Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.08.2020., 14:58   #1
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Normalni internetovi u 2020

Dakle živim u Trogiru i imam opciju pristupa internetu preko T-Com VDSL-a, odnosno Iskona sa cca 15 megabita DL, i 0,64 mbit downloada.
Isto tako živim par km od aerodroma, šta znači za 4G se spajam na aerodromove antene, što je genijalno za Tele2 pokućni koji varira od 3 do 30 mbita, prosjek ispod 10, ali upload je skoro uvijek bar 15 mbita.

T-Com me zavlačio sa FTTC-om godinama, ali sam došao do ljudi, ništa od FTTC-a za mene. Javio sam se VIP-u nedavno, rekli su ove godine nemaju u planu širiti optiku do mene mogu provjeriti dogodine ali ono. U biti nikome nismo interesantni jer imamo preko 10 mbit i niko ne želi ulagat.

E sad problem je što draga i ja radimo u IT-u i zbog pandemije radimo često od doma spajajući se i na remote platforme i imamo dosta konferencija. 0.64 mbita uploada od t-coma to ne može podjnjeti, nestabilni aerodromski Tele2 ne može podnjeti sastanke, jer zvucimo ko roboti svakih minutu.

E sad znam da postoje routeri koji imaju Failover opcije, ako crkne jedan internet da se prebaci na drugi, mene zanima koja je moja najbolja opcija za dobiti barem približno normalan internet u 2020. Postoje li routeri koji mogu aktivno pratiti stanje veze i prebacivati se ovisno o parametrma(ping, loss, jitter, brzina i sl). Htio bi ako je Tele2 dobar ( brzina preko 10, 0% loss, ping ispod 50) drži na tele 2, ako parametri odu ispod prebaci me na iskon. Isto tako nezz kako to radi, jeli u slučaju prebacivanja ja gubim vezu ili to prođe neprimjetno?

Planiram uložiti cca 5000 kn u infrastrukturu ako nešto mogu dobiti sa tim, s tim da moram kupiti i antene za 4G router(ZTE MF283+) Najbolja snaga signala što sam uspio uhvatiti bez antnena je: Signal strength -53 dBm. Ne znam što to znači ali znam da je signal "pun"

Znaci od opreme bi mi trebalo, bar ja mislim:
Router sa dobrim/takvim opcijama(mikrotici?)
2xAntene za 4G
Brdo kabela
Drugi 4G router?
Mjesec dana živaca za sve iskonfigurirat i probušit pola zidova u kući.


To je opcija 1 i znam i sam da to neće radit toliko dobro al ja ne znam koje još opcije imam?
Na hakomovim kartama oko moje kuće ima par "zelenih" područja sa 100+mbit od njih znam samo susida koji se apsolutno ne razumje u internet i kaže da mu je brz, da je njemu to neki prika nešto namišta i vrlo nezainteresirano priča o internetu a ostali su il firme il obrti il nešto tako (i susid ima firmu). Jel moguće da oni imaju optiku, 50 metara od mene jer su firma? Mogu i ja otvorit pa zatvorit obrt ako to treba da mi provedu optiku
Ne ulaže mi se 5k kn i vjerojartno više i bušit zidove i provlačit kabele kroz kuću i svašta nešto da bi dobio 5% bolji internet, ali opet nužan mi je bolji internet....

Dakle savjeti? Kupiti neku opremu, pokušat napravi 4G+bakar frankenštajna, ima li taj frankenštajn mane kako što su pucanje veze prilikom switchanja mreže i može li koji router uopće switchat mrežu prema navedenim parametrima? Ili izvodit monade sa otvaranjem obrta i ko zna čega ako je to uopće moguće. Ili nešto treće postoji čega ja nisam svjestan?

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 10.08.2020. u 16:53.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2020., 15:13   #2
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Jel moguće da oni imaju optiku, 50 metara od mene jer su firma? Mogu i ja otvorit pa zatvorit obrt ako to treba da mi provedu optiku
Bilo ti smiješno ili ne, na ovaj način su si neke firme dovukle optiku. Znam u jednom slučaju da je optički kabel bio cca 300m udaljen, firma je ugovorila jednu od usluga za koju treba optički kabel, kada je sve prokopano i pušteno u rad, nakon nekoliko mjeseci usluga je otkazana i prešlo se na čistu optiku.

Tako da, možda ti to i je neko rješenje. Ti osnivaš, ili druga firma ugovori optiku za tvoju adresu na kojoj su im remote uredi i nakon nekoliko mjeseci otkaže, a ti baš slučajno sada imaš optički kabel u dnevnom boravku.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.08.2020., 16:10   #3
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Uzmi si ht-ov 4g na probu, naruči online tako da u roku od 14 dana možeš odustati pa isprobaj. Imam iste potrebe /probleme kao i ti i ovo rješenje mi radi sasvim dobro u 95% slučajeva.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2020., 16:41   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Imam bonbon karticu i vikendom flat net pa sam isprobavao, dosta je bolje od tele 2, ali su varijacije isto velike i zna padati ispod 5mbita. Ne znam jeli ht ima veći prioritet. A1 isto imam i daleko najgori 4G imaju na mom podrucju.

aerodrom je stvarno veliki problem, cak i preko ovako lose sezone... a preko prave nemoze bit bolje nikako

@ libertus, pa je smijesno ali i ja razmisljam o tome, poslao sam i u A1 taj predlog ali to nisu dozivili

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 10.08.2020. u 18:51.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2020., 23:12   #5
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Imam bonbon karticu i vikendom flat net pa sam isprobavao, dosta je bolje od tele 2, ali su varijacije isto velike i zna padati ispod 5mbita. Ne znam jeli ht ima veći prioritet. A1 isto imam i daleko najgori 4G imaju na mom podrucju.

aerodrom je stvarno veliki problem, cak i preko ovako lose sezone... a preko prave nemoze bit bolje nikako

@ libertus, pa je smijesno ali i ja razmisljam o tome, poslao sam i u A1 taj predlog ali to nisu dozivili
Bonbon je imalo limit na 75Mbps, ja na HT pretplati obično imam 110/20. Govorim o tarifi s govornom uslugom. HT sigurno ima veći prioritet. A recimo, A1 sam na bonove znao imati 220/120 na određenim lokacijama poslije 22-23h.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2020., 23:44   #6
LostX
Premium
 
LostX's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SK
Postovi: 149
da probaš sa vanjskom mikortik antenom/routerom?
__________________
...
LostX je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2020., 12:11   #7
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
već sam negdje htio postaviti ovo pitanje, a mislim da se uklapa u ovu temu:
...obzirom na 2020. - jel ima smisla provlačiti optičke kablove za kućnu mrežu?
što predviđate, koliko je to daleko u budućnosti?
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2020., 12:16   #8
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
pa kakve potrebe moraš imati u kućnoj mreži da ti 1gbps ili 10gbps brzine interneta kroz kvalitetan mrežni kabel ne bi bilo dosta u budućnosti općenito
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2020., 13:48   #9
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Možda nije pretjerano relevantno iskustvo, ali kod mene se pokazao iskon puno kvalitetniji od t-coma, iako je to skroz ista infrastuktura u mojim krajevima.

Imam upload tipično 1-1.2MiBps dok je to prije kod t-coma bilo manje. Iskreno više se ne sjećam, ali mislim da su oni davali upload od 1Mbps, dakle cca 8 puta manje, ali je i veza bila puno nestabilnija. Nešto se to popravilo nakon što su mi jednom prilikom zamijenili ruter ali se onda znatno popravilo kada sam prešao na iskon
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2020., 14:18   #10
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Citiraj:
Autor partwish Pregled postova
Bonbon je imalo limit na 75Mbps, ja na HT pretplati obično imam 110/20. Govorim o tarifi s govornom uslugom. HT sigurno ima veći prioritet. A recimo, A1 sam na bonove znao imati 220/120 na određenim lokacijama poslije 22-23h.
Uvijek ima veći prio. Velim ti, nis te ne košta probat i vratit ak ne valja, to je jedini način da vidiš kako u praksi radi. Previse je tu faktora kod mobilnih internetova da možeš napamet znat..
The AC je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.08.2020., 14:37   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova

Dakle savjeti? Ili nešto treće postoji čega ja nisam svjestan?
nać firmu / privatnika s optikom, dogovorit se da mu plaćaš net , montiraj si wifi link između vas 2 i piči. ako niste previše daleko, dalo bi se 200-300mbita link dignut bez većih problema. i drastično je jeftinije od 5k kn.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 19:47   #12
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Da i to je neka opcija, iako teža, prvo ću mislim probat sa ovim HT 4G i tih 14 dana, ovaj ZTE MF283+ router je dovoljno dobar za to?

Nisam ljubitelj biti oslonjen na nekog drugog za svoj internet.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na