Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.03.2014., 19:27   #1
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
(riješeno) Novi RAM ruši komp

bok ekipa.
kupio sam preko ebay-a 8GB memorije (4x2GB),PC6400 DDR2 800Mhz (link na taj oglas) - marka: hynix

kad sam ubacio sve kekse unutra, bootao je do windows ekrana, nakon toga do post-a, pa na kraju ni u bios nisam mogao ući. Nakon toga sam resetirao cmos (izvadio bateriju) i ponovo ugurao prvo 2 nova keksa - uspješan boot, isto s 3 pa sa sva 4 - uspjeh.
No kad sam restarto komp, ponovo rušenje.

- u onom jednom uspješnom bootu sam preko AIDA64 provjerio latencije i voltažu i vidio da odgovaraju onima u BIOS-u, ali sam podigao voltaže memorije na +0,2 - nije pomoglo

- vratio stare kekse (4x1GB, PC6400, 800Mhz), odradio memtest64 nekih 45min (došlo do 100% svih 10 testova, to je valjda jedan pass?) - nije bilo grešaka

- onda sve izvadio i testirao jedan po jedan novi keks - na svakom je našao greške u prvih 10min, najčešće u prve 2-3 min.

e, sad, da li da odmah reklamiram ili još nešto trebam provjeriti/podesiti? čitao sam da taj memtest64 zna imati false pozitive... svejedno, stari rami rade + nema grešaka, novi rami ruše komp i na svakom nađe greške..

ako je tkogod imao sličnu situaciju, zahvaljujem se na sugestijama i pomoći.
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2014., 19:42   #2
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor FoxMulder Pregled postova
bok ekipa.
kupio sam preko ebay-a 8GB memorije (4x2GB),PC6400 DDR2 800Mhz (link na taj oglas) - marka: hynix

kad sam ubacio sve kekse unutra, bootao je do windows ekrana, nakon toga do post-a, pa na kraju ni u bios nisam mogao ući. Nakon toga sam resetirao cmos (izvadio bateriju) i ponovo ugurao prvo 2 nova keksa - uspješan boot, isto s 3 pa sa sva 4 - uspjeh.
No kad sam restarto komp, ponovo rušenje.

- u onom jednom uspješnom bootu sam preko AIDA64 provjerio latencije i voltažu i vidio da odgovaraju onima u BIOS-u, ali sam podigao voltaže memorije na +0,2 - nije pomoglo

- vratio stare kekse (4x1GB, PC6400, 800Mhz), odradio memtest64 nekih 45min (došlo do 100% svih 10 testova, to je valjda jedan pass?) - nije bilo grešaka

- onda sve izvadio i testirao jedan po jedan novi keks - na svakom je našao greške u prvih 10min, najčešće u prve 2-3 min.

e, sad, da li da odmah reklamiram ili još nešto trebam provjeriti/podesiti? čitao sam da taj memtest64 zna imati false pozitive... svejedno, stari rami rade + nema grešaka, novi rami ruše komp i na svakom nađe greške..

ako je tkogod imao sličnu situaciju, zahvaljujem se na sugestijama i pomoći.
Eto ti gore odgovor...
tomov je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2014., 19:42   #3
Romano.Cule
Outer Space
Moj komp
 
Romano.Cule's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 822
Ja sam imao takvu situaciju. Kad pokrenem nesto memorijski zahtjevno rokne mi BSOD. Na svakoj plocici mi je memtest izbacivao errore 4X4 GB. Na kraju sam zamijenio sa patriot memorijom u sigu i sad sve radi savrseno. Inace stara memorija je bila ispravna,posto je na drugoj ploci radila savrseno.
Romano.Cule je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2014., 20:14   #4
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
hm.. da. tu dilemu imam i ja. čudno mi je da baš sve 4 pločice ne rade, a nove su. trebale bi biti kompatibilne s mojom pločom. ne znam bi li kontaktiro prodavača ili je stvar do neke nekmpatiblinosti koju ne mogu otkriti.... :/
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2014., 13:00   #5
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
kaj da radim ekipa? da reklamiram ili još neka testiranja?
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 11:51   #6
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
vidim da pišem sam sebi ali evo još jedna stvar:

moj prijašnji keks (kingmax gore) od 1GB je znatno viši od ovog koji sam kupio (dolje).
bez obzira na dimenzije, bez problema se može uštekati u utore..

ne znam jel to samo neka nova tehnologija ili je to baš za neke specifične kompjutere..?
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 11:53   #7
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ne, jednostavno je mali

nema nikakvih limita korištenja.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 11:58   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Nisi nikad čuo za low profile hardver?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 12:10   #9
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
vjerojatno nisam čuo za puno toga
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 12:34   #10
mef
Premium
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zg
Postovi: 81
probaj na nekom amd chipsetu , mozda su ti "uvalili" High Density ram...
__________________


mef je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2014., 13:11   #11
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
hm..imam doma stariji komp s AMD chpsetom, ali DDR utorima, ne DDR2.
ima li neki drugi način (softverski) da se provjeri je li high density?
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 13:27   #12
mef
Premium
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zg
Postovi: 81
iskreno ne znam , mozda po nekoj oznaci na pojedinom chipu , ali po slici izgleda isto kao brdo rama na ebayu koje prodaju kao high density...
__________________


mef je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 13:49   #13
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Znam da ovo vjerovatno neće pomoći, no po slikama i linku, proizvođač tih modula je neki NoName samo su koristili hynix čipove, Hynixova original memorija ima naljepnicu sa detaljima (latencije,god. proizvodnje, voltaža), to što je memorija low profile nek te ne brine.
Neznam ako si probao flashat BIOS, resetirati ga nakon i probati izvrtiti memtest86+ modul po modul.
Isto iz tvog linka dolje sam našao neke detalje, znači memorija je low density.

Manufacturer :100% Brand new,original chips Doule Sides.
May you will receive chips made in micron,Hynix,Samsung.Kingmax or others,the are High Compatibility.
Size: 4 x 2GB (4 sticks of 2GB) Type: DDR2 PC2-6400 800Mhz Base: 240 Pins for Desktop PC ECC No Density: Low Density CAS Latency: CL5 Voltage: 1.8V Condition: Brand New Warranty: Lifetime warranty

Zadnje izmijenjeno od: virus1. 06.03.2014. u 14:04.
virus1 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 14:00   #14
JohnnyBoy
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor mef Pregled postova
probaj na nekom amd chipsetu , mozda su ti "uvalili" High Density ram...
Prodavaci na eBayu najcesce naznace da se radi o takvim RAM memorijama, osim ukoliko zele nekoga masno preveslati.

Ja ti savjetujem da kontaktiras prodavaca i ukoliko nije naznacio da se radi o toj vrsti RAMa otvori case i rijesi to na posten nacin.
  Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 14:59   #15
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
da, ja sam na njihovim stranicama pročitao da je to low density, ocjena pozitivnih komentara je 99,7% i još imaju opciju vraćanja robe unutar 30 dana. kad se sve to uzme u obzir činilo mi se da sam siguran (naravno, uz produžetak čekanja ako nekaj ne bude ok). kontaktirao sam proizvođaća pa ćemo sad vidjeti.

u međuvremenu opet nešto testiram i jedna je nova zanmiljivost za koju sam guglao i ispalo je da nije rijetka, a to je kad stavim 2 pločice u dual channel mod (npr.1. i 3. slot), komp se ne diže već nakon POST-a izbacuje ono checksum not equal.. ili BOOTMGR is corrupted, system will not boot. ALI ako iste pločice stavim u single channel (slot 1 i 2), onda normalno diže windowse, i trenutačno je prošlo 15min u memtestu86 (test#7), i za sad nema grešaka, a prije bi ih bilo nakon 2-3 min..

e sad, recimo da je stvar u dual channelu, to znači da ne smijem dodati 3. i 4. pločicu jer će se upariti u dual? a u BIOSU nemrem nikako naći opciju da Dual Channel isključim..

inače, bios je flashan prije 2 tjedna najnovijom verzijom za tu ploču..cmos resetiran svaki put kad mijenjam stare vs nove pločice jer se inače zblesira..


Edit: Našao greške na testu 8 i 9... :/

Zadnje izmijenjeno od: FoxMulder. 06.03.2014. u 15:57.
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 17:50   #16
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
tko bi ga znao!!
spustio sam dijelitelj meme na 2 i sad memorija radi na 667Mhz bez greške. sve 4 nove pločice unutra, boota normalno, memtest86 prošao 1 pass, nema grešaka.. izgleda da je preveliki stres na memoriju ako radi na 800 u dual ch.
sad je li to rješava pitanje memorije (tak je kak je s tim jeftinim memama) ili da reklamiram pa se nadam da ću dobiti neku kvalitetniju memoriju koja će raditi na punih 800Mhz?
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 18:06   #17
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
stavi na 800mhz i digni napone. mem na 1.95V a mem kontrolef povisi za 0.05 ili 0.1.
nije lako svim pločama isporučiti standardni napon dok su sva 4 slota puna
domis je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 19:00   #18
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
hm, ali i prije su sva 4 slota bila puna samo sa po 1GB, ali isto na 800Mhz i na istoj voltaži 1.8V
naravno, budem probao. inkrementi za DDR voltažu su mi 0,1 tako da mogu dodati +0,2V što će biti otprilike 1,95V.
jedino ne znam što je ovo "mem kontrolef povisi za 0.05 ili 0.1." di to namještam?
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 19:30   #19
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
Vjerojatno su ti uvalili ddr2-667 pod ddr2-800.

Imao sam i ja DDR2-800 low profile RAMove iste takve od Transcenda. Bili su mi super jer ih se moglo skinuti i staviti bez da ti veliki cooler na procu smeta.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 19:48   #20
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
da, i to je moguće. samo cpu-id i aida mi pokazuju da su 800mhz, i još kaj je najbolje, kao datum proizvodnje je 3.rd week 2014.
ma... to je tak kad imaš duha u mašini
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2014., 21:21   #21
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pročitaj SPD.ove iz njih kad uspiješ bootat, obično ima više profila.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2014., 22:43   #22
FoxMulder
Registered User
Moj komp
 
FoxMulder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
evo ekipa, rezultat je takav da sam stabilno uspio doći do 734Mhz (2x267, 1:1) za memu uz opuštenije latencije (6-6-6-18) i +0,1V. Dobra je stvar što sam usput i malo OC cpu pa sad radi na 3,30 Ghz

Na 800Mhz ne može nikako bootat, bez obzira na dodavanje voltaže, mijenjanje latencija, itd.

toliko o 8GB novih rama za 450kn, nije tolika propast

hvala svima i pozdraf!
FoxMulder je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2014., 03:45   #23
JohnnyBoy
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor FoxMulder Pregled postova
evo ekipa, rezultat je takav da sam stabilno uspio doći do 734Mhz (2x267, 1:1) za memu uz opuštenije latencije (6-6-6-18) i +0,1V. Dobra je stvar što sam usput i malo OC cpu pa sad radi na 3,30 Ghz

Na 800Mhz ne može nikako bootat, bez obzira na dodavanje voltaže, mijenjanje latencija, itd.

toliko o 8GB novih rama za 450kn, nije tolika propast

hvala svima i pozdraf!
Ajde super bitno da nije lova propala, vise paznje drugi put :P
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na