Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2023., 08:23   #31
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor xraven13 Pregled postova
Prije 8 mjeseci sam imao isti problem sa temperaturom, rjesio sam kupnjom hladjenja istog tipa, i sad opet isti problem nakon otprilike 8 mjeseci.


Ja nisam primjetio probleme jer nisam gledao parametre, a racunalo je radilo ok, al vjerovatno ne optimalno. Sad kad temp skacu na 95C+ primjetim jer pada takt i sve steka.

Kao sto vec rekoh > prednja stranica ta nema nikakve veze posto vent na AIO puse prema van dakle svjezeg zraka zbog otvorene BOCNE stranice ima dovoljno. To nije problem. Kakva ti je sobna temperatura sad u odnosu na pred 8 mjeseci?

Voltaze izgledaju ok ako ne skacu van toga.

Ovo sto ti je Ivo_Strojnica mozda ima veze. Jel u BIOS-u kakva regulacija oba porta konfigurirana? Probaj prestekat i bilo kakvu PWM regulaciju deaktivirat, nek se ventovi na 100% vrte za probu (da nebi bilo da pumpa ne dobiva dovoljno struje).


P.S.- jedino kaj mi upada u oko da nema aktivne ventilacije oko PWM-a na MBO pa da mozda to ne hebe....probaj ovaj 120mm straznji vent slozit da po PWM oko CPU puse za probu.
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 08:29   #32
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Ovo obavezno zamijeni.
Pumpa na SYS FAN, ventilator na CPU FAN.
Dal si siguran u ovo jer sam na vise izvora pronasao da je ok setup. Inace testirao sam i tu kombinaciju i nisam primjetio bitnu razliku cak je mozda bilo i nesto toplije.

https://www.reddit.com/r/buildapc/co...t_pump_header/

Inace promijenio sam sada CPU FAN u BIOSU na Voltage, bio je na Auto, pa je mozda birao PWM. Nisam siguran dal ima razlike, otvaranje taba skoci na 50-60 pa se onda smiri na 43C otprilike. Kod paljenja racunala temp je skakala povremeno na 90C.

Zadnje izmijenjeno od: xraven13. 20.09.2023. u 08:34.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.09.2023., 08:37   #33
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Ovo obavezno zamijeni.
Pumpa na SYS FAN, ventilator na CPU FAN.

ovo!
pumpa mora radit, i mora radit na 12V. ne mozes ti pumpu gonit na pwm.



i pod 2 - cijevi od vodenog na radijatoru se NE stavljaju gore, nego dole ili bočno, inače ti se drastično smanji protok.



ja imam manje vodeno (1 x 120mm) na i5-12600k koji se više grije i ima veći max tdp pa mi temperature nisu ni blizu tvojih, nikad.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 08:42   #34
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Citiraj:
Autor xraven13 Pregled postova
Dal si siguran u ovo jer sam na vise izvora pronasao da je ok setup. Inace testirao sam i tu kombinaciju i nisam primjetio bitnu razliku cak je mozda bilo i nesto toplije.

https://www.reddit.com/r/buildapc/co...t_pump_header/

Inace promijenio sam sada CPU FAN u BIOSU na Voltage, bio je na Auto, pa je mozda birao PWM. Nisam siguran dal ima razlike, otvaranje taba skoci na 50-60 pa se onda smiri na 43C otprilike. Kod paljenja racunala temp je skakala povremeno na 90C.
Apsolutno sam siguran u to, pumpa mora imati stabilan uravnotežen protok da bi najoptimalnije radila, šta je u tvom slučaju OBAVEZNO.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 09:35   #35
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Kao sto vec rekoh > prednja stranica ta nema nikakve veze posto vent na AIO puse prema van dakle svjezeg zraka zbog otvorene BOCNE stranice ima dovoljno. To nije problem.


P.S.- jedino kaj mi upada u oko da nema aktivne ventilacije oko PWM-a na MBO pa da mozda to ne hebe....probaj ovaj 120mm straznji vent slozit da po PWM oko CPU puse za probu.
Prednja stranica ima uzasne veze, ako zablokiras izlaz iz radijatora (a to je prema vani - dakle kroz prednju stranicu), radijator nece obavljat svoju funkciju i imat ce pregrijavanje.
Izlaz je jednako bitan kao ulaz!

VRM nije problem sigurno jer ni najlosiji VRM nema problema pri light load-u vec pri dugotrajnijem tezem opterecenju...

Pumpa isto tako kao sta je vidljivo iz njegovis screenshota radi kako treba, preko 4k rpm je...

Na vecini ploca novijih nije bitno gdje ustekavas koji vent/aio pumpu jer su svi konektori podesivi izmedju PWM i voltage regulacije... Bitno ke kad koristis jace pumpe al to ovdje nije slucaj..

Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Apsolutno sam siguran u to, pumpa mora imati stabilan uravnotežen protok da bi najoptimalnije radila, šta je u tvom slučaju OBAVEZNO.
Odakle ti saznanje o temperaturi "tokom paljenja" racunala?

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 20.09.2023. u 12:07. Razlog: spojeni postovi
ansha je online   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 09:51   #36
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
Otvorio sam prednji panel sada pa cu preko vikenda zarotirati vent ako je moguce. Temp je pala za par stupnjeva pa vrluda izmedju 38C do 40C. Pomaze vjerovatno i to sto sobni ventilator puse prema njemu sa strane.

Load 40% je 70C tako da definitivno ima pomaka.

Nisam siguran kako bih trebao postaviit cijevi, na slici gore one su manje vise paralelne jer kuciste sjedi na nogama, ne lezi na podu ako to nije jasno iz slike.
Buduci da su cijevi poprilicno krute i kratke, ne mogu ih savijati kako god zelim.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 09:59   #37
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
i pod 2 - cijevi od vodenog na radijatoru se NE stavljaju gore, nego dole ili bočno, inače ti se drastično smanji protok.
Meni se isto vrtilo po glavi to sa cijevima, pogotovo jer mu je cijev na vrhu sustava pa se potencijalno sav zrak u sustavu skuplja u cijevima (u pregibu na vrhu) i to onda utjece na protok. Jedino mi je tesko vjerovati da u AIO sustavu moze biti toliko zraka da do te mjere utjece na protok.

Najbolji test bi bio da skine radijator i ucvrsti ga privremeno bilo gdje iznad pumpe, npr negdje na vrh kucista (sa vanjske strane) i prati temp. Tada je sav zrak sigurno u radijatoru, a ne u cijevima ili jos gore u pumpi/bloku.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 10:40   #38
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Ovo obavezno zamijeni.
Pumpa na SYS FAN, ventilator na CPU FAN.

I stavi SYS FAN na FULL u biosu ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 11:39   #39
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Prvi i najjednostavniji test - kad ti kaze da je CPU na 70C - da li je sam blok na CPU-u topao/vruc, i da li je hladnjak isto tako topao/vruc?

Ako je hladnjak hladan, blok vruc - imas problem s protokom vode.
Ako su i hladnjak i blok hladni - imas problem sa nasjedanjem hladnjaka na CPU.
Ako su i hladnjak i blok vruci - trebas bolje hladjenje.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 12:36   #40
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
rekao je da su cijevi vruće, znači protoka ima.
Ja bih pojača rad pumpe na maks te ovaj CPU FAN stavio isto na maks ili bar namjestio krivulju da bude malo agresivnija.
To je više manje to šta se može napraviti sa ovim hlađenjem.

Ali da se vratimo na izjavu nina, novi cooler je tu zapravo jedini elegantni spas, jer tu pola kućišta je rastavljeno da bi komp uopće radio
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.09.2023., 14:55   #41
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor xraven13 Pregled postova

Load 40% je 70C tako da definitivno ima pomaka.
A normalno da ima pomaka..

40% loada nista ne znaci, visu temperaturu ce ti prijavljivat ako imas nizak load al full opterecenu odredjenu jezgru, onda je ukupan load nizak a temperatura visoka jer ti javlja temp najtoplije jezgre....

Zavrti cinebench npr, ako to moze drzat ispod 90C onda nemas problema...
ansha je online   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 15:05   #42
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
ma i 90 je ok, samo da nije 105 (s obzirom na hlađenje).
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 09:53   #43
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Očekivati da će vodeno hlađenje koje ima dva deci vode u sebi uspjeti ohladiti 250W trošilo je malo nadobudno.

Zakoni fizike.

Jedino što može sniziti temperature je ventilator na 100% cijelo vrijeme i to možda.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 21.09.2023. u 13:25.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 17:28   #44
xraven13
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
Radit cu dalje ovog vikenda na ovome, ali zasada update da su se smanjili znatno problemi otkada sam stavio CPU FAN u BIOSU na Voltage. Nema stekanja i mogu normalno raditi posao. Temp je vecinu vremena oko 40C.
xraven13 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 21:42   #45
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor Deamon101 Pregled postova
Očekivati da će vodeno hlađenje koje ima dva deci vode u sebi uspjeti ohladiti 250W trošilo je malo nadobudno.

Zakoni fizike.

Jedino što može sniziti temperature je ventilator na 100% cijelo vrijeme i to možda.
Taj cooler je dovoljan za njegov cpu, kakvih crnih 250W?!?
ansha je online   Reply With Quote
Staro 22.09.2023., 10:28   #46
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
95W isprika.