Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2016., 09:57   #1
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Lenovo Ideapad 100, problemi sa ugradnjom SSD-a

Naime, djevojka je kupila Lenovo Ideapad 100-15IBD 80QQ002USC, točnije ovaj konkretno:
https://www.links.hr/hr/prijenosno-r...crno-014620165

Sa laptopom je kupila i Kingston 120 gb SSD i plan je bio kupit tray, izbacit optiku i ubacit SSD.

Kako si u Linksu filozofirali oko predaje/zaprimanja laptopa radi ugradnje SSD-a, odlučila se sama odnest lap u ovlasteni servis (ZEL-cos). Odnijela tamo laptop + SSD i zamolila da joj to ugrade, na sto joj je serviser rekao da ti laptopi imaju problema sa SSD-om na mjestu optike, kao navodno 2x od 5 bootova ga prepozna i predlozili da naprave zajeb i da ssd stave na mjesto klasičnog diska, a klasicni disk van u ladicu i na usb 3.0. Sto mi je totalni non sense, tko ce sad stalno vuc ladicu sa 1 Tb podataka okolo.


Ako ovaj problem stvarno postoji, (a ne vidim razloga zasto bi decki u ZEL-cosu izmisljali) jel postoji neko rjesenje kako ga rijesit?

Unaprijed hvala i LP

__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2016., 10:01   #2
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
zašto ne ugrade hdd umjesto optike onda ? To nisu predložili ili ?
Jesi probao poslati mail lenovo support-u da pitaš kompatibilnost tog laptopa i SSD diska, tek toliko da potvrdiš te izjave servisera?
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.09.2016., 10:05   #3
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Nisam bio tamo, nego mi je cura sve prepričala. Po onome sto sam shvatio, bilo kakav disk na sata priključku za optiku stvara probleme, odnosno po njihovim riječima prilikom boota nekad ga prepozna, a nekad ne. Zato bi oni stavili HDD u vanjsku usb3 ladicu

Ako je problem napom/struja, onda je tu klasični disk jos veca banana, jer ssd-u treba manje struje.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2016., 10:13   #4
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Nisam bio tamo, nego mi je cura sve prepričala. Po onome sto sam shvatio, bilo kakav disk na sata priključku za optiku stvara probleme, odnosno po njihovim riječima prilikom boota nekad ga prepozna, a nekad ne. Zato bi oni stavili HDD u vanjsku usb3 ladicu

Ako je problem napom/struja, onda je tu klasični disk jos veca banana, jer ssd-u treba manje struje.
Zato sam pitao da li si kontaktirao lenovo suport ili neki drugi servis recimo.
A DVD bi trebao trošiti više od HDD-a, barem koliko ja mislim pogotovo kada prži DVD, neka me netko ispravi ako sam u krivu. Malo mi je to sve sumljivo jer sam ugrađivao barem 10-tak SSD-a u te caddy-e i svi su radili ispravno. Doduše ne u taj laptop, pa moguće da on ima neke restrikcije, možda i za BIOS
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2016., 10:46   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Nije nemoguće, u dosta slučajeva kod laptopa se ista / slična stvar dešava,
najčešće je u konstrukciji nešto slučajno / namjerno shebano,
"fali struje", bude SATA2 umjesto SATA3 port i sl. biseri.
SSD stavit na originalno mjesto tj. umjesto hdd - a, a za ostalo se može igrati pogađanja.
Predložena varijanta sa vanjskom USB 3 ladicom je gnjavaža zbog nošenja i uštekavanja ali je najsigurnija da će raditi.
Uostalom na 120 gb SSD - u bi trebalo biti mjesta za cca 40 - 60 GB podataka koje najčešće treba.

EDIT: Primjer "problema":
https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-...3360311#M38476

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 20.09.2016. u 11:03.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 20.09.2016., 12:55   #6
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
ja bi isto u ovom lučaju stavio ssd na mjesto hdd-a, a hdd probao upiknuti u caddy i na mjesto prže.. ako ne bi radilo, uzeo bi vanjsku ladicu za hdd..

mislim, nije to cigla od 5 kila da ne stane u torbu od laptopa, a i vadio bi ga povremeno dok zatreba neki film ili nešto, sve ostalo stane na ssd..
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2016., 15:03   #7
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nije nemoguće, u dosta slučajeva kod laptopa se ista / slična stvar dešava,
najčešće je u konstrukciji nešto slučajno / namjerno shebano,
"fali struje", bude SATA2 umjesto SATA3 port i sl. biseri.
SSD stavit na originalno mjesto tj. umjesto hdd - a, a za ostalo se može igrati pogađanja.
Predložena varijanta sa vanjskom USB 3 ladicom je gnjavaža zbog nošenja i uštekavanja ali je najsigurnija da će raditi.
Uostalom na 120 gb SSD - u bi trebalo biti mjesta za cca 40 - 60 GB podataka koje najčešće treba.

EDIT: Primjer "problema":
https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-...3360311#M38476

Kao sto sam vec napisao, po riječima dečkiju iz servisa očito ta serija/model ima problema s tim, pa su dečki savjetovali rjesenje koje ce 100% funkcionirati. Mislio sam da mozda postoji neka dijagnostika, odnosno da se zna u čemu je problem, pa da se to moze nekako rijesit (bios/chipset/određena ladica) ali očito je stvar srece, tj nesrece. Ali pitanje, da ga kojim slučajem uspijem natjerati da radi, da loi bi to radilo stalno i uvijek.

Externa ladica nije preveliki problem, ali opet je, bar meni. Jbga, nisam razmisljao jel postoji problem sa tim laptopom i ssd-om u optici, nekak mi je defoltno da to danas radi na svim laptopima, ali očito to nije tako.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2016., 15:51   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Ali pitanje, da ga kojim slučajem uspijem natjerati da radi, da loi bi to radilo stalno i uvijek.
Čisto sumljam, po informaciji koju imamo izgleda da je svaki boot lutrija,
u nekom od linkova čoek kaže od 5 / 2 = boot / vidi hdd na mjestu odd.

Pa vidiš kako jadno klepaju te laptope, teško je stavit bar jedan poklopac za promijeniti hdd / mem / wifi karticu nego treba ko lopatom sve izvaditi vani i rastaviti = sramota.
Dobro složen kao u stara dobra vremena treba svićom tražiti i po mogućnosti duplo platiti.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 22.09.2016., 09:40   #9
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Znači u pravilu mi se uopce ni ne isplati davat 120 kn za ssd ladicu, jer to nema isusa da normalno proradi?

Boze me sacuvaj i tih današnjih jeftinih laptopa. Znači sad je dotična osuđena na slepanje diska sa strane.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2016., 10:20   #10
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
A prodajte taj 1 TB HDD + onih 120 kn što ste htjeli dati za ladicu + vratite im onaj 120 GB SSD i kad sve skupa zbrojiti trebalo bi biti dosta za 480 GB SSD, a to joj je valjda dosta mjesta za pohranu.

Na kraju, mislim da je rok za vraćanje kupljenog proizvoda 14 dana ukoliko kupac nije zadovoljan (sad da li se to odnosi i na proizvod kupljen u fizičkoj poslovnici ili samo putem neta treba provjeriti) proizvodom bez posebnog obrazloženja... sad kako si napisao da su u Linksu već u startu kemijali s ugradnjom diska na njihovom servisu, za pretpostaviti je da su bili upoznati s problemom ali su ga prešutjeli kupcu pa bi bilo najbolje lijepo sve vratiti i tražiti povrat novca (i laptop i SSD), a ako ne žele izaći u susret... na sud

... ili se dogovorite s njima da laptop ostane, pa napravite ono što sam pravo napisao.
bertone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na