Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.02.2009., 23:14   #1
lovor
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 27
poskupljenje (čitaj pljačka) hp lp2275w

u samo nekoliko dana hp lp 2275w je u Diskont24 poskupio za 500 kuna! Mislio sam kupiti taj monitor, ali ga sad neću iz principa. U Švapskoj košta oko 360-370 ojra s porezom. Kod nas je sada 3450 kuna. Sramota! Može li mi netko sugerirati monitor slične kvalitete a da je bolji omjer kvaliteta/cijena, te da manje love ostavljam uvozniku - pljačkašu?
Budući da sam fotograf - amater htio bih imati monitor s kvalitetnim, čitaj: što vjernijim bojama. Ne želim niti blijede niti prenaglašene.
I da, monitori manji od 22" ne dolaze u obzir, jer ga najviše koristim za uredsku primjenu.
Je li opcija uvoz izvana (ebay i slično)? ima li netko s tim iskustva?

Zadnje izmijenjeno od: lovor. 21.02.2009. u 15:04.
lovor je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2009., 23:47   #2
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
A stvarno imaš posebne zahtjeve. Tražiš LCD sa što vjernijim prikazom boja a da ne bude skup. Skupljaj i dalje lovu pa kad jednom skupiš dovoljno, onda nabavi neki monitor s bar približnim Adobe RGB prikazom i usrećio si se zauvijek. CRT je zakon što se tiče realnog prikaza boja. Nađi neki kvalitetniji 21" ili veći i to je to. Bar im cijena nije problem sad.
Ako baš mora bit LCD, pogledaj ovo
http://www.edn.com/blog/1560000156/post/280038828.html
Cijena mu i nije baš mala za 22" monitor, skuplji je od HP-a.
http://shopper.cnet.com/lcd-monitors...-33416987.html
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2009., 01:55   #3
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor lovor Pregled postova
u samo nekoliko dana hp lp 2275w je u Diskont24 poskupio za 500 kuna! Mislio sam kupiti taj monitor, ali ga sad neću iz principa. U Švapskoj košta oko 360-370 ojra s porezom. Kod nas je sada 3450. Sramota! Može li mi netko sugerirati monitor slične kvalitete a da je bolji omjer kvaliteta/cijena, te da manje love ostavljam uvozniku - pljačkašu?
Budući da sam fotograf - amater htio bih imati monitor s kvalitetnim, čitaj: što vjernijim bojama. Ne želim niti blijede niti prenaglašene.
I da, monitori manji od 22" ne dolaze u obzir, jer ga najviše koristim za uredsku primjenu.
Je li opcija uvoz izvana (ebay i slično)? ima li netko s tim iskustva?

vidio sam to...stvarno nevjerojatno....naruči della 2009WA u Kodeksu....ko hebe ove lopove...btw, vidim da su i neke druge stvari poskupjele....procevi npr...kaj se to dešava?
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2009., 03:09   #4
rak21
COD2 expert
Moj komp
 
rak21's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,883
dolar ljudi, dolar.. Prošlo ljeto (dakle prije cca 6 mj.) dolar je bio oko 4.5kn, sad je skoro 6. A i € je poskupio... da nema čika Rohe (čitaj: Rohatinskog) već sad bi bili na prek 8 kn za €..
rak21 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2009., 10:18   #5
vicarious
50g / 1.7 oz
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Split
Postovi: 40
Citiraj:
Autor rak21 Pregled postova
dolar ljudi, dolar.. Prošlo ljeto (dakle prije cca 6 mj.) dolar je bio oko 4.5kn, sad je skoro 6. A i € je poskupio... da nema čika Rohe (čitaj: Rohatinskog) već sad bi bili na prek 8 kn za €..

Da, obično dolar ljeti pojeftini, tj. padne. Također i euro. Međutim, nikad ovoliko nije rastao nakon ljeta (valjda Obama kriv .
Stvar je i tržišta jer se šaka glavonja uvoznika skupi i drži viske marže i svak dobije dio kolača. Mislim da to uzrokuje stanje da su trgovci jako tromi u spuštanju cijena. Dakle, kad dolar šibne naglo gore, cijene sutra odma skaču. Kad dolar padne, onda trebaju i mjeseci da se cijena prilagodi - pljačkaj dok možeš!
vicarious je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2009., 10:28   #6
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Očito da daleko veći broj ljudi od vas ne razmišlja tako,i svejedno će kupiti taj monitor.Jednostavan zakon ponude i potražnje.Visoka potražnja uvjetuje visoku cijenu.Da to nitko ne kupuje,ekran bi bio mrtvi kapital.Tada bi i cijene išle dolje.

Citiraj:
Autor rak21 Pregled postova
dolar ljudi, dolar.. Prošlo ljeto (dakle prije cca 6 mj.) dolar je bio oko 4.5kn, sad je skoro 6. A i € je poskupio... da nema čika Rohe (čitaj: Rohatinskog) već sad bi bili na prek 8 kn za €..
Ooo,bit će,bit će.Ne sekiraj se
Sad sam ovaj mjesec sa starom nešto dogovorao oko prodaje auta,kaže ona u kunama.Reko bogte kakve kune ženo božja,za godinu dana će ti euro biti 9kn.
žile je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2009., 12:03   #7
Krusty
zgubidan
Moj komp
 
Krusty's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Šibenik
Postovi: 84
ajde, ajde, nije ovo politika i gospodarstvo podforum
Krusty je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2009., 12:42   #8
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Krusty Pregled postova
ajde, ajde, nije ovo politika i gospodarstvo podforum
Da, pa molim da se suzdržite od komentiranja ekonomsko-gospodarske politike.

Cijena je ta kakva je, i to zbog visokog dolara i recesije, sad - vjerojatno će se kroz 6-12 mjeseci stanje poboljšati, no ništa nije sigurno.

@lovor - nitko ti ga ne brani uzeti na ebayu, no računaj da u najgorem slučaju plaćaš +30% na ukupnu cijenu (s dostavom), pa vidi da li ti se isplati.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2009., 14:01   #9
vicarious
50g / 1.7 oz
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Split
Postovi: 40
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Da, pa molim da se suzdržite od komentiranja ekonomsko-gospodarske politike.

Cijena je ta kakva je, i to zbog visokog dolara i recesije, sad - vjerojatno će se kroz 6-12 mjeseci stanje poboljšati, no ništa nije sigurno.

@lovor - nitko ti ga ne brani uzeti na ebayu, no računaj da u najgorem slučaju plaćaš +30% na ukupnu cijenu (s dostavom), pa vidi da li ti se isplati.
Dobro, necemo vise o krizi

Nego, kako je najgori slucaj 30%? Zar nije 15% carina + 22%pdv ? Ili sam ja krivo informiran, pa eto ako ima netko tocne podatke bilo bi lijepo znati taj nagori slucaj
vicarious je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2009., 14:05   #10
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
U "teoriji" nema carine (10%) za stvari iz EU, te informatičku robu, no u praksi obično naplate cca 30% od cijene.
Sad, možda ne naplaćuju carinu, no naplaćuju troškove carinjenja/oporezivanja i troškove slanja paketa između carinskog i poštanskog ureda, te još neke administrativne troškove.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2009., 14:54   #11
lovor
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 27
razlika

Citiraj:
Autor Krusty Pregled postova
ajde, ajde, nije ovo politika i gospodarstvo podforum
Da, ne moramo o cijenama u Hrvata općenito; međutim - isti monitor (HP LP2275w) nije poskupio u Njemačkoj, jer sam pratio cijene. U Hrvatskoj, naprotiv, je - kako je onda objašnjenje za to dolar?

To su sve ***nja tipa predsjednika uprave INA-e, kad benzin ide gore onda je kriv porast cijene sirove nafte na svjetskom tržištu, a kad ta cijena pada, onda ne pada cijena benzina, jer cijena benzina nije vezana uz cijenu nafte na tržištu.

No, nastavak priče - navratio sam u diskont i pitao ih koji je razlog da je cijena porasla. Dečec kaj tam dela reče da oni nisu krivi, nego da je dobavljač digao cijene, vjerojatno zbog porasta dolara.

Čak i vjerujem tom objašnjenju, osim onom dijelu o dolaru (zbog razloga koje sam prije naveo). Ti uvoznici (ne mislim na diskont24, nego na uvoznike - veleprodaja) su prave i istinske lopine. To ne govorim tek tako, jer sam neke upoznao, u neko davno ratno doba. Ista stvar je i s uvozom automobilskih dijelova, na koje ide marža od 100%.

Pa si vi mislite. Dok se niko ne buni, barem ne ozbiljno, sve ide kako ide.
lovor je offline   Reply With Quote