Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.12.2013., 04:27   #1
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
HDD Problem? Kutija zvuči kao zatvaranje nepodmazanih vrata

Izgleda da mi je HDD na jednom kompu riknuo, ali sve dijagnoze govore da je HDD healthy.

Memorija je isto testirana s memtestom i sve je u redu.

Nije mi jasno zansto cujem zvuk iz kutije kao da netko zatvara nepodmazana vrata i onda se komp smrzne na par sekundi. To se desilo i kad sam dignuo hiren i u windosws 7. Pa predpostavljam da je hardwerski problem. Dajte mi neke ideje sto da pogledam. Trenutno low level formatiram HDD.

Ali skveci sad svakih 50 sekundi i nikako da formatira.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2013., 04:46   #2
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ova "nepodmazana" vrata mi zvuči kao da windowsi nakon 15 minuta ili koliko neaktivnosti gase hard. Onda mu treba nekoliko sekundi da se opet pokrene i bude available.

Nemogućnost običnog formata mi zvuči kao baj baj disk.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.12.2013., 08:32   #3
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Kakvi su rezultati short i long DST.a i šta kaže smart?
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 02:15   #4
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
HDD nesto nevalja izgleda. Evo formatiorao sam i reinstalirao i nakon 1 dan opet isti problem. Kao da se disk pokusava pokrenut.

Disk je 200mb seagate i neznam jel taj disk uopce ima smart jer sam gledao na hirenu da vidim te neke error check i nisam mogao naci nista, za smart nije rekao nista.

Testiranje diska:
Ako sam disk formatirao, jel ga trebam testirat?

Sta je to long i short?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 02:26   #5
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
skuzio, izgleda da je rkepao disk, i short i long su odmah failali.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 08:37   #6
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Izvadio HDD i stavio u drugi komp pa tamo poceo testirati s HIRENOM i vidim da short i long bez greske i nema nikakvih problema. E sad kako da dalje postupim?

Kakve su sanse da je otisao ram, procesor ili maticna?
Kak da testiram?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 09:05   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Imaš na Hirensu MemTest za ram, proc istestiraj sa OCCT-om. Meni ovo više liči na problem s matičnom tj. kontrolerom za disk.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 09:12   #8
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
da, slazem se, ali moguce je i da je kabel. STA kabel. Mada bi to bilo najbolje rjesenje za mene. Al najvise sumnjam da je maticna otisla kvragu.

Processor? Kakva je sansa da je processor? RAM isto mislim da nije jer sam ga testirao i nisam nista mjenjao taj ram...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 09:42   #9
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
HDD nesto nevalja izgleda. Evo formatiorao sam i reinstalirao i nakon 1 dan opet isti problem. Kao da se disk pokusava pokrenut.

Disk je 200mb seagate i neznam jel taj disk uopce ima smart jer sam gledao na hirenu da vidim te neke error check i nisam mogao naci nista, za smart nije rekao nista.

Testiranje diska:
Ako sam disk formatirao, jel ga trebam testirat?

Sta je to long i short?
Ej ekipa. 200 megi seagate. Onak...
  Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 10:43   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Pogledaj mu potpis - 200 Gb.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2013., 11:10   #11
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ma da, dovoljno sam star da imam 200mb disk, ali ovo je bio tipfeler. Znaci disk je 200gb. I izgleda da je disk OK. Sad sam izvadio jedan RAM i pokusat cu instalirat, da vidim da nije mozda RAM, ali mislim da je maticna... Jer ako je Maticna onda sam cao djaci jer se socket AM2 vise ne proizvodi...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 13:07   #12
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Čekaj malo - short i long failali na toj matičnoj. u redu jesi li probao drugi sata port na ploči? Obično imaš nativne sata portove te dodatni sata kontroler na ploči.

Kad već imaš očiti fail onda pokušaj natjerat sustav da ne baca isti.

Naravno probaj promijenit sata kabl te po potrebi i koristiti drugi rail (znači priključak od napajanja) za disk.

Nekad se može desit ako je slabije napajanje da na određenoj grani nema dovoljno struje.

Nemaš šta instalirati nešto dok god ti short i long na tom računalu ne prolaze. To što je disk prošao na drugom znači samo da je on ispravan, ne i nužno da će ispravno radit u tvojoj konfiguraciji gdje pada i na shortu i longu.

Ozbiljno već razmišljam napravit neki hodogram pa zalijepit tu negdje u neku temu: osnovne procedure testiranja neispravnog PC.a. Al onda opet - pa postoji tu negdje sticky koji to već ima ....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2013., 02:19   #13
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Samo da javim da sam wipeo disk s seagate tools i izvadio 1 ram van i sad sve radi kak treba, neznam jel bilo do rama ili wipeanja diska, ubacit cu ram kasnije natrag dok se 100% uvjerim da cudo radi kak treba tjedan dana, pa cemo vidjet.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2015., 12:05   #14
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Evo da dignem ovu moj stari topic iz mrtvih. proslo je dvije godine. I dvije godine sam se ja navlacio s ovim problemom.

Znalo je raditi mjesecima kak treba. Da bi mi nedavno opet pocelo skripiti. I naravno smrznuo mi se cijeli sustav. A kako ovaj komp koristim vise kao server na kojem pokrecem raznor azne programcice, on mi je jako potreban, a i da bude stabilan.

Pa sam odlucio popravljati:
Imam 2 maticne, jedna je socket am2+ a druga samo socket AM, imam 2 processora koji su onak po izgledu jednaki. AMD x2 64 bit, jedan je ovaj iz mog potpisa, a drugi je neznam koji, ali u toh bransi, sad jel 3600 ili manje neznam.

Krenuo ja popravljat i napravio sam prvo da sam zamjenio maticnu, nije radilo, cak nisam vidio ni sliku, ni pocetno ono odbojavanje biosa. Vratio ja staru amticnu i ubacio novi processor i ista stvar.

I sad nemogu nikako da dobijem sliku. A sto vise mi je cudno da kad sam pokrenuo PC bez rama, maticna nista ne pisti. Jel moguce da su obje maticne krepale?

EDIT: Evo nekako sam prespojio opet i sad sam sredio ovaj drugi procesor koji je 4200+. S njim sad radi ko urica, samo je pitanje kako dugo. Ako se pojave problemi onda cu probat ovo s ciscenjem utora.

EDIT: Evo radilo mjesec dana i opet krepalo sve. Izgleda da je i maticna i sve oslo kvragu.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dada-as. 21.09.2015. u 19:20.
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na