Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.03.2016., 20:52   #1
bero555
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Mrežne utičnice, utp kabel i telefon

Pozdrav svima!
Imam sljedeću situaciju:
U stanu na 3 mjesta imam utičnice. Svaka ima priključak za telefon i mrežu..
Iza svake utičnice krije se 1 utp kabel. 2 žice su spojene u telefonsku utičnicu, 2 u mrežni priključak, a 4 su sa strane i nisu spojene s ničim.
Telefonski priključci su međusobno povezani i aktivni na način da bez obzira gdje uštekam telefon on radi. Isto tako, dvije žice iz mrežnih utičnica su također negdje međusobno spojene jer kad na bilo kojoj utičnici međusobno spojim te dvije žice, multimetar mi na bilo kojoj od druge dvije utičnice javlja da spoj postoji.
Problem su mi one 4 preostale žice koje očito međusobno nisu spojene.
Hardveraj je sljedeći: H1 router ide u telefonsku utičnicu, a iz njega jedan mrežni ide u tv H1 prijamnik te telefonska žica u telefon.
Moja je ideja da zasebni mrežni kabel iz routera provučem u mrežnu utičnicu kako bi na druga dva mjesta u stanu dobio aktivne mrežne priključke.
Za 100mb-itnu mrežu trebam 4 žice tako da mi u konačnici fale 2 od ove 4 slobodne, ali one mi nisu međusobno spojene.
U stambenoj sam zgradi..Ima li tko kakvih sličnih iskustava?
Kako "upogoniti" još 2 žice da u konačnici imam 4 aktivne i međusobno povezane?
Hvala unaprijed na razmišljanjima, komentarima ili nečemu trećem..
bero555 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2016., 21:45   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,534
u pravilu bi sve 3 lan utičnice morale biti spojene sa 4 žice
a ta svaka žica negdje u centru di je switch

Ovo izgleda da je negdje spojeno klasično .. žica na žica
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.03.2016., 22:58   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Ako slučajno znaš tog "majstora" šta je to spajao nemoj ga više nikad zvati, da sad ne kažem kamo bi ga trebalo poslati

Da bi sad popravio stvar, moraš prvo odraditi:
- otvori sva 3 priključna mjesta i zabilježi (za svako posebno):

a) koje boje su 2 žice su spojene u telefonsku utičnicu
b) koje su boje sve preostale žice (pa i ove sada spojene na mrežni priključak)

- pogađaj / traži po stanu po razvodnim kutijama i nađi mjesto "gdje se sastaju" sva 3 mrežna kabela, možda je to neka razvodna kutija ili je možda kod kutije sa osiguračima ili negdje drugo

- isto tako trebalo bi otkriti gdje ulazi tel. linija u stan, te kako je dovedena do mjesta gdje se spaja sa ovim mrežnim kabelima

- napravi nekakvu skicu stana sa "rasporedom u prostoru" gdje su ova 3 priključka, gdje se nalazi gl. router, gdje "ulazi" tel. linija

Kad ovo odradiš / saznaš možeš dalje tj. spasiti stvar.
Mreža se ne može spajati u paralelu kao telefonija, mora ići preko mrežnog switcha - a.
Jedno od rješenja će biti da staviš mrežni switch na mjestu gdje se "sastaju" ova 3 mrežna kabela sa utičnica.

Za sada toliko.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2016., 23:55   #4
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...ili na to mjesto gdje se spajaju svi ti kablovi postaviti svoj ruter pa sve na njega spojiti

Majstor je vjerovatno električar, pa ne moraju baš sve znati ...npr. taman jednog naučili da po kućama iz svih apartmana dovede sa antenskih utičnica kablove na jedno mjesto ( ormarić na vrhu stubišta) i struju u njega i ostavi cjev u potkrovlje , pa se tip razbolio , pa radi neki drugi i kod slijedeće kuće naiđeš na sve antenske utičnice kablom spojene u seriju pa sad spajaj satelitsku

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 29.03.2016. u 00:04.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2016., 00:05   #5
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Da no ako tako spoji telefon na router i ako ima u svakoj sobi telefon svi ce odjednom zvonjakati kada netko zove.

Drugo, ako router postavi na to mjesto gdje se sve spaja svejedno mora urediti uticnice te u spojnom mjestu zakrimpati utikac iz svakog smjera za router.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2016., 00:15   #6
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Točno tako...ako je to neka razvodna kutija u kući a ne vani, bar se spajanjem rutera na tom mjestu neće morati štemati zidovi već staviti mrežnu x 3 utičnicu i tel. utičnicu.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2016., 00:29   #7
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ma nece to tako valjati jer neznamo dali iz spojnog mjesta na svaku stranu idu 2+4 zice LAN-a ili su te 2+4 spojene od 1-3 uticnice serijski...

Znamo jedino za telefon da je serijski spojen jer svagdje radi tako da ne vjerujem da je "majstor" nesto drugacije radio i za 2+4 zice LAN-a.

Uopce nemora biti situacija da se te 2+4 sastaju nego moze biti da krecu iz spojnog mjesta do 1 pa na 2 i 3...
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2016., 00:47   #8
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Eto ja se nadao da će biti u jednoj kutiji svi krajevi kablova...baš sam optimista

...ovako ništa neznamo , već kao što je Nikky napisao ...da čekamo rezultat pregleda instalacije...
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2016., 19:47   #9
bero555
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Hvala svima na odgovorima..
u svim telefonskim utičnicama su zelena i zeleno bijela žica.
U svim mrežnim utičnicama su plava i plavo bijela, a za svaku utičnicu smeđa, smeđe bijela, narančasta i narančasto bijela ostavljene po strani.
Dakle, međusobno (na neki način) su spojene zelena i zeleno bijela (u koju god utičnicu spojio ruter pa telefon u njega, telefon radi - telefon moram spajati u ruter) te plava i plavo bijela (kako sam već i napisao, u kojoj god utičnici da spojim plavu i plavobijelu, na druge dvije utičnice između plave i plavo bijele multimetar javlja kratki spoj).
Spajanje narančaste i narančasto bijele te smeđe i smeđo bijele ne pokazuje kratki spoj pa zaključujem "da tamo negdje" ta dva para žica nisu međusobno povezana.

Živi li tko od vas u zgradi? Kako izgleda, tj. gdje bi mogao biti taj ulazni vod ili mjesto na kojem bi se sve te žice trebale skupiti?
I nisam razumio dio sa switchem na tom mjestu jer ako se kutija nalazi negdje u podrumu, a ja sam na trećem katu..što onda?
bero555 je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2016., 21:29   #10
mujica
črna jetra
Moj komp
 
mujica's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 451
joj da su sve zgrade iste, kak bi krasno bilo... je novogradnja ili nesto adaptirano? koji kvart? ulica? bio sam u hrpi stanova, pa mozda imas srece.. a i vjerujem da ima forumasa koji su svojevjemeno ispravljali krive drine po kucama...

Ok, sad ovak ak sam te dobro shvatio do svakog mjesta ti dolazi jedan utp koji se djeli na "mrezu" i telefon. Otvori kutije u hodniku kod ulaznih vrata, negdje moraju zavrsiti, ako imas uticnicu u hodniku vjerojatno kutija iznad nje. ili iznad portafona. Osim ak bas nisi u nekom delancu... "tamo negdje" moze biti i na hodniku ispred stana, ako imas kutiju ili dvije na stropu jedna mora biti ako nista drugo barem dolaz linije pa se prema tome orjentiraj za dalje.

Jel kod svake uticnice jedan kabel ili su jednoj dva?

btw. skica stana bi pomogla, sa oznacenim uticnicama i spojnim mjestom kada ga lociras, oznaci i gdje bi sto htio, pa ti nacrtam kak da spojis ak se moze
__________________
Avoid hangovers: stay drunk.

Zadnje izmijenjeno od: mujica. 29.03.2016. u 21:42.
mujica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.03.2016., 11:26   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
@bero555
Definitivno:
- to ništa ne valja, sve treba prespojiti po zanatu
- moraš pronaći mjesto "gdje se sastaju" ova tri mrežna kabela, to mora biti negdje u stanu (mada nisi naveo jeli stan ili pvt. kuća u pitanju)
- napravi skicu sa razmještajem postojećeg stanja

Za sada je poznato / jasno da do svakog od ta tri mjesta dolazi jedan mrežni kabel kojeg je lola krivo spojio / podijelio.
Kada otkrije gdje je druga strana tj. gdje se sastaju tri kabela treba:
- odspojiti sve žice tih mrežnih kabela
- tel. linija koja od nekud dolazi (dvije žice) i bila je spojena na zelenu i zeleno/bijelu treba spojiti na smeđu i smeđe/bijelu (dovoljno je samo od oonog kabela koji vodi do lokacije routera, vidi zadnju stavku)
- na svakom od tri priključna mjesta treba isto sve žice odspojiti sa konektora
- na tel. utičnicu (od ove tri) koja je najbliža željenoj lokaciji routera treba na srednja dva kontakta nabaciti / spojiti smeđu i smeđe/bijelu

Ovim će ponovo spojiti dolaznu tel. liniju i pripremiti za slijedeće korake.
Kada kolega dostavi podatke / situaciju / skicu možemo dalje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2016., 07:55   #12
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,541
Prvi korak je da nađeš kutiju u kojoj je sve to pospajano. Možda je neka razvodna oko glavnog ormara s osiguračima. Ili odi do susjeda iznad/ispod sebe i pogledaj gdje njima dolazi telefonska linija
tiki66 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na