Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.12.2016., 08:08   #61
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Potpis. Ona svijetli i na 50V. Duspol i basta.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 08:36   #62
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
Hm, ovo što kažeš vezano za teret - nije ga bilo, dakle, testirao sam golu žicu sa stropa, faza, nula i uzemljenje. Na žici od faze je uvijek bilo struje, nevezano za položaj oba prekidača i još je lagano titrala lampica na testeru... Je li to problem, treba li reklamirati? Ne poznajem nijednog električara pa nemam koga pitati prije nego što ugnjavim izvođača.

ured: aha promaklo mi ovo s prošle stranice za duspol, probat ću ga se dokopat

Zadnje izmijenjeno od: Dragster. 02.12.2016. u 10:20.
Dragster je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.12.2016., 11:46   #63
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Pravilo tj. propis je prekidačem prekidati fazu, na Edison (E14 ili E27) grlu faza mora doći na srednji kontakt baš zbog situacija koje spominje kolega poviše.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 11:49   #64
Dragster
Premium
 
Dragster's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 308
Ok, onda ovo nije ispravno instalirano. Grla žarulja sam tako i spojio, fazu na unutarnji pipak, nulu na navoj... Hvala na objašnjenjima
Dragster je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 14:29   #65
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
To sta i dalje svijetli to znaci da je na toj fazi jos nesto spojeno osim sijalice. Na tom osiguracu je jos nesto ili na tom vodu,jasno. Istina,vjerojatno u vidu indukcije ali buni svejedno...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2016., 14:31   #66
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Vidim da neki spominju kako prekidaju nulu prilikom spajanja unakrsnog paljenja žarulja ... vrijeme je da objasnimo osnove

Primjer sa dva unakrsna prekidača:

  • Faza (smeđa) iz razvodne kutije ide na fazu prvog prekidača, dok nula (plava) i uzemljenje (zeleno-žuta) iz razvodne kutije ide na nulu i uzemljenje na žarulji.
  • Nula (plava) i uzemljenje (žuto-zelena) sa prvog prekidača ide na nulu i uzemljenje drugog prekidača. Ovo ustvari nije nula na prekidačima, ali pošto koristimo trožilni kabel (smeđa, plava, žuto-zelena), samo nam plavi i žuto-zeleni vodič preostaju za uporabu, pa plavu žicu (koja inače predstavlja nulu) koristimo za prijenos faze sa jednog prekidača na drugi.
  • Faza (smeđa) sa drugog prekidača ide na fazu žarulje.

Primjetit ćete kako ovakvim setupom prekidamo FAZU po potrebi (a ne nulu), jer na taj način prekidamo strujni krug i ujedno mičemo napon (fazu) sa žarulje.

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 02.12.2016. u 14:51.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 13:40   #67
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Malo da iskoristim temu.

Imam vrtnu fontanu s osvjetljenjem. Ona je imala neki svoj 12V trafo koji je pregorio (ipak stvar radi skoro cijeli dan većinu godine), pa sam jedva našao drugi i s tim je radilo.

Specifikacije transformatora su ove:
INPUT 230-240V~50Hz
OUTPUT 12V~5A 60VA

s tim je radilo 2 godine pa je i taj otišao. Sad je problem što Bauhaus više ne prodaje te transformatore, nema ih ni u setu s pumpama za vodu (koje su sad na 220V)

Pumpa je ovih specifikacija:
AC 12V 50Hz 8W

A imam i halogenu rasvjetu koja se mogla upaliti i isto je 12V~ 20W

E sad pitanje:
Ako spojim sve skupa na trafo za unutarnju halogenu rasvjetu stvar ne radi. Zašto?
Ako spojim samo taj "kamen" sa svjetlom 12V, isto nema reakcije. Trafo je 12V (zapravo 11.5V) 105W/VA
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 17:18   #68
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Hm, klasični trafo > 20VA je postao jako skup sport, pa polako dolaze switching zamjene.
Evo ovdje imaš približne zamjene originalnom > http://www.elmatis.hr/Products.aspx?categoryId=150
- tip 36 - 50VA 12V = 160Kn
- tip 49 - 50VA 2x12V = 160Kn
- tip 54 - 80VA 12V = 187Kn

Prvenstveno treba utvrditi zašto crkava trafo:
- jeli poddimenzioniran
- jesu li uredno dimenzionirani osigurači > ako ih nema treba ih dodati
- jeli se pregrijava

Zašto ne radi ovaj "trafo za unutarnju halogenu rasvjetu" teško je ovako napamet reći, treba viditi sa instrumentom na licu mjesta, neki biser je u pitanju.
"Namještaju" ih na 11.5V kako bi halogenka duže radila sa nižim naponom od nazivnog.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 18:38   #69
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Nije poddimenzioniran nikako jer pumpa ima 8W, a ledice koje svjetle na izlazu vode (negdje 8 LED-ica) nikako ne mogu imati više.

Ne vjerujem da ima neke izmjenjive osigurače jer je to jedan blok koji se neda otvoriti.

Sigurno ja nešto krivo radim. Unimer namjestim na 200V izmjenično, kad spojim jednu pipaljku pokazuje 11.5V (ajmo reć, više manje), a kad spojim obje pokazuje 0V. Jel to tako uredu? Ako je, onda negdje neki kontakt zeza. Mogu li se ovi trafići što si linkao spojiti direktno ili treba još neki sklop?

Alternativa je naručivanje s amazona, puno skuplje i opet neizvjesno. Ovih halogenih ima na svakom koraku za kupit.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 19:55   #70
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Po odgovoru zaključujem da sa strujom nisi "na ti", daj angažiraj nekog lokalno da ti pomogne u rješavanju problema.
Ovi transformatori se mogu "spojiti direktno", treba znati / razumiti šta je primar, šta sekundar, ...
To šta nema nikakvih osigurača nije dobar znak, izgleda ko neki chunga - lunga ...
Opet kažem, angažiraj nekog sa iskustvom jer ovako nećemo ništa pametno zaključiti bez prave informacije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2016., 20:18   #71
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Vjerojatno je onda najbolje naručiti "original", pa što košta da košta Da ovako nekog tražim, slaganje bi koštalo više.

A što očekivati od proizvoda renomirane firme "Jebao"

Problem je što sam previše zaboravio o struji kad se time ne bavim Hvala
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 22:07   #72
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Ako je "original" bitno skuplji od primjera poviše onda igra nema smisla.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2017., 10:23   #73
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347