Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.09.2015., 01:18   #1
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
i7 5820K adaptive voltage - upute!

Uspio sam nastimati da mi proc radi kako zelim, tako da mi u idleu napon i frekvencija pada na
0.633 V i 1200 MHz (potrosnja cijelog kompa cca 115 W) 37° C
a u loadu
1.268 V i 4500 MHz (potrosnja cijelog kompa s AIDA stability testom CPU,FPU,Cache cca 286 W) cca 70° C

Dok mi je prije u default XMP profilu u idleu vukao 151 W, a u loadu 261 W (s tim da je freq. bila 3625 MHz)

Uglavnom ovo sam napravio zbog manje temperature i manje potrošnje proca u idleu....smatram da nitko ne drzi svoj procesor 0-24h na 100% u nekom synt. benchmarku i da se ovo itekako isplati...kod mene je razlika cca 36W sto uopce nije malo kada se uzme cijeli dan/tjedan/mjesec rada računala!

Uglavnom ovo su moje postavke BIOSa za stabilan rad proca u svakodnevnom radu....mozda vam nece raditi na identicnim postavkama, ovisno o tome na kakav ste primjerak naletili....ali smatram da bi vrijednosti morale biti tu negdje....

http://postimg.org/gallery/j7t3e3qq/966a4002/

NAPOMENA: Slike BIOSa su od prije 3-4 dana i voltaza proca je 1.385 V
i nakon testiranja uspio sam dobiti stabilan rad na 1.378 V

nemojte da vas zavara ovaj podatak jer se radi o ADAPTIVE modu i stvarna Voltaza proca je 1.268 V (1.378 - 0.110 = 1.268)











Za sve radnje koristenjem ovih uputa sami snosite odgovornost!

Zadnje izmijenjeno od: uploader. 03.09.2015. u 01:26.
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2015., 08:48   #2
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Mora bi se i ja pozabavit, jer ako stavin 4790K na 4.5GHz/4.6 slabo mi spusta takt kad nije opterecen, ovako na 4.4 (boost) spusta ispod 2GHz stalno, a cim malo dignem odma stoj 2-3...

Je li ima nestabilnosti kad pod opterecenjem "salta"?

Ah sorry vidin da koristis Win10, sad cu se remote spojit i skupit informacije
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.09.2015., 12:55   #3
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Kad je pod opterecenjem onda odmah ide na 4500 MHz i 1.268 V
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2015., 11:46   #4
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
I ja sam si podesio s adaptive, al bome sam se nahebo s tim

Uvjek je drugačija voltaža od zadane i onda je potrebno prtljat s offsetima dok se ne dobije ono što se traži, al jednom kad se podesi radi ko vurica.

Naravno, pri pronalaženju idealne voltaže na kojoj će radit pri određenom taktu najbolje je stavit fixed, pa onda kad se nađe dobra voltaža krenut namještat adaptive.

Btw ako uključiš sve one c-stateove (c6 mislim) voltaža se može spustit na 0.0v na idleu, no meni je dost da je i na 0.7.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 01:04   #5
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
voltaža se može spustit na 0.0v na idleu
Mislim da je to nemoguce....voltaza proca na 0 moze biti samo kada je komp ugašen!

Ispravite me ako grijesim!
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 10:01   #6
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor uploader Pregled postova
Mislim da je to nemoguce....voltaza proca na 0 moze biti samo kada je komp ugašen!

Ispravite me ako grijesim!
evo da te ispravim

sa ukljućenim c stateovima

http://i.imgur.com/pLQNGHC.png
nub je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 16:33   #7
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Pa čega će se čovjek sve nagledati od pojedinaca ovdje. Procesor radi bez napona

Po mom viđenju stvari, barem dva su moguća objašnjenja:
1. program koji očitava vrijednost senzora se zbuni kad pročita vrijednost napona ispod neke vrijednosti.
2. Senzor koji pokazuje napon jest neispravan ili je kalibriran za područje mjerenja napona iznad odabranog napona, uslijed čega netočno vraća vrijednost 0V. Najčešće je senzor spojen preko naponskog djelila. U stvarnosti senzor očitava znatno nižu vrijednost napona nego što je to napon kojeg stvarno mjeri te tada procesor preračunava to u stvarnu vrijednost, koju očitavamo u programima. Tada se može dogoditi da je pad napona na senzoru toliko nizak da senzor uopće ne funkcionira, bilo to iz razloga jer struja uopće ne protječe kroz njega ili jer procesor nije predviđen za takve kerefeke.
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 05.09.2015. u 17:07. Razlog: mala dopuna u svrhu razumljivosti
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 16:37   #8
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Like! @De5troyer

@nub uslikaj paralelno s cpu-z programom voltazu proca kad padne na 0
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 18:43   #9
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor uploader Pregled postova
Like! @De5troyer

@nub uslikaj paralelno s cpu-z programom voltazu proca kad padne na 0
Ili jos bolje s voltmetrom ako nadje pinove
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 20:03   #10
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor uploader Pregled postova
Like! @De5troyer

@nub uslikaj paralelno s cpu-z programom voltazu proca kad padne na 0
cpu-z pokazuje VID od neke verzije, a ne pravi vcore sa senzora, ako se ne varam. Tako da je hwinfo najbolji izbor. To se dogodi kad uključiš sve c-stateove, tj power saving feature. Ne koristim to inače jer me ne brine potrošnja, al eto išo sam probat.

A nema se tu šta čudit, nije da je potrošnja 0, ali se vcore spušta do 0v. Ukratko dobiješ neku uštedu u potrošnji i niže temp u idleu.

A o c-stateovima imaš nešto ovdje i drugdje na netu. Google is your friend.

http://www.hardwaresecrets.com/every...-saving-modes/

Citiraj:
C-6 Reduces the CPU internal voltage to any value, including 0 V
nub je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.09.2015., 23:31   #11
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Dobiješ ono stanje deep sleepa kad ti procesor apsolutno ništa ne radi i njegovo stanje je pohranjeno u internoj memoriji na procesoru. Drugim riječima, to stanje se aktivira kad procesor nema apsolutno ništa za raditi, nikakav aktivan program, ništa i tek nakon što je izvjesno vrijeme u prethodnim stanjima.

Ne vjerujem da ti je cijeli procesor na vcore 0.00V. Da bi se taj tvoj Hwinfo uspio refreshati, barem jedna jezgra procesora mora obavljati neki rad. Pri stanjima u kojima možeš imati 0V (C6/7), jezgre nisu aktivne, tj. njihovo stanje je pohranjeno u priručnoj memoriji.

Najbolje bi bilo da ugasiš samo C6/7 i provjeriš kako će ti program očitati napon. Ako ćeš i dalje dobivati 0V radi se o greški u programu/senzoru.
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 06.09.2015. u 00:38. Razlog: tipfeler
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 23:33   #12
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Ma pogledaj temperature samo malo vislje na slici. ... 104 ºC odmah se vidi da ne ocitava dobro
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2015., 23:33   #13
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Cpu na 0 volti je moguce jedino sa ugasenim kompom i točka!
uploader je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 00:44   #14
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor uploader Pregled postova
Cpu na 0 volti je moguce jedino sa ugasenim kompom i točka!
Ne nužno, jer tih 0V može se odnositi na određene dijelove procesorske jezgre, kao u slučaju C6 stanja.

Ako pojednostavimo percepciju i pokušamo povući paralelu: procesor je mala kutijica u kojoj se nalaze razni dijelovi. PC kanta je veća kutijica u kojoj se nalaze razni dijelovi.

Kad PC kanta odlazi u S3 stanje (sleep), trenutno stanje se posprema u radnu memoriju. Procesor se potpuno gasi, ali radna memorija napaja se i dalje kako bi se održalo zapisano stanje.

Recimo da je C6 stanje ekvivalentno tome, tj. određeni dio procesora ("jezgre") se gase i njihovo se stanje zapisuje u priručnu memoriju procesora, koja god da to bila.

__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 01:10   #15
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Dobiješ ono stanje deep sleepa kad ti procesor apsolutno ništa ne radi i njegovo stanje je pohranjeno u internoj memoriji na procesoru. Drugim riječima, to stanje se aktivira kad procesor nema apsolutno ništa za raditi, nikakav aktivan program, ništa i tek nakon što je izvjesno vrijeme u prethodnim stanjima.

Ne vjerujem da ti je cijeli procesor na vcore 0.00V. Da bi se taj tvoj Hwinfo uspio refreshati, barem jedna jezgra procesora mora obavljati neki rad. Pri stanjima u kojima možeš imati 0V (C6/7), jezgre nisu aktivne, tj. njihovo stanje je pohranjeno u priručnoj memoriji.

Najbolje bi bilo da ugasiš samo C6/7 i provjeriš kako će ti program očitati napon. Ako ćeš i dalje dobivati 0V radi se o greški u programu/senzoru.
evo sa ugašenim c stateovima, koristim i onako inače samo adaptive voltage i speedstep, i tad je ovakvo stanje http://i.imgur.com/oac3aiz.png
Znači spusti se na nešto iznad 0.7 i dec it.

Razumjem da te buni, ali sa c stateovima raspon vcorea je od 0.0v do 1.1v u mom slučaju, doslovno može radit na 0.1, 0.2, 0.3 itd, ovisno o onom što radiš. Kad idlam na desktopu padne na 0.0. Znači nije da senzor ne radi ili tako nešto.

Evo uključio sam opet c-stateove i pustio da nacrta graf. Malo sam puštao mjuzu, palio torrente, u jednom trenutku pustio prime95 čisto da natjera na max voltažu, pa sam opet na kraju malo idlao. Kao što vidiš, voltaža raste i spušta se po potrebi, kako otvorim neki program.. Čak i kad totalno idlam nekad se diže sa 0.0v na 0.1, 0.2, valjda je do pozadinskih procesa votever.

http://i.imgur.com/ztW60if.png

U svakom slučaju korisno, ako komp često idla tj. radi nezahtjevne stvari kao torrentovanje itd.

p.s. auxtin3 pokazuje temperaturu od 103c jer je to očito senzor kojeg ja nemam, čisto da vas ne buni.

Zadnje izmijenjeno od: nub. 06.09.2015. u 01:15.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 13:23   #16
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Ako možeš ugasi samo C6, ne i ostale.

Nitko sa sigurnošću ne može reći je li to stvarno 0V, na kojoj od jezgara, kad i kako, ali čisto sumnjam da ti pokazuje 0V dok je bilo koji program aktivan. Najvjerojatnije se tek nakon čitanja registra u kojoj se nalazi informacija o naponu radi clear register, tj. clear on read. Tak da je moguće da se u registru upiše "worst" vrijednost i iz njega se ne briše dok se ne pročita.

Previše špekuliranja.

Za auxtin3 si u pravu, ili nemaš senzor, pa vrijednost iščitana nije zapisana u registar ili auxtin3 čita fiksnih 103°C jer dobiva najvjerojatnije fiksni odgovor kad program dohvaća vrijednost, dakle ne dobiva 0x00000000 (što bi možda bilo -102°C) nego npr. 0xCAFEAFFE.

Tko god se susretao s takvim "anomalijama" možda je primjetio da nekad te zamrznute temperature budu u plusu, nekad u minusu
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 13:29   #17
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ako možeš ugasi samo C6, ne i ostale.

Nitko sa sigurnošću ne može reći je li to stvarno 0V, na kojoj od jezgara, kad i kako, ali čisto sumnjam da ti pokazuje 0V dok je bilo koji program aktivan. Najvjerojatnije se tek nakon čitanja registra u kojoj se nalazi informacija o naponu radi clear register, tj. clear on read. Tak da je moguće da se u registru upiše "worst" vrijednost i iz njega se ne briše dok se ne pročita.
Pa nije na 0v kad nešto radi, tipa ako pustim film ili glazbu, ali je ipak niže nego samo sa adaptive i speedstepom. Prilikom samo torrentovanja se jako spusti, skoro 0. Budem kasnije kad uhvatim vremena stavio sve osim c6. Uostalom i ti vjerojatno imaš sve te opcije pa lako provjeriš s hwinfo

edit, evo sa c6 i c7 pogašenim, svi ostali c upaljeni, ne spušta se ispod ovog. http://i.imgur.com/4O1Cnkw.png

Zadnje izmijenjeno od: nub. 06.09.2015. u 15:24.
nub je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na