Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.09.2022., 12:52   #121
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Kako se nije moglo na koncerte u doba korone, složio si malu kolekciju ploča, 95% od jednog benda, ali prilično produktivnog Ali nikako da dođe na red i kupnja gramofona. Totalni sam noob šta se tiče headshella, zvučnica i ostalog. Potrošio bi oko 2000 na gramofon s pretpojačalom i upario ga s nekim zvučnicima za dodatnih cca 1000, tipa Edifier.

Jel valja ovo?

https://www.ronis.hr/gramofon-como-a...09068/product/

Nema baš reviewa, ali kaže lik na redditu da je identičan modelu Pro-Ject E1 Phono, koji je osjetno skuplji. Mana mu je da je dosta lagan, šta implicira jeftinije materijale unutra.

Ili da vrebam Audio-Technicu LP120 na nekoj akciji? Nešto treće? Potpuno automatski Denon DP-300?

Rado bi bar poluatomatski, tj. da se ručica sama vraća na kraju ploče. Ali navodno ima i dodatnih spravica koje to rade za 30-ak eura
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 09:05   #122
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ja ti se u to uopće ne kužim, ali mogu ti reći svoj primjer.

Prije nekih 3 mjeseca sam puncu naručio gramafon, oko 1000kn s ugrađenim zvučnicima. LENCO LS-50WGY.

Čovjek je ogoram znalac i muzički fanatik, od 60-tih godina prošao koncerata više nego ih ja gledao valjda na YT-u, više od 10 puta je samo bio na Stonesima.

A ima sigurno zbirku od 500-tinjak ploča, od Miše Kovača do limited kolekcije Beatlesa. I naravno, u 2022. živi i dalje u vremenima sedamdesetih i osamdesetih.

I odlučili mu ovo kupiti. Taj gramofon se ne gasi od prvog dana. Znam da se ovome digne igla u zrak na kraju ploče, ali nisam siguran jel se vrati na početak ili samo digne.

Ima mogućnost od 3 brzine, mogu se vrtiti one singlice male, zvučnici sasvim pristojni za jednu sobu od 15 kvadrata i dodatno mogu se spojiti na zvučnike, sisteme itd.

Po meni, 1000kn najbolje uloženih u nečiji poklon ikada.

Toliko od mene. Ne znam jesam li ti pomogao, no mi smo bili iznenađeni koliko je jednostavno i dobro to odrađeno. Btw. gramofon je drveni, ne plastični, što je dodatni feature. Doslovno smo izvadili iz kutije, spojili u struju, stavili ploču staru 50 godina i radi.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.09.2022., 09:27   #123
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
gramofoni.. 😊

Muzički znalac, fanatik i Lenco gramofon s ugrađenim zvučnicima u istoj rečenici )))

Znam više takvih i da im se pojavim s takvim poklonom, u najboljem slučaju bih ga dobio nazad u glavu

Na puncu si našao štediti umjesto da si čovjeku složio nekakav retro setup sa zvučnicima i pojačalom

Bitno da je on sretan, ali prvi put čujem da netko tko ima takvu kolekciju ploča ne bira kamo će ih staviti da se vrte
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 11:26   #124
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Ivane, ne smij se nego predloži nešto u budžetu
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 12:16   #125
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Muzički znalac, fanatik i Lenco gramofon s ugrađenim zvučnicima u istoj rečenici )))

Znam više takvih i da im se pojavim s takvim poklonom, u najboljem slučaju bih ga dobio nazad u glavu

Na puncu si našao štediti umjesto da si čovjeku složio nekakav retro setup sa zvučnicima i pojačalom

Bitno da je on sretan, ali prvi put čujem da netko tko ima takvu kolekciju ploča ne bira kamo će ih staviti da se vrte
Pa svjetski čovječe, pa kontaktiraj ih, pitaj, složi čovjeku ponudu ili ti ili tvoji poznanici, sigurno ćeš pomoći više nego s ovim obraćanjem s visoka.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 13:21   #126
neumrli
Dubwise
Moj komp
 
neumrli's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Muzički znalac, fanatik i Lenco gramofon s ugrađenim zvučnicima u istoj rečenici )))
I mene su malo oci zaboljele od te izjave

A gle, mozda covjek jednostavno voli muziku a kvaliteta zvuka mu je zadnja rupa na svirali...

Citiraj:
Autor Interpol Pregled postova
Ivane, ne smij se nego predloži nešto u budžetu
Realno, kupiti (novi) gramofon za 1000 kuna nema bas smisla ako si imalo upucen u ploce i gramofone. Steta svih ploca koje se slusaju na tom gramofonu jer ce ih vjerovatno ta igla kroz par desetaka slusanja dovoljno "izgrebati". Samo vibracije igle proizvedene tim zvucnicima su dovoljne da ucine svoje na plocama.

Zadnje izmijenjeno od: neumrli. 15.09.2022. u 13:35.
neumrli je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 14:00   #127
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Ništa s visoka…nisam ni ja neko mjerilo jer ne volim to pametovanje kad mi ekipa veli ili Rega ili se radije drži stream servisa.

Bilo mi je bitno da je povoljan, da je kompletno automatski i da nije smeće koje će uništiti ploče.

Sony PS-LX300 je onda bio najpovoljniji koji to zadovoljava. Cca 2000 kn onda.

Problem - treba pretpojačalo ili pojačalo s AUX

Uzeo Sony STR-DH190, opet cca 2000 kn

I onda još zvučnike…QAcoustics 3020i…još cca 2000

Htio sam samo gramofon, na kraju ostao bez skoro 1000€.

Kad sam čuo kako iste ploče zvuče na kofer gramofonima i ovim jeftinim i nepoznatim brandovima, čak mi je bilo drago što sam dao više odmah

Mogao sam proći jeftinije s rabljenim, ali sam htio da sve vizualno paše i da je dostupno odmah. Nađu se takve stvari povoljnije, ima i starijih dobrih zvučnika i pojačala, može se i s malim pretpojačalom i starijim gramofonom proći dobro. Sve smo to već prošli ranije, preporuka koliko hoćete na prošlim stranicama.

Ako hoćeš aktivno slušati i skupljati ploče, onda treba uložiti nešto novaca u to, pa makar to bili i entry level uređaji, ali respektabilnih brandova u tom području.

Ako se hoćeš igrati s pločama iz second hand dućana i pustiti nešto nađeno na hreliću, spigano i izorano, bez puno razmišljanja, onda je svaki dobar.

Nemam puno ploča, neke su rijetke, neke potpisane, a neke jednostavno od mrtvih bendova koje volim, pa su u stanju u kakvom sam ih jedino uspio naći.

Preporučiti nešto ovakvo za 1000 kn i manje mogu jednako kao i Smarta nekome tko traži auto za svaki dan raditi 25 km do posla i 25 nazad. Doć će od točke A do točke B, ali neće biti pretjerano sretan. Od nečeg što ti je na početku gušt, preraste u nešto od čega ti je zlo.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 14:21   #128
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Citiraj:
Autor neumrli Pregled postova
Realno, kupiti (novi) gramofon za 1000 kuna nema bas smisla ako si imalo upucen u ploce i gramofone. Steta svih ploca koje se slusaju na tom gramofonu jer ce ih vjerovatno ta igla kroz par desetaka slusanja dovoljno "izgrebati". Samo vibracije igle proizvedene tim zvucnicima su dovoljne da ucine svoje na plocama.
Pa upravo zato i ne bi riskirao s kofer gramofonima, kako ih kolega naziva. Jer nije baš da su me ploče došle siću. Nisam ni napisao 1k, nego 2k.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ništa s visoka…nisam ni ja neko mjerilo jer ne volim to pametovanje kad mi ekipa veli ili Rega ili se radije drži stream servisa.

Bilo mi je bitno da je povoljan, da je kompletno automatski i da nije smeće koje će uništiti ploče.

Sony PS-LX300 je onda bio najpovoljniji koji to zadovoljava. Cca 2000 kn onda.

Problem - treba pretpojačalo ili pojačalo s AUX

Uzeo Sony STR-DH190, opet cca 2000 kn

I onda još zvučnike…QAcoustics 3020i…još cca 2000

Htio sam samo gramofon, na kraju ostao bez skoro 1000€.

Kad sam čuo kako iste ploče zvuče na kofer gramofonima i ovim jeftinim i nepoznatim brandovima, čak mi je bilo drago što sam dao više odmah

Mogao sam proći jeftinije s rabljenim, ali sam htio da sve vizualno paše i da je dostupno odmah. Nađu se takve stvari povoljnije, ima i starijih dobrih zvučnika i pojačala, može se i s malim pretpojačalom i starijim gramofonom proći dobro. Sve smo to već prošli ranije, preporuka koliko hoćete na prošlim stranicama.

Ako hoćeš aktivno slušati i skupljati ploče, onda treba uložiti nešto novaca u to, pa makar to bili i entry level uređaji, ali respektabilnih brandova u tom području.

Ako se hoćeš igrati s pločama iz second hand dućana i pustiti nešto nađeno na hreliću, spigano i izorano, bez puno razmišljanja, onda je svaki dobar.

Nemam puno ploča, neke su rijetke, neke potpisane, a neke jednostavno od mrtvih bendova koje volim, pa su u stanju u kakvom sam ih jedino uspio naći.

Preporučiti nešto ovakvo za 1000 kn i manje mogu jednako kao i Smarta nekome tko traži auto za svaki dan raditi 25 km do posla i 25 nazad. Doć će od točke A do točke B, ali neće biti pretjerano sretan. Od nečeg što ti je na početku gušt, preraste u nešto od čega ti je zlo.
Eto, otprilike tražim isto šta i ti. Samo šta ovog tvog Sonya nema kod nas, ima sličan model, samo s BT i pretpojačalom na Amazonu. Fluance mi se čine okej, ali isto teško dostupni. A onaj Denon?

Na tržište rabljenih ne bi, jer premalo znam.
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 14:25   #129
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Nekad se pravili gramofoni od 50 kila, stavljali na kojekakve šiljate nogice, zvučnici se vješali na zid ili isto na razne stalke i šiljke stavljali da se što više mehanički odvoji vibracije zvučnika od gramofona, a sad neko ugradi zvučnike u gramofon

To se valjda zove gramofon sa pozitivnom povratnom spregom?

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 15.09.2022. u 14:36.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 14:51   #130
robik666
Premium
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: into the void
Postovi: 342
Ja sam ima par godina uzea na njemačkom ebayu , mislim da me došlo sa poštarinom i mailboxom 100injak eura, Technics sl d3.
Ima dobre zvučnike od neke stare linije i dobija na poklon pojačalo. Kupija za par sto kuna novu zvučnicu i mogu reč da vrhunski radi .
Tako da mislim da se za 2000 kn neki solidni setup može napravit.

Poslano sa mog Pixel 4a (5G) koristeći Tapatalk
robik666 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.09.2022., 16:37   #131
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
gramofoni.. 😊

Citiraj:
Autor Interpol Pregled postova
Pa upravo zato i ne bi riskirao s kofer gramofonima, kako ih kolega naziva. Jer nije baš da su me ploče došle siću. Nisam ni napisao 1k, nego 2k.



Eto, otprilike tražim isto šta i ti. Samo šta ovog tvog Sonya nema kod nas, ima sličan model, samo s BT i pretpojačalom na Amazonu. Fluance mi se čine okej, ali isto teško dostupni. A onaj Denon?

Na tržište rabljenih ne bi, jer premalo znam.

Bilo ih je u Emmezeti svojevremeno, kao i pojačala. To je doslovno entry model. Na kraju sam uzeo s Amazon.de jer me kombinacija s pojačalom ispala skoro 100€ jeftinije.

Taj s BT je identičan + BT.

Imaš ranije preporučeni Audiotecnica model, netko je još i javio da ima pretpojačalo ugrađeno tako da je spremno za uštekati u struju i spojiti na zvučnike.

Gledam baš Amazon…naletio na TEAC TN-180BT-A3
Ima BT, ima pretpojačalo. Na akciji trenutno za 178€

Ne znam jel TEAC danas ono što je bio, ali ovo bi me zainteresiralo da kupujem
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 15.09.2022. u 16:42.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2022., 12:02   #132
piydek
Premium
Moj komp
 
piydek's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
nemam nijednu ploču ali slušao bih, kada smo sestra i ja bili mali, još u vrtiću, slušali smo četiri godišnja doba, pričice za djecu na LP itd. sjećam se zvuka dijamantne (ili kakve već ) igle po pločama


koja je preporuka da se nešto najjeftinije nabavi, a da valja? jer iskreno, ne daje mi se 1000 kn na gramofon pa onda + 1000 kn na pojačalo pa onda + 1000 kn na zvučnike + onda na ploče - ja bi nešto u stilu "ključ u ruke", a da barem imalo valja, a s druge strane opet ono - da baš ne uništava ploču koju slušam ili da nije reprodukcija za ocjenu 1 (neodovljan), znači da nije neko totalno smeće
Prije svega, mislim da puno ljudi koji ulaze u priče s gramofonima malo trebaju preobličiti način razmišljanja. Kažeš da nemaš ploča, znači kupovati ćeš novo. Ako ne to, onda ako hoćeš dobre kopije rabljenih albuma, plaćati ćeš ih na discogsu jednako kao i nove. Čitaj 200+kn po ploči. Kako god okreneš, dobre ploče su ozbiljna stavka. I onda ne htjeti uložiti u solidan sustav (inicijalno čak i ne samo zbog zvuka, već zato da ne uništiš te skupe ploče) je po meni potpuno suludo.

Druga priča je ako misliš nabavljati krš sa hrelića i raznih sajmova za 20kn i rovati to nekim plugom čisto zbog nostalgije. Ako se o tome radi, onda uzmi onaj all in one krš. Iako, danas čak i ovi što prodaju jugotonke u max G stanju nekih "klasičnih" albuma danas misle da imaju ne znam šta pa traže presmiješne pare.

Ja bih ako doista misliš ući u tu priču uvijek išao ako idem na novo na neki entry model Rege, Pro-jecta ili Technicsa. Drugo zaboravi. Ako imaš nekoga tko se razumije - s/h Lenco, Thorens - uvijek super....ali tu trebaš doista znati što radiš.

zaobiđi gramofone sa ugrađenim phono stageom. Uzmi neko solidno entry level integrirano pojačalo koje ima i MM phono stage u sebi i par nekih entry zvučnika i onda znaš što si kupio i što imaš.
piydek je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2022., 12:07   #133
piydek
Premium
Moj komp
 
piydek's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
imam ja hrpu ploča, ostalo mi od starog i njegove braće kad su bili mladi.. nemam gramofon, sad me zainteresiralo da nabavim i vidim kakve su ploče




ima još hrpa, moram izvaditi i vidjeti koje su.. znam da ima dosta bijelog dugmeta, prljavog kazališta i tih naših ali i stranih

edit:

đorđe

Ako su ovo original izdanja u odbrom stanju, pazi na njih...to su dosta vrijedne ploče. I nemoj uzimati neki krš i dušu im izvaditi njime.
piydek je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2022., 12:10   #134
piydek
Premium
Moj komp
 
piydek's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
hahahahhaah ozb ja mislio da se guli ili igla ili ploča
Nije nemoguće da aktovka ruje nove brazde. Nekako mi je čudno da netko ne zna prepoznati prašinu.
piydek je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2022., 21:04   #135
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
ja živim u operacijskoj sali


sterilnoj


i kod mene je nema - a sada je zbog kofer gramofona ima
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2022., 04:04   #136
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Ugh...
Čitam malo ove postove, te se sjećam mojih HiFi dana...
Dođe mi da počnem rezati žile...

Mislim da je zadnji gramofon sa zvučnicima koji sam imao bio Tosca ili tako nekako.
U moje doba izbor gramofona se uglavnom svodio na Technics 1210 Mk II ili Thorens TD 126. Bilo je i puno boljih (sjeća li se netko kombinacije Stabi/Stogi/Koetsu Red kombinacije?), ali je njihova cijena bila jednaka cijeni kvalitetnog automobila.

U današnje vrijeme, za HiFi čistunce je poželjno kvalitetan gramofon i kvalitetno pojačalo. Na to, naravno, idu i kvalitetni zvučnici.

Ja sam koristio AKAI AP-Q50 gramofon (krš, direct drive) sa Ortofon Concorde zvučnicom (kasnije Shure GD-97) i Rotel RA-460 pojačalo sa JVC trosistemskim zvučnicima (krš) od 35/75 W koji su (puno) veći od današnjih zvučnika koji "imaju" 200 W. Moji ih zvučnici (imam ih još uvijek) "pojedu" za doručak...
Bodisson je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2022., 09:54   #137
piydek
Premium
Moj komp
 
piydek's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Technics 1210MKII i Thorens TD 126 su i danas odlični gramofoni i za mnoge ništa bolje neće ni trebati cijeli život, tko odluči da je za njega to - to. Rega P3 recimo, pa onda neki entry modeli od Pro-Jecta - sa ničim od toga se neće pogriješiti i za sve te gramove vrijedi ovo gore što sam napisao.

Stvar uopće nije za rezati žile, zapravo je vrlo jednostavna. Moraš odlučiti što želiš i to je to. Ako doista želiš nabavljati muziku na vinilu i ako ti je stalo do kvalitete zvuka, a ne samo do neke "fore", onda skupljaš pare i ideš na ovu gore klasu, što je po meni točno ona klasa koja ti može pokazati kvalitetu zvuka koju vinil može dati, imaš sve parametre za podesiti koje trebaš i imaš uređaj koji je trajan, kvalitetan, gušt za koristiti. Neki kažu - kupi bilo šta za prvi gram, tek tako da probaš. Fora je u tome što ispod određene razine jedino što će se desiti je da će ti se cijela priča i iskustvo zgaditi.

Ako pak ne želiš doista ući u cijelu priču, onda jednostavno kupi par desetaka nekih krš vinila za max 20kn i bilo šta i ruj brate dok se ne izdovoljiš malo i dok te ne prođe ludilo.

Zašto ne preporučujem gramofon sa phono stageovima u sebi - zato što nijedan takav phono nije neka sreća, a daješ određene pare za njega kad kupuješ grem. Uzmi radije solidno integrirano stereo pojačalo sa MM phono stageom i to je onda zaključena priča ako ostaješ u toj entry razini - s time kao i s gornjim gramofonima možeš živjeti cijeli život. Na to uzmeš neki fini Elac-ov entry model zvučnika i puna šaka brade.

Budući da je ovo PC forum, vidim kako ljudima nije bed davati velike pare na konfiguracije koje će za 5 godina biti staro smeće i vrijediti trećinu cijene koju su koštale, a kad su stvari kao hi-fi u pitanju onda neka fora da je par tisuća kn za komponentu skupo. A ako u hi-fiu kupiš nešto solidno danas, to će biti solidno i za 10-20 godina.

P.S. Inače Stabi/Stogi s nekom ipak malo skromnijom zvučnicom od Koetsua danas ne dođe ni blizu solidnom autu. Ne znam je li nekad bilo tako, ali danas ne.
piydek je offline   Reply With Quote