Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.07.2016., 14:22   #1
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Indukcijska ili plinska ploča za kuhanje

Pozdrav

Renoviram kuću pa me zanima imali tko kavih iskustava šta je isplativije Indukcija ili plin.Sada imam trofazni klasični el. štednjak i ubi me račun za struju a nisam siguran što bi bilo isplativije plin ili indukcija.Cijenom kod kupnje i nije neka razlika bitnije mi je ušteda tokom godina korištenja nego parsto kuna razlike u startu.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 14:45   #2
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Ako već imas plin u kući radi drugih razloga, onda je plin way to go. Plaćati plin i sve što ide uz to samo zbog štednjaka i pripreme hrane nema smisla. A indukcijske/staklokeramičke ploče, bar one sa touch kontrolama su fenomalne za čišćenje. Indukcijske su kao šparni modeli, ali ušteda ovisi o dosta faktora, kao prvo dosta su skupe (bar one s garancijom od 5 god).

Ima i treća opcija. Svedi korištenje štednjaka na minimum. Kolače jedi samo u slastičarnama. A meso peci na roštilju. Ostalo od hrane ti u životu ne treba. Središ terasu, peku i neki ugodni vrt. Iovak renoviraš kuću (i dvorište)
Campeonato je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.07.2016., 14:56   #3
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Ma imam plin u kući ali nemam plin u kuhinji,već na drugom kraju kuće pa i to provlačenje instalacije moram uzeti u cijenu.Indukcijska ploča sa 5g. garancije sada ide za 2500kn.Više me zanima što će me manje koštati na režijama.Ako je to negdje u egalu što se tiče koštanja pripreme ručaka onda bi svakako išao na indukciju zbog izgleda i održavanja, te nemam brige i strahova oće li klinci otvoriti plin dok mene nema i pogušti se u kuhinji.A što se tiče slaste i pogotovo roštilja, potpisujem.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 15:29   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ako izuzmeš trošak dovlačenja plina na odr. mjesto u kuhinji (cijevi i šta sa time ide), kasniji trošak je bitno manji u odnosu na struju (zanemari sad razlike između klasične ploće i nove indukcijske).
Pravo rješenje bi bilo 2 + 2 ili 3 + 1 (plin + struja).
Ušteda se svodi u manjoj cijeni plina i boljoj učinkovitosti kada je kuhanje u pitanju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 15:34   #5
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Znači onako zdravo seljački.Uzmem lonac od 5l i kuham grah sa kobajom.Koliko me to koštalo na plin(gradski) a koliko na indukciju????To je jedina relevantna informacija koju nigdje ne mogu pronaći na netu.Sve ove stvari o iskorištenju energije i efikasnosti mi nisu bitne nego samo cijena kuhanja istog obroka na tim kuhalima.Jer iskoristivost plina je 30-40% dok je iskoristivost indukcije oko 90%, plin je jeftiniji ali ga više treba.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 15:41   #6
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Ma imam plin u kući ali nemam plin u kuhinji,već na drugom kraju kuće pa i to provlačenje instalacije moram uzeti u cijenu.Indukcijska ploča sa 5g. garancije sada ide za 2500kn.Više me zanima što će me manje koštati na režijama.Ako je to negdje u egalu što se tiče koštanja pripreme ručaka onda bi svakako išao na indukciju zbog izgleda i održavanja, te nemam brige i strahova oće li klinci otvoriti plin dok mene nema i pogušti se u kuhinji.A što se tiče slaste i pogotovo roštilja, potpisujem.
Znači provlačenje plina do kuhinje bi te koštalo koliko i razlika u cijeni za kupovinu indukcijske ploče. Tako da si tu u egalu.

Ista količina energije razvijena strujom je skuplja od one razvijene plinom. Višestruko. Kod indukcijskih je ta razlika smanjena, ali ne nešto previše, a opet jedan dio posuđa ti neće biti kompatibilan.

Struja je komfornija, plin je kompliciraniji i jeftiniji.

Najviše ćeš ušaparati na režijama ako promijeniš navike kuhanja/pečenja. Al ozbiljno to mislim. Kod kuhanja graha na struju je "tepsija skuplja od pite". Ako pržiš meso na tavi, ne koristiš pećnicu, jedeš što je više moguće svježih proizvoda i po vani, ušparat ćeš na troškovima, zdravije živjet i bolje izgledat. Ali to košta, svjestan sam toga, lako meni o tome pričat jer sam vani

Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Znači onako zdravo seljački.Uzmem lonac od 5l i kuham grah sa kobajom.Koliko me to koštalo na plin(gradski) a koliko na indukciju????To je jedina relevantna informacija koju nigdje ne mogu pronaći na netu.Sve ove stvari o iskorištenju energije i efikasnosti mi nisu bitne nego samo cijena kuhanja istog obroka na tim kuhalima.Jer iskoristivost plina je 30-40% dok je iskoristivost indukcije oko 90%, plin je jeftiniji ali ga više treba.
Eto, dok ja natipkam odgovor, napišes ono što sam htio reći. Ovako u grubo, za kuhanje graha potrošiš 5-7 kn struje, 2-3 kn plina.

Ne zaboravi plinsku pečnicu, kolači iz plinske su jeftiniji od strujne. Omjer otprilike kao onaj gore.

Zadnje izmijenjeno od: Campeonato. 16.07.2016. u 15:47.
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 15:47   #7
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
To je na indukciji ili običnoj ringli?I predpostavljam da je to po Njemačkim cijenama i kvaliteti energenata?
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 15:47   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Kod usporedbe plin - kalasična ploča, prednost ima plin jer prije / brže zagrije i skuha unatoč manjoj iskoristivosti.
E sad kakav je odnos sa indukcijskom pločom ne znam.
Jedini info da je potrebno / poželjno na indukcijskim pločama koristiti lonce / tave sa debljim dnom.

Još jedan dodatak, za "fažol" i slične stvari koje se dugo kuhaju u klasičnom loncu, koristi ekspress lonac sa kojim se kuhanje ubrzava x puta,
primjera radi najtvrđi fažol skuhaš za cca 30 min, potom sve završiš u istom loncu bez poklopca za dodatnih xy min.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.07.2016. u 15:52.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 15:49   #9
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Ma u Njemačkoj ni ne gledam troškove

Kažem, to je ovako u grubo po onome što sam u životu proživio. U Hrvatskoj, nisam dugo vani. Tata mi je škrtac i instalater plina i struje, donekle se razumijem u struju i energiju, tako da znam nešto o tome

Indukcija/staklokeramika je razlika max 20-30%. Ako kuhaš u najvećem mogućem loncu, razlika nije toliko velika. Indukcijske samo nešto manje rasipaju energiju.

Zadnje izmijenjeno od: Campeonato. 16.07.2016. u 15:54.
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 15:56   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Al ga 'fališ, sreća pa stari ne čita PCE
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.07.2016., 15:58   #11
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Što sam toliko falio? Znam da je kod mene kući sve bilo na plin jer je bilo jeftinije

Iako, u ekspres lonce se ne razumijem, moguće da ima nešto i u njima
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 15:59   #12
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Koliko te može koštati par metara željezne cijevi?
Ovi s plinare dođu da to provjere, da si u planu upišu promjenu u instalaciji i to je to.
Indukciijska troši (skoro) isto ko i obična el. ploča za kuhanje, samo što je fensi jer grije samo kad staviš lonac.
Osim toga problem je i tip lonca, neće svi raditi, mora biti određeni tip metala tak nešto. koliko se sjećam
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 16:00   #13
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Cijevi su jeftine, možeš stavit i gumeno crijevo. Ali ruke koštaju, i sumnjam da bi frajer sam htio prčkat po instalacijama plina
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 16:18   #14
sale001
Premium
Moj komp
 
sale001's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sk
Postovi: 273
Vec godinama smo na indukciji, prije toga se kuhalo na plin... Brzina, nema nepotrebnog razbacivanja energije, a i danas ima masa sudja koje radi bez frke... Uglavnom, odi kod nekog sa indukcijom, pa usporedi sa plinom... Najveci problem indukcije je taj da ljudi koji nemaju iskustva sa istom, govore sta i kako...
sale001 je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 16:33   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Što sam toliko falio?
Krivo si shvatio sleng, rekoh gore kako si starog pohvalio ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 16:38   #16
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Indukciijska troši (skoro) isto ko i obična el. ploča za kuhanje, samo što je fensi jer grije samo kad staviš lonac.
Ne pije vodu baš ova teza.Znači 0,75l vode na 20c do 100c:
Klasična ringla električna: 7min 10sec
Plin: 8min 10sec
Indukcija : 4min 10sec
Satklokeramika je negde između indukcije i obične ringle

https://www.youtube.com/watch?v=COUBe18_f0s

E jedina stvar koju ne mogu naći koliko je koštalo to zagrijavanje vode na pojedinom kuhalu, a to je jedino što me zanima.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 16:53   #17
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
A 'ebiga, računaj, nema druge. Nezgodno je za plin izračunati koliko se troši. Najbolje bi bilo izmjeriti.
IMHO, ako ti je trošak glavna briga, plin. Za sve ostalo, indukcija.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 17:05   #18
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Imam kombinirano indukcija i plin (2+2 kola, proizvođač Electrolux) već 4 godine. U praksi koristim plin samo kada posuda u kojoj se kuha nije kompatibilna sa indukcijom (test da li je posuda kompatibilna: uzmi magnet, zakeljiš na dno posude, ako hvata, posuda će raditi na indukcij) i kada nešto dugo kuham na laganoj vatri.

Staklokeramika nema što raditi u istoj rečenici sa indukcijom, stric mi je ima, kupio ju je slušajući priče o nekompatibilnosti indukcije. Meni je ona isti drek kao strujno kolo.

Da me danas prisile birati između indukcije i plina, odabrao bi indukciju. Što se tiče troškova, plin je sigurno jeftiniji, ali indukcija mi štedi vrijeme (ono, napravim šalicu čaja za manje od minute, voda kipi na indukciji dok na plinu još nije ni mlaka ili junioru zgrijem mlijeko ujutro dok kažeš keks).
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 17:17   #19
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
E, ako se radi o 50 kn razlike na mjesečnoj bazi u korist plina, onda ide indukcija svakako ali ako se radi o 200kn na mjesečnoj bazi ide plin.
I kolika ti je jačina te indukcije, jel si morao štogod petljati po struji tipa jači limitator?

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 16.07.2016. u 17:22.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 17:36   #20
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Gle, mjesečni račun za struju mi je oko 400 kn, uz klimu, plazmu, frižider, komp i hrpu klasičnih rasvjetnih tijela. A žena svaki dan kuha. Ljeti mjesečno plaćam plin cca 60 kn (topla voda).

Limitator (meni je 7 kW) nisam morao ništa dirati. Svjetlo jedva primjetno zatreperi kada stavim direktno boost na veliko indukcijsko kolo, mislim sa ima 2-3 kW, ali se ne sjećam koliko. Dosada mi nikad nije izbacilo osigurač ni limitator.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 17:54   #21
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
kuhanje je naisplativije na plin za one koji kuhaju svakodnevno, one slike iz magazina za namještaj i sl gdje je indukcijska ploča je samo zbog fenci izgleda (il one koji su toliko yuppiji da prek dana jedu smao po restoranima).

ali nije riječ samo o ploči za kuhanje, u kuhinjii treba i peć koje su u prodaji 99% samo na struju (ne plin) - upravo ona određuje mjesečnu ratu za struju (a ne klima, plazma komp sa 990GTX, frižider i sijalice jer je to zanemarivo napram 3000+ kW prave domaće pećnice (i bojlera).

ja odmalena koristim plin za kuhanje i to bez opcije struje (ploča 4x plin) i nama (kućanstvo 3 osobe) 1 boca plina (velika) traje cca 4 mjeseca s tim da imam kuhalo za vodu + mikrovalna za brze situacije bez razmiščjanja o potrošnji struje zbog njih
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 18:39   #22
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Razmišljao sam kao i ti dok nisam kupio indukciju. Isto je i razmišljao majstor koji mi je renovirao novi stan. Obojica smo promijenili mišljenje kad smo vidjeli indukciju u akciji. Dvadeset godina sam bio na plinskoj boci, tako da znam što je kuhati na plinu.

A ovo da pećnica određuje ratu struje... Moguće ako svaki dan pečeš u njoj. Ja ne. Ipak više koristim klimu (multisplit sa četiri jedinice kad se upali zavrti brojilo, hehe ), frižider, komp, suđericu, veš mašinu (kad imaš malo dijete, jedna veš mašina dnevno ne gine), komp i na kraju krajeva, indukciju za svakodnevno kuhanje. Priče o yappijima, restoranima i ostale generalizacije... Ma neću uopće komentirati.

Strujni bojler ako imaš doma gradski plin je prvoklasna glupost, to je tek skupa topla voda.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 18:57   #23
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Indukcija je super stvar, eto dvije godine uživam u blagodatima iste

Meni ko muškome koji ne voli čistiti - mokra krpa i gotov si za pol minute, na starim plinskima uvek se ta masna gamad svakam zavuće pa rastepi pa oribaj. Mokra krpa + eventualno sredstvo za čišćenje prozora dok se ohladi za maksimalan slaj

Razlika na plin - gotovo i nisam primjetil, 10 razina snage od "lagane" vatre to "disintegrate" snage.

Ovo s nekompatibilnim loncima je patka - sve na kaj se lovi magnet radi gore. Prastare emajlirane železne rajngle rade gore.

Ono što meni nije radilo je neki Alu lonac, koji ne znam ni od kud mi je došao do kuhinje, dvije tavice i đezva. S obzirom da jedino đezvu koristi punica jednom mjesečno dok dođe, nije i neka šteta.

Račun za struju mi nije primjeto skočio od kad smo uzeli indukciju.

P.S. ako nisi uzmi pečnicu s pirolizom, ako ti ne ribaš istu žena će ti bit zahvalna. Znam dok niti buraz niti ja nismo imali đevojke bio je rat oko dogovora ko će očistit pečnicu nakon xyz godina. Sad nakon par mjeseci okrenem kotač i samo s mokrom krpom pobrišem pepo.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 19:43   #24
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
znanstvenu fantastiku ste napravli iz te teme

za po doma.. nebudeš osjetio razliku plin VS struja

da si neki restoran, to je druga priča.

Uzmi indukciju i bok.
Ja imam osobno na plin, i žena veli.. sad kada budemo kuhinju radili, oču na struju.
Lakše se čisti, prije zagrije.
Žena obično popizdi zimi.. samo traje i traje i traje.. plin lošije kvalitete.


BTW jel ženu imas?
Šta nas tu gnjaviš šta je bolje.. ako je ona kuhar / čistač iste .. nju pitaj šta želi.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 19:50   #25
sale001
Premium
Moj komp
 
sale001's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sk
Postovi: 273
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
znanstvenu fantastiku ste napravli iz te teme
Pa kad najvise znaju o indukciji oni koji ju vide u salonima i reklamnim katalozima.
sale001 je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 22:12   #26
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Ma meni je stvar samo u slijedećem ako je plin mjesečno jeftiniji nekih 100-150kn idem na plin.Ako je plin povoljniji 50kn idem na indukciju.Održavanje je tu u drugom planu.Nije da se kod mene ne znam što nakuhava ali se kuha svaki dan za petero.Ja uopće ne znam o kolikim troškovima kuhanja zapravo pričam jer kuća koju sam kupio je tako glupo napravljena za popizditi i režije su ogromne.Imam plin i kombi bojler za grijanje ali toplu vodu imam samo u kupatilu a u kuhinji ne(tako da imam 2 bojlera u dvije kuhinje) i trofazni štednjak na kojem kuham jer nemam ni plin u kuhinji.Račun za struju 550-800kn.Po informacijama koje sam skupio ispada ta kuhanje na indukciju košta oko60-70kn mjesečno a na plin oko 40-50kn(u mojem slučaju ispada da mene kuhanje košta 300kn).Tako da ispada da je što se tiče režija ustvari svejedno, samo ispada bitno što tko želi.Mislim da mi tu indukcija ima veliku prednost zbog izgleda i praktičnosti održavanja te sigurnosti(dvoje male djece).
Hvala na savjetima i komentarima svima.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 22:17   #27
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
eto, sve si zaključio.. više ti plina troši grijanje vode nego kuhanje..
Kuhanje ti je mala stavka i tu nema neke uštede
LED žarulje rokni, manje pečnice korištenje, kupi novu škrinju, frižider, perilica, sušilica A+++ razred, i tu je ušteda.
I ja sam imao struju 600 kn, prvo sam počeo gasit kompove.. više se ne tira SETI@Home
LEd, rasvjeta, i ovo što sam gore naveo.. i sad plačam struju 300 kn
S time da sam i dodavao neku dodatno rasvjetu + sušilica koja radi i sad, ljeti.
Pred godinu dana ju nisam imao.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 22:27   #28
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Da svi uređaji idu novi i najmanje A++ moraju biti.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 23:01   #29
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
A je li tko upoznat s tim podlošcima za indukciju s kojima se koristi bilo kakvo posuđe čak i teflon i vatrostalno staklo.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2016., 23:04   #30
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Nikad ih vidio ali samo mogu pretpostavit da se radi o komadu metala okruglog oblika određene debljine koji se zagrijava indukcijom te prenosi onda toplinu na suđe iznad njega ?

S obzirom na princip indukcije nema šta drugo biti u pitanju ....
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na