Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2021., 20:04   #1
blast90
Premium
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 49
Define R5 - Fractal Design - gumice za HDD

Pozdrav kolege forumaši, imam jedno pitanje, dali netko ima navedeno kučište i kojim slučajem 4 gumice za HDD 3.5" viška za pokloniti?

Naime kontaktirao sam FD i poslali su mi novu kutiju sa šerafima ali bez gumica za HDD a kada se đubresija upali vibrira i zvoni po kutiji što je podosta anyoing a koliko sam upoznat sa našim dućanima mislim da ni nemaju takvo što za prodati?
blast90 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2021., 07:40   #2
SinfulSaint
Premium
Moj komp
 
SinfulSaint's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 314
imam stari viska gumica. zovi me na 098 244922
SinfulSaint je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2021., 13:43   #3
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Vidim da si se upoznao zujavim karakterom R5. Kučište teško preko 10kg pa zuji. Fascinantno.

http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=3541

http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=3513


Makni gornji HDD kavez ako ga ne koristiš. Također izvadi i sve HDD ladice koje ne koristiš. Poduplaj te gumice kao šta Calavera kaže. Zavidaj šarafiće sa strane hdd kaveza (to mi je Fractal support savjetovao). Ja sam još umetnuo malu gumenu traku na dijelove gdje se dodiruju HDD kavez i njegove ladice. Nakon ovoga više ne zuji.
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2021., 14:02   #4
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
R6 je još više štedio na tom području tako da može biti samo gore, kao što se na R5 štedilo nasrapam R4 što je brko već iza spominjao
Aj grozota, znači svaka generacija sve više zuji.
Ja mislim da imam gen1 tamo negdje iz 2012-e, zuji samo gornja stranica pa držim knjigu na njoj.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2021., 14:14   #5
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nadovezal se budem sa svojim postovima otprije tri godine ...
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Neovisno o kakvim diskovima je riječ, poželjno je zašrafiti ladice s diskovima, nakon što se sve posloži po pojedinačnim kavezima. Kaj se tiče gumica za upijanje vibracija, mogu se iskoristiti podjednako za diskove i same kaveze, odnosno za dijelove gdje kavez za diskove ima direktan dodir s okvirom kućišta. Kod mene tri WD diska (7.200 rpm Blue i 2x 5.400 rpm Red) nisu bila problematična u R4, ni sad u R5, ali tih gumica za upijanje vibracija stvarno ima napretek u pakiranju, pa svatko može složiti kak mu najbolje odgovara.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Možeš ih zašrafiti (1 - 2), jer svaka ladica u profilu već ima predviđenu rupu (kavez također), a u kompletu se nalaze i mali šrafići za to.
Samo treba malo navoj "proterati", jer tvornički nije baš najbolje složeno i to je to. Ladice s diskovima zašrafljene direktno u kavez.
... obzirom da nemam problema s vibracijama, ali sam isto tak prijašnje R4 i sadašnje R5 kućište kompletno rastavil i ponovno sastavil, prije, nego sam uopće krenul s ugradnjom komponenti.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 07.09.2021. u 14:20.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2021., 17:35   #6
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Ja sam nemilosrdno izbacio donji kavez i stavio diskove gore u adaptere koji imaju nekakvu anti-vibracijsku tehnologiju zasnovanu na hightech materijalu zvanom guma.
Nažalost nema ih više za kupit, stvarno dobro rade poso iako se i nemoraju previše mučit jer su diskovi 5400rpm.
Al nedaj vraga, i dalje su najglasniji komad hardvera u kučištu.
Navodno budu SSD-evi postigli price-parity sa HDD-ovima negdje sredinom desetljeća pa budemo mogli i te probleme stavit u ropotarnicu prošlosti.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2021., 08:45   #7
blast90
Premium
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 49
Hvala svima na javljanju, ja još imam 2 TB diskove na 7200 okretaja i kako god ih postavim zuje. Ne bi se ja bunio ali primjera radi GPU u max opterećenju kao i CPU se ne čuju jer je recimo na GPU Accelero Xtreme III i onda ti se usred igre ili gledanja nečeg upale diskovi i moraš ih ručno gasiti
blast90 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2021., 09:50   #8
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Probaj onda složiti nekaj na ovu foru (1 - 2 - 3 - 4 - 5).
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 09:45   #9
blast90
Premium
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 49
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Probaj onda složiti nekaj na ovu foru (1 - 2 - 3 - 4 - 5).
Ma čak sam razmišljao kupiti 2 TB SSD ili 2x 1 TB SSD da imam za storage realno jer napunim si i trenutni SSD od 500 GB sa 2 igre ali vidjet ću još sa kolegom sa foruma što se ponudio da ima par gumica viška pa ću vidjeti hoće li zujati ili ne.

Mislim šta reći kad platiš 1000kn kučište i diskovi zuje to je kao da kupiš novi auto i kočnice škripe nakon 500km nema goreg.
blast90 je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 10:13   #10
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407







-->
Ako se već govori da i R6 zuji čudi me kako nitko nije napravio revisited recenziju sa par HDD-ova u oba kaveza. Ja kad sam kupovao mislio sam se između Bequieta (srednji model) i R5. Presudilo je to što su svi dizali R5 u nebesa i što je bilo videa tipa R5 u najtišoj sobi na svijetu i tako te gluparije. A i izgleda kao i monolith iz Kubrikove Odiseje Da sad uzimam išao bi sigurno na BeQuiet baš zbog ovih rješenja sa diskovima:








Old.machine je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.09.2021., 13:25   #11
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Fractal R serija kućišta bi odavno bila povučena s tržišta da su toliko loše kvalitete da rezoniraju nenormalno i prenose sve moguće vibracije ugrađenih komponenata. Kaj se pak recenzija i Interneta tiče, danas stvarno ima svega i svečga, pa se ne treba ni isključivo time voditi. Ne znam za ostale, ali kod mene, bilo za potrebe posla, bilo za osobne potrebe - Fractal kućišta su i više, nego OK, a da "zuje", odavno bi letjela van upotrebe, pogotovo na poslu, gdje (uz beQuiet) imamo hrpu tih R5 modela za kojekakve namjene.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 16:21   #12
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Meni je jedan HDD krepao (ostao još jedan), a nakon 525gb ssd sam bio uzeo 1tb ssd, tako da skoro pa mogu ovog hdd-a umiroviti, no neka ga još neko vrijeme. No neće još dugo biti da hdd za mene ode u povijest

Inače nemam problema sa zujanjem otkako sam ga ubio gumicama i koristio bočni šaraf i gumice što mi je The Exiled napomenio

No svejedno mi se čini elegantnije rješenje sa plastikom ovog be quieta što je linkao old machine. Ovo od R5 da je nosač hdd-a od lima, te kao takav ide u limeni/željezni okvir za hdd, čime su u direktnom kontaktu je nezgodno rješenje ako ne narokaš gumica. Što vjerojatno dosta kupaca nije napravila, a recenzenti ne koriste hdd već godinama i dobiješ to što dobiješ
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 16:52   #13
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
No svejedno mi se čini elegantnije rješenje sa plastikom ovog be quieta što je linkao old machine.
Još bolje, radi se o silikonu, ne plastici

https://www.techpowerup.com/review/b...ase-600/5.html
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 18:22   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
A šta reći ?
Nešto slično kao sa auto industrijom ...

Kako su se izgubila dobra, pouzdana rješenja, kreativnost, debljina late (barem okvira) ....
Vidi slavni pra - stari Antec P180 tenk i kako su rješeni hdd bay,
danas je Antec u rangu jeftinjak čajniz.

Sad se ne mogu sjetiti tko je od aktualnih igrača napravio slično rješenje kao na P180, moguće Lian-Li, Phanteks.

Za kraj da ne govorimo kapitalistički šit, proizvest za 200 a prodavati za 2000 uz malo idiot yapi marketinga.

Eto, sad mi je lakše
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 19:08   #15
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Na nekom postu sam prestao čitati, ali imao sam i ja identičnih problema sa ovim svojim CM Advanced 2. I kako sam ja to riješio?
Pa umjesto 3,5'' na 7200 sam uglavio 2,5'' na 5400 i to je sada nešto potpuno drugo (nije mi bitna brzina jer je to storage, za sve ostalo imam SSD-e).
Tu i tamo se taj mališa zna čut, ali onda malo sitsnem po kućištu ili ga premjestim pa prestane na neko vrijeme...
Inače meni odličan fičr ovog kućišta je što na vrhu ima utor sa SATA diskove koji je direktno spojen na SATA na ploču, pa me i zbog toga ne dira dio sa sporim malim HDDom.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 12.09.2021. u 12:45.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 19:43   #16
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Ako netko ima, kakav je Fractal Focus G ?
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 19:47   #17
tomo19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 296
Ja sam imao u svom Fractal Design Define R5 dva hdd-a, jedan 3TB 7200rpm, drugi 2TB 5400.
Nikad se nije ništa čulo niti je rezoniralo.

Sad sam ih izvadio i unutra su samo ssd-ovi, a ova dva po potrebi ubacim u ladicu:

https://www.orico.shop/en/orico-35-i...acket-ada.html

https://www.adm.hr/59538/59538/product/

Rijetko ih koristim pa nema potrebe da uvijek rade kad je uključen komp, pa ih spremim u zaštitnu kutiju:

https://www.adm.hr/65485/65485/product/
tomo19 je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2021., 13:30   #18
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Meni je rezonirala gornja stranica kada sam ugradio vent na zadnji otvor gore.To sam riješio tako da sam u željeznariji kupio razne gumene podloške i onda ih ugurao između lima i dvd prže.Mir i tišinu je ubio HDD Toshiba.Iako sam stavio gumene podloške,prenosile su se vibracije na cijelo kućište i stvarao se hum,za baciti sve kroz prozor.Na kraju sam taj HDD zavezao širokom gumom u ladici (onom šta se upeljavala u gaće nekada ) i opet je mir i tišina...
Kućište je Fractal XL R2
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2021., 16:06   #19
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
ma te probleme fractal vuče odavno, moj arc mini je dosta stariji i nakon raznih peripetija oko utišavanja kućišta sa be quiet silent wings ventovima i hladnjakom, pomnim biranjem grafe koja je najtiša - msi gaming, te vraćanja evge 750w g3 zbog nenormalnog zaletavanja ventova i uzimanja sise prime, na kraju je hdd ostao jedini nerješivi problem, donekle ublažen sa gumicama i kupnjom terabajt i nešto ssdovlja da bi se rad hdd-a sveo na minimum

uglavnom, nije dobro za silent frikove kad ti takav jedan problem sjebe koncepciju
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2021., 10:07   #20
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Eh da, inače jedan jako jako tih HDD je Seagate NAS kojeg sam kupio sada već davno, 3Tb je i mislim da je nekim čudnim okretajima tipa 5900 ili tako nešto. Ali on mi je za storage i abckup pa ga bodem samo potrebi na taj SATA utor an vrhu kućišta, ali def je 2,5'' HDD odlično riješenje ako vam netrab biti baš brz. Čak sam razmišljao da kompletno pređem na SSD-e, ali neznam koliko mi je pametno da na SSD svakodnevno torrentiram, kopiram, brišem i slično...
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na