Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.03.2014., 01:17   #5221
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Evo tek mi sad izletila ova tema na new topics, vidim opet trgovacki lobi laze ljude.

Citiraj:
Autor RaZ0R911 Pregled postova
Izgleda da je mojem Dellu u2311h kraj.
Danas umro DVI port.
S obzirom da tog modela više nema,mogu li tražiti povrat novca?
Kupljen je u ADM-u.
Ako je u garanciji a nemogu popravit niti dat isti takav, da (kakav je to dvi da se nemoze popravit?). Kako je napisao prije mene coconut, nema "adekvatne zamjene" ili "amortizacije". Platio si 5000kn prije 10 godina, danas dobijas 5000kn i mozes kupit monitor 5 puta bolji nego sto je taj tehnicki bio.
Citiraj:
Na stranu moralne dvojbe - ima li potrošač zakonski pravo inzistirati na povratu novca i odbiti (uz sitna odstupanja) evidentno adekvatnu zamjenu - npr. prošlogodišnji model laptopa, mobitela ili slično za njegovog ovogodišnjeg nasljednika?
Nema adekvatne zamjene. Oni tebe po zakonu ne mogu prisilit da ti kupis nesto sto ne zelis kupiti. Ti si kupio proizvod xxx zbog kojih god razloga i nemoze te netko natjerat da u biti kupis proizvod xxy.
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne.
Normalno da da. Ovaj trgovacki lobi po forumu je strasan.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 08:26   #5222
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor šokre Pregled postova
Kolka je realno cijena takve grafe?
3x manja garant.

Rekao bi da je to osnova za tužbu samo takva. Prevara, povreda načela jednake vrijednosti cinidaba biraj.
Nema tu nikakve osnove za tužbu. Mogli su staviti cijenu koju žele, a on kupiti po cijeni koja je navedena.
Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Normalno da da. Ovaj trgovacki lobi po forumu je strasan.
Koji to "trgovački lobi"? Kupac ne može inzistirati na nečem na što nema zakonsko pravo.
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: Old Iggy. 07.03.2014. u 08:44.
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 08:52   #5223
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nema tu nikakve osnove za tužbu. Mogli su staviti cijenu koju žele, a on kupiti po cijeni koja je navedena.
Ne slažem se. Prijevara i povreda načelo jednake vrijednosti cinidaba su razlozi za pobojnost. A rekao bi da je to ovdje očit primjer.
Ako su mu govorili da je to vrhunska grafa, a on nije dovoljno upućen (kao ni većina prosjecnih ljudi) to je cista prijevara. Zamisli da ti stara ode u dućan i kupi novu grafu kao poklon iznenađenje za Uskrs. Zavaljali bi je i gore.
Pitanje je kako to dokazati (trebao bi imati svjedoka), sudski postupak je uvijek zadnja opcija i neizvjestan je, ali i ovo ti je dovoljno da odeš tamo i napraviš im scenu.
Pogledaj malo ZOO.
__________________
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 08:52   #5224
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor šokre Pregled postova
Ne slažem se. Prijevara i povreda načelo jednake vrijednosti cinidaba su razlozi za pobojnost. A rekao bi da je to ovdje očit primjer.
Pogledaj malo ZOO.
Znam ja ZOO. Ovo što si naveo je ordinarna glupost.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 08:58   #5225
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Znam ja ZOO. Ovo što si naveo je ordinarna glupost.
Drago mi je da znaš ZOO, nadam se da cu i ja nakon 20-30 godina prakse moći isto reci.
Inače, neke stvari oko pobojnosti, nistetnosti i mana volje su stvar prakse i ne nalaze se u ZOO-u, ali siguran sam da ti to dobro znaš.
__________________
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 09:01   #5226
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor šokre Pregled postova
Drago mi je da znaš ZOO, nadam se da cu i ja nakon 20-30 godina prakse moći isto reci.
Inače, neke stvari oko pobojnosti, nistetnosti i mana volje su stvar prakse i ne nalaze se u ZOO-u, ali siguran sam da ti to dobro znaš.
Da, zato i govorim da su sve to gluposti. S takvim idejama DI i sudstvo su zatrpani godinama.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 11:01   #5227
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Koji to "trgovački lobi"? Kupac ne može inzistirati na nečem na što nema zakonsko pravo.
Raskid ugovora i sniženje cijene
Članak 426.
Ako prodavatelj ne izvrši u razumnom roku popravak ili zamjenu stvari, kupac ima pravo na raskid ugovora ili sniženje cijene, a u svakom slučaju i pravo na popravljanje štete.

---------------------------

DOBRA VOLJA kupca je da prihvati nekakav drugi proizvod u zamjenu (sporazumni raskid prvog ugovora o stvari x i sklapanje novog o stvari y)

Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 07.03.2014. u 11:10.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 11:03   #5228
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
'Vrhunska grafa' nije nikakav opipljiv dokaz jer je ona možda vrhunska za Solitaire, ali nije za COD xy. Da su mu rekli 'Ta vam grafa u COD xy daje z fps' i da tih z nema, onda bi imao nekakve osnove za tužbu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 11:17   #5229
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
'Vrhunska grafa' nije nikakav opipljiv dokaz jer je ona možda vrhunska za Solitaire, ali nije za COD xy. Da su mu rekli 'Ta vam grafa u COD xy daje z fps' i da tih z nema, onda bi imao nekakve osnove za tužbu.
Previše gledaš Boston legal i CSI
__________________
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 11:22   #5230
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Ja ti samo kažem kako stvari stoje u praksi. Ako je nešto 'vrhunsko' to treba potkrijepiti sirovim brojkama koje razumije i klinac iz 2. razreda. Sve drugo je čisto naklapanje.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 11:23   #5231
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MikaHR Pregled postova
Raskid ugovora i sniženje cijene
Članak 426.
Ako prodavatelj ne izvrši u razumnom roku popravak ili zamjenu stvari, kupac ima pravo na raskid ugovora ili sniženje cijene, a u svakom slučaju i pravo na popravljanje štete.

---------------------------

DOBRA VOLJA kupca je da prihvati nekakav drugi proizvod u zamjenu (sporazumni raskid prvog ugovora o stvari x i sklapanje novog o stvari y)
Nije u pitanju samo dobra volja već i trenutno stanje stvari.
Može se dogoditi iz n razloga da ne možeš dobiti model koji imaš (npr. ima serijsku grešku) već se nudi noviji / izmijenjeni kao zamjena. Ni sud ti neće prihvatiti argumentaciju "hoću isti ili povrat novca".
Citiraj:
Autor šokre Pregled postova
Previše gledaš Boston legal i CSI
Ne gleda, to je točno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 11:23   #5232
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Kad sam rekao liku da sliku tu preskupu grafu da vidimo točan model i da slika račun od tada se više ne javlja, slučaj je očito izmišljen ili mu je njegov frend zaboravio napomenuti da je uz grafu kupio još i veš mašinu pa ga je toliko izašlo.
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 11:43   #5233
MikaHR
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,264
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije u pitanju samo dobra volja već i trenutno stanje stvari.
Može se dogoditi iz n razloga da ne možeš dobiti model koji imaš (npr. ima serijsku grešku) već se nudi noviji / izmijenjeni kao zamjena. Ni sud ti neće prihvatiti argumentaciju "hoću isti ili povrat novca".
članak 426 je jasan. Ako imaš kakvu presudu koja je donesena drukčije slobodno je tu iznesi.

Isto tako može biti n razloga zašto kupac ne želi prihvatiti nekakav drugi "zamjenski" proizvod. Nedostaci na proizvodu nisu problem kupca i pristanak na zamjenu za drugi proizvod ovise o dobroj volji kupca.

Zadnje izmijenjeno od: MikaHR. 07.03.2014. u 12:00.
MikaHR je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 11:58   #5234
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije u pitanju samo dobra volja već i trenutno stanje stvari.
Može se dogoditi iz n razloga da ne možeš dobiti model koji imaš (npr. ima serijsku grešku) već se nudi noviji / izmijenjeni kao zamjena. Ni sud ti neće prihvatiti argumentaciju "hoću isti ili povrat novca"
Čovjek ti je lijepo objasnio i citirao zakon.
Rekao si da znas ZOO?
__________________
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 12:29   #5235
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MikaHR Pregled postova
članak 426 je jasan. Ako imaš kakvu presudu koja je donesena drukčije slobodno je tu iznesi.
Već sam par puta naveo - volio bi vidjeti presude kod kojih je navedena obavezna zamjena, posebno skupljih stvari (npr. IT oprema, automobili i slično).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote