Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.08.2021., 09:35   #4861
gogoklepci
Premium
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Mostar
Postovi: 268
Susjed mi ima i7 4770 i 580 8gb i nema nikakve potrebe za upgradom
gogoklepci je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 12:38   #4862
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Intel Alder Lake CPU: In a notebook with 15W to 215W power limit on the go
Citiraj:
Intel's new CPU family Alder Lake will largely adopt the TDP conditions of the current generation in the notebook. At its peak, there are now 115 watts, but this applies to 6+8 cores and GT2 graphics unit. Tiger Lake-H45 requires 107 watts in the tip for eight cores and UHD graphics. The first two stages follow Tiger Lake-U on the foot, for example, even today a Core i-11000 in the 28-watt TDP configuration can accommodate up to 64 watts in the turbo. This will also apply to Alder Lake's 4+8+2 configuration in the future, i.e. four large cores, eight small atom cores and gt2 graphics. However, the highest level continues, for 45 watts TDP, the scope of the 6+8+2 variant is extended to up to 115 watts.

Accordingly, a PL1 of 20 instead of 15 watts is now planned for the combination 2+8+2, i.e. with two large cores, eight small cores and GT2 graphics. Nevertheless, the 15-watt option is likely to remain for even smaller variants that were listed on the roadmap shown. Intel has made further adjustments to the parameters. Accordingly, with Alder Lake for the first time PL4 could come more strongly than before. This value has been maintained for many generations, but is hardly used, as it is only a matter of fractions of a second. This value is correspondingly large compared to the regularly known power limits (PL), 215 watts would be for the flagship variants with 14 or 16 cores including GT2 graphics, while the normal PL2 value remains at 115 watts and thus ranks 6 watts above the current Tiger Lake-H45 and also Tiger Lake-H81 such as the Intel Core i9-11900KB.
Izvor: ComputerBase
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 21:52   #4863
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Ti Intelovi proizvodi bazirani na TSMC-ovom 3nm procesu će imati vrlo vrlo paprenu cijenu, do te mjere da će i najveći zadrti Intel fanboysi na koljenima moliti AMD da nešto poduzme, osim ako Intel odluči smanjiti cijene na prihvatljivu razinu i poslovati s gubitkom gdje će gledati samo market share, a profit je manje bitan. Toliko novaca iskeširati da bi bio prioritetni kupac ionako vrlo skupog proizvodnog procesa će se definitivno prelijevati na kupce, nemaju puno prostora za snižavanje cijena i mi ćemo to morati platiti.
ne vidiš ono najbitnije
a to je da amd ostaje bez proizvodnih kapaciteta za iole ozbiljnije povećanje tržišta

apple je pozobao 80% 5nm, ostatak uglavnom ide nevidiji za lovelace, a sad je i intel uzeo većinu 3nm za svoje potrebe = amd ostaje na mrvicama

nažalost, jer su zapravo jedini izvor konkurentnosti i intelu i nevidiji, a da bi iole ugrozili tržišnu dominaciju intela i nevidije, trebaju im proizvodni kapaciteti, bez kojih su očito ostali za idućih par godina
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:20   #4864
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Tih Appleovih 80% je stara vijest (još od prošle godine) i odnosi se na modele za 2021, dakle Iphone 13 koji izlazi za mjesec dana.

Ti mrtav ozbiljan tvrdiš da je AMD ostao na mrvicama za 5nm, iako Zen 4 neće izaći još najmanje godinu dana?
sti je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:31   #4865
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Tih Appleovih 80% je stara vijest (još od prošle godine) i odnosi se na modele za 2021, dakle Iphone 13 koji izlazi za mjesec dana.

Ti mrtav ozbiljan tvrdiš da je AMD ostao na mrvicama za 5nm, iako Zen 4 neće izaći još najmanje godinu dana?
ne tvrdim ja, tvrde vijesti koje govore o dealovima koje tsmc sklapa s intelom, nevidijom i jabučarima

da bi se amd maknuo dalje od 20% cpu i gpu tržišta koje je trenutno dosegnuo, trebaju mu kapaciteti, koje očito otimaju veći igrači

5xxx serija se svela na (pre)skupe procesore (a preskupi su jer nemaju kapaciteta za jeftinije non x i slabije manje jezgrene modele, pa im ne preostaje drugo nego dići cijenu i zaraditi koliko se može na ovim skupljima) sve dok apple nije oslobodio nešto 7nm kapaciteta, i tek tada - s debelim kašnjenjem - kreće proizvodnja 5600g/5700g i ostalih jeftinijih modela

i to samo kad je konkurent u tsmc kapacitetima bio apple, sad zamisli što će biti kad se ubace, a ubacili su se - intel i nevidija
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:36   #4866
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Koje vijesti, da nije Wccftehch? Taj indijski sweatshop živi od clickbait naslova.

Intel je NAVODNO ugrabio 4000 wafera mjesečno, s postupnim povećanjem na 10000.


Samo za usporedbu sa postojećim procesima:

2021: "TSMC will be stepping up its 5nm chip output starting June, and is poised to scale up its 5nm process output to 120,000 wafers monthly in the second half of 2021, according to industry sources."

2020: "TSMC to Ramp up Production of 7nm Wafers to 140,000 Units per Month"

Ništa se neće dogoditi sa AMD-ovim kapacitetima, ništa. Apple jede prvi, AMD sljedeći, Intel će raditi svoje servere na 3 nm i svi sretni. Pročitao si clickbait naslov i popuštio priču, jednostavno.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:37   #4867
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Apple već više od godinu i pol dana okreće TSMC 5nm za svoje potrebe, tak da su oni svoj dio već fino namirili, pa kapaciteti ostaju na raspolaganju drugima, a AMD više nije dno-dna po pitanju klijenta.
Citiraj:
TSMC’s 5nm process node has been in mass production since 2020, and notably powers hundreds of millions of new SoCs powering Apple’s A14 chips in the iPhone 12 series as well as the new M1 Mac chip. Although HiSilicon was a lead customer of TSMC at 5nm, TSMC had halted all production for the company last September due to trade restrictions. TSMC today updates that it has shipped 500k N5 wafers, which would roughly represent a few hundred million chips. While this lead to Apple essentially having sort of exclusivity for the N5 node in 2020, as more companies are starting to ramp up their 5nm products TSMC will need to ramp up a lot more production capacity, which the company is heavily investing in
Kaj se AMD-ove toliko priželjkivane propasti tiče, ko zna možda se i nakon svega (1 - 2) i to napokon desi, pa možemo mirno dalje - u sljedeće desetljeće stagnacije. Intelove TSMC 3nm potrebe će za početak uključivati 4.000 wafera mjesečno, a kasnije se to penje na 10.000 wafera mjesečno za proizvdonju određenih tile-based (chiplet) rješenja, koja će onda Intel dalje interno pakirati i kombinirati u gotove proizvode. Osim toga, TSMC za razliku od Intela aktivno radi na novim proizvodnim kapacitetima, pa možda ipak AMD potraje još koju godinu i onda mogu lagano u vječna lovišta. nVidia će za sljedeću GPU generaciju koristiti TSMC 5nm + Samsung 5nm procesa, pa i tu ne bude baš tak crna priča.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:43   #4868
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova

Kaj se AMD-ove toliko priželjkivane propasti tiče...
nitko normalan ne priželjkuje propast amd-a, to su valjda paranoje u rangu onih izmišljotina o dominaciji na tržištu, gdje se 10% udjela na tržištu servera ili 20% na desktop tržištu proglašava 'dominacijom'

ali ok, bumo vidjeli - zasad imamo samo vijesti o dealovima koje tsmc sklapa s nevidijom, intelom i jabučarima, amd je zasad nekako ostao van toga
malo čudno, obzirom na status 'najvažnijeg kupca'
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:46   #4869
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Meni se nekak čini da si ti cijelo ovo vrijeme zapravo gnjevan i ljut, jer ti AMD nije isporučil one "obećane" obične R5 5600 modele, a još su i cijenu digli za 50$, pa ti je sad svaka prilika idealna.

Ništ, čekamo da se sve ove tvoje prognoze fino ostvare i obestine, dosta je bilo AMD-ovih pizdarija. Niti su više jeftini, niti su budžet firma kakva su nekad bili. Previše je stvarno previše.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:46   #4870
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
AMD potroši hrpu wafera na apu za konzole koji je površinom ogroman.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:50   #4871
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Ne "bumo vidjeli", ništa se nije promijenilo osim što si povjerovao u clickbait naslov indijskog sweashopa. 4000 wafera mjesečno nije nikakakv majority.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Meni se nekak čini da si ti cijelo ovo vrijeme zapravo gnjevan i ljut, jer ti AMD nije isporučil one obećane obične R5 5600 modele, a još su i cijenu digli za 50$, pa ti je svaka prilika idealna.
Ogorčenost mu iskače iz svakog posta, a sad je počeo i sa znanstveno-fantstičnim scenarijima.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:50   #4872
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
AMD potroši hrpu wafera na apu za konzole koji je površinom ogroman.
Da, a i konzole su ih fino držale na životu svih onih godina, dok su propadali, pa tak da jasno da budu ispoštovali takve ugovore. EPYC ima prednost nad svime, a isti je chiplet dizajn, pa lako onda za gamere i njihove Ryzene.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:53   #4873
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Meni se nekak čini da si ti cijelo ovo vrijeme zapravo gnjevan i ljut, jer ti AMD nije isporučil one "obećane" obične R5 5600 modele, a još su i cijenu digli za 50$, pa ti je sad svaka prilika idealna.

Ništ, čekamo da se sve ove tvoje prognoze fino ostvare i obestine, dosta je bilo AMD-ovih pizdarija. Niti su više jeftini, niti su budžet firma kakva su nekad bili. Previše je stvarno previše.
ma to si u pravu za moj bijes za 5600, a upravo u tome i jest poanta - da je amd imao proizvodnih kapaciteta, vidjeli bi mi i 5600 non x i sve ostale nižerangirane procesore, a vidjeli bi i puno veći tržišni udio, jer većinu tržišta ne čine procesori od 300+ usd

zato i govorim - pitanje je koliki su daljnji potencijali za rast, obzirom na sve ove vijesti o zakupu tsmc kapaciteta

eventualno ovo što kaže mladen, ako ne bude nekakve ps+ verzije, pa budu sve 5nm kapacitete imali slobodne za cpu i gpu, ali i to je bojim se malo za veći udio na tržištu
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 22:59   #4874
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
E, ali AMD je proizvel i te modele, samo za OEM ekipu. Nije da nemaju kapaciteta, nego ne žele to dati nama, kad OEM-i poput Della i HP-a plaćaju fine pare, pa je i računica čista za AMD.

Osim toga, TSMC je po pitanju Intela u nekoliko navrata napomenul da im neće raditi nikakve ustupke, a ako žele nešto, moraju se kao i svi ostali prilagoditi situaciji.

Mislim, Intel je pojel vlastito govno kak god se okrene i sama činjenica da sad ovise o istom TSMC-u kao i svi ostali, im je ionak dovoljan udarac.

Može AMD propasti, nije problem, napravili su jebeni posel u ove četiri godine. Tak da sad sve nove procesore koje imamo (Intel i AMD), imamo radi te šrot firme.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2021., 23:03   #4875
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
To nitko ni ne osporava.
Mladenxy je offline