Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.04.2015., 13:42   #2311
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
Sve je to super dok se u jednom trenu ne desi zauzece ram-a od 100%
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2015., 14:07   #2312
Kerefek76
Premium
Moj komp
 
Kerefek76's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 88
Još jedan od mojih glavnih protuargumenata smislenosti page file-a je da zamislimo situaciju u kojoj ja teoretski iskoristim svih 32gb memorije i windows počen pisati ko mutav po hardu (page file-u) u nedostatku fizičke memorije. U tom slučaju je ionako komp spreman za reset jer ja u zadnjih 20 godina od kad radim na PC-u ne znam situaciju u kojoj se komp "oporavio" od nedostatka fizičke memorije u razumnom vremenu (5 do 10 minuta). Kad potrošiš svu fizičku memoriju komp postaje ionako kriminalno spor. Page file još funkcionira (i potreban je) kad imaš recimo 1 do 4 gb memorije ali za više od 12gb (u današnjim uvjetima) postaje totalno neefikasan jer ako imate recimo 12gb i još recimo 2gb "viška" podataka tih 2gb će vam uništiti rad jer ih windows konstantno baca amo tamo po hardu, premješta podatke po memorijskim lokacijama, "razmišlja" o tome što je potrebno što nije itd. U tom slučaju tipka reset na kučistu postaje tvoj najbolji prijatelj.
Inženjer sam po struci i inače imam pik na šlampava inženjerska rješenja a page file je ne šlampavo nego kriminalno loše rješenje koje još nisu rješili ni u windowsima 8 a mislim da će i u 10-tki ostati. Pa da imam 128 giga memorije, windows bi trošio procesorsko vrijeme na prebacivanje i "uređivanje" page file-a. Tu zaista nema apsolutno nikakvih opravdanja jer postoje druga efikasnija rješenja. Npr. na linuxu sistem troši fizičku memoriju a kad zauzeće pređe određeni prag stvar se prebacuje na swap file.
Kerefek76 je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2015., 14:40   #2313
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Kako glup naziv, page file. Bolje bi pasao RAM wannabe.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2015., 15:41   #2314
Kerefek76
Premium
Moj komp
 
Kerefek76's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 88
Citiraj:
Autor The Man Pregled postova
Kako glup naziv, page file. Bolje bi pasao RAM wannabe.

I sami Windows imaju glup naziv...prozor.
Toliko smo se navikli na tu riječ da zapravo i ne registriramo njeno pravo značenje.
Hebote, što bi Tito mislio na ovo danas kad je 43' rekao : "Prozor noćas mora pasti!"
I taj "prozor" pada li ga pada još i danas ....
Kerefek76 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 12:19   #2315
ODO
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Split
Postovi: 573
Jedan problemčić...

Windows explorer, moje računalo, smeće...otvaraju se nešto sporije, a kad prelazim kursorom preko ikona unutar tih mapa mi koji put laga.

Word, Chrome i ostalo se otvara i dalje jednakom brzinom, sve fluidno funkcionira unutar njih.

Testirao HD, RAM, tu je sve ok, dakle problem bi trebao biti softverski. Ako može mala pomoć, je li netko ima sličnih problema.
ODO je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2015., 21:54   #2316
Crash
Premium
Moj komp
 
Crash's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Split
Postovi: 827
Win 7 ne pokazuje temperaturu zraka

Zanima me jel se kome od juce dogadja sto i meni. Gadget koji pokazuje temperaturu od samih windowsa vise ne pokazuje kaze da nema interneta a internet mi uredno radi. Jel se ovo jos kome dogadja od jucer tocnije?

I kako to rijesit da radi?

Probao sam takodjer maknut gadget pa ga ponovo dodat al opet isto, tj ne radi. Evo slika u prilogu.

Crash je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2015., 22:07   #2317
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Crash Pregled postova
Zanima me jel se kome od juce dogadja sto i meni. Gadget koji pokazuje temperaturu od samih windowsa vise ne pokazuje kaze da nema interneta a internet mi uredno radi. Jel se ovo jos kome dogadja od jucer tocnije?

I kako to rijesit da radi?

Probao sam takodjer maknut gadget pa ga ponovo dodat al opet isto, tj ne radi. Evo slika u prilogu.

Ima neki XML kojeg treba otvoriti, sejvati i ponovno pokrenuti gadget. Mislim da se zove "Configure.xml" ili nesto slicno, googlaj pa probaj naci, meni je pomoglo na jednom racunalu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2015., 00:18   #2318
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Radio sam to i ne pali. Citao sam po googlu i sad da me ubijes ne znam zasto ali rekose mi da skinem drugi. Napravi i ti tako ima ih ko šume za skinut boljih...
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2015., 16:47   #2319
Crash
Premium
Moj komp
 
Crash's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Split
Postovi: 827
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Radio sam to i ne pali. Citao sam po googlu i sad da me ubijes ne znam zasto ali rekose mi da skinem drugi. Napravi i ti tako ima ih ko šume za skinut boljih...
Imas kakvu preporuku za weather gadget? Ili neki po mogucnosti link do njega
Crash je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2015., 16:52   #2320
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Sitni su pa skini vise komada i priberi one koji imaju tvoju lokaciju.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2015., 15:45   #2321
frikec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 209
Lenovo Win7 OEM

Bokbok.

Nisam siguran bili ovo trebalo ici u prijenosnike, ili ovdje, ispricavam se ukoliko sam fulao.

Imam Lenovo G550, dosao je s predinstaliranim windowsima 7 home premium, problem je u tome sto je disk umro i recovery particija na kojoj je bila (pred)instalacija windowsa je otisla skupa s diskom.
Postoji li nacin na koji bih mogao doci do OEM verzije koju lenovo koristi?
Inicijalno guglanje kaze da bih je trebao kupiti, nadam se da je to pogresno.

Mogu li staviti neku drugu OEM verziju, a da mi key radi?
Odakle uopce skinuti regular OEM verziju, znam da ih je microsoft prije imao na svojim stranama, ali vidim da toga vise nema.
Jedino sto pronalazim na torrentu je Home premium, ali 64 bitna verzija (treba mi 32).
frikec je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2015., 22:56   #2322
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,580
Ljudi obično traže kako napraviti "obrnutu stvar" tj. install čistog os - a bez bloatware proizvođača, dakle da nakon golog os - a dodaš samo ono šta trebaš.

Evo jedan vodič > http://arstechnica.com/information-t...s-on-a-new-pc/

Sa supporta proizvođača skineš drajvere i eventualno applikacije.

U osnovi instaliraj istu verziju os - a koja je "bila" predinstalirana, aktivaciju rješavaš preko telefona na MS Hrvatska.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2015., 06:56   #2323
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,353
Legalno nikako. Bratić mi je bio u istoj situaciji > ovlašteni servis i dat 400kn da ti na novi disk recovery slože.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2015., 11:23   #2324
frikec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 209
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ljudi obično traže kako napraviti "obrnutu stvar" tj. install čistog os - a bez bloatware proizvođača, dakle da nakon golog os - a dodaš samo ono šta trebaš.

Evo jedan vodič > http://arstechnica.com/information-t...s-on-a-new-pc/

Sa supporta proizvođača skineš drajvere i eventualno applikacije.

U osnovi instaliraj istu verziju os - a koja je "bila" predinstalirana, aktivaciju rješavaš preko telefona na MS Hrvatska.
najveci i presudni problem je u tome sto linkovi ne rade
jos u inicijalnom postu sam rekao da digitalriver vise ne postoji.

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Legalno nikako. Bratić mi je bio u istoj situaciji > ovlašteni servis i dat 400kn da ti na novi disk recovery slože.
koliko sam shvatio vezano je i uz particije i bios.
racunalo je u privatnom vlasnistvu, a kada vidim kroz kakve zajebancije trebam prolaziti da dobijem nesto sto sam ionako vec platio - nebi hvala, radje stavim piratsku verziju.
frikec je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2015., 15:56   #2325
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,353
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2015., 22:32   #2326
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Instaliraj isti WIN sa bilo kojeg DVD-a. Upiši key, ukoliko ne prolazi aktiviraj ga preko telefona. Nebi trebalo biti nekih problema.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2015., 00:09   #2327
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
Trebao bi imati naljepnicu na laptopu, skini instalacijski medij, instaliraj i upisi key. Ako ne bude htjelo aktivirati zovi MS support i objasni problem. Vjerujem da ce ti izaci u susret.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2015., 20:23   #2328
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Imaš RAM-a na bacanje? Isključi pagefile, gg.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 22:32   #2329
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor Cataphract Pregled postova
Imaš RAM-a na bacanje? Isključi pagefile, gg.
Znam da je malo OT / nisu Windozee.. ali je fora

Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 22:53   #2330
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Citiraj:
Autor čuks Pregled postova
Sve je to super dok se u jednom trenu ne desi zauzece ram-a od 100%
čak i ne mora bit 100%, dovoljno je da neki program odluči nešto bacit u pagefile iz njemu znanog razloga i ode..ja sam imao takav problem sa Battlefield 4..8GB RAM-a, isključio PF, zauzeće rama mooožda 50% dok se igralo, ali se rušio svako malo ako je PF bio isključen..tek kad sam ga vratio i stavio na 1GB je sve radilo kako treba..možda je to kasnije ispravljeno, možda nema puno programa koji to rade, ali ne vidim zašto je problem bar 1GB ostavit za PF..
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2015., 03:58   #2331
HumWeed
~~~
Moj komp
 
HumWeed's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Lava Reef
Postovi: 1,098
100 MB je dost po MS stavkama
cak i manje tek toliko da BSOD ostavi neke podatke

samo mi se uvjek cinilo da su winsi preglupi za neke stvari pa ce bez tvoje volje sami povecavati dinamicki velicinu u tom slucaju
ja sam ga ugasio totalno a imam samo 3 GB rama, i jos mi se nist ne zali
__________________
Why would you invite a mushroom to a Christmas party? He's a fun guy to be with.
Why do mummies like Christmas so much? Because of all the wrapping.
Why does Santa have three gardens? So he can "ho ho ho".
HumWeed je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2015., 09:38   #2332
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Kerefek76 Pregled postova
Npr. na linuxu sistem troši fizičku memoriju a kad zauzeće pređe određeni prag stvar se prebacuje na swap file.
Krivo. Ponaša se isto kako si opisao za windowse. Tvrdnja gore je standardna zabluda.
To da se swap ne koristi kao nadomjestak za memoriju, već se tamo izacuju "stare nekorištene" stvari si već sam skužio.
Ja sam dosta puta na win isključivao PF potpuno i nikad nije bilo problema, naravno dok ima raspoložive memorije. Isto tako sam znao i ostaviti nešto sitno PF fiksne veličine i nisam primijetio razliku.
Problem i na Win i na linuxu je što kernel jako voli disk cache. Sličan slučaj kako si opisao me mučio i na linuxu. Mašina s dosta memorije, dižu se i spuštajku virtualke i pokreću dosta teški programi (chrome proždere 3GB ko od šale), uglavnom ponašanje isto tako - zatekneš hrpu toga odswapano, a 40% sistemske memorije alocirano za disk cache
Problem je u tome što kernel pokušava biti "katica za sve" i udovoljiti zahtjevima svih korisnika. Valjda je jasno da je to nemoguće.
Ti si strefio kombinaciju koja tebi na tom stroju s tvojim programima ne daje dobre rezultate. Jedino što se na linuxu može donekle lakše to ponašanje prilagoditi. Npr. imaš parametre koje možeš podestiti i reći kernelu kolika mu je sklonost da izbacuje u swap pa onda prioritete za cache, da li da drži više data ili inode cache itd. itd. Sigurno imaju i windowsi tako nešto, ali nije eksponirano prema korisniku.
Isključi PF, pazi da imaš nešto slobodne memorije (gdje je granica to ćeš sam skužiti) i uživaj
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 15:39   #2333
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
U međuvremenu sam vratio backup image i sve je bilo ok.
Nakon nekog vremena se opet pojavio isti problem!?
__________________
the secret
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2015., 14:03   #2334
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Dobro, kaj ti vele Application i System logovi?
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2015., 11:06   #2335
smuk
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: split
Postovi: 11
želim napraviti repair sedmice, al me odbija jer imam na cd-u stariju verziju sedmice od one koja je instalirana na kompu (takvu dobivam obavjest, obje verzije su service pack 1,na kompu je 6.1.7601, a na cd-u nemam pojma ),
Hoće li pomoći ako deinstaliran sve updates

Zadnje izmijenjeno od: smuk. 24.05.2015. u 11:13.
smuk je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2015., 14:17   #2336
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Moguće je. System restore?
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2015., 15:46   #2337
smuk
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: split
Postovi: 11
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Moguće je. System restore?
nemože popravi
ipak ću potražit za download točno onu sedmicu ili noviju izgleda da imam dvd od
6.1.7600
smuk je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2015., 15:51   #2338
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Brze ces spasit podatke i puknut nove winse nego nac i skinut nesto sto ti mozda pomogne.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 23:13   #2339
Mr. Nice
Premium
 
Mr. Nice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Cool Preventing from sleep - Win7

Ne znam pod koju temu bih to postavio, pa recimo pod OS.

Naime, tražim riješenje kao grupu računala spriječiti da odu u sleep. Situacija je malo "specifična".

Računala su na domeni.
Uzme se hrpica računala (10-ak), i na njih se preko jednog "desktop managment" programa puštaju razne instalacije i paketi (do 200-tinjak taskova).
Ponekada računala odu u sleep i cijela priča stane. To se vjerojatno desi pošto server s kojega idu instalacije, ne može "posluživati" toliko klijenata (ima ih jako puno), pa nastane pauza i ovih desetak, pošto nemaju posla, odu u sleep i kasnije se instalacija ne nastavi dok ih ne probudimo.

Sada smo krenuli tražiti način kako da ih održavamo budnima, ali ne na način da editiramo power managment na njima, već je ideja bila recimo PS Tools i neka bat skripta koja bi svakih par minuta pokrenula nešto tek toliko da ne odu u sleep, a pokretala bi se sa "trećeg" kompa u mreži koji može pokrenuti psexec na njima...

Dakle, s "trećeg" kompa održavati budnima ovih nekoliko ...

Svaka ideja je dobrodošla ...

__________________
Mr. Nice je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 00:12   #2340
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
PowerCreateRequest (), PowerSetRequest() i PowerClearReques() su upravo ono sto trebas buduci da se radi o W7 racunalima. Implementacija je, jasno, stvar maste i realnih mogucnosti samog deploymenta.

Baci oko na ovaj dokument.

Citiraj:
Autor Abstract
By default, Windows®-based platforms enable device and system power management technologies to help improve energy efficiency and reduce power consumption. Two of the most effective power management features are display power management and automatic sleep. However, in some scenarios, applications or drivers must temporarily disable these power management technologies to perform tasks as the user expects. Applications can temporarily prevent display power management and automatic sleep by making power availability requests.

This paper describes when to use availability requests, the user-mode and kernel-mode functions that support such requests, and new options in the PowerCfg tool to manage availability requests on Windows 7 or Windows Server® 2008 R2.
Kako to otprilike radi na laganom testu (kȏd 20 sekundi drzi PowerSetRequest i onda ga pusti pomocu PowerClearRequest).

__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 28.05.2015. u 16:25.
Bubba je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na