Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.06.2015., 16:40   #1
Zé.
Cidade de Deus
Moj komp
 
Zé.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2014
Lokacija: Agram
Postovi: 246
Tečaj informatike - Savjet.

Lijep pozdrav svima. Neodlučan sam u izboru tečaja koji bih upisao na Algebri, NetAkademiji ili nekom drugom zagrebačkom učilištu ...

Dakle, neko vrijeme vec zelim upisati neko strucno osposobljavanje i sada kada sam nakon par mjeseci skupio novce, neodlučan sam tj strah me da ne odaberem nešto s čime neću biti zadovoljan ili nešto što mi neće biti od neke pretjerane koristi.

Ovako, za oko su mi zapele dvije stvari:

1.: Web programiranje i dizajn (razdvojeni tecajevi)
2.: Programer android mobilnih aplikacija

1. Web programiranje sam zapoceo samostalno uciti prije par mjeseci (poceo sam sa html5). Samostalno to nije bas islo kao podmazano, ali je islo, mada jako jako sporo. Ovaj smjer mi se svidja jer vec imam rekao bih vrlo dobru podlogu u Photoshopu (od cs2 do cs6). Tako da kada bih krenuo na taj smjer, prije bih uzeo tečaj nekog programskog jezika (neodlucan kojeg). Pa bi kasnije ako to nebude dovoljno upisao i tečaj web designera.

Dakle, trenutno su ponuđeni ovi programski jezici, a ja, kao što kažem nisam siguran kojeg da odaberem.

1.: HTML5 & CSS3
2.: JAVA
3.: PHP & MYSQL
4.: C# i ASP.NET 2.0

Napominjem, prvo jezik jer grafičke programe poznajem, pogotovo PS. Samo neznam kojim jezikom da krenem i u koji mi se najviše isplati upustit i predat mu se. Volje ima, para cemo skupit. Samo zelim odabrat najbolje.

Kasnije, upisao bih nešto tipa OVOG.
(Ili ako vi preporucate ipak ovo prije, samo dajte, otvoren sam za sve savjete.)




2. Još jedan tečaj mi se iznimno sviđa, a to je Programer Android mobilnih aplikacija.
Čak nekako razmišljam da bi i najradije ovo upisao, mislim da kad to usvojim da će mi ono prvo biti još lakše, s obzirom da ću onda imat neko znanje i iz designa i iz programiranja.


Od ostalih tečajeva, sviđa mi se još i ovaj, ali mislim da za sada to nije opcija. Smatram da su mi ova dva gore veći prioritet.

Evo ljudi, rešetajte. Dajte što god imate.

- Hvala svima unaprijed.
__________________
"The world is full of kings and queens, who blind your eyes and steal your dreams?"
Zé. je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 21:31   #2
Zé.
Cidade de Deus
Moj komp
 
Zé.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2014
Lokacija: Agram
Postovi: 246
Itko išta?
__________________
"The world is full of kings and queens, who blind your eyes and steal your dreams?"
Zé. je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.06.2015., 12:47   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Za razliku od vecine (ili bih se cak usudio i rekao - svih) bransi u zivotu, programiranje je jedno od rijetkih gdje bez gotovo ikakvog materijalnog uloga mozes zapoceti jedno predivno prijateljstvo.

Na stranu eventualna (ne)kvaliteta nekakvih tecajeva, na brzinu Googlajuci, Android tecak ima 200 sati i stoji oko 8.000 kn.

Ne ulazeci u raspored kurikuluma, to je 5 tjedana po 8 sati.

Ono sto cini razliku izmedju programera i "programera" je jedna doza intuitivnosti i intelektualne radoznalosti. 99% Android aplikacija su tesko smece upravo iz razloga jer su ljudi koji nemaju nikakve veze s programiranjem priuceni na nekakvim tecajevima da budu "programeri".

Ne znam motiv tvojeg odlaska na takve tecajeve, ali ako mislis da ces nakon njih biti nesto strasno pametniji ili da ce se poslodavci trgati za tobom, poprilicno sam siguran da si bacio 200 sati zivota i 8.000 kn u vjetar.

S druge strane, ako te tema zaista interesira (a ionako si mislio potrositi 200 sati svog zivota), mozes puno vise nauciti sam.

Najcesci pitfall ljudi koji odluce uci u te vode je besciljno citanje bezveznih knjiga o konkretnim programskim jezicima. To obicno bude "ni u pizdu, ni u guzicu" stivo jer svaki programski jezik ima svoj reference manual a za rad sa svakim programskim jezikom ti treba neka prethodno naucena programska logika. To dvoje, i to najcesce lose, pokusava se stopiti u jednu knjigu i tu bude kaos.

Ako pocnes razumijevati koncepte petlji, uvjeta, tipova i struktura podataka, osnovnih pravila logicke algebre, te u konacnici samih metoda programiranja (proceduralno, OOP, skriptno ili nekakvo pedeseto), sintaksu i generalna pravila i specificnosti nekog programskog jezika nece ti biti pretjerano tesko savladati.

Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Sto se samog programiranja tice, kad svladas osnove, zadaj sam sebi neki zadatak, uci, rjesavaj ga i idi korak po korak.
Najbitnije sto sam zaboravio napisati!!!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 27.06.2015. u 13:35.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2015., 13:26   #4
morbid_angel
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Tokyo
Postovi: 196
Potpisujem sto Bubba veli. Jedino bih htio dodati - ti tecajevi su dobri za osobe koje se dosad nisu susreli s programiranjem. Onima koji su se susreli s njime (nesto vise od "Hello world") biti ce brze i jednostavnije uzet knjige/tutoriale i ucit novi programski jezik. Ali za osobu koja tek pocinje s programiranjem - tecajevi mogu biti dobri.

I, da, tecaj il knjiga ti nista ne znaci bez prakse. Tecaj ti moze dati neku podlogu al bez sati i sati vjezbanja nis od tog.
__________________

CPU: i7 4710HQ
MBO: NEXTGEAR-NOTE i5700
RAM: 4*8 GB DDR3 1600 MHz
GPU: nvidia GTX970M
SSD1: Crucial MX100 512 GB
SSD2: Samsung 850 EVO 1TB
OS: Windows 8.1

MBO: HP NW9440
CPU: C2D T7600
RAM: 2*2 GB DDR2 667 MHz
GPU: nvidia Quadro FX 1500M 512MB
SSD: SanDisk 32GB
HDD: Toshiba 100GB 7200 rpm
Dock: HP Advance Docking Station 180W
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 8.1 Professional x64 / OpenSUSE 13

CPU: Intel Core i5 3570K & Scythe Mugen 4
MBO: ASRock Z77 Extreme 4
RAM: 4*8 GB DDRIII 1600 MHz
GPU: VTX3D 7970 & XFX 280X-TDFD
SSD: 2*Vertex 4 128GB (RAID 0)
HDD: Seagate 2TB
PSU: Coolermaster Silent Pro M2 1500W
Case: Coolermaster CM 690 III
LCD: 2*Dell U2412M
Periferija: Logitech G510 & G500, Denon AH-D400
OS: Windows 8.1 Professional x64

CPU: AMD FX-6200 & Scythe Ninja 3
MBO: Asus M5A97 Evo R2 AMD3+
RAM: 2*8 GB DDRIII ECC
HDD: 2*WD Red 2TB
PSU: XFX 550W
Case: Fractal Design Define XL R2
OS: ESXi 5.5

CPU: AMD Athlon II X4 & Scythe Big Shuriken 2
MBO: ASRock 880G Extreme 3
RAM: 4*4 GB DDRIII 1333 MHz
HDD1: WD Red 2TB
HDD2,3,4: 3*WD Green 2TB
HDD5: Samsung 1 TB
HDD6: Seagate 1500GB
PSU: Corsair VX 450W
Case: Chieftec BA-02B-B-B
OS: Windows Server 2012 R2

CPU: AMD Athlon x2
MBO: Gigabyte GA-M55plus-S3G
RAM: 4*2 GB DDRII 800 MHz
HDD1,2,3: Seagate PATA 320GB
PSU: Corsair CX 400W
Case: White ;D
OS: ESXi 5.5

MBO&CPU&GPU: ASRock E350
RAM: 1*4 GB DDRIII 1333 MHz
SSD: SanDisk 32GB
PSU: Corsair CX 400W
Case&PSU: Inter-Tech e-i7
OS: Windows 7 Pro x64 + XBMC

MBO&CPU&GPU: ASRock E350
RAM: 1*4 GB DDRIII 1333 MHz
SSD: SanDisk 32GB
PSU: Corsair CX 400W
Case&PSU: Inter-Tech e-i7
OS: Windows 7 Pro x64 + XBMC

CPU: C2D 2.4 GHz
MBO: MacBook Pro 13" mid-2010
RAM: 2*4 GB DDR3 1066 MHz
GPU: nvidia 320M
SSD: Kingston HyperX 3K 120GB
HDD: Toshiba 250GB 5400 rpm
OS: OS X 10.9

Zadnje izmijenjeno od: morbid_angel. 27.06.2015. u 13:32.
morbid_angel je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2015., 13:33   #5
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,534
Eto, Bubba je sve rekao kako stvari stoje.

Ja bih jos dodao iz svog iskustva dvije recenice.

Ti tecajevi s knjigama su bacen novac, od tog sam u startu odustao kad sam ucio programirat. Nisam imao predznanja ali svejedno, nisam bas za takvu vrstu ucenja.

Bolja varijanta su "online tecajevi" koju pratis na kompu sa stvarnim primjerima zadataka. Ima ih koji su solidni, ali opet ne dovoljno za sve.

Ono sto Bubba kaze, konceptualno razumijevanje programskih jezika neces ni na jednom tecaju dobiti.

Ako imas volje i zelje, naucit ces to sam. Sto se samog programiranja tice, kad svladas osnove, zadaj sam sebi neki zadatak, uci, rjesavaj ga i idi korak po korak.

Ja sam barem takav tip koji lakse nauci sam ako ima volje zapeti. Ako hoces tecaj radi papira, ne treba ti papir. Ako ces naucit kak spada neces trebat mahat papirom da bi radio u toj struci.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2015., 18:43   #6
zeleee
Registered User
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
iako se dobrim dijelom slazem sa Bubbom, htio bih samo napomenuti da algebra jako puno pažnje posveti tomu da se njeni polaznici zaposle, jel im to zapravo daje nekakvo ime u edukaciji programera.. osobno znam par ljudi koji su dobili posao u Ericssonu odma nakon što su završili tečaj, samo moraš biti uporan..
što se tiše samog učenja, imaš dvije metode što se tiče baš osnova programskih jezika, nešto jednostavnijeg tipa (Python) ili nešto kompleksnije (C,C++), nakon što savladaš gradivo koje je ranije spomenuto (petlje pokazivači polja i sto sve ne) lako ćeš savladati tamo neki html5.
kada smo kod počinjanja sa html5-icom, to i nije najbolji odabir, prije bi te usmjerio na php i javascript, a kasnije lako savladaš html5..
ps. pogledaj stranicu thenewboston(videotutoriali), meni je puno pomogla što se tiče, učenja, samo moraš dosta i sam vježbati, ali zato hvala bogu zadataka uvijek ima..
zeleee je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2019., 20:55   #7
Zlatko7i
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 14
Pozdrav,

Upisao bih neki tečaj, pošto me dosta zanimaju mreže CCNA - NetAkademija?
6.800,00 Kn - Pon i Sri od 17:00h do 21:00h - 280 sati.

E sad zanima me dali je netko to upisao i - glupo pitanje dali se isplati - pod time ne mislim da kada to završim imam plači 10.000 kn i te gluposti. Pošto imam 4 godišnju školu (pTT) i tečaj web dizajnera i još neke gluposti, radim u HT-u za 4,500 kn, naravno želi bih dalje i više. Nemoj mi sad reći upiši Web seminar i solo doma uči, jel neče iči, nisam takav tip osobe. Zanima me dali kada završim taj tečaj barem se mogu pomaknut u neku novu firmu sa normalnim ljudima - uvjetima rada itd itd i na kraju krajeva normalnom plaćom od koje mogu plačat najam stana i recimo automobila. Naravno neće mi to bit zadnji tečaj i znam da tu ima masa toga, ali čisto neko vaše razmišljanje?

Hvala - unaprijed.
__________________
http://forum.pcekspert.com/faq.php
Zlatko7i je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2019., 13:33   #8
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ja sam završio prije više od 3 godine, riješio certifikat ali kasnije nisam obnavljao.

Po meni se ispati, ne toliko zbog certifikata, nego znanja.

Fakat jedan CCNA (koji ga položi s razumijevanjem, ne štrebanjem), može reći da zna osnove mreža, i od toga sve polaže.

Ali, jedan veliko ali... Nema para u mrežama, na žalost. Mislim ima, ali uvijek kategoriju, dvije manje od ostalih u toj branši.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2019., 18:08   #9
Eye of Truth
Registered User
 
Eye of Truth's Avatar
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 58
Moj savjet vam(onima koji žele programirati) je da prije nego što date lovu za neki skuplji certifikat ili tečaj ipak probate neku od online learning stranica kao što su pluralsight ili udemy. Ne mora vas koštat ništa ili jako malo, a dobit ćete osjećaj snalazite li se u tome što želite naučiti i jel stvarno želite u budućnosti to raditi.

Pluralsight nudi besplatno mjesec dana neograničenog pristupa svojim tečajevima kada se registrirate preko Visual Studio Dev Essentials programa. Udemy isto tako često ima akcije i besplatnih tečajeva. Teme su raznolike od uvoda i opisa u kojekakve paradigme do konkretnog korištenja tehnologija(Web/Mobile development, AI, Machine learning i sl.). Ima još izbora, potrebno je samo malo istraživati po internetu.

Nakon toga ako vidite da je to to uvijek možete platiti neki certifikat ili tečaj i tako steći nekakav papir.
Eye of Truth je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2019., 15:03   #10
Bbop
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zg
Postovi: 10
Ima netko iskustva ili saznanja o Smart ninja tečajevima, konkretno Web development?
Krenuo sam sam s nekim online tečajevima oko UI/UX dijela, ali s programiranjem nemam iskustva i volio bi nešto "konkretno", jer nemam baš puno vremena uz posao sjediti doma satima i sam čačkati.
Bbop je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.09.2019., 17:10   #11
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
U ljeto 2010. kupio sam neku knjigu "Izrada web stranica u 17 lekcija", ili tako nekako i za mjesec dana sve prošao. Nakon toga napravio sam prvu web stranicu koju sam naplatio 1800 kn https://web.archive.org/web/20100328....hr/index.html. Istina tada je sve bilo jednostavno, html, css i mrva javascript-a. U školi sam učio basic i fortran ali o izradi web stranica nisam imao pojma.
Tečajevi su dobri ako si totalni početnik ali nisu dovoljni. Sjećam se kolegice koja je završila tečaj web dizajna u Algebri i nije znala kako napraviti referencu na js datoteku te još neke bazične stvari nije znala pa sam se začudio.
Lani sam pohađao tečaj za specijalstu digitalnog marketinga. Neke stvati odlične a neke jako loše. Toliko o tečajevima iz mog iskustva.
Prije nego se odlučiš moj ti je savjet da prvo naučiš kako to sve funkcionira, osnovne stvari, te čemu šta služi.
Znači šta je html i css i čemu služi (ne kako se radi u tome), šta su php, java i c# i koja im je svrha. Šta su apache, nginx i iis, koja im je namjena.
Microsoft platforma (windows, iis, asp.net, mssql) ili OpenSource (linux, apache, php, mysql). Šta je framework, čemu služi i koji su (bootstrap css, laravel php itd). Šta je WordPress, Joomla! i za što su dobri.
Kada sve to malo rastumačiš lakše ćeš odlučiti kojim putem.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na