now: 1-877-99-HAITI in US/Canada, or go to www.hopeforhaitinow.org


thopok je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2010., 09:37   #19
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
uglavnom, moze se zakljucit nekoliko stvari…
Ne, može se zaključiti samo jedna. Ako nemaš što pametno za reći, trolaj...
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2010., 12:50   #20
vedran666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Citiraj:
Autor mahoona Pregled postova
Možeš polagati i Vistu ili 7 umjesto XP, za Vistu i Win7 osim što se ubrajaju u MCSA dobiješ još i MCTS cert.
Volio bih da zavrsim MCSA i MCSE, ali sam prilican noob sto se tice pomenutih kurseva...Odakle da krenem, trebao bih se upoznati sa osnovama. Vidim da si ti mahoona ono pro sto se tice Microsofta, daj mi molim te reci ako znas odakle bih mogao skinuti pocetnu literaturu za polaganje MCSA 2008, ili mozda nazive knjiga, pa da ih ja nadjem?
Engleski znam kao i hrvatski tako da nema problema sto se toga tice.

P.S. Da li grijesim ako mislim da je bolje polagati ove certifikate na najnovijim platformama nego polagati stare platforme i onda se unaprijedjivati iza toga?..

Puno hvala na pomoci
vedran666 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na