Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.01.2021., 18:52   #4021
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Kak se meni čini nove ugovore će ostvariti onaj tko može garantirati isporuku, ma tko to bio.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 18:52   #4022
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova

Kao sto sam rekao chiplet dizajn je manjkav i ima tu jos puno posla da se latencije izmedu dva ccx-a dovedu na normalnu razinu. Iz teksta se vidi da su najveci pomak napravili sa latencija unutar jednog ccx-a (zapravo jednog monolith chipa), a izmedu dva chipleta su latencije i dalje ostale tragicne. Tak da sto god koristilo vise od 8 jezgri, a da nisu neke linearne radnje ce patiti.

Daj neke onda real world primjere workloada kojima ovo smeta a koji nisu sinteticki testovi pa da vidimo koliko je to usporeno ili opskurne aplikacije koje prosjecni korisnik nece nikada koristiti?
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.01.2021., 19:12   #4023
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Kak se meni čini nove ugovore će ostvariti onaj tko može garantirati isporuku, ma tko to bio.
Evo kak to izgleda za samo zadnji mjesec (proklete) 2020. godine kad su u pitanju AI/ML/HPC implementacije i Intelu usitinu stvarno bitna tržišta:
Citiraj:
  • Koi Computers Announces Integrations with AMD Instinct MI100 GPUs for AI, Deep Learning
  • AMAX Extends Line of Professional Workstations to Support the Latest NVIDIA RTX A6000 GPUs
  • HLRS’ Hawk Supercomputer to Receive GPU-Powered AI Upgrade
  • OLCF Reaches New Heights with AMD-Based ‘Andes’ Cluster
  • Arm Migrates Electronic Design Automation to AWS
  • Amazon Announces New EC2 G4ad Cloud Instances, Powered by AMD Radeon Pro GPUs
  • Esperanto Unveils ML Chip with Nearly 1,100 RISC-V Cores
  • AMD CPUs, GPUs to Power New AWS Instance for Graphics Optimized Workloads
  • Azure Scaled to Record AMD EPYC 86,400 Cores for Molecular Dynamics
  • Azure Announces Public Availability of ND A100 v4 AI Supercomputing Instances
  • Penguin Computing Announces TrueHPC with NVIDIA Networking
AMD, ARM i nVidia, dok se Intel nalazi u samoj jednoj točci:
Citiraj:
  • Intel Teases Ice Lake-SP, Shows Competitive Benchmarking
... da bi se ispostavilo da nema ništa konkurentnog, mada se Intelova PR mašinerija kao i uvijek trudi iz petnih žila prikazati stvari onakvim kakvim bi htjeli da budu, umjesto realnosti:
Citiraj:
  • Ice Lake delayed again due to a bug, but this is a good thing. Looking like it'll come mid-late Q2 to early Q3
  • Performance looks pretty poor. Akin to CL-SP actually - performance per socket remains the same but power rises
  • Ice Lake is disappointing. Sapphire Rapids is way better. Comes in Q2 22
Nažalost, čak i kad se zagarantirana isporuka ubaci u priču, Intel da ju i ima, nudi proizvode koji nisu dovoljno dobri u odnosu na konkurenciju.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:26   #4024
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Ovo je i odgovor na tvoju tvrdnju da "ne mogu napraviti niti 10nm, a gdje bi tek zavrsili da idu na chiplet". Kao sto vidis teze je sloziti takav monolitan chip, izazovi su veliki, a chiplet dizajn je samo manjkava alternativa.
Imaš kakve primjere gdje taj manjkavi chiplet dizajn ima neokog velikog utjecaja na performanse? Ako je moguće u gamingu.
Intel sa Rocket Lake sa 8 jezgri očito cilja na mid-range ponudu i gaming. Alder Lake isto mid-range 8+8, gaming i laptopi. Još je gore što u tom rangu AMD ima Ryzen 7 modele s 8 jezgri koje su na istom CCD-u i tu nema ovih latencija između CCD-a, a latencije između jezgri su bolje nego kod Intela. AMD u tom slučaju ima i novce i ovce, ako ti je bitna latencija ideš na Ryzen 7 5800X, ako ti nisu bitne ideš na Ryzen 5/9 .
Teško je zamisliti da će netko kome treba više jezgri kupit Rocket Lake ili Alder Lake samo zato jer je monolitan dizajn i reći "fuck it, bolje da imam 16,5 ns između jezgri nego da mi se posao završi 4h prije" .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:34   #4025
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Moglo bi biti da se ta priča oko latencija svodi na Intelov ring-bus/mesh, clockanje istog i naravno OC + gaming performanse.

I onda se opet vraćamo na početak rasprave unatrag nekoliko stranica i koliko je zapravo šrot AMD loš u gaming situaciji.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:39   #4026
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
@Dr. Strange

@ The Exiled

Kao sto sam rekao chiplet dizajn je manjkav i ima tu jos puno posla da se latencije izmedu dva ccx-a dovedu na normalnu razinu. Iz teksta se vidi da su najveci pomak napravili sa latencija unutar jednog ccx-a (zapravo jednog monolith chipa), a izmedu dva chipleta su latencije i dalje ostale tragicne. Tak da sto god koristilo vise od 8 jezgri, a da nisu neke linearne radnje ce patiti.

TLDR chiplet dizajn je zaravo jedino dobar jer ti dopusta bolje yieldove, imas manje chipove od 4 i sad 8 jezgara i njih kombiniras kako ti pase. Medutim ogranicenja su i vise nego vidljiva.

@Madboy

Ovo je i odgovor na tvoju tvrdnju da "ne mogu napraviti niti 10nm, a gdje bi tek zavrsili da idu na chiplet". Kao sto vidis teze je sloziti takav monolitan chip, izazovi su veliki, a chiplet dizajn je samo manjkava alternativa.
Sa svakom novom Zen iteracijom su poboljšavali latenciju, i u 3 izdanju su došli do toga da su bolji i u gamingu, dakle AMD radi punom parom i odmora nema. Chiplet dizajn nije manjkav nego ima puno mjesta za napredak što je i dobro, znači da rast performansi u idućim iteracijama neće manjkati, a pritom će zadržati veći broj jezgri od konkurencije, i naravno dobar yield što je važno za samu kompaniju. Jedino što je vidljivo je to da je Zen 3 bolji od svega što Intel nudi, a uz to imaju i više jezgri, manja potrošnja itd, samo je to vidljivo nama kupcima, tko hoće najbolje bira Zen 3 (chiplet dizajn), a ti se bavi tehnikalijama i latencijama dok se mi igramo na najboljoj platformi. Chiplet nije manjkava alternativa nego budućnost, pravi put. I Nvidia i Intel rade punom parom kako bi migrirali što prije na takav dizajn, spominje se da bi već iduće generacije grafa mogle biti neka vrsta MCM dizajna, barem RDNA 3, no kako god samo je pitanje vremena kada će i grafe preći na takav dizajn jer je to budućnost, a ne manjkava alternativa. Prije nego kreneš trollati barem se naoružaj činjenicama, a emocije pusti na stranu.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:51   #4027
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Daj neke onda real world primjere workloada kojima ovo smeta a koji nisu sinteticki testovi pa da vidimo koliko je to usporeno ili opskurne aplikacije koje prosjecni korisnik nece nikada koristiti?
Pazi ironije, sada su sintetički testovi odjednom bitni kada treba prikazati AMD u lošem svjetlu, a prije se uvijek sralo po takvim testovima gdje je Zen tradicionalno bio dobar, i gledao se samo real world workload gdje je Intel prednjačio. A nemojmo zaboraviti ni kako su kritizirali bulldozer arhitekturu zbog ogromne potrošnje, pa odjednom ni potrošnja više nije bitna kada je to postala mana Intelove arhitekture. Također se sjetimo kako je sam Intel srao po chiplet dizajnu kako su jezgre zaljepljene iliti na engleskom: glued-together, a onda su ubrzo nakon toga i sami prešli na "ljepljenje" jezgri. Koliko su samo duboko povezani i sinkronizirani Intel kao kompanija i njihovi fanboysi, to ne možemo poreći da im marketing čuda radi, respekt marketinškom odijelu koji jedini radi posao kako treba u cijeloj toj glomaznoj kompaniji .
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:53   #4028
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Prije stranicu-dvije je lupao kako je samo gaming bitan, a sad se uhvatio inter-core latencija, i to tako da je upisao u Google "Zen3 latency" i otvorio prvi rezultat - Cutressov review. Onda je copy/pejstao dio o latencijama, a dio o gaming testovima, koji su mu do jučer bili jedini bitni (i u kojima Zen3 pobjeđuje), je izostavio. Valjda nema šta pametnije za zamjeriti Ryzenima, pa se sjetio AMD-ovih "zalijepljenih jezgri"

Šteta što advokatira besplatno, da je dioničar mogao bi Raju (a i tatu Jensena) pritisnuti da se ostave MCM-a, to je samo manjakava alternativa

Edit : evo prestigao me Strange
sti je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:02   #4029
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Prije stranicu-dvije je lupao kako je samo gaming bitan, a sad se uhvatio inter-core latencija, i to tako da je upisao u Google "Zen3 latency" i otvorio prvi rezultat - Cutressov review. Onda je copy/pejstao dio o latencijama, a dio o gaming testovima, koji su mu do jučer bili jedini bitni (i u kojima Zen3 pobjeđuje), je izostavio. Valjda nema šta pametnije za zamjeriti Ryzenima, pa se sjetio AMD-ovih "zalijepljenih jezgri"

Šteta što advokatira besplatno, da je dioničar mogao bi Raju (a i tatu Jensena) pritisnuti da se ostave MCM-a, to je samo manjakava alternativa

Edit : evo prestigao me Strange
Upravo to, komično je gledati to kako im je svake godine iz generacije u generaciju ponestajalo materijala za pljuvanje, i sada u konačnoj iteraciji zvanoj Zen 3 nemaju šta više pljuvati, AMD je ispravio sve mane te arhitekture i prešišao Intel, a da su pritom i zadržali sve benefite samog chiplet dizajna, perfection.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:03   #4030
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Da ne citiram sad svakome posebno. Ja nisam rekao da napredka nije bilo, nego sam objasnio gdje postoje manjkavosti i da se po pitanju latencija medu ccx-ovima nije promijenilo puno kako neki navode. Taj dio je i dalje corak zbog chiplet dizajna koji je tesko ustimati po tom pitanju i koji iz tog razloga nije nista revolucionarno.

Isto tako netko je rekao da je teze sloziti chiplet dizajn, ako hoces da ti latencije stimaju onda da, ali ako zelis sloziti polovicno rjesenje kao AMD onda bas i ne. AMD je lupio u zid sa tim latencijama izmedu ccx-ova, pomaci medu generacijama po tom pitanju su slabi ili nikakvi sto se fino vidi u gore citiranom tekstu. Evo ga jos jednom za one sa selektivnim vidom it doesn’t look that the new Zen3 part improves much in that regard, other than obviously of course enabling this latency over a greater pool of 8 cores within the CCD. Kako ce i da li ce taj problem rijesiti sa buducim generacijama cemo jos vidjeti.

U gamingu su trenutno na vrhu radi single core performansi i cinjenice da su tek neke igre pocele iskoristavati 8 jezgri kako spada, taman onoliko koliko ima na jednom ccx-u pa se zato niti ne javljaju problemi sa latencijama koji se u gamingu manifestiraju.

Ove neke usporedbe 7nm vs 14nm i osakacenih 10nm u laptom segmentu mi se uopce ne da komentirati.

Treba vidjeti sto ce donijeti Intelov manji node i kako ce hendlati broj jezgara. Ako niti to ne bude dovoljno onda im je zadnje sto preostaje takoder lijepiti ove serverske grdosije, a desktop ostaviti da bude monolith kao jedino pravo rjesenje.
guerra je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.01.2021., 20:07   #4031
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Čovječe u koliko navrata sam ti samo ja stavil konkretne informacije u kojem smjeru Intel ide. Drže se ovoga kaj braniš, jer trenutno nemaju bolje, a (TSMC-ov) manji proizvodni proces ih neće spasiti, ako je arhitekura ni vrit ni mimo.

"Jedino pravo rješenje", jer trenutno ne mogu složiti isto što i AMD i ostatak konkurencije. Nadam se da stvarno zarađuješ od igranja, pa da ti je toliko bitno, jer ovo kaj pričaš je čista glupost.

Intel može do vijeka vijekova biti najbolji u gamingu, ako ti to toliko znači, ali nažalost svijet ide dalje, a prihod od gaminga im neće pomoći u ostalim segmentima.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 09.01.2021. u 20:14.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:14   #4032
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Pa na 14nm ne mogu sloziti nista slicno sto bi imalo smisla, to je istina.

Ne vidim zasto bi superiorniji dizajn sa boljom komunikacijom izmedu jezgara bio glupost. Bit ce da je to smatrati gluposcu neka posebna dimenzija razmisljanja.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:16   #4033
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Ne, nego ti pričaš bedastoće, a ako pratiš samo gaming dio, onda OK, jer očito ne znaš za dalje od toga.

Sve ostalo (tema je prepuna izvora) upućuje da na to da Intel nema ni jedno konkretno rješenje u godinama koje dolaze.

Jebote, pa da Intel ima nešto i malo slično Zen MCM chiplet dizajnu, pa ja bi prvi stavil sve moguće u temu. Tim više da imaju i bolje rješenje.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:17   #4034