Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.12.2010., 03:44   #1
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
nVidia GF6600GT AGP 8X radi pa ne radi?

Ponovno ja s problemima... Da ne duljim:

Grafa je nVidia GeForce 6600GT AGP 8×, 128MB, 128Bit, 2×DVI.
Ploca je EPOX 8RDA3i
Procesor AMD Athlon XP 2500+

Ploca od nedavno ima nekih problemcica... Stajala je par mjeseci u kucistu, sve je bilo u najboljem redu, jedan dan upalim i sve temperature i naponi su 0. Ni clrcmos ni nista nije pomoglo.

U meduvremenu sam kupio grafu 6600GT i napajanje uzeo iz HTPC kompa, spojim to sve i upalim. Ima slike, u biosu podesim FSB i sve, sve najnormalnije radi. Ugasim komp i promjenim disk, upalim i na monitoru pise Mode not supported. Restartam, opet isto. Iskljucim HDD, opet isto. Spojim DVI-VGA adaptor i slova na monitoru su umjesto bijele boje, svijetloplave boje.
Napominjem da se ovdje ne radi o radu u OSu, nego u BIOSu i POST podacima.
Izvadim grafu van, ponovno stavim, spojim kao DVI i dalje nema nikakve slike, samo pise mode not supported. Molex napajanje grafe je OK spojeno.
Grafa je stajala ~2mj u kompu i ovo je prvi put da ju koristim nakon bivseg vlasnika (koji je rekao da ju je zadnji put koristio isto tako prije ~2mj i da je grafa ispravna i Win7 bez problema radi na njoj).

Stavim radeonku 9250, i evo me, sve radi bez ikakvih problema.
Primjetio sam da se CPU hladnjak znatno vise grijao s GF6600GT nego s ovom 9250. To je normalno ili (govorimo o "radu" u BIOSu i POSTu)?

Da li je procesor preslab za grafu ili je grafa neispravna ili sto?
Ccmos sam vise puta radio i nista, uvijek ista poruka.
Da li ima netko iz ZG ko bi mogao odvojiti 10ak minuta pa da isproba grafu (samo da li posta)?

Hvala.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2010., 23:42   #2
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
U BIOSU ne bi trebao imat problem "uskog grla", jer ipak je to samo BIOS.
Jel možda problem u napajanju?
Najbolje ćeš se osigurat da probaš kod nekog drugog.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.12.2010., 04:14   #3
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Problem u napajanju svakako nije jer je napajanje gotovo novo, koristeno u HTPC kompu iz siga. Pa valjda je to napajanje dostatno da pogoni tu grafu, uostalom, ispuhuje znatno hladniji zrak neko u HTPC kompu.

Dogodilo se ono cega sam se najvise bojao, izvuko van R9250, stavio opet 6600GT, radi bez problema. Par puta ugasio komp, bez problema radi. Reko 'aj super, valjda vise nece biti problema. Bootaju se XP i sve se cini u redu (osim toga sto je CPU nenormalno zauzet, cim se pomakne neki prozor ili nesto, sve trza i CPU je 100%). Pokusao sam instalirati drivere s CDa, i s neta, ali svaki put nakon instalacije bi bilo slike sve dok nebi trebao doci ekran "Welcome". Pojavi se poruka No signal i monitor ode u stand by.

Popodne cu instalirati ponovno XP, ali da li je vec netko imao ovakav problem ili zna sto bi ga moglo uzrokovati?
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2010., 20:18   #4
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Danas sam opet upalio komp, nista.
Promjenim za svaki slucaj pastu na grafi, vratim sve, upalim, opet nista.
Izvadim HDD i stavim drugi HDD na koji cu privremeno instalirati Win XP da vidim da li je do drivera ili cega vec. Upalim komp - opet se na monitoru pojavljuje poruka Mode not supported.
Stavim ati 9250, posta, ugasim, vratim 6600gt, radi, instaliram XP, instaliram drivere - opet ista prica, nema slike kad bi se trebala pojaviti slika "Welcome".

Napomenut cu da mi je komp i jucer i danas znao ispustati neke zvukove, nalik na tinu-ninu (mjenjaju se visoki i niski tonovi neprestano), sto obicno kod Award biosa znaci pregrijavanje procesora. Na dodir je hladnjak OK, u BIOSU, kao sto sam vec spomenuo, pise temp 0°C.

Ovo za temperature i napone me ne dira previse, ali volio bi i to rijesiti pa da imam potpuno ispravnu plocu (ako je moguce).
A u vezi ovog s grafom... Nemam ideje.

Da li je moguce da maticna zeza, ili je ovo iskljucivo problem neispravne grafe ili nesto trece?

Svi savjeti dobrodosli.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 00:06   #5
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
ovo tinu-ninu sam ja naletio na par slucajeva u zadnjih par godina, ili napajanje ili maticna ploca. ili oboje, jer ako je radilo x vremena na losem napajanju, lako vjerovatno da je ploca isto laganini za klinac.

btw, ovaj zvuk iz sistemca jako podsjeca na zvuk hitne pomoci?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 00:16   #6
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Da, gotovo identican.
Prvi put se oglasio bezrazlozno (umejsto 1 beepa, poceo je taj tinu-ninu), reset i sve je OK.
Drugi i treci put nije bilo spojeno napajanje grafe (dogodi se, kad sam stalno vadio i stavljao grafu), a cetvrti put opet bezrazlozno.
Kondenzatori na ploci su u redu, napajanje koje je prije koristeno je redom: Codegen 300W, Frontier 400W (koje je meni jako sumnjivo, ostavio komp 10min i otisao u drugu sobu, dodem i vidim da se neonke i ventilatori neprestano pale/gase, nakon toga je radilo normalno 2 dana dok sam komp koristio u vikendici, stajalo je koji mjesec, izvucem van i stavim druge komponente, napajanje ne radi. Na "suho" bez icega normalno radi.), te nakon toga (u kucistu u kojem je trenutno) ovaj codegen 400W. S njim je sve uredno radilo, ali jedan dan kad sam upalio komp, kod POSTa imam dolje HW monitor koji je onda prikazivao sve 0.
Sto je bilo s plocom prije mene - pojma nemam. Vjerojatno je radila na nekim noname srotovima.

Jos cu isprobat kad dode tvoj aopen s njim, ali mislim da nema potrebe, ovo napajanje je cisto OK.

Sto mislis, da li bi moglo pomoci da izvadim sve PCI kartice (TV/FW/USB/56k) ili to nema veze s time?
Isto se odnosi i na RAM. Da li ima ikakve sanse da bi, nakon sto izvadim koju plocicu rama, sve radilo bez problema?

Malo OT, ali kad smo se vec dotakli te teme, koliko bi mogao dobiti za tu 6600GT? Naravno, ako je kartica u redu, a maticna zeza.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 00:25   #7
neron888
Premium
Moj komp
 
neron888's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 65
Jedno glupo pitanje,
jesi spojio kabel od napajanja sa grafom...
neron888 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 00:29   #8
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
...Molex napajanje grafe je OK spojeno....
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
...Drugi i treci put nije bilo spojeno napajanje grafe (dogodi se, kad sam stalno vadio i stavljao grafu)...
Iz ovog bi se zakljucilo da sam spojio napajanje grafe.
Svakako, hvala na pokusaju, da je bar samo to...
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 02:26   #9
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Usput povadi sve PCI kartice, i dodatne gluposti koje imas..
Onda se igraj sa testiranjem same kartice i slicnog!
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 08:59   #10
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
Sto mislis, da li bi moglo pomoci da izvadim sve PCI kartice (TV/FW/USB/56k) ili to nema veze s time?
Isto se odnosi i na RAM. Da li ima ikakve sanse da bi, nakon sto izvadim koju plocicu rama, sve radilo bez problema?
postavljas glupa pitanja, ili namjerno zelis ici skroz kontra kako se radi.
kada imas neko sranje, nekakakv problem, pocupas sve sto ti ne treba, cak i namjerno pocupas i rame/graficku, samo da sistemac krene tuliti sto mu vec nedostaje. onda pikas redom dijelove, i gledas kako se komp ponasa. ako je do odredenog dijela radio kako treba, resetiras BIOS za svaki slucaj.
sve se to radi van kucista, negdje na stolu ili tabureu kako ja radim. palim ga preko serafcigera ili prekidaca kojeg sam si ovako napravio bas za paljenje ploce vani, i uvijek je jedan sistemac odmah tu negdje, ako zatreba.

tako da cupaj ova sranja koja garant ne koristis ni klinca, a pogotovo modemi hoce uzrokovati sranja. USB isto moze biti uzrok sranja, bracket, koliko god bilo smijesno jer je to zapravo - produzni kabel. ali sta jest - resetirao mi je jedan komp i bacao mu BSOD-ove......

uglavnom vadi sve to van, i spoji na neko normalno napajanje.


Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
Malo OT, ali kad smo se vec dotakli te teme, koliko bi mogao dobiti za tu 6600GT? Naravno, ako je kartica u redu, a maticna zeza.
~120 kuna, mozda i 150 kuna, ali po toj cijeni idu malo teze.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.12.2010., 10:41   #11
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Malo sam gledao slike te ploče po netu, izgleda da postoje u dvije izvedbe. Jedna ima onaj LED ekrančić za prikazivanje geški, druga ne.

S obzirom da ga nisi nigdje spomenuo, pretpostavit ću da je tvoja "ova bez".

Pregledaj da ti nije možda ventilator ukopčan u krivi konektor, bilo je ploča koje odbijaju suradnju ako dotična zujalica nije spojena/ako je rpm senzor riknuo i sl.

Preflashaj bios. Vjerojatno nije on, prije da je ploča, ali ništa ne košta (ako ne nestane struje) a možda riješi problem.

Povadi sve jumpere i složi ih unutra ispočetka. Možda je koji krivo utaknut pitaj boga zbog čega. Možda ga ni nema.

Probaj sa nekom drugom grafičkom, po mogućnosti PCI.

Termalni senzor ne bi smio biti riknut, nisam to barem nikada vidio. Njemu ćemo vjerovati da je ispravan.

Pipni malo NB, da se možda on ne kuri?

Ovo su samo neke od gluposti što su mi pale na pamet, ali ne košta te ništa da probaš.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 11:44   #12
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Citiraj:
Autor Joke Pregled postova
Usput povadi sve PCI kartice, i dodatne gluposti koje imas..
Onda se igraj sa testiranjem same kartice i slicnog!
Povadio, usput sam i 2 plocice rama izvadio. I dalje isto.

Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
tako da cupaj ova sranja koja garant ne koristis ni klinca, a pogotovo modemi hoce uzrokovati sranja. USB isto moze biti uzrok sranja, bracket, koliko god bilo smijesno jer je to zapravo - produzni kabel. ali sta jest - resetirao mi je jedan komp i bacao mu BSOD-ove......

uglavnom vadi sve to van, i spoji na neko normalno napajanje.
Necu komentirati ovo za PCI kartice, ali da ih koristim - koristim ih.

Izvadio sve van, i dalje nema slike kad se ucitaju driveri. Premjestim ram u drugi slot, opet pise "Mode not supported".
Smatram da je navedeno LC Power 400W napajanje dovoljno normalno da bi pogonilo taj komp. Cak je jos uvijek pod garancijom.
Upravo mi je stigao tvoj AOpen, tako da cu sad s njim isprobati. Iako se ne nadam da ce biti drugacije...

Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Malo sam gledao slike te ploče po netu, izgleda da postoje u dvije izvedbe. Jedna ima onaj LED ekrančić za prikazivanje geški, druga ne.

S obzirom da ga nisi nigdje spomenuo, pretpostavit ću da je tvoja "ova bez".

Pregledaj da ti nije možda ventilator ukopčan u krivi konektor, bilo je ploča koje odbijaju suradnju ako dotična zujalica nije spojena/ako je rpm senzor riknuo i sl.

Preflashaj bios. Vjerojatno nije on, prije da je ploča, ali ništa ne košta (ako ne nestane struje) a možda riješi problem.

Povadi sve jumpere i složi ih unutra ispočetka. Možda je koji krivo utaknut pitaj boga zbog čega. Možda ga ni nema.

Probaj sa nekom drugom grafičkom, po mogućnosti PCI.

Termalni senzor ne bi smio biti riknut, nisam to barem nikada vidio. Njemu ćemo vjerovati da je ispravan.

Pipni malo NB, da se možda on ne kuri?

Ovo su samo neke od gluposti što su mi pale na pamet, ali ne košta te ništa da probaš.
Ploca ima pasivne hladnjake i ima ekrancic.
Ventilatora nema, tako da cu to izostaviti.
BIOS cu vjerojatno preflashati tokom dana.
Svi jumperi koji su na ploci su za FSB (100/133 ili 133/166/200Mhz) i Clr cmos, tako da mislim da u njima nije nikakav problem.
Kako sam vec naveo, s R9250 sve radi u najboljem redu (izuzev prikaza temp i voltaze).
Pa i da rikne termalni senzor, zar oba odjednom? I svi seznori temperature?
Prije da je s chipom koji prikazuje te podatke nesto.
Probao sam chipset i sl, OK je.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 12:34   #13
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
Ploca ima pasivne hladnjake i ima ekrancic.
Kako bi bilo da nam onda pročitaš šta kaže u trenutku beepanja..?

A druga stvar, kako misliš "ventilatora nema"? Šta, H2O, LN? Nikakvo hlađenje? Kvragu, ubodi bilo kakav vent za probu, možda je baš do njega.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 12:36   #14
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Ne znam jer nisam pogledao - odma puknem restart i sve radi.
Ako mi se dogodi sljedeci put, pogledat cu. Bilo je 2-3h ujutro pa sam zaboravio skroz na to.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 19:55   #15
mate11111
Registered User
Moj komp
 
mate11111's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Đurđevac
Postovi: 22
pa probaj nabavit neku drugu ploču pa isprobaj, jer najvjerovatnije ti ploča ne valja!
__________________
mate11111 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 20:05   #16
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Bas slazem sad drugu konfu, isto norce2 chipset.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 20:57   #17
dmd-0
Premium
Moj komp
 
dmd-0's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: /
Postovi: 589
nisam bas skontao jer sam preletio (imam malo vremena)..ali ak ti je u winsima cpu na 100%, najvjerojatnije je u driverima problem..
imao sam 6600agpejku i nije htjela raditi sa novijim driverima..morao sam stalno drzati neke stare..nekad je radila i s novima dok ne bih pokrenio neki film ili igru..
dmd-0 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2010., 22:20   #18
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Stavi novi BIOS, load defaults BIOSA, instaliraj drivere s cd-a od grafe po mogucnosti.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2010., 02:00   #19
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Citiraj:
Autor dmd-0 Pregled postova
nisam bas skontao jer sam preletio (imam malo vremena)..ali ak ti je u winsima cpu na 100%, najvjerojatnije je u driverima problem..
imao sam 6600agpejku i nije htjela raditi sa novijim driverima..morao sam stalno drzati neke stare..nekad je radila i s novima dok ne bih pokrenio neki film ili igru..
Instalirao sam drivere s CDa i s neta.
Ne znam bas da li je do drivera - svaki driver bi barem trebao dati sliku, a ne da monitor ode u stand by. I jos k tome grafa nekad nema slike (kad se mijenja nesto od komponenti).

Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Stavi novi BIOS, load defaults BIOSA, instaliraj drivere s cd-a od grafe po mogucnosti.
Odavno probao ccmos, load default, fail-safe, nista.
Isprobao grafu na slicnoj konfiguaciji, procesor gotovo isti, ploca isto nForce2 chipset. Jedina razlika je u tome da kad bi nesto od komponenti mijenjao, na EPOX bi se pokazala poruka Mode not supported, dok na ovoj drugoj (ECS) se monitor ni ne upali.

Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Kako bi bilo da nam onda pročitaš šta kaže u trenutku beepanja..?

A druga stvar, kako misliš "ventilatora nema"? Šta, H2O, LN? Nikakvo hlađenje? Kvragu, ubodi bilo kakav vent za probu, možda je baš do njega.
Opet je ploca zabeepala, ovog puta isti tonovi, ali duplo sporiji ritam. Error code 25. Restart i sve je OK.

Za ventilator: napisao sam vec da je pasivno hladenje chipseta ploce. CPU ventilator je spojen na plocu, iako je prije bio spojen na potenciometar i nije bilo nikakvih problema.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na