Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.11.2016., 19:32   #1
fluf
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Zg
Postovi: 5
Vanjska WiFi Antena 24dbi pomoć

Pozz. Pitanje u vezi ove vanjske antene: https://www.protis.hr/products/detai...onnector/44664

Naime, covjek u ducanu mi je rekao kada bi antenu spajao preko kabla od 7-8 metara u wifi adapter i to sve zajedno u pc, dabi dosta izgubio na snazi same antene. Po svakom metru par decibela?? Jel to zaista tako? Antena bi isla skroz na krov kuce, tako da nebi bilo zidovo nit icega između nje i rutera di bi se recimo spajao.

Onda mi je spomenuo antene koje se direktno spajaju u pc, koje vec u sebi imaju ugrađen ruter i kaze da bi to bilo mozda bolje rjesenje. Naletio sam na ovu, ali je slabija od ove, 16dbi: https://www.protis.hr/products/detai...bi-11x14/89731

Stvarno bi bio zahvalan ako mi netko može pojasnit sta bi bilo bolje, sa kojom bi vise lovio. Citao sam iskustva samih korisnika za ovu prvu antenu od 24dbi da poprilicno daleko može lovit signal, cak i 10+km. Sad ako se stvarno toliko gubi na tom kablu dali bi možda onda bilo bolje uzet ovu drugu antenu koja se direktno spaja u pc?
fluf je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 19:41   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
prvo i osnovno šta kaniš postić s ovime? koja je uloga antene , cemu ce ti sluzit?

i čovjek ti je dobro rekao, svaki metar kabela unosi gubitak. popularan lmr-200 ima oko 0.5dB gubitka po metru na 2.4ghz. sa 8 metara kabela ćeš imati cca 4dB gubitka, pa ti antena tehnički neće imat 24, nego 20dBi.

kod takvih montaža gdje je antena daleko od AP-a, jednostavno se uzme neka IP66 kutija, ubaci AP unutra do antene, i spoji antenu sa metar kabela.
evo meni već skoro desetljeće jedan edimax u vodonepropusnoj kutiji na krovu... ionako moraš vuć 1 kabel. umjesto da vučeš coax kabel, vučeš lan kabel, pa ga onda imaj koliko ti srce želi.

ili jednostavno uzmeš jedan mikrotik sxt za 2.4ghz koji su cirka 300kn i vjerojatno si rješio problem.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.11.2016., 19:46   #3
fluf
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Zg
Postovi: 5
Zanima me kolika bi bila neka najveca udaljenost koju moze dosec ova airgrid antena koja se direktno spaja u pc (odprilike) https://www.protis.hr/products/detai...bi-11x14/89731. Sama antena bi isla na vrh krova. A antena mi treba da bi se spajao na tri tocke, jedna je od kuce udaljena 100m, druga nekih 600-700m, i treca najvažnija mi je ruter od prijatelja koji je udaljen nekih cca 1,2km od moje kuce.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.11.2016. u 19:52.
fluf je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 20:34   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ak imas opticku vidljivost, bez problema. S tim da je wifi dvosmjerna komunikacija. Moras i tamo stavit jace antene.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 20:36   #5
fluf
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Zg
Postovi: 5
Znaci ja bi se spajao na obicne adsl rutere. Jel bi takva antena sta vrjedila?
Ako ne, kakva vrsta antene bi bila najbolja za spajanje na obicne rutere na vece udaljenosti?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.11.2016. u 21:28.
fluf je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 20:42   #6
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Daj jos jednom procitaj sto sam napisao.

Znači možeš se spajat na rutere, al koji na sebi imaju spojenu isto takvu antenu. Drugačije zaboravi. Nema antene za samo jedan/tvoj kraj a na drugom nista.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 20:55   #7
fluf
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Zg
Postovi: 5
Znam da i na drugom kraju mora bit nekava isto antena. Pa ako neko dijeli wifi preko rutera preko one male antene, zanima me ocu se moc spojit da veza bude kvalitetna. Ili mora baš bit ista antena kakvu ja imam doma, ova od 16dbi?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.11.2016. u 21:29.
fluf je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 21:09   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pa kak znaš da mora biti isto takva antena, kad pitaš dva slova poslje hoće ti veza bit kvalitetna ak se spajaš nekome na onu malu antenu?


Over n Out.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 21:22   #9
fluf
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Zg
Postovi: 5
Prijatelju ja sam stvarno laik za ove stvari. Mene jedino zanima dali cu se moc sa ovom vanjskom antenom od 16dbi spajat cca 1,2km udaljenosti na obican ruter od prijatelja koji nema nikakvu dodatnu antenu nego onu od rutera. Jedino me to zanima.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.11.2016. u 21:30.
fluf je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 21:23   #10
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
Citiraj:
Autor fluf Pregled postova
Znam da i na drugom kraju mora bit nekava isto antena. Pa ako neko dijeli wifi preko rutera preko one male antene, zanima me ocu se moc spojit da veza bude kvalitetna. Ili mora baš bit ista antena kakvu ja imam doma, ova od 16dbi?
stvar ti pada u vodu u početku, zato sam te pitao šta će ti ovakva antena.
ako kaniš napravit link od točke A do točke B, 1,2,5,10km udaljenosti, i s jedne i s druge strane moraš imati direkcionalnu antenu (poput ove, ali ne nužno ovakvu). znači, ti usmjeriš tu tvoju prema toj kući, a u toj kući tu drugu antenu usmjeriš prema sebi. znači, dvosmjerna komunikacija.

druga stvar, čak i da nekim slučajem uloviš nečiji signal od male antenice na routeru, to neće bit ni za mail otvorit, jednostavno to tako ne ide, signal em je drastično loš sa antenicama od routera, em je etar zagušen. čim ti imaš 2-3 mreže na istom kanalu, pozdravi se sa brzinom. a ovakva antena će ti sakupiti JAKO puno mreža ovisno kamo ju usmjeriš.

ergo, zaboravi. ako se sa nekime već i dogovoriš da ti dijeli net, onda se link ne radi na mrežama zagušenom 2.4ghz spektru, nego se pređe na 5ghz, šta zahtijeva instalaciju adekvatne opreme i kod tebe i kod te druge osobe.

ova antena je 460kn, i neki AP nek ti je još 200. i time si na recimo 700kn a nisi postigao apsolutno ništa ako sa druge strane nemaš sličnu opremu, a ni tad ti nije zagarantirano da će to ikako radit.

za te pare, kupi 2 x mikrotik sxt na 2.4ghz, pa em se malo igraj hvatanja wirelessa, a onda fino drugi mikrotik odnesi kod frenda ili kod nekoga s kim se dogovoriš da ti dijeli net, prebaci mikrotik na recimo 2.3ghz, i rokaj.

ps , pitao si za udaljenost. u praznom prostoru bez prepreka i interferencija, sa onakvom grid antenom biš morao moć laganini 20km dobacit. recimo u nekoj vukohebini, za se spojit sa susjednim selom. u gradu, zaboravi, previše je zakrčeno.

sa 2 sxt-a van zakrčenog banda, pa nekih 10-15km bi trebalo ić bez beda.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.11.2016., 21:25   #11
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Jednostavan i tocan odgovor
NE


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2016., 00:58   #12
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Točno tako ..NE

..inače od jučer spomenutih gubitaka na koaksu čisto informativno , ako koaks ima gušenje -3dB znači da od 1W snage na uređaju do antene tim koaksom dođe samo 0.5W .....isto tako se gubi u prijemu sa antene koaksom do uređaja.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2016., 05:47   #13
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
Citiraj:
Autor fluf Pregled postova
Znam da i na drugom kraju mora bit nekava isto antena. Pa ako neko dijeli wifi preko rutera preko one male antene, zanima me ocu se moc spojit da veza bude kvalitetna. Ili mora baš bit ista antena kakvu ja imam doma, ova od 16dbi?
vjerojatno. postoji LOS?
back2quick je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na