Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.12.2010., 12:08   #1
SeaMan
Premium
 
SeaMan's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Spalato
Postovi: 563
Antena (eventualno pojačalo) za wireless za laptop

Pozdrav!

Plovin na brodu na kojemu nema interneta, i sad mi je idea nabavit nekakav navedeni uređaj da se u blizini kopna mogu spojit na kakav hot-spot itd...

Zanima me postoji li kakva kombinacija vanjske antene i pojačala da se spajaju preko (usb-a)...


Tnx
__________________
faster....faster.....faster..... until you reach the thrill
SeaMan je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2010., 10:50   #2
SeaMan
Premium
 
SeaMan's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Spalato
Postovi: 563
Bump, amo ljudi pmažite ):
__________________
faster....faster.....faster..... until you reach the thrill
SeaMan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.12.2010., 11:35   #3
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Mislim da je to tesko izvedivo za vrijeme plovidbe, jer ako i imas dovoljno jaku antenu i pojacalo, wireless je dvosmjerni tip komunikacije te je potrebno imati jaku opremu na obje strane. Klasicni hotspotovi su najcsce izvedeni preko omnica i sektorskih antena ( privatne mreze ) Ako imas mogucnosti postavi neku usmjerenu antenu na stalnoj plovidbenoj ruti pa se spajaj na tu tocku, vidio sam osobno u Splitu par brodica s omnicama pokraj radara, likovi su rekli da im sluzi za spajanje kad dodju u luku pa uhvate neki hotspot. Imas na netu za kupiti Alfe i ine kartice deklarirane na 2!W, pa probaj puknuti neku sektorsku antenu s kutem pokrivanja 180 stupnjeva, pa ju okrenut prema obali, ili jednostavno neku omnicu 15 dBi, pa vidjeti kak ce se to ponasati. Osobno bi za tu namjenu, da lova nije problem, stavio sektorsku antenu s kutem pokrivanja od 90 stupnjeva na rotor za satelitsku antenu i rotirao ju s obzirom na smjer plovidbe.

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 02.12.2010. u 11:46.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2010., 11:40   #4
vodokotlic
Premium
Moj komp
 
vodokotlic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: ZG - VŽ
Postovi: 375
Pretpostavljam da ploviš međunarodno pa ti ponuda interneta prek mobilne mreže ne znači baš puno?

Kaj se tiče hvatanja hotspota mislim da je najbolja opcija neka usb wireless kartica s odvojivom antenom i umjesto dobivene antene pripojit kantenu ili neku kupovnu usmjerenu antenu.

Ipak, nemam nikakvog praktičnog iskustva s takvim spajanjem pa su ove stvari na linkovima s moje strane čisto za ilustraciju i da znaš kaj otprilike tražit.
Nadam se da bu se javil neko s više iskustva

EDIT: sad vidim kaj je Juggernaut napisao, možda da pojasnim: Usmjerena antena ti daje najviše šanse za kvalitetan spoj ali treba znat di je hotspot i usmjerit antenu svaki put.
Još jedan potencijalni izvor problema je i stalno kretanje broda pa previše usmjerena antena i ne koristi previše

Zadnje izmijenjeno od: vodokotlic. 02.12.2010. u 11:48.
vodokotlic je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2010., 12:33   #5
SeaMan
Premium
 
SeaMan's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Spalato
Postovi: 563
Mislim da mi je najbolje rješenje idea "vodokotlića" jer brod valja tako da usmjerena antena po meni i nije neko rješenje.

Dakle što jače usb wifi pojačalo i jedna opet ponavljam "što jaća" neusmjerena antena koju bi ja fiksirao na prozor u svojoj kabini...

Molia bi vas da mi date preporuku koju upremu da uzmem... Bi li bilo dovoljno ovo šta je vodokotlić napisa:

http://www.protis.hr/products/detail...-antenna/27282


I na to jaća neusmjerena antena koju bi fiksira na najoptimalnije misto?


Hvala velika
__________________
faster....faster.....faster..... until you reach the thrill
SeaMan je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2010., 12:52   #6
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Eto ta kartica i ova: http://www.protis.hr/products/detail...bi-outdoor/228 antena i deri, trebao bi lovit dosta toga, primjerice ja sam si na balkon stavio 10dBi omnicu, na AP snage 500mW ( 27dBi ) i lovim mrezu fino na lapu/mobu u zgradi na 1km udaljenosti ( posao ), konstantna veza, net leti bez zastajkivanja il pucanja. Kod tebe je obrnuta situacija ( jaca kartica / antena ) a slabiji AP.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2010., 15:06   #7
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Uzmi si USB WiFi adapter, nešto tipa onih Alfi od 1 ili 2 W, i napenali grid antenu. Pokriva oko 45-50 stupnjeva.
Na toliko jakom adapteru se mora nešto srediti u vezi napajanja da ti ne skuri USB portove na laptopu, najbolje bi bilo preko kakvog USB Hub-a sa externim napajanjem.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2010., 19:24   #8
SeaMan
Premium
 
SeaMan's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Spalato
Postovi: 563
Da, eksterno napajanje preko ispravljača ili usb hub sa vlastitim napajanjem...
Možeš li mi dat neki konkretni prijedlog 2za samo "usb wifi pojačalo"
__________________
faster....faster.....faster..... until you reach the thrill
SeaMan je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2010., 09:11   #9
SeaMan
Premium
 
SeaMan's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Spalato
Postovi: 563
Amo reć da sam se odlučia za ovu varijantu:

http://www.njuskalo.hr/wireless-wlan...-oglas-1312367

Alfa AWUS036NH 2000mw

S obzirom da kod nas nisam našao zastupnika za Alfu, nadam se da nije neki fake sa ebay-a.

Btw, bi li mi po vašem mišljenju trebala druga antena za ovaj modul ("jača") ili je ova dovoljna da je fiksiram za prozor u kabini?

Edit: Npr. ovakva antena: http://www.protis.hr/products/detail...bi-outdoor/228

Tnx in advantage
__________________
faster....faster.....faster..... until you reach the thrill

Zadnje izmijenjeno od: SeaMan. 10.12.2010. u 09:20.
SeaMan je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2010., 09:48   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,586
Obrati pažnju na detalje, ta ALFA AWUS036NH ima RP-SMA connector pa ti još treba odgovarajući "pig-tail" (kratki ant. kabel sa konektorima) obzirom na koju antenu spajaš.
WAE-2415GP je antena za vanjsku montažu i "ima je" pa trebaš riješit nekakav "L" nosač i učvrstit s vanjske strane "kabine".
Na njoj je konektor N tipa pa bi odgovarajući "pig-tail" bio RP-SMA - N male kao ovaj smo možda koji cm duži da nisi toliko ograničen pri montaži.
Ako ideš u nabavku spomenute wireless kartice obavezno nabavi i aktivni usb hub (ima svoje vanjsko napajanje) pa preko njega spajaj na lap / komp.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.12.2010., 10:06   #11
SeaMan
Premium
 
SeaMan's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Spalato
Postovi: 563
Da, već su me momci uputili da je za ovu zvjer od 2W aktivni hub musthave...
S obzirom da nemam mogučnost ugradnje antene van kabine, jedina mi je opcija zamjenit postojeću antenu sa večom... Mislite li da ima smisla pretjerano?

Tnx na odgovorima
__________________
faster....faster.....faster..... until you reach the thrill
SeaMan je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2010., 11:12   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,586
Antena mora biti van kabine inaće cijeli igrokaz gubi smisao jer nećeš ulovit ništa + trebao bi imat otvorivi prozor ili neki prolaz kuda ćeš provući pig-tail.
Bez antene vani ulovit ćeš nešto jedino kada prozor kabine bude u smjeru potencijalnog signala.
Jedino tada može "igrat" kakva Homemade BiQuad Antenna (pdf).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2010., 15:03   #13
SeaMan
Premium
 
SeaMan's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Spalato
Postovi: 563
E onda se mogu slikat jer antenu ne mogu stavit van kabine... Mogu je jedino zalipit za fileštrin (prozor). Ili kad smo u portu otić na lastavicu pa probar štakod uvatit, ali me onda zeza aktivni hub...

Znaži antena zalipljena za prozor 0 bodova... I sama logika prijema i predaje emv je totalno kontra mene
__________________
faster....faster.....faster..... until you reach the thrill
SeaMan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na