Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.07.2022., 10:50   #1
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Hdmi u utp na lokalnoj mreži

Pozdrav!
Ne mogu smisliti rješenje (niti naći po temama na forumu), osim nekih upitnih Ali express adaptera kako bi mogao kroz postojeći mrežni kabel dodatno provući hdmi signal od snimača video nadzora.
Isti kabel vodi i internet tako da pretpostavljam da bi trebao biti nekakv spliter.
Znam da postoji opcija da ne provlačim kabele nego se na licu mjesta spojim na taj signal preko mreže/internet aplikacije, ali htio bi da veza bude lokalna tj. bez opterećivanja internet veze jer ima dosta kamera i neke su 4K.
U našim trgovinama sam našao neke adaptere/ekstendere koji nisu ni spliteri nego pretvarači a i podržavaju samo do 1080 rezolucije.

https://www.chipoteka.hr/av-razdjeln...0-m-7500002158
Ako treba moglo bi ići i bez splitera jer lakše napravim novu internet vezu nego kemijam.

Ima tko kakvog iskustva ili rješenje?

Hvala!

Zadnje izmijenjeno od: Marin!!!. 10.07.2022. u 11:51.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 17:53   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Mislim da od stabla ne vidiš šumu

A da je bilo napisati o kojem snimaču se radi i šta ima na support stranicama ?
Ako je neki prepakirani, znaš li koji je "original" ?

Želiš gledati / pretraživati materijal sa snimača (nebitno sad jeli Live ili neki snimljeni) ?
Isto tako to želiš lokalno (preko mreže) ali ne kraj samog snimača ?

Gotovo svi snimači to omogućuju preko browsera ili nekog software - a.
Dakle u toj kombinaciji ne igra HDMI uopće.

Za pristup snimaču "iz vani" (čitaj: kada nisi na toj lokaciji) onda treba riješiti nekoliko stvari:
- Internet konekcija ne smije biti iza CGNAT - a
- trebaš neki od DynDNS servisa kako bi lokaciji pristupio "po imenu" a ne po promjenjivoj IP adresi
- na routeru otvoreni / propušteni odgovarajući portovi kako bi imao pristup snimaču i traženom stream - u

Naravno da ti treba user / pass snimača, routera za bilo kakve intervencije, promjene postavki.

Za žuntu:
Sami HDMI signal se može poslati preko extendera cca 50 - 60 M preko 1 ili 2 Lan kabela,
pri čemu je potrebno da ti Lan kabeli nisu nigdje spojeni na mrežu nego baš od točke A do točke B.
Istina postoje i noviji takvi uređaji koji rade preko mreže (Lan kabeli su spojeni na lokalnu mrežu),
ali ti su još skuplji a dolaziš u situaciju mogućeg zagušenja mreže u nekom dijelu.

Još nešto, 1080 koji se šalje na HDMI izlaz snimača je sasvim dovoljno za lokalni monitor i pregled materijala,
to šta neka kamera snima 4k kvalitetu je nešto drugo.
Po potrebi taj 4k "materijal" se može kopirati sa snimača na komp ili sl. pa se "igrati" sa njim.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.07.2022., 19:31   #3
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Mislim da od stabla ne vidiš šumu
A da je bilo napisati o kojem snimaču se radi i šta ima na support stranicama ?
Ako je neki prepakirani, znaš li koji je "original" ?
Moguće!
Snimač je ovaj:
https://www.visiotechsecurity.com/en...ail#tab=prod_0


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Želiš gledati / pretraživati materijal sa snimača (nebitno sad jeli Live ili neki snimljeni) ?
Isto tako to želiš lokalno (preko mreže) ali ne kraj samog snimača ?

Gotovo svi snimači to omogućuju preko browsera ili nekog software - a.
Dakle u toj kombinaciji ne igra HDMI uopće.
Za gledanje preko mreže "iz vani" nije problem jer postoji program i aplikacija za to.
Problem koji ne znam riješiti je lokalno jer je snimač u komunikacijskom ormaru koji nije blizu ničega i ne može od tamo jer su tu kabeli od kamera.
Tj. problem je jer nemam znanja koliko će mi lokalni live view preko browsera zagušiti mrežu koju koristi za internet recimo 20-ak korisnika. Ako misliš da neće onda je sve riješeno.
Rješenje koje sam ja zamislio je hdmi kabel (koji bi komplicirano bilo dovući pa gledam kako signal provući kroz postojeći utp) koji je zapravo izlaz signala iz snimača i uštekan u monitor na drugom kraju. Uopće ne dira mrežu (jer može biti spojen direktno od točke A do točke B) osim kada gledam npr na mob preko aplikacije.
Za upravljanje sa tim bi bili bežični miš i tipkovnica.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za pristup snimaču "iz vani" (čitaj: kada nisi na toj lokaciji) onda treba riješiti nekoliko stvari:
- Internet konekcija ne smije biti iza CGNAT - a
- trebaš neki od DynDNS servisa kako bi lokaciji pristupio "po imenu" a ne po promjenjivoj IP adresi
- na routeru otvoreni / propušteni odgovarajući portovi kako bi imao pristup snimaču i traženom stream - u

Naravno da ti treba user / pass snimača, routera za bilo kakve intervencije, promjene postavki.
Hvala na trudu ali ovo nije problem za rješiti zbog aplikacije.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova

ali ti su još skuplji a dolaziš u situaciju mogućeg zagušenja mreže u nekom dijelu.

Još nešto, 1080 koji se šalje na HDMI izlaz snimača je sasvim dovoljno za lokalni monitor i pregled materijala,
to šta neka kamera snima 4k kvalitetu je nešto drugo.
Po potrebi taj 4k "materijal" se može kopirati sa snimača na komp ili sl. pa se "igrati" sa njim.
Evo gore si i ti napisao ono što mene muči, zagušenje mreže.
1080 mi zapravo nije dovoljno za prepoznati osobu na kameri jer je veća udaljenost ali 4k kamera koja to prikazuje na 4k monitoru ili tv-u taj problem rješava.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 19:46   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Hoće li ili neće doći do zagušenja mreže znati češ tek kad probaš, eventualno bi se moglo izračunati.

Pa probaj tu istu aplikaciju lokalno samo podesiš da se spaja na snimač po ip adresi a ne da ide kao iz vani.

Za viditi facu spoji veliki tv pa ćeš je puno lakše prepoznati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 19:46   #5
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
pa jel če to radit 24/7 ili kad zatreba ?
koliko kamera mislis gledat u live-u istovremeno, ili snimano ?
1-4 kamere neče opterečit gigabitnu mežu, ili je mreža 10/100 mbit al neče nit to
1 kamera troši 2-6 mbit .. ovisno o kodeku 264/265 i njezinoj mpixel
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 19:56   #6
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ako se spajaš lokalno, neće ti zagušiti internet, samo lokalnu mrežu, osim ako ti pod "internet" podrazumijevaš i lokalnu mrežu.
1080, 4K, 8K je za mrežu nebitno, bitan je bitrate videa. A on vjerojatno nije veći od 10 Mbit i ako ti je mreža 1 Gbit neće dolaziti do nikakvog zagušenja.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 20:29   #7
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
24/7 live view
8 kamera od toga dvije 4K, ostale 1080
Bitrate je 8Mbit za 1080 kameru i 265 kodek

A izgleda da nema druge nego probati preko mreže pa ako ne ide onda ono što sam na početku planirao, hdmi a mreža ostaje sama za sebe.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 20:37   #8
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
kupis taj konverter hdmi na lan
povučeš kabel specijalno za to i bok
finiš .. ili probaš ovu metodu i vidiš koliko troši, ako imas takav uređaj
ja takve rabote kontroliram sa mikrotikom, pukneš ga na snimač i odmah znaš koliki je promet
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 21:00   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Zavisi i kako je povezano, koji je switch,
recimo, može se složiti da su kamere i snimač na "svom" switchu ili grupi kod velikih ... jedan Lan prema switchu za internet i kompove ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 21:16   #10
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
A gle, zagušiti mrežu nećeš jer sam snimač ti tjera kamere na maks 80Mbps(to su mu spec). Probaj prvo preko mreže.

A ako koristis hdmi over utp, nemoj ici preko patch panela nego direktno zakrimpani kabel sa jedne i druge strane.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.07.2022., 21:50   #11
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Hvala svima! Ovaj tjedan ću se poigrati s tim.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 10:21   #12
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Nisi napisal koja je udaljenost u igri, mozda je bolje ici na HDMI optical extender.

Ak ides na LAN, obavezno shielded kablove i bolje firme (aten, gefen...), a patch paneli/kablovi ne smetaju ak nisu schrotex i/ili loše krimpani.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 14:26   #13
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Nisi napisal koja je udaljenost u igri, mozda je bolje ici na HDMI optical extender.

Ak ides na LAN, obavezno shielded kablove i bolje firme (aten, gefen...), a patch paneli/kablovi ne smetaju ak nisu schrotex i/ili loše krimpani.
Namontirao sam stvarno dosta hdmi konvertera razlicitih i nijedan nije radio dobro preko patch panela ili utp spojnice.
Ili kod gasenja/paljenja nije mogao vise dobiti signal ili slika titra ili je nema. Dužina nikad veca od 30tak metara

Samo eto njemu napomena ako neradi da proba bez. Možda mu proradi preko patcha.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zadnje izmijenjeno od: Kruno M. 11.07.2022. u 20:54.
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 17:41   #14
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Apsolutno se slažem s tobom da je bolje koristiti direktne kablove, a dijelim svoje iskustvo s opremom kojoj patch infrastruktura ne smeta.

Stari Aten ve600 šalje 1440×1080 30Hz (a vjerujem da može i više), kroz dva STP kabla preko 3 patch instalacije s potrebnim jumperima "bez problema".

Prvi patch je katastrofalno izveden, prosjecni konektori, jeftin kabel, loše krimpano.... a prolazi pola metra od ~500w solenoida koji pravi probleme. Drugi patch je vrhunski, propisno složen sa skupom opremom i djeli kanalicu s dva voda po 3 faze presjeka 3x 6mm2. Treci patch je jednako loš kao i prvi, a sve skupa je dugo nekih 20m i radi uredno dok je solenoid ugašen.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 18:47   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
@Overclock
Koliko je komplicirano / jeli izvodljivo da od tankog lima složite "kavez" oko tog solenoida ?
Koliko se grije ?

Dovoljno je sasvim tanki lim (taman da drži formu), ne zaboraviti dodatno uzemljiti ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 21:10   #16
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Eh, da imam slobodne ruke ili da ugrožava funkcioniranje necega, davno bi se to saniralo, a ovak je samo smetnja na ekranu koji se aktivno koristi 20ak sati godisnje i ponekad zivcira trojicu u HR
Overclock je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na