Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.06.2014., 09:11   #301
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Da program u osnovi ima smisla ali to je po meni program koji bi se trebao izvršavati u sklopu obrazovanja a ne nakon. Većina fakulteta kod nas je nažalost takva da ljudi po završetku stvarno nisu sposobni odmah raditi.
Naravno, sad samo vidi zašto bi nekog VSS-ovca koji ne zna raditi trebalo masno platiti.

Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Na način na koji je implementiran najveći efekt je bio u vidu drastičnog snižavanja cijene rada na tržištu rada koje je već godinama teško pogođeno recesijom, otvorila je vrata zloporabama(kao što si napisao u vidu zapošljavanja osobnih robova...) i općenito mislim da je ukupni efekt toga slab ili nikakav.
U velikom broju slučajeva će i ta godina iskustva biti "papirna" jer su si ljudi zbog niske cijene rada stvarno dozvoljavali da im VSS zaposlenik bude vrlo, vrlo jeftina posluga...
Vidi gore.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 09:13   #302
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
A čuj ni tvoj nickname nije "Prepotentni seronja"...nego "Bubba"
I dalje nisi bas prepametan kada si replicirao na moju analogiju, koja se nije odnosila na 1.600 kn.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Istinu je rekao, ima ih par kod mene u firmi koji rade za 1600kn sa VSS
Jel ih netko tjera da rade na takav nacin? Jer su u 80% potpuno nesposobni za rad s minimalno osnovnog znanja. Dakle, poslodavcu uglavnom neiskoristivi. Ostali su oni koji su stvarno dobri, kvalitetni i sposobni, pa rade za puno vise.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 18.06.2014., 09:23   #303
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno, sad samo vidi zašto bi nekog VSS-ovca koji ne zna raditi trebalo masno platiti.
A kada je to bio slučaj? Ja nisam čuo za vježbeničku plaću veću od 3500kn eventualno 4000kn (osim u državoj službi u sklopu programa "Moj tata je jači šerif od tvojega") a to, s obzirom na razinu cijena definitivno nije "masno".
Brain32 je offline  
Staro 18.06.2014., 09:29   #304
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Ma delete

Zadnje izmijenjeno od: Juice. 18.06.2014. u 09:35.
Juice je offline  
Staro 18.06.2014., 09:30   #305
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
I dalje nisi bas prepametan kada si replicirao na moju analogiju, koja se nije odnosila na 1.600 kn.
Analogija ti je bila u banani s obzirom na PPP, valutni tečaj i puke brojke jer je u RH gazda koji zarađuje tri puta više od šljakera na 4000kn(znači 3x4000=12000) u usporedbi sa jednim MS programerom koji radi za 250k $ godišnje teška sirotinja dok njegov šljaker doslovce živi od zraka...
Ne znam zašto je teško razumjeti nesrazmjer cijena i primanja, u RH je ekonomija katastrofa jer počiva na državnom socijalizmu koji velikim nametima(zbog potrebe financiranja korisnika DP) pumpa cijene na nerealne razine ili s druge strane smanjuje plaće na mizerne razine(u odnosu na prenapuhane cijene) dakle nalazimo se u beskrajnoj petlji gdje mizeran trošak jedinice rada poslodavcu ne značni ništa zbog nameta na poslovanje uslijed kojeg mora podizati cijene da bi se uopće pokrio a zaraditi će teško jer uslijed nepovoljnog omjera primanja i cijena(standard života) naravno potražnja pada.
Brain32 je offline  
Staro 18.06.2014., 10:03   #306
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
A kada je to bio slučaj? Ja nisam čuo za vježbeničku plaću veću od 3500kn eventualno 4000kn (osim u državoj službi u sklopu programa "Moj tata je jači šerif od tvojega") a to, s obzirom na razinu cijena definitivno nije "masno".
Ne jednom smo zapošljavali planski (iliti, uzimam novog čovjeka, doškolujem ga, čekam cca godinu dana) što baš i nije standardni slučaj u RH. Tu su minimalne plaće bile bolje od 4kkn. No, em su firme bolje stajale em su imale planiranje zapošljavanja.
Sad je problem velik broj nezaposlenih, malo potreba za novim ljudima, veliko neiskustvo i neupotrebljivost onih s netom završenim studijem i problematično planiranje te vezanje novozaposlenih za firmu.
Stoga ovih 1.600 kn i nije loše za "nesređenu" situaciju, posebno kad se pogleda s druge strane (kompliciran postupak zapošljavanja koji traje mjesecima, problematičan ROI školovanja i slično).

Citiraj:
Autor Brain32 Pregled postova
Analogija ti je bila u banani s obzirom na PPP, valutni tečaj i puke brojke jer je u RH gazda koji zarađuje tri puta više od šljakera na 4000kn(znači 3x4000=12000) u usporedbi sa jednim MS programerom koji radi za 250k $ godišnje teška sirotinja dok njegov šljaker doslovce živi od zraka...
zaposlenik ni u ludilu ne smije pomisliti zašto bi imao bolju plaću ako šef više zarađuje. Hijerarhija se mora poznavati.
Zna se kako se dobija veća plaća, a to nije "hoću više jer ti imaš više".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 10:08   #307
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne jednom smo zapošljavali planski (iliti, uzimam novog čovjeka, doškolujem ga, čekam cca godinu dana) što baš i nije standardni slučaj u RH. Tu su minimalne plaće bile bolje od 4kkn. No, em su firme bolje stajale em su imale planiranje zapošljavanja.
Sad je problem velik broj nezaposlenih, malo potreba za novim ljudima, veliko neiskustvo i neupotrebljivost onih s netom završenim studijem i problematično planiranje te vezanje novozaposlenih za firmu.
Stoga ovih 1.600 kn i nije loše za "nesređenu" situaciju, posebno kad se pogleda s druge strane (kompliciran postupak zapošljavanja koji traje mjesecima, problematičan ROI školovanja i slično).



zaposlenik ni u ludilu ne smije pomisliti zašto bi imao bolju plaću ako šef više zarađuje. Hijerarhija se mora poznavati.
Zna se kako se dobija veća plaća, a to nije "hoću više jer ti imaš više".
Da - ali ako neka osoba obavlja posao kako se od nje zahtjeva onda novi ugovor i normalna plaća (s tim da tu sad mislim bilo što iznad 3k za VSS ak treba i ak firma nemože više radniku dati a radnik ima volje za posao) a ne noga i zaposliti opet novu budalu za 1600kn jer eto njima je tak jeftinije jel
tomek@vz je offline  
Staro 18.06.2014., 10:19   #308
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Da - ali ako neka osoba obavlja posao kako se od nje zahtjeva onda novi ugovor i normalna plaća (s tim da tu sad mislim bilo što iznad 3k za VSS ak treba i ak firma nemože više radniku dati a radnik ima volje za posao) a ne noga i zaposliti opet novu budalu za 1600kn jer eto njima je tak jeftinije jel
Prvo i osnovno - nema tu "ako".
S druge strane, probaj zaposliti nekoga za 1.600 kn pa vidi koja je procedura - traje mjesecima i gnjavaža je do bola. Ozbiljnima nije neka solucija, onima koji se drže zubima za zrak još i donekle dobra. Sad je samo pitanje hoćeš li sjediti doma i tražiti posao ili bar nešto raditi i skupiti iskustvo.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 10:52   #309
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Prvo i osnovno - nema tu "ako".
S druge strane, probaj zaposliti nekoga za 1.600 kn pa vidi koja je procedura - traje mjesecima i gnjavaža je do bola. Ozbiljnima nije neka solucija, onima koji se drže zubima za zrak još i donekle dobra. Sad je samo pitanje hoćeš li sjediti doma i tražiti posao ili bar nešto raditi i skupiti iskustvo.
Sve 5 - ali ti i ja kolko sam skužio pričamo o 2 strane iste stvari - da - sustav je čist OK zamišljen jer oni koji nemogu dobiti neki posao mogu raditi i steći radno iskustvo (koje se ne upisuje u radnu knjižicu ako se ne varam ali me ispravi ako griješim) i zaposliti se negdje na temelju tog iskustva. To je idealna kombinacija i to podupirem u potpunosti. S druge strane imamo poslodavce koje zapošljavaju radije na taj način radnike jer im je jeftinije. Kad prođe rok - noga, ko te j*** i uzmu drugog na istu foru. Kakva je procedura - neznam al od 3 slučaja koja znam - završila su na ovaj drugi način a nijedno nemože nać normalni posao (tog tipa) jer kao što sam napisao - jeftinije je poslodavcima ovako bez obzira na proceduru iza toga oko zapošljavanja takvog radnika. Sezonske poslove u to ne ubrajam koji na svu sreću im kapnu i nije im bed ni ribat veš ak treba za siću iako su VSS i nisu lijenčine i znaju raditi posao iznadprosječno dobro (i to ne kažem ja, to kažu ljudi koji sa njima rade).
tomek@vz je offline  
Staro 18.06.2014., 11:14   #310
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
pise se u knjizicu. ali isto tako moram reci da "razumijem" poslodavce koji iskoristavaju takav nacin zaposljavanja ljudi, iako dugorocno je to zaklinac. takoder, cist sumnjam da je poslodavac dao takvom radniku kojeg mjenja svakih godinu dana (znaci, svakih godinu dana ti dolazi netko zelen) iole odgovornije poslove.......

ali isto tako s druge strane, ja sam zahvalan na tih godinu dana iskustva. jer s druge strane, mene zelenog nece nitko . ovako imam godinu dana u struci, stvarno sam naucio sve sto se zahjevalo od mene i bez problema je bilo od mog mentora "e, treba napravit to i to kod one i te, ko' ce?". budem ja, jako cesto...... da ne kazem kako sam posljednjih dva mjeseca skroz samostalno krpao poslove koji su stajali i koje sam pripremio da ih se dovrsi, jer nisam mogao jer nije bilo tehnickih mogucnosti.

ali mene taj posao zanima. ja takav posao volim, pa ako se poklopi da imas nekoga tko ti zna objasniti jer zna svoj posao - ti kao zeleni ces jako profitirati. i jos dobijes 1600 kuna od drzave koja prakticki nema nista od toga zauzvrat.


stoga hladnokrvno i iskljucivo pljucati po tom programu je u najmanju ruku nezahvalno. barem iz moje perspektive, a ne vjerujem da je sve ostalo za klinac.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline  
Staro 18.06.2014., 11:28   #311
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Sve 5 - ali ti i ja kolko sam skužio pričamo o 2 strane iste stvari - da - sustav je čist OK zamišljen jer oni koji nemogu dobiti neki posao mogu raditi i steći radno iskustvo (koje se ne upisuje u radnu knjižicu ako se ne varam ali me ispravi ako griješim) i zaposliti se negdje na temelju tog iskustva. To je idealna kombinacija i to podupirem u potpunosti. S druge strane imamo poslodavce koje zapošljavaju radije na taj način radnike jer im je jeftinije. Kad prođe rok - noga, ko te j*** i uzmu drugog na istu foru. Kakva je procedura - neznam al od 3 slučaja koja znam - završila su na ovaj drugi način a nijedno nemože nać normalni posao (tog tipa) jer kao što sam napisao - jeftinije je poslodavcima ovako bez obzira na proceduru iza toga oko zapošljavanja takvog radnika. Sezonske poslove u to ne ubrajam koji na svu sreću im kapnu i nije im bed ni ribat veš ak treba za siću iako su VSS i nisu lijenčine i znaju raditi posao iznadprosječno dobro (i to ne kažem ja, to kažu ljudi koji sa njima rade).
Svaki radni odnos je u osnovi isti - poslovni odnos fizičke i pravne osobe koje imaju različite ciljeve.

Pravna osoba - profit. nastaje razlikom u iznosu prihoda i troškova. Zaposlenik je trošak, u IT-u posebno velik, no ostvaruje prihod.
Fizička osoba - osobni dohodak, bonusi, znanje, privilegije. Za to je potrebno znanje, rad, iskustvo, brdo osobnih vrijednosti.

Situacija je gadna, puno krokodila u maloj bari, svako se čupa kako zna. No problem s nisko plaćenim kadrom je uvijek isti - ako ga ne platiš dovoljno u konačnici ode, ako ga platiš velik ti je trošak. Sad je samo pitanje koliko netko stvarno vrijedi, ne koliko misli ili ljudi oko njega misle da vrijedi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2014., 11:49   #312
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne jednom smo zapošljavali planski (iliti, uzimam novog čovjeka, doškolujem ga, čekam cca godinu dana) što baš i nije standardni slučaj u RH. Tu su minimalne plaće bile bolje od 4kkn. No, em su firme bolje stajale em su imale planiranje zapošljavanja.
Pa to je bome lijepo, rijetkost ali lijepo, očito radiš u normalnoj i dobroj firmi.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Stoga ovih 1.600 kn i nije loše za "nesređenu" situaciju, posebno kad se pogleda s druge strane (kompliciran postupak zapošljavanja koji traje mjesecima, problematičan ROI školovanja i slično).
Ma nije uopće komplicirano knjigovodstvo ti sredi sve potrebne papire i to je to, čekalo se dugo jer je bila velika navala pa je poslovično hitra državna služba baratala sa gomilom zahtjeva a o njihovoj brzini neću trošiti riječi...

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
zaposlenik ni u ludilu ne smije pomisliti zašto bi imao bolju plaću ako šef više zarađuje. Hijerarhija se mora poznavati.
Zna se kako se dobija veća plaća, a to nije "hoću više jer ti imaš više".
Da ali ti impliciraš da bi to trebali znati samo zaposlenici a ne i poslodavci jer nažalost to je kod nas prečesto slučaj. Ok tebi(a i meni) je trenutno sasvim ok ali nikad ne znaš kada te takve riječi mogu okružiti i ugristi za "debelo meso".
Postavljanje situacije na plemenite i jadne poslodavce i prljave kmetove i stoku koja samo traži više i više je suludo.
Pravne sam struke i vidio sam svašta u svim branšama od svinjogojstva preko energetike do IT-a ali jedna stvar je kod nas i više nego očita a to je da ni jedna ni druga strana nije bez "grijeha".
A to koliko bahatih i arogantnih kretena i tatinih sinova koji su nasljedili firme koje pretežno ionako posluju sa državom te de facto samo zahvaljujući ekspanzivnom DP-u koji sve to mora hranit i sami imaju love da i ne spominjem.
Naravno puni su sebe ko da su izmislili izmjeničnu struju...
Brain32 je offline  
Staro 18.06.2014., 11:54   #313
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
No problem s nis