Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.11.2006., 16:38   #1
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Epox 8rda3+ i Gigabyte 6600GT problemi

S vremena na vrijeme mi komp nekak čudno reagira pa da konačno pitam dal neko zna šta mu je...

Ploča je Epox 8rda3+, proc. Athlon XP 2800+, grafička Gigabyte 6600GT, memorija Kingmax TinyBga 2x512.
1. Ventilator na ploči na NB je već nakon par dana počeo brujat ko lud pa sam ga na preporuku nekih pcekspertovaca isključio i u kučiste na stražnju stranu stavio dodatni vent (prije toga sam reklamirao ploču i dobio novu, ali i taj ventilator je jako brzo prolupao)
2. Na displayu na ploči mi otpočetka stoji FF (oznaka za neki error) za što su mi neki iskusniji pcekspertovci također rekli da nema veze ako komp normalno radi (i da nekima od njih također oduvijek stoji FF)
3. U Biosu sam namjestio da kad se procesor (bar mislim da se odnosilo na procesor) previše zagrije (al to za neku stvarno visoku temperaturu) da se oglasi alarm.

Radi se o tome da mi se tu i tamo komp zna zbrejkat (rijetko, ali ipak) pa kad ga restartam (direktno na kučištu) se ne počne ponovo dizat nego se, nakon što se ekran zacrni, oglasi ta sirena iz kučišta (to se događa još rjeđe). Osobno mislim da za to nema razloga jer nisam radio ništa specijalno zbog čega bi se komp tak zagrijao, što potvrđuje i to da se, nakon što ga ponovo restartam, normalno digne sistem i dalje normalno radi.

Drugi problem se vjerojatno odnosi na grafičku karticu jer se nedavno događao za vrijeme igranja KingKonga i Hitmana:BloodMoney. Isto se komp znao zbrejkat, a onda sam se nekak našo na onom plavom ekranu koji spominje nešto u vezi grafike, display-a i nv4.dll ili nekog sličnog fajla. I da ako ga vidim prvi put da je ok, a ako ne da se obratim ne znam kome....nešto u tom smislu...

Sve se to događa vrlo rijetko i kompjuter mi zapravo normalno radi, no kad se dogodi nije mi baš ugodno jer mislim da bi to možda mogli bit predznaci nekog većeg kvara......a grafička mi još ima garanciju.. Jel imao neko sličnih iskustava?
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2006., 20:37   #2
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
daj ti ipak napisi koje su ti temprature cpu-a ploce itd

meni to smrdi na lose provjetreno kuciste...
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2006., 20:43   #3
Jablan
Premium
Moj komp
 
Jablan's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: ZG/Njemacka
Postovi: 756
Nemaš nikakvog razloga za brigu, FF oznaka na diplayu od matične je normalno da pokazuje kada podigne Win do kraja.
Što se tiče takozvane sirene: lol2 : iz kučišta ona nije povezana sa alarmom za temperaturu. Ona se oglasi svaki puta kada zbrejkaš wine i onda prisilno restartiraš komp. Onda moraš par sekundi držati gumb za gašenje i opet pokrenuti komp, i tada se takozvana sirena više ne čuje. Tako je kod mene od kada imam tu ploču, i to joj je sa moje strane uz vent na chipsetu jedina mana. Ja sam izbacio original kuler i vent sa Chipseta i stavio plavog Zalamana: goood :
A što se tiče popularnog blue screena, problem ti je najvjerojatnije u driverima od grafe. Obriši display drivere, i safe modu sa Driver Cleanerom počisti, pa lijepo ispočetka stavi drivere za grafu.
Uglavnom nemaš brige, nisu to nikakvi predznaci nekog većeg kvara.
Jablan je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2006., 01:11   #4
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor FERRYS Pregled postova
daj ti ipak napisi koje su ti temprature cpu-a ploce itd

meni to smrdi na lose provjetreno kuciste...
CPU 53, system 31.
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2006., 01:17   #5
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Jablan Pregled postova
Nemaš nikakvog razloga za brigu, FF oznaka na diplayu od matične je normalno da pokazuje kada podigne Win do kraja.
Što se tiče takozvane sirene: lol2 : iz kučišta ona nije povezana sa alarmom za temperaturu. Ona se oglasi svaki puta kada zbrejkaš wine i onda prisilno restartiraš komp. Onda moraš par sekundi držati gumb za gašenje i opet pokrenuti komp, i tada se takozvana sirena više ne čuje. Tako je kod mene od kada imam tu ploču, i to joj je sa moje strane uz vent na chipsetu jedina mana. Ja sam izbacio original kuler i vent sa Chipseta i stavio plavog Zalamana: goood :
A što se tiče popularnog blue screena, problem ti je najvjerojatnije u driverima od grafe. Obriši display drivere, i safe modu sa Driver Cleanerom počisti, pa lijepo ispočetka stavi drivere za grafu.
Uglavnom nemaš brige, nisu to nikakvi predznaci nekog većeg kvara.
Može bit ovo što kažeš za sirenu da se oglasi kad zbrejkam windowse i restartam, al meni se ona prestane čuti čim još jednom na kučištu pritisnem restart (bez držanja par sekundi).
Ok, drago mi je ako blue screen "popularan", a trenutno imam drivere 91.31. Sad sam imao problema s windowsima pa sam morao formatirat C particiju tak da sam ih instalirao na "čisto" i u ovih par dana nije bilo blue screena, al bilo je jedno brejkanje - sa sirenom
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2006., 06:44   #6
Jablan
Premium
Moj komp
 
Jablan's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: ZG/Njemacka
Postovi: 756
Citiraj:
Autor yeti Pregled postova
CPU 53, system 31.
Idle ili Load? Ako je u mirovanju onda bi trebao poduzeti nešto po pitanju hlađenja.
Jablan je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2006., 11:23   #7
buzz11
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 89
8rda3+...koliko me pamćenje služi to dual channel ploča??
ako je vidi da te taj kingmax ne masira. probaj samo sa jednim slotom. hm...to bi isto tako bio socket A...provjeri jel ti hladnjak okrenut na dobru stranu...ima onaj zub...ako nije to je uzrok zagrijavanja (pregrijavanja). grafika...sumnjam da je problem u driverima. vidi ovo dvoje gore pa onda dalje.
buzz11 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2006., 17:09   #8
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor Jablan Pregled postova
Idle ili Load? Ako je u mirovanju onda bi trebao poduzeti nešto po pitanju hlađenja.
U mirovanju.
Nekad sam imao tabelu s temperaturama Athlon procesora i ova je brojka bila taman u granicama.....
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2006., 17:17   #9
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor buzz11 Pregled postova
8rda3+...koliko me pamćenje služi to dual channel ploča??
ako je vidi da te taj kingmax ne masira. probaj samo sa jednim slotom. hm...to bi isto tako bio socket A...provjeri jel ti hladnjak okrenut na dobru stranu...ima onaj zub...ako nije to je uzrok zagrijavanja (pregrijavanja). grafika...sumnjam da je problem u driverima. vidi ovo dvoje gore pa onda dalje.
Ako dual channel znači 2 utora za memoriju onda ne - ima ih 3, a stavio sam ih u 1. i 3.. A ako znači ono da kad se "keksi" stave u 1. i 3. utor da se dobije bolji rezultat za određeni postotak onda da.
Da - socket A, a hladnjak je sigurno dobro okrenut. Kolika bi trebala bit temperatura procesora??
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2006., 10:06   #10
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Niste baš fer.......bacite mi bubu i nestanete...
yeti je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2006., 10:35   #11
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Da nabacim nesto

Ako ti je temperatura u mirovanju (idle) 53c, ooobavezno provjeri cooler, dali je dobro okrenut, pastu stavi samo malo po jezgri, jer da je i obican box cooler u idle (non oc) mora drzat ispod 40c. Stoga poduzmi nesto.

Vidim da nitko ne pita za napajanje, e ja pitam?

Napravi memtest za te Kingmaxe, probaj i svaki keks posebno...pa javi.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2006., 10:37   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
U mirovanju athlon XP na Barton jezgri sa slabijim coolerima MOŽE imati i do 55C ali to ne znači da je to dobar rezultat... dobar rezultat u idleu je oko 40-45 a u full loadu oko 55-60 mada je barton do nekih 70-80C baždaren svejedno ti tako visok idle znači da ili imaš povećan napon (ploča ti overvolta) ili imaš slab cooler na njemu (najvjeroajtnije) ili ti je protok kroz kantu katastrofalan (moguće) i da trebaš nešto poduzeti da to rješiš...

Ako nećeš mjenjati cooler porazmjesti kablove po kućištu tako da ne smetaju protoku do procesora i čipseta, stavi dodatne ventove ili zamjeni ventilator na hladnjaku sa nečim većim npr 60 sa 80mm preko adaptera, izbuši rupu za ventilaciju do proca, napravi airduct ili nešto deseto...

Mislim vjerojatno ti se procu neće ništa desit ali to je na gornjoj granici u svakom slučaju... Većina ljudi 55C ima u Full luadu sa bartonima...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2006., 12:56   #13
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Cooler na procu je GlacialTech SilentBreeze 462 III, sam sam ga kupio, stavio, a i stavljao sam neku srebrnu pastu na procesor iako nisam strucnjak (pa bi volio izbjeci ponavljanje tog postupka ako mogu). Pedantan sam tako da mogu rec da sigurno nista nije krivo okrenuto, a i pasta je pazljivo stavljena jer sam za to detaljno proucio upute po internetu.
Napajanje je promijenjeno neki dan tako da je sad unutra Enermax 300W i kablovi su "maknuti" kolko mogu bit. Osim toga sa straznje strane (blizu procesora) imam na kucistu i jedan dodatni vent od 8 cm (GlacialTech SilentBlade). Stavio sam jos jednog i na prednju stranu kucista, ali sam ga zbog buke iskljucio istog dana kad su i postavljeni.
Inace mislim da su temperature bile jednake i prije promjene napajanja.
Hmm...
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2006., 13:57   #14
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor nino5 Pregled postova
Da nabacim nesto

Ako ti je temperatura u mirovanju (idle) 53c, ooobavezno provjeri cooler, dali je dobro okrenut, pastu stavi samo malo po jezgri, jer da je i obican box cooler u idle (non oc) mora drzat ispod 40c. Stoga poduzmi nesto.

Vidim da nitko ne pita za napajanje, e ja pitam?

Napravi memtest za te Kingmaxe, probaj i svaki keks posebno...pa javi.
Losa memorija moze pregrijavat procesor? Daj mi molim te neke malo detaljnije upute za taj test memorije, s obzirom da to jos nisam radio.
I daj reci di si naso ovu slicicu? Savrsena je : nuts :
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2006., 14:48   #15
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Citiraj:
Autor yeti Pregled postova
....Radi se o tome da mi se tu i tamo komp zna zbrejkat (rijetko, ali ipak) pa kad ga restartam (direktno na kučištu) se ne počne ponovo dizat nego se, nakon što se ekran zacrni, oglasi ta sirena iz kučišta (to se događa još rjeđe). Osobno mislim da za to nema razloga jer nisam radio ništa specijalno zbog čega bi se komp tak zagrijao, što potvrđuje i to da se, nakon što ga ponovo restartam, normalno digne sistem i dalje normalno radi....
Zbog ovog ti kazem za memoriju da testiras. Ne zbog zagrijavanja: bonker :
Skines memtest http://www.memtest86.com/#download0, po uputama napravis boot flopy ili cd, restartas i testiras taj kingmax.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2006., 16:01   #16
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Testirao sam valjda...
Jel taj ludi program vrti jedno te iste testove u beskonacnost dok ga se ne zaustavi?? Ja prvo mislio da radi nekoliko vecih testova (za pojedine dijelove memorije il tak nesto) od kojih se svaki sastoji od njih 8,9 (koliko ih vec ima) pa ga pustio 2 i pol sata.... Uglavnom sad ga zaustavih i PASS je bilo 9 puta, bez errora. Jel to ok?
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2006., 16:44   #17
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Ok, jos to hladenje da rjesis...
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 15:31   #18
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor nino5 Pregled postova
Ok, jos to hladenje da rjesis...
A sta da radim s tim? Mogu, pod cijenu malo vece buke, ustekat jos taj jedan vent sta sam stavio u kuciste, al on je ispod harda, podalje od procesora. Jel temperatura cijelog sustava barem u redu - 33*C?
Mozda da provjerim te tempretaure s jos kojim programcicem (everest?) da dobijem i "drugo misljenje".
Samo da ne moram skidat vent i zahebavat se s pastom.... Cini mi se da sam mozda nekad negdje na netu za takve paste (kakvu stavih) procitao da nisu dobre za amd-ove procesore (jel to moguce? Da je npr. pasta dobra za intel, al ne i za amd?), al tak sam ju lijepo stavio...
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 15:32   #19
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Nino, jos jednom molim link za ovu gospodicnu koja ti hoda po postovima
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2006., 17:58   #20
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Citiraj:
Autor yeti Pregled postova
Nino, jos jednom molim link za ovu gospodicnu koja ti hoda po postovima
56k WARNING!!
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2006., 23:52   #21
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Ne snalazim ti se ja tamo - kud god pogledam samo priča o nekom upoload-u... Jel to uvijet za download ili...?
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2006., 18:52   #22
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Dakle opet buba u uho i bez konkretnih savjeta kako poboljšati hlađenje.
Uglavnom, procesor je ipravno okrenut, a u kučištu je i jedan dodatni vent. Jel stvarno potrebno poduzimat još nešto? Mislim da pri opterećenju temperature ne narastu baš puno, ako to nesto znači...
yeti je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2006., 00:21   #23
bubi123
Premium
 
bubi123's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 89
Citiraj:
Autor yeti Pregled postova
Dakle opet buba u uho i bez konkretnih savjeta kako poboljšati hlađenje.
Uglavnom, procesor je ipravno okrenut, a u kučištu je i jedan dodatni vent. Jel stvarno potrebno poduzimat još nešto? Mislim da pri opterećenju temperature ne narastu baš puno, ako to nesto znači...
jel ti cooler na chipsetu bruji samo kad upalis komp i stane nakon cca minute? Smanji mu broj okretaja! Spoji ga na manji napon!

kad igras slika ti se smrzne? - promjeni cooler na cpu obavezno i skini mu temp 5-10 stupnjeva, vise od tog tesko da budes! Probaj i malko dici napon u biosu, ako ti se opet bude to desavalo ( 0,25V ). Imao sam slicne probleme! Slika se smrzne i malko posvjetli! sa zalmanom sam to rijesio! Kad sam digao fsb sa 166 na 200 mhz, morao sa malko i napon dici! Sad radi ok!
bubi123 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2006., 01:08   #24
yeti
Premium
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 212
Citiraj:
Autor bubi123 Pregled postova
jel ti cooler na chipsetu bruji samo kad upalis komp i stane nakon cca minute? Smanji mu broj okretaja! Spoji ga na manji napon!

kad igras slika ti se smrzne? - promjeni cooler na cpu obavezno i skini mu temp 5-10 stupnjeva, vise od tog tesko da budes! Probaj i malko dici napon u biosu, ako ti se opet bude to desavalo ( 0,25V ). Imao sam slicne probleme! Slika se smrzne i malko posvjetli! sa zalmanom sam to rijesio! Kad sam digao fsb sa 166 na 200 mhz, morao sa malko i napon dici! Sad radi ok!
Mislim da brujanje nije stalo nego se konstantno culo, ali opet - mislim da taj cooler nema utjecaja na temperaturu samog procesora.

Ako pod smrzavanjem slike podrazumijevas i potpuno brejkanje kompa onda mi se ponekad zna dogodit (kod igranja, ali ne kod svake igre). Inace ovo s posvjetljavanjem mi nije poznato.
A jesi siguran da ce s novim coolerom temperatura bit niza nego sto je sad? I kad sam ovog kupovao tip mi ga je totalno nahvalio......kak nije skup, a da se na testovima pokazao izvrsnim blablabla.... Jel mogu reklamirat cooler ak se procesor previse grije?
yeti je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na