Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.12.2019., 16:21   #4591
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
da, to sa reinstalacijama zna biti muka ježeva...zato nisam 6 godina dirao sistem lol
ali naravno da je sve bolje kad je na novo instalirano. malo je tlaka oko podešavanja winsa i app, ali kad sve profunkcionira vide sa poboljšanaj u radu sistema.
  Reply With Quote
Staro 05.12.2019., 16:26   #4592
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
zato instalirajte, podesite, driveri, ovo ono i image sa TI. kad ode vrit nesto, restorate i imate za podesit/updejtat par stvari i deri dalje.
ja se ne sjecam kad sam zadnji put ispocetka dizao winse u zadnjih 15g. samo kad radim ljudima nove kompove. doduse pricam o w7 koji je proper OS, a ne o spyware poluproizvodu
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2019., 16:53   #4593
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
problem je ako te zaroka u nezgodno vrijeme, ali iskreno mi je zanimljivije ako to radim planirano i sve krene od nule po redu..dos...diskpart...clean...
  Reply With Quote
Staro 05.12.2019., 19:09   #4594
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Negdje se tu na forumu nedavno spominjala neka (pouzdana?) metaoda za ubit ili makar više nego privremeno onemogućit windows update. Imate li kakvu preporuku?

Probao sam blokirat servis i podesio sam neku vezanu vrijednost u registry ali naravno windows update jaše dalje. Ovaj zadnji update stalno ubija virtualnu mašinu na poslu, treba ga nekako onemogućit.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2019., 23:07   #4595
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Kad sam testiro nešto na backup kompu pred par mjeseci, ovo je bila djelotvorna metoda za ubit update.

Prvo servisi i onda neki .exe file. Uglavnom pogledaj prvih 5 minuta videa.

https://youtu.be/nVy4GAtkh7Q
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 06:52   #4596
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 09:49   #4597
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Izgleda da sam ostario za neke stvari pa trebam pomoć

imam problem sa instalacijom win10 na jedno računalo, sve je radilo tip top, skrešali se win i kad sam htio reinstalirati nikako ući u samu instalaciju win...

Od raznih videotekarskim, sam išao snimiti official sa MS stranice:
https://www.microsoft.com/hr-hr/soft...load/windows10

Išao kroz wizard, pa kasnije i skinuo sami ISO pa preko rufusa, ali nikako da komp uđe u instalaciju windowsa,

u BIOS-u sam gasio, palio UEFI, vamo tamo ali ništa...

stalno dobovam error: 0xc0000225

komp normano pokrene tipa ubuntu live...

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 06.12.2019. u 09:56.
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 09:57   #4598
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 10:06   #4599
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
dok komp boot-a dobijem windows logo i dalje ne ide - tj. ode na bsod sa ovim errorom
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 10:13   #4600
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
jesi siguran da nemas neki hardware problem?
jesi probo na drugi disk ako se radi o desktopu?
iskljuci ona s*anja od fast bootova, UEFI,a, i sl.
ukljuci AHCI, a ne IDE/RAID.
SATA kabel ok? probaj drugi, probaj u drugi kanal ubost, ako ga imas.
probaj sa DVD-a ako imas citac i ako ti stane instalacija (nemam pojma dal je moguce kod w10).
nadi neki od drugih toolo-va osim rufusa za napravit boot usb (nemam pojma koji i dali postoje).

edit: sad se sjetih. da ti nije prastari neki SSD? evo realworld story, nedavno frendu na novi komp (insta maticna i proc ko kod mene) probao stavit win10 i stalno problem, nece i nece, ili ide instalacija sporo pa stane. na kraju ispalo da ne zeli instalirat na neki stari SSD, cini mi se intel. problai na novi BX500 i proslo sve iz prve turbo brzo.

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 06.12.2019. u 10:41.
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 10:59   #4601
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Negdje se tu na forumu nedavno spominjala neka (pouzdana?) metaoda za ubit ili makar više nego privremeno onemogućit windows update. Imate li kakvu preporuku?

Probao sam blokirat servis i podesio sam neku vezanu vrijednost u registry ali naravno windows update jaše dalje. Ovaj zadnji update stalno ubija virtualnu mašinu na poslu, treba ga nekako onemogućit.

win+r
gpedit.msc








"1903" je bio glavni krivac zbog kojeg sam ugasio update...dvaput san ga "pustija" i dvaput vraca predhodnu verziju windowsa....toliko o tome...na ovim winsima san ima oko godinu dana i sve radi ko sat (x64 enterprise, ne koristim nikakav AV osim mbam jednom mjesečno, ublock origin i jako veliki "hosts" file)





https://someonewhocares.org/hosts/
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 11:01   #4602
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
jesi siguran da nemas neki hardware problem?
moguće, ali ako boot-a sa usb-a ubuntu live - ne bi rekao (izvadio GPU za svaki slučaj)

jesi probo na drugi disk ako se radi o desktopu?
izštekao diskove, boota ubuntu i win bi se trebali naload-ati u RAM pa ti u instalaciji kaže da nemaš diskova ali ne dođe do toga već se dobije bsod sa errorom gore spomenutim


iskljuci ona s*anja od fast bootova, UEFI,a, i sl.
ne znam je li ima kakva caka ili uputa kako to točno treba izgledati, sve i svašta sam probao po tom pitanju
MBO je: asus maximus VI impact


ukljuci AHCI, a ne IDE/RAID.
ne sjećam se te postavke, budem provjerio


SATA kabel ok? probaj drugi, probaj u drugi kanal ubost, ako ga imas.
kak sam i gore pisao, mislim da nema veze

probaj sa DVD-a ako imas citac i ako ti stane instalacija (nemam pojma dal je moguce kod w10).
nemam...


nadi neki od drugih toolo-va osim rufusa za napravit boot usb (nemam pojma koji i dali postoje).
koristio sam tool od microsofta službeni - ak neće sa njime, neće sa niti jednim a probao i sa rufusom

edit: sad se sjetih. da ti nije prastari neki SSD? evo realworld story, nedavno frendu na novi komp (insta maticna i proc ko kod mene) probao stavit win10 i stalno problem, nece i nece, ili ide instalacija sporo pa stane. na kraju ispalo da ne zeli instalirat na neki stari SSD, cini mi se intel. problai na novi BX500 i proslo sve iz prve turbo brzo.

a bili su win 10 gore....
i opet se vraćamo na to da neće ni doći u instalaciju i tek sad napominjem u opcije repair ili nekaj sl.
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 11:15   #4603
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Pošto su mi nasilno (na)metnuti winDowns 10 u okolinu koja skupo naplaćuje probleme, imam moralnu obavezu podijeliti rješenje problema update-a i drivera.

Radi se o win 10 enterprise LTSC, koji kao i professional, nakon blokade update servisa i gašenja svih updatea u group policy (driver included), samovoljno rade blokirani update.

Nakon 3 mj. skoro svakodnevnog korištenja, nije prošao niti jedan windows update, niti je bilo promjene važnijih drivera. Procedura koja radi u mom slučaju:
1. Gašenje update servisa i disable update na svemu u group policy.
2. Instalacija O&O ShutUp10, obavezno napraviti win checkpoint jer prvo pokretanje često shebe win start, a nakon toga gašenje svega što nije nužno za rad.

Ova verzija windowsa nudi i 3. korak, a to je unified write filter, nasljednik ewfmgr-a koji je vrhunski radil svoju zadaću, ali s manama. UWF sprječava sve zapise na zadani volume (disk/particiju) i ne zadaje glavobolje vezane za date/time probleme od prethodnika. Nakon restarta, volume ostaje u stanju na kojem je napravljen zadnji commit (zapis). Mana mu je kaj troši RAM za sve podatke namijenjene zaštićenom volumeu, tak da prosječni korisnik treba bar 8gb ram, poželjno 16gb, a za duševni mir 32gb (gdje se u prosjeku koristi 12gb)
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2019., 07:09   #4604
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Ja sam sebi update ubio preko firewalla, doma na privatnoj mreži sam stavio da radi update, a kad odem na put mi sve mreže budu na public i ne želim da se išta skida jer skupo plaćam internet u roamingu. Radi bez problema, po 6 mjeseci budem bez ikakvih updatea. Nisam stavljao nikakve third party aplikacije niti ubijao servise, nema potrebe, ovo radi automatski.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2019., 09:18   #4605
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Hvala na svim sugestijama, đeronimo nemoj da se ljutiš

Na kraju smo i "ubili" preko group policy, vidjet ćemo koliko će to trajat. Malo su zaguljene sigurnosne prilike u mreži u kojoj se nalazi ta virtualka pa nisam siguran što možemo/smijemo primjenjivat.

Mašina koristi isto nekakav spešul vpn, treba vidjet kako bi to reagiralo da se network postavi na public. Pretpostavljam da to ne bi imalo utjecaja na RDP, moram se malo informirat.

UWF se čini kao super stvar, to nisam znao, ali tehnički je neizvedivo jer i tako kuburimo s memorijom, bude i preko 20 korisnika na 16GB RAMa, ne može to samo tako
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2019., 09:31   #4606
tun3
Premium
Moj komp
 
tun3's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Matulji
Postovi: 342
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
iskljuci ona s*anja od fast bootova, UEFI,a, i sl.
Ako napraviš bootabilni medij ili image sa MS creation toolom neće ga bootat ako nije UEFI, isprobano na više HP desktopa i laptopa.
tun3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2019., 10:57   #4607
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Hvala na svim sugestijama, đeronimo nemoj da se ljutiš

Na kraju smo i "ubili" preko group policy, vidjet ćemo koliko će to trajat. Malo su zaguljene sigurnosne prilike u mreži u kojoj se nalazi ta virtualka pa nisam siguran što možemo/smijemo primjenjivat.

Mašina koristi isto nekakav spešul vpn, treba vidjet kako bi to reagiralo da se network postavi na public. Pretpostavljam da to ne bi imalo utjecaja na RDP, moram se malo informirat.

UWF se čini kao super stvar, to nisam znao, ali tehnički je neizvedivo jer i tako kuburimo s memorijom, bude i preko 20 korisnika na 16GB RAMa, ne može to samo tako
a sto bi se ljutio brate mili. tu smo da razmjenjujemo znanje i misljenja.
kolko sam ja pohvatao tokom istrazivanja, da preko group policy-a to ne dela kako treba i zato nisam od prve krenuo tim putem. dal je zaista tako nemam pojma.
meni se sledgehammer+WUMGR svida i njih koristim za sad. iako jos uvjek doticni komp ne drzim stalno na netu jer mi je iskljucivo za gejming tak da mi ni nije potrebno spojeno na net. vidjet cemo kako ce to sve ic kad/ako ga jednog dana prikljucim na mrezu 24/7.
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 07.12.2019., 13:36   #4608
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Ma zajebano je to stvarno, koliko problema mogu uzrokovat svojim retardiranim ponašanjem i to tako olako prihvatit, pa da ti stane pamet.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 15:04   #4609
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Kako ovi dealaju te windows licence na ebayu? Kak tak jeftino to salju? Jel to traje odredjeno vrijeme ili najednom licenca moze biti deaktivirana? Jel netko znade kako oni imaju te keyeve?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 19:14   #4610
hakija
Premium
Moj komp
 
hakija's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 322
https://www.google.com/amp/s/www.the...-they-work/amp

Mislim da je bio i opsirniji clanak na bug.hr

Zaključak, neka siva zona ni da ni ne

Sent from my starship using subspace comms
hakija je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 19:42   #4611
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Mislim da MS ide na masovni data mining tako da im nije toliko bitna licenca.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 19:47   #4612
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ovaj clanak je napisan kao da su ga pisali Indijci iz sluma. Znaci ako kupim prek ebaya neznam kakav key imam i koliko dugo ce da radi. Dobro vidjet cemo. Samo mi nije jasno kako key moze biti pirated. Pise u clanku nabrojano lijepo da ima raznih keyeva, student, mak, kms oem i tako i kaze pirated version. Da nisu to ti keyevi?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 19:58   #4613
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
kupi i uživaj
key bude life time radio na toj matičnoj i adio
updejtaš do mile volje
kupi i office
sve bude ok.. a ponekad budes i dobio povrat pare, a da nisi ništa napravio, jer su eliminirali prodavača na ebay-u
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 20:01   #4614
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Pa da, ako mogu ro prodavat na ebayu onda vjerojatno imaju neku dozvolu ili su kao sto kazete u nekoj sivoj zoni...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 21:47   #4615
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Koliko sam ja kupil keyeva na ebayu, ne znam više.. Od win 10, nod32, malwarebytes... Zasad sve frca ko po loju
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2019., 21:31   #4616
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Ne kužim kako OEM i retail CD key mogu kod nekih koštati jednako?

Naravno da mogu. Cijena praznog CDa je ista, a što zna glupi komad plastike što se na njemu nalazi
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2020., 18:44   #4617
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Za divno čudo i meni se dogodio problem s Win 10
Skinuo sam Win Creation Tool, gurnuo USB stick od 128GB i na kraju provjere snimljenog mi piše da to ne može instalirati na moj kompjuter.
Pa sam uzeo Ubuntu live i zbrisao Win pa ubo USB, počela instalacija ali i stala jer kaže da na USB nema drivera i da bez njih neće dalje. Istina da mi je Internet tada bio isključen da izbjegnem nakaradna imena usera ali ne znam je li to prilikom instalacije pokupi s Interneta ili je zbilja neka greška.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2020., 19:03   #4618
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Stariji UEFI ne rade sa NTFS-om i toliko velikim stickovima. Znači, trebaš stick do 32 GB u FAT32 formatu ili koristi neki drugi tool za napraviti stick. Kod mene E2B radi na 256 GB sticku na svakom PC-u unatrag 10 godina.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 14:06   #4619
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
pozz ekipa. trebam pomoc oko nekih postavki... uzeo zenbooka i ko za vraga, win 10 na hrvatskom. odem u postavke, normalno nema nijedan drugi jezik za odabrat... skidam sa storea engleski, restartam lap, i sad je na engleskom, ali ne sve, oko 50%, dio i dalje na hrvatskom... npr upisem windows update u trazilicu i rezultate mi baca pola pola, hrvatski i engleski... gdje slozit u opcijama da sve bude na engleskom?
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 14:56   #4620
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Možda je lakše i brže opali reinstall s time da paziš da ti je sve postavljeno na eng ?
Kasnije samo dodaš drugi Hr keyboard leyout.
Nikky je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na