Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2020., 19:12   #4381
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
Citiraj:
Autor ipa Pregled postova
Pozz

Spojili mi optiku ht 500/250 07.10.2020
i nikako na speedtest i ostalima više od 330 mbit u download
upload uvijek poleti do 250-260
prijavio i oni sad od 07.10 provjeravaju
bili tehničari 2 puta kod mene i također 315 pa do 340 u downloadu
upload ok
Zovu me 5-6 puta ali nikako da se popravi
Jel imao ko taj slučaj
Ja sam mislio da je to kod optike drugačije
pozz

zvao tvoj kontakt ali to je u magenti 25 kuna 500/250,nego meni tehničar reko može 500 u zagrebu rekli 300-400 tj ne znaju ni oni,tako da ostajem na 100/200 za sad,javi razvoj kad uspiješ dobit 500.

nude mi max tv za 30 kuna više lai to je osnovni paket,još će trebat ostale arene sport 23456.možda uzem ovu škatulu od t-com za 189 kuna za dbt2 dobijem 3 mjeseca besplatno arene poslije ostane škatula.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 19:25   #4382
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
@ipa, kako si to i sa cim mjerio?

Mjeri se iskljucivo sa zicom na 1GBit ethernetu za tocne rezultate. Mjeri i na https://fast.com/
Ping je po meni prevelik, jer bi za novu optiku trebao biti 1-5ms. Meni je na (pred 7mj instaliranoj) optici ping 1-2ms.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2020., 19:32   #4383
ipa
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Split
Postovi: 113
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
@ipa, kako si to i sa cim mjerio?

Mjeri se iskljucivo sa zicom na 1GBit ethernetu za tocne rezultate. Mjeri i na https://fast.com/
Ping je po meni prevelik, jer bi za novu optiku trebao biti 1-5ms. Meni je na (pred 7mj instaliranoj) optici ping 1-2ms.
Ma sve to znam
ja i tehničari sa mojim laptopom i oni sa svojim mjerili
evo sad na fast com

https://ibb.co/JmdrBDw

290 240 zna doć do 350

ping ispod 6,94 nisam još vidio
ipa je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 19:37   #4384
ipa
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Split
Postovi: 113

Zadnje izmijenjeno od: ipa. 14.10.2020. u 20:00.
ipa je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 22:56   #4385
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Ne mogu to usporedit s mojom situacijom, jer imam 200/100 i rezultati su mi uvjek slicni ovom sad izmjerenom, 205-215/120-125.

Sjecam se da su kod mene HT-ovci pri instalaciji svoje opreme mjerili kvalitetu izvedenih radova na dolaznim/odlaznim nitima i bili su jako zadovoljni kako su to kooperanti izveli.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 07:25   #4386
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor tinovator Pregled postova
Zvao sam opet Tcom jer mi je optika postavljena na kuću, treba dalje terminirati kabel i odraditi što treba. I tako zovem 3. put da vidim status zahtjeva a ono nisu ga ni poslali. I krene mi dečko na SZK kreirati zahtjev i baca mu grešku za moju adresu tako da ni ne mogu podnjeti zahtjev z anovom uslugom. Vrh!
Ne mogu te spojiti (bez obzira što ti je kabel na kući) ako mreža nije završena.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 17:36   #4387
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ja imam ovako s brzinom 200/100 na optici:

Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 18:48   #4388
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Ta varijanta 200/100 im štima (ima i viška ) ali zato ih muči ova najbrža 500/250.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 19:55   #4389
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Radilo je 500/250 vrlo uredno (uz mali visak) na mom podrucju (okolica Zg-a) uredno, prije potresa u Zg-u. Posle potresa nisam provjeravao/isprobavao...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 12:39   #4390
Godfrey
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Mars
Postovi: 5
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Koji router su ti postavili za tu brzinu ?
Neki od speedšrot serije ?

Jel nešto ne valja s tim routerima? Ja imam jedan, no nemam problem koji gore korisnik ima. Dobivam uredno 530download i 260 upload s pingom od 5.
Godfrey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.10.2020., 12:44   #4391
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Pa imaš teme sa obje izvedbe tog veselja od uređaja sa "iskustvima", da sad ne prepisujem ...

Očito imaš uredno izvedeno / podešeno za razliku kod kolege.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 14:36   #4392
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Sva losa iskustva koje sam procitao, ili bar velika vecina, je sa routerima spojenim na DSL; za spojene na optiku nisam nasao neke probleme koji su iskljucivo vezani za Speedport Plus.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 10:20   #4393
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Podebljao sam si brzinu na 500/250 i preko žice ide i malo brže.

Međutim putem 5 ghz wifi na Fritzu ne ide download preko 250 mbita, uplaod je wifi.

Trebali li što u postavkama Fritza promijeniti?
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 10:31   #4394
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Šta smo se razvicjali sad je i 250 mbita malo na 5G WiFi

A treba se igrati onim parametrima pod 5G WiFi, npr. širina kanala na max. 80 Mhz i slično ...
Treba se igrati pa vidjeti šta i kako podržava klijent(i).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 13:33   #4395
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Hvala Nicky

Uvijek na dispoziciji svojim znanjem
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 17:05   #4396
float
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: St
Postovi: 47
Citiraj:
Autor ipa Pregled postova
Čim su spojili optiku ( speedport je došao )
promijenio sam router i stavio svog fritzboxa 7490
i vidio da je problem sa brzinom downloada
vratio speedport da oni testiraju i ostavio ga do sada
na speedportu i fritzu preko lana identične brzine
Citiraj:
Autor ipa Pregled postova
https://i.ibb.co/5Rmc62D/x.png

evo opet sad prema ht mjerio

331,32
upload uvijek ok
sad 262,11
Pošto vidin da si iz Splita, moš li reć kvart? Kod mene na Žnjanu je uvik bia dobar overhead, odnosno imali su nekakav lazy QoS postavljen, sa brzinom 200/100 san redovno dobiva burstove po 500-600 Mb/s, ako bi se tijekom jedne TCP/UDP veze (nesimulatno) preuzimali podatci, krenilo bi sa 1000 i spuštalo se lipo polako do ugovorene brzine.

U jednom trenutku se neko sranje dogodilo i priko noći speedtest mi kreće sa 100 i penje se do 190Mb/s. I zakucan maksimalno pod idealnim uvjetima bude na 199,99Mb/s. Dok upload krene na 300Mb/s i nešto i onda pada do 120Mb/s (ka šta je prije amo reć bilo sa downloadom).

Tako da ne znan ko je to dira od njih u centrali ali moran reć da mi je diglo tlak onako jer ne mogu više skimmat youtube videa u tipa 2K, 4K bez da mi buffera, prije bi moga i ne bi ništa trzalo, sad mi nonstop spinna prvih par sekundi i vidin u network stats od youtube da ga buffera.

Tako da ako neko iz tcoma čita ovo plz don't do this anymore to ppl thx.
Neman se ništa žalit, sve uredno ostalo radi, ali svejedno me snervalo. Podatke gledan iz mikrotik PPPoE/eth1 interfejsa, s obziron da ove javascripte speedtestovi lažu malo
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
@ipa, kako si to i sa cim mjerio?

Mjeri se iskljucivo sa zicom na 1GBit ethernetu za tocne rezultate. Mjeri i na https://fast.com/
Ping je po meni prevelik, jer bi za novu optiku trebao biti 1-5ms. Meni je na (pred 7mj instaliranoj) optici ping 1-2ms.
Za preciznija mjerenja vridilo bi bootat neki nix sa usba i drmnit iperf test na neki iperf server. Carnet BWM ima isto bootable ISO ka neku alternativu tome -> http://metar.carnet.hr/live/index.php

S obziron da momak živi u ST-u, nikad nisan iskreno vidia latenciju manju od 6ms od Splita do ZG-a. Čak ni na faksu koji je spojen u CARNet direktno (za ne falit čvorište je). Iman vlastitu direktnu nit od HT-a, onaj moderni oblik optike (terrastream ready) izgrađen prije jedno 2 godine ish i opet 6ish ms.
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Ne mogu to usporedit s mojom situacijom, jer imam 200/100 i rezultati su mi uvjek slicni ovom sad izmjerenom, 205-215/120-125.

Sjecam se da su kod mene HT-ovci pri instalaciji svoje opreme mjerili kvalitetu izvedenih radova na dolaznim/odlaznim nitima i bili su jako zadovoljni kako su to kooperanti izveli.
evo kod mene situacije trenutno:


Citiraj:
Autor Godfrey Pregled postova
Jel nešto ne valja s tim routerima? Ja imam jedan, no nemam problem koji gore korisnik ima. Dobivam uredno 530download i 260 upload s pingom od 5.
za moj slučaj konkretno iman spojen hap ac2 direktno u ONT i svejedno iako dobijen propisanu brzinu neman tako bajne veće brojke ka šta vi ekipa imate, bilo nekad nema više
jbg biće bolje možda.
float je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 20:08   #4397
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor float Pregled postova
evo kod mene situacije trenutno:


za moj slučaj konkretno iman spojen hap ac2 direktno u ONT i svejedno iako dobijen propisanu brzinu neman tako bajne veće brojke ka šta vi ekipa imate, bilo nekad nema više
jbg biće bolje možda.

I kod mene (okolica Zg-a) je nakon instalacije pred cca 8mj bilo slicno kao tebi, da bi se sve promjenilo nakon potresa i sada mi je situacija ista kao i tebi, osim sto mi je ping oodlican:


Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 23:26   #4398
ipa
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Split
Postovi: 113
Citiraj:
Autor float Pregled postova
Pošto vidin da si iz Splita, moš li reć kvart? Kod mene na Žnjanu je uvik bia dobar overhead, odnosno imali su nekakav lazy QoS postavljen, sa brzinom 200/100 san redovno dobiva burstove po 500-600 Mb/s, ako bi se tijekom jedne TCP/UDP veze (nesimulatno) preuzimali podatci, krenilo bi sa 1000 i spuštalo se lipo polako do ugovorene brzine.

U jednom trenutku se neko sranje dogodilo i priko noći speedtest mi kreće sa 100 i penje se do 190Mb/s. I zakucan maksimalno pod idealnim uvjetima bude na 199,99Mb/s. Dok upload krene na 300Mb/s i nešto i onda pada do 120Mb/s (ka šta je prije amo reć bilo sa downloadom).

Tako da ne znan ko je to dira od njih u centrali ali moran reć da mi je diglo tlak onako jer ne mogu više skimmat youtube videa u tipa 2K, 4K bez da mi buffera, prije bi moga i ne bi ništa trzalo, sad mi nonstop spinna prvih par sekundi i vidin u network stats od youtube da ga buffera.

Tako da ako neko iz tcoma čita ovo plz don't do this anymore to ppl thx.
Neman se ništa žalit, sve uredno ostalo radi, ali svejedno me snervalo. Podatke gledan iz mikrotik PPPoE/eth1 interfejsa, s obziron da ove javascripte speedtestovi lažu malo

Za preciznija mjerenja vridilo bi bootat neki nix sa usba i drmnit iperf test na neki iperf server. Carnet BWM ima isto bootable ISO ka neku alternativu tome -> http://metar.carnet.hr/live/index.php

S obziron da momak živi u ST-u, nikad nisan iskreno vidia latenciju manju od 6ms od Splita do ZG-a. Čak ni na faksu koji je spojen u CARNet direktno (za ne falit čvorište je). Iman vlastitu direktnu nit od HT-a, onaj moderni oblik optike (terrastream ready) izgrađen prije jedno 2 godine ish i opet 6ish ms.


evo kod mene situacije trenutno:



za moj slučaj konkretno iman spojen hap ac2 direktno u ONT i svejedno iako dobijen propisanu brzinu neman tako bajne veće brojke ka šta vi ekipa imate, bilo nekad nema više
jbg biće bolje možda.
Žnjan
ipa je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 09:49   #4399
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 14:26   #4400
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
Pozdrav ekipa, tcomovci provlače optiku u V. Gorici a pošto se radi o kući nisam siguran kako stvari stoje po tom pitanju. Za stanove sam čitao da ulaze u stan po kanalici i dalje korisnik provlači žice itd.



Trenutno što me muči je da ne znam gdje bi trebali bušiti, da li to ide po dogovoru sa instalaterima ili buše kako ih volja?


Trenutno u kući imam provedenu instalaciju sa potkrovlja (parica) do prvog kata, dalje imam router i mrežni kabel kroz bužir za svaki kat posebno (potkrovlje, prvi kat, prizemlje).


Vidim da vuku žice po stupovima javne rasvjete i sa stupa ulaze u kuću. Da li u mom slučaju ulaze npr u tavan i tamo postavljaju ONT (ispravite me ako griješim) i dalje ja vodim utp kabel do trenutno prvog kata gdje postavljam njihov router. U njihov router ukapčam postojeće utp mrežne kabele za svaki kat posebno?


Ili mogu direktno ući u prvi kat (ne izgleda mi to lijepo na kući).


Napominjem da je krovište zatvoreno, nema baš mogućnosti manevriranja ako budu tamo ulazili (ispod špice krova), tj može se ali teško (malo prostora) jer je gore uređen stan.


Ako tko ima provedenu optiku u kuću molim neke slike i ako nije problem da napiše kako su sve to izveli.


Hvala.


Možda je ovo pitanje za mreže, pa ako tamo treba nek prebaci moderator.
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 15:22   #4401
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Kabel ti ide na kuću, pa u nekakvu kutiju (o mjestu postavljanja kako se dogovoriš sa mrežašima).
Iz kutije ide optička nit u kuću, gdje ti paše.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.10.2020. u 15:51.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 15:54   #4402
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Šta kaže kolega, dogovori se sa instalaterima gdje ti je najzgodnije postaviti tu kutiju,
a računaš da od nje ide optička nit do ONT - a pa mrežom do routera.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 15:57   #4403
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor brunci-vg Pregled postova
Trenutno što me muči je da ne znam gdje bi trebali bušiti, da li to ide po dogovoru sa instalaterima ili buše kako ih volja?

Trenutno u kući imam provedenu instalaciju sa potkrovlja (parica) do prvog kata, dalje imam router i mrežni kabel kroz bužir za svaki kat posebno (potkrovlje, prvi kat, prizemlje).

Vidim da vuku žice po stupovima javne rasvjete i sa stupa ulaze u kuću. Da li u mom slučaju ulaze npr u tavan i tamo postavljaju ONT (ispravite me ako griješim) i dalje ja vodim utp kabel do trenutno prvog kata gdje postavljam njihov router. U njihov router ukapčam postojeće utp mrežne kabele za svaki kat posebno?
Kod mene su sa instalacijom po elektrinim stupovima ulazili u kuce na mjestima gdje ulazi postojeca bakrena instalacija. Ako je na tavanu, onda tamo stave terminal kutiju od koje vode nit dalje do ONT-a gdje tebi pase. Taj dio su radili sa kanalicama i sve po dogovoru s vlasnicima.

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 21.10.2020. u 18:30.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 16:42   #4404
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Ima netko iskustva s provlačenjem niti kroz postojeću cijev od tel. parice?
Pitao sam montere iz Ercissona dok su tramakali oko zgrade i vele da ne preporučuju da se potrga nit, ali da oni to naravno ne rade nego da se dogovoriti s HTom kad ugovorim i kad dođe neki njihov lik na montažu.

Htio sam eventualno i počupati van staru paricu iz cijevi jer fiksna linija nije u uporabi već godinama.
Ili mora taj ONT ići na neko posebno mjesto?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 18:33   #4405
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Susjedu su izvukli bakrenu paricu iz cijevi, sa tavana preko prvog kata do prizemlja, i istovremeno uvukli zutu nit.

ONT se moze stavit bilogdje, kao i router. Meni je na stolu iza kompa, jer sam tako htio. Taj dio, razvlacenje niti do mjesta za ONT, su izveli monteri koji su spajali moje niti od ektrinog stupa do kuce i montirali terminal kutiju.

Spajanje ONT-a i Router-a izvode monteri ISP-a kojeg si izabrao za uslugu.

Dakle kod mene je ukupno bilo 3 ekipe, jedna za razvod po stupovima, druga za razvod do mog mjesta za ONT i treca koja je spojila ONT/Router i uspostavila vezu sa centralom.

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 21.10.2020. u 18:41.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 20:09   #4406
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Kod mene su podzemne sve linije, u 5.mj. su povukli kabel kroz cijevi od postojeće tel. instalacije do kutije na zgradi, tu stavili novu kutiju i od nje do pojedinih stanova nit u kanalicama po zidu, meni to prestaje iznad ulaznih vrata. Nakon toga su još dvije nekakve ekipe prolazile i čačkale tuda.

Po njihovim info mi stanari bi sad trebali čekati dam se HT javi.

Zadnji put sam kod HTa imao nešto prije 10g, na koji način se mogu ogrebati za najpovoljniju ponudu kod njih?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 20:57   #4407
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Po njihovim info mi stanari bi sad trebali čekati dam se HT javi.

Zadnji put sam kod HTa imao nešto prije 10g, na koji način se mogu ogrebati za najpovoljniju ponudu kod njih?
Tako je bilo i kod mene, javili su se tek kad je cijela opticka mreza bila zavrsena, ali ne skodi ih vec sad kontaktirat kad ti je optika na zidu i pregovarat za opcije.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 21:04   #4408
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Ja sam bio u trenutku kada mi je optika spojena pod ugovornom obvezom, tako da sam optiku dobio po istim uvjetima kao dok sam bio na bakru.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 21:24   #4409
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
Možete se grebat kolko ocete, nedaju.
2 maila sam poslao citirajuci ugovor, ništa, nude optiku za 189kn + 20kn doplate za 200/100.
Nisam prihvatio naravno, čekam iskon.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 21:52   #4410
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
To 189 u onoj njihovoj magenti kako navode na webu?
Jer ja ništa drugo od HTa nemam niti planiram. Samo internet me zanima. Ako fiksni tel mora s tim kao što imam sad na A1 homeboxu, onda ću uzeti.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na