Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.05.2009., 17:06   #1
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
Komp ne radi nakon grmljavine

evo ovak: dobio sam komp na popravak, vise ne radi nakon grmljavine (ocito ga nisu uspjeli istekat).

Prilikom paljenja svi ventilatori rade ali nema slike na monitoru (monitor ispravan).
-Posumnao sam na krepanu graficku, ali prilikom prebacivanja doticne graficke u drugi ispravan komp uredno je prikazivala sliku, znaci graficka je ispravna- nju sam eliminirao.
-Probao sam prebaciti memoriju iz svog ispravnog kompa u ovaj krepani, ali ni tada ne daje znakove zivota (opet nema slike i nista se ne desava) ali ventilatori uredno rade.
-Napajanje uredno radi, ventilator vrti (moguce da je napajanje ispravno, nisam isprobavao sa drugim napajanjem)

Jedino mi preostaje posumnjat na krepanu maticnu, ali opet da je krepala maticna ventilatori nebi radili...

Ima tko kakvu ideju sta da dalje trazim? Probao sam i clear cmos, bezuspjesno
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2009., 17:23   #2
petar75
Premium
Moj komp
 
petar75's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: slavonija
Postovi: 101
Probaj isprobat sa nekom starom pci grafom za prvu ruku.
petar75 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.05.2009., 17:27   #3
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Jedino mi preostaje posumnjat na krepanu maticnu, ali opet da je krepala maticna ventilatori nebi radili...
Nije istina...

Ventovi vrte i kad je krpana matična imao sam dosta takvih slučajeva, probaj testirat sve komponente na drugom kompu, matična ostaje zadnja.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2009., 18:02   #4
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
99% da je maticna.

inace, komp je bio ustekan u struju, i to nebi trebao biti problem. problem je ako je bio spojen modem/ruter na telefon, onda najcesce odlazi ploca. meni osobno je prasno grom u kucu, i oba kompa su bila spojena na mrezu (nisu radila, ali svejedno). nakon promjene pancera na kuci (jebem ih spore, fuj fuj HEP), oba kompa su radila 5/5. a ono, MS + bog zna jos vece sranje. ali nije nista bilo spojeno na njih, nikakav net.

tako da ono, ako je komp bio spojen na telefon bilo kako, 99% je maticna vrisnula. kako vec izlizano, ni prvi ni zadnji.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2009., 18:13   #5
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
graficka, memorija i hard disk rade 100% jer sam te komponente isprobavao na svom racunalu i sve je radilo.... 99% je maticna krepala. Hvala svima na odgovorima, javim ako komp proradi cim promijenim maticnu.
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2009., 18:15   #6
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Vjerojatno maticna kako ekipa kaze.

Osobno, imam odredjenu proceduru kod takvih slucajeva. Prvo bacim napajanje na tester, pa idemo dalje sa pregledom maticne (kondici, tranzistori), cak ju i malo pronjuskam.

Imam i obicaj, u slucaju da i dalje ima takve simptome kako ti navodis, ostavim ju dan-dva van kucista, golu maticnu bez iceg, bez proca, izvadim bateriju. Cak mi se par ploca "probudilo" nakon tretmana. Vecina nije.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2009., 18:22   #7
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
jel mi se isplati vaditi svoje napajenje iz kompa i stavljat u ovaj drugi pokvareni komp da eliminiram i napajanje?
kakvi su simptomi da je krepalo napajanje, pretpostavljam uzasan smrad paljevine iz kucista samog napajanja...
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2009., 18:30   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Ne isplati se. Da je krepalo napajanje ne bi ti se zavrtili ventilatori.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2009., 18:31   #9
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
hm da, u svakom slucaju moram kupit maticnu i probat pa javim... hvala svima
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2009., 22:12   #10
glama
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: bih
Postovi: 32
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
99% da je maticna.

inace, komp je bio ustekan u struju, i to nebi trebao biti problem. problem je ako je bio spojen modem/ruter na telefon, onda najcesce odlazi ploca. meni osobno je prasno grom u kucu, i oba kompa su bila spojena na mrezu (nisu radila, ali svejedno). nakon promjene pancera na kuci (jebem ih spore, fuj fuj HEP), oba kompa su radila 5/5. a ono, MS + bog zna jos vece sranje. ali nije nista bilo spojeno na njih, nikakav net.

tako da ono, ako je komp bio spojen na telefon bilo kako, 99% je maticna vrisnula. kako vec izlizano, ni prvi ni zadnji.
isti slučaj od prije tri dana grom preko modema i Asusova matična u vječna lovišta od prijatelja a začudo samo ona nakon što sam je zamjenijo i sve ok
glama je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.05.2009., 00:13   #11
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
slazam se s bajom, i meni se dogodila identicna situacija sa grmljavinom.. ventovi su takodjer vrtili ali nije bilo slike na monitoru, ispalo da je ploca krepala.. srecom sam je uspija podvaliti za garanciju i dobiti novu jer nije imala vidljiva ostecenja
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2009., 15:31   #12
Rev
Premium
 
Rev's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Plaški
Postovi: 231
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
99% da je maticna.

tako da ono, ako je komp bio spojen na telefon bilo kako, 99% je maticna vrisnula. kako vec izlizano, ni prvi ni zadnji.
Citiraj:
Autor glama Pregled postova
isti slučaj od prije tri dana grom preko modema i Asusova matična u vječna lovišta od prijatelja a začudo samo ona nakon što sam je zamjenijo i sve ok
znači tu nema smisla pokušavat dati matičnu na popravak il tak nešto? ode ona zauvijek? (kod mene isto udar groma preko routera se dogodio)
Rev je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2009., 15:44   #13
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Rev Pregled postova
znači tu nema smisla pokušavat dati matičnu na popravak il tak nešto? ode ona zauvijek? (kod mene isto udar groma preko routera se dogodio)
ono, isplati se samo ako je rijec o nekom poluraritetu. tipa neka divljo-dobra socketa A i slicno. ili ako sama ploca ima neku sentimentalnu vrijednost, dobio si ju od nekoga i tako.

u suprotnom se po meni ne isplati nikako, pogotovo jer danas i vise nego dobra ploca kosta ~500 kuna (AM2/775). a da ne govorim za polovne, za 300 kuna bez frke se nade predobra ploca bilo kojeg socketa (do vec navedenih AM2/775).
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 17:13   #14
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
evo ovako: maticna ploca je definitivno crkla, raskopao sam i radi se o SOLTEK-ovoj maticnoj ploci SL-75FRN2-L:
Chipset nVIDIA nForce2 Ultra 400 + MCP
Processor AMD Socket 462 on board.
http://www.motherboard.cz/mb/soltek/...L-75FRN2-L.htm

da li bi se mogla naci nekakva polovna maticna ploca za sicu ili mogu komotno bacit proc, maticnu i ram-memoriju te kupit to sve navedeno novo?

napajanje, graficka i hard uredno rade, graficka je radeonka 9550 sa agp tehnologijom, sto predstavlja problem jer danas su uglavnom maticne sa pci-express slotovima:


nek netko da savjet sta da radim, po meni najbolje to sve novo kupit sta je krepalo i amen, eventualno stare dijelove iskoristit

EDIT:

moze mi netko reci koji je tocno procesor na slici? znam da je amd, ali koji tip?

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 28.05.2009. u 10:09.
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 17:20   #15
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Socket A/462, Neki Barton ili Athlon XP vjerojatno...Inace, na njemu ti pise, samo ubacis u google onu sifru BCXJBxxxx
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 17:34   #16
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
Nasao sam:
Part numberAXDA3000DKV4E
Stepping codesAQXEA AQYHA
Frequency (MHz) 3000 (rated) 2100 (real) Bus speed (MHz) 400
Clock multiplier 10.5 Package 453-pin organic
PGA 1.95" x 1.95" (4.95 cm x 4.95 cm)
Socket Socket A (Socket 462)

Ajde ljudi, imate kakav savjet, sta napravit? kupit rabljenu kao npr ovo:
http://www.njuskalo.hr/oglas431696 , ili sve odjebat i kupit novo?
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 18:42   #17
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
klikniMe

a sto se tice ulaganja, cuj. to ti trebas odluciti.

ako te ovaj komp zadovoljava (filmovi, muzika, net i poneki izlet u nov(ij)e igre), onda uzmi polovnu socket A plocu. iako bi osobno sve to otkantao, uzeo neku 780G maticnu + 2GB + x2 athlona nekog, i slepao se dok se ne skupi za graficku (kojih danas za ~250 kuna ima full jos uvijek ok, 1950GT/7900GS/7950GT/cak i 8600GTS). jer je davanje za polovnu plocu ~150 kuna, a opet sporo.......
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 19:54   #18
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
kolike su sance da je procesor dobio od udara struje? nasao sam polovnu maticnu asrock socket a za 180kn, najgore sto nemogu odmah znati dali sve valja dok ne slozim i spojim sve....
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 20:35   #19
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Procesori ne stradavaju tako lako od udara groma.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 22:33   #20
tesla001
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 3
I ja sam neki dan imao isti slucaj na popravci. Nisam htio rizikovati, dali je maticna ili procesor, pa sam ga vratio. Nesto sam razmisljao, trebalo bi pokusati ako ko bude u mogucnosti da izvadi EPROM memoriju u kojoj je flash od biosa i da proba u drugu istu maticnu plocu. Mozda je izgubila memoriju.
Memorija se puni tako sto se upali racunar sa ptpuno istom maticnom, pripremi program za flashovanje biosa, zatim dok je upaljen racunar izvaditi EPROM i stavi drugi neispravan, a zatim pokrenuti flash.
Najbolje je najprije EPROM povezati konopcem da se moze bezbjedno iscupati i ubaciti pod naponom.
Ako ko ima priliku neka nam javi!
tesla001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na