Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.02.2024., 18:06   #61
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Pa koliki haha, meni je -0.75 naocale al je nesto veći, a dioptrija 0
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 08.02.2024., 18:16   #62
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
-2.5
Dioptrija -0.25.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2024., 18:32   #63
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
medo, nije to teorija zavjere nego zdrav razum. Jedino pozitivno je što se naočale makar ne prodaju kao "lijek" već pomagalo. Za razliku od većine "lijekova" koji ništa ne liječe.

Ima dosta raznih vježbi za korekciju dioptrije, ali sam sa svojih cca -6 slabo motiiviran za iste.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2024., 18:37   #64
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,162
Također je problem kod tih vježbi da ih i nakon smanjenja dioptrije (ako uopće pomognu) treba nastaviti raditi, inače se vratiš na isto.

A ovo za malo manju dioptriju naočala/leća od prave, po riječima oftamologa, je da se oko ne "ulijeni" previše.
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2024., 19:00   #65
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Naočale za računalo

Postoje one plastične naočale s rupicama. To je funkcioniralo kod moje žene. Ona je bila -3.5 i bez cvikera ona ne vidi ništa na TVu. S tim cvikerima je vidjela čitati titlove bez naprezanja oka.

https://krenizdravo.dnevnik.hr/koris...icaste-naocale

Ima ih na Aliju i sl. za dolar-dva.

Iz njenog iskustva istina je da se oko počne popravljati ali njoj je to stvaralo problem. Smanjilo joj je dioptriju pa joj dioptrijske naočale nisu više bile dobre a bez ičega još uvijek nije dovoljno dobro vidjela. Tako nije mogla voziti auto. Na kraju je odustala (šteta ali kužim ju).
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2024., 20:10   #66
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Sada ste me malo zbunili

Na mojim papirima nigdje ne pise da imam astigmatizam,... Ili pise? Dr. mi je uzivo rekla da to imam, ali na papirima nigdje nigdje napisano, vec samo neke male dioptrije, na lijevo oko - 0.25, a na desno oko - 0,50... Ili se to odnosi na astigmatizam, a ne dioptriju? Pojma nemam interpretirati to sta pise na nalazima...
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2024., 20:19   #67
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Nešto tu onda ne štima, meni su napisali u prosjeku 0,75/1,25 (kad pogledam sve preglede) + astigmatizam i nije mi toliko mutno da ne vidim čitati na metar od monitora (5k reza na 125% scalling). Desno je malo mutnije, ali kad prekrijem lijevo, nakon nekog vremena uspijem fokusirati i s tim desnim. Po mraku vozim normalno. Kad je mutno, mutno je jednako i na blizu i na daleko.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2024., 21:02   #68
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Imaš čisti astigmatizam, znači samo cilindrična dioptrija (nemaš sferu). Makar je 0,25 cilindra jako malo, ali mlađim ljudima je i to bolje, skuže razliku, a lijevo bez korekcije čitaš 70%, a s 0,50 cilindra 100%. Dobro ti je rekla, sumrak i noćna vožnja dosta smetaju ljudima s astigmatizmom. Stavi si antirefleksni sloj u naočale da to smanjiš.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2024., 21:11   #69
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Citiraj:
Autor d0X Pregled postova

A ovo za malo manju dioptriju naočala/leća od prave, po riječima oftamologa, je da se oko ne "ulijeni" previše.
Tocno, jer da je savsena leca koja sve odradi umjesto tebe, oko se vise ne bi uopce naprezalo, misici bi mu oslabili i tek tada bi imao pravih problema. Ovako, s "krivim" lecama oko ti bar malo trenira.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2024., 00:06   #70
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Imaš čisti astigmatizam, znači samo cilindrična dioptrija (nemaš sferu). Makar je 0,25 cilindra jako malo, ali mlađim ljudima je i to bolje, skuže razliku, a lijevo bez korekcije čitaš 70%, a s 0,50 cilindra 100%. Dobro ti je rekla, sumrak i noćna vožnja dosta smetaju ljudima s astigmatizmom. Stavi si antirefleksni sloj u naočale da to smanjiš.
Di to vidis? Nigdje nije izricito napisano? Znaci ovo sta pise - 0,25 i - 0,50 se NE odnosi na dioptriju, tj na gledanje bilo na blizinu ili na daljinu vec te vrijednosti oznacavaju astigmatizam? Ne kuzim...
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2024., 09:10   #71
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Dioptrija ili refrakcijska greška ti je zajednički nazivnik, tu spadaju kratkovidnost, dalekovidnost, astigmatizam i prezbiopija. Kratkovidnost i dalekovidnost su sferične dioptrije koje se korigiraju sferičnim lećama, a astigmatizam se korigira cilindričnom dioptrijom. Znači ti imaš samo cilindričnu minus dioptriju bez sferne dioptrije, odnosno imaš jednostavni pravilni with-the-rule miopski astigmatizam.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2024., 22:03   #72
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Tnx na objašnjenju

Koliko vidim, mogu dosta jeftinije proci na adrialece nego npr u gradskim /lokalnim optikama? Ili bolje za prvi out da ne riskiram nesto i zeznem se?

Edit: nosim rayban erika suncane naocale, a ove dioptrijske htio bih clubmaster, znaci da se za velicinu mogu ravnati prema svojim erika, jel tako? Jedino mi pitanje onda ostaje mjerenje razmaka izmedu zjenica... I koliko debele lece/stakla da budu, to se sve dodatno nadoplacuje, koja je vasa preporuka? I onda za kraj dodani premazi? Ovo bi trebalo biti u prosjeku 50-100 eur jeftinije nego po gradu, a u adrialece se mogu i poslati nalazi da se ne ukucava samostalno vrijednosti... U lokalnoj optici receno mi je da samo lece hoya blue control bez dioptrije su 120 eura, a di su "dodaci" koji idu plus okviri... Ovdje u kompletu dobijem sve za te iste pare, dok bi ovdje dobio samo lece, bez okvira, dioptrije, itd...
__________________
ševa!

Zadnje izmijenjeno od: ALiEN17. 09.02.2024. u 22:43.
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2024., 11:57   #73
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
evo mene od danas sa cvikama, ovaj "izlet" me sveukupno koštao 60€ pregled + 220 cvike sa staklima nadam se i vjerujem da više neću osjećati tu muku prilikom rada na kompu hvala svima za pomoć
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2024., 12:01   #74
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Daj si tjedan-dva da ti se mozak nauci na lece ako te vec sad zeza percepcija dubine (ako sam dobro zapamtio, imas cilindre). Svaki put kada promjenim naocale/stakla, prvi tjedan zapinjem za stepenice i zeza me ta procjena dubine. I onda samo jedno jutro stavim ih na glavu i popodne skuzim kako taj dan nisam nijednom nigdje zapeo
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2024., 14:50   #75
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 251
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Postoje one plastične naočale s rupicama. To je funkcioniralo kod moje žene. Ona je bila -3.5 i bez cvikera ona ne vidi ništa na TVu.
Užasno je gledat kroz te naocale jer ti je sve tamnije, ko da imaš sunčane.
No kužim ak nemaš nikakve naočale i to staviš i gledaš tv, je preporod u odnosu na sve prije mutno.
Mislim da je -3.5 prevelika ipak dioptrija da bi se to nekak izvježbalo, možda da je 1,2 bi imalo smisla, ovak da je nastavila nosit bi uvijek u nekom "limbu" bila, bolje da je prestala.

Ja sam pak ko klinac bjesomučno nosio naočale jer su mi budalasti starci pričali "nosit ćeš naočale i onda će ti se dioptrija popravit", i naravno da se ništa od tog nije dogodilo, baš naprotiv. No rast dioptrije tad bio najvise povezan sa pubertetom, poslije 20g. mi vise nije.
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2024., 18:43   #76
Kompoli
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2023
Lokacija: Pod krovom
Postovi: 1
Smile

Kad se dobiju nove naočale, obično treba proć cca., 5 mj., da se oko privikne, na novu dioptriju, ako i nakom tog vremena, oči tj., najčešće glava, boli, to pouzdano znači da je dioptrija krivo izračunata i treba ih isti moment, prestat nosit ( to mi je rekla liječnica opće prakse ). Meni je tako bilo, i kad sam ponovno išla na pregled u bolnicu, ispalo je da nisam imala dioptriju UOPĆE! Tako da ovisi i o doktoru, prvi puta je bio neko mladi, brzopleti filozof, stalno mi je stavljao riječi u usta, ono kao, da li dobro vidite?, onda sam sebi odgovara, da!!! Drugi put doktorica, smirena, točna, precizna, još ni sad ne mogu vjerovat da nemam dioptrije! Ali isto tako, to možda i znate, za komp., se određuje posebna dioptrija ( ne znam da li je to pravi izraz ), možda se čak taj pregled nešto i doplaćuje! i nisam sigurna, ali čini mi se da to mora pisat tako i na uputnici, da je posebno za komp., jer za dalekovidnost, naočale idu otprilike do 25 cm, onda za komp., od 25 do 60 cm., sve dalje od toga, dalje je kratkovidnost, to je jedina dobra i točna stvar, što mi je prvi doktor rekao u bolnici! One rupičaste naočale, zaštite, samo treba vremena da se čovjek navikne i sami pikseli na ekranu, sve to utječe na kvarenje vida! Vježbe za oči radim, godinama, isto pomognu! I isto je bitno koji optičar će izradit leće, ( to mi je isto savjetovano od strane oftamologa, dr. liječnice ), tako da i tu treba imat osobu od " povjerenja ", nisu svi isti, jer danas svi sve rade, a zdravlje je bitno, ne kupuješ mob; ni komp; bez uvrede, nego nešto što što spada pod medicinsko pomagalo!

Zadnje izmijenjeno od: Kompoli. 15.02.2024. u 18:59.
Kompoli je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2024., 15:01   #77
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
- dali se nekako taj blue cut / blue control "premaz" može izlizati/potrošiti tokom vremena? nemam pojma, uslijed čišćenja cvaja krpicom?
- dali naočale imaju nekakav rok trajanja? to je neko bio spominjao prije u prošlim postovima, da naočale koje su stare nekoliko dana i imaju 4-5 godina - više nemaju ista "svojstva"
- doktorica mi je rekla da obavim za godinu dana ponovno pregled, da se držim toga?
- koje umjetne suze koristite? ja koristim vizol s koje su o onom "naopakom spreju za nos" pakirane ja obično stavim nekoliko kapi, one imaju i nekakve dodatne masti u sebi, i nakon nekog vremena stvore mi se krmelje ispod očiju, dali je i vama tako? možda je do kapi, možda do mene koji stavi 4-5 kapljica u svako oko, možda pretjeram u tome
- i dosta bitna stvar koju sam skroz zanemario prilikom odabira naočala za vid,... sada kada nosim stalno ove, kako da nosim sunčane o kojima sam potpuno ovisan? sestra ima neke za vid + magneti za sunčane naočale, a ja sam potpuno zaboravio na to i sada "patim" kada mi šilji sunce u oči, a ja nosim ove za vid
- vidio sam da na adrialece imaju i za nekih nemalih 60€ doplate dodatne premaze, tako da ova obična stakla na naočalama "pocrne" kada opići sunce u njih,... koja mi je sada alternativa?


sjetio sam se jednog kolege s faksa... on je imao neku ohoho dioptriju i nosio uvijek cvike za vid, a kada bi izlazio na sunce, onda bi gore stavio neke oversized sunčane preko dioptrijskih
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2024., 16:35   #78
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
- dali se nekako taj blue cut / blue control "premaz" može izlizati/potrošiti tokom vremena? nemam pojma, uslijed čišćenja cvaja krpicom?
moze ako koristis one vlazne maramice sa alkoholom (tipa one iz lidla). koristi samo mlaku vodu, ne treba nis vise. Ja sam si unistio stakla na jednima sa ovim alkoholnim krpicama, i okviru se boja pocela skidat.
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2024., 12:50   #79
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
skoro mjesec dana otkako redovito koristim naočale

moram primjetiti da imam neki čudni feeling nakon cijelog radnog dana za kompjuterom, kada skinem naočale, kao da mi nekako bude olakšavajući moment, kao da mi se nešto promjeni u očima, tj. kao da mi oči govore "hvala bogu da si skinuo naočale"

a s druge strane, ne bole me više uopće toliko oči kada radim za kompom, čudna neka kombinacija, win<->lose kombinacija, ne znam kako da to drugačije opišem, osim da mi se možda mozak nije naviknuo još na to?

usput, bio sam u optici zašarafiti šarafić, i tek sam naknadno saznao da sam mogao birati i fotosenzitivne leće/stakla, tako da tada ne bi morao mijenjati cvike za vid/za sunce, kao šta sad moram, jbg... i čak se u smjesu za stakla može dodati i polarizacija, znači 4u1 (dioptrija za astigmatizam, blue cut za komp, fotosenzitivnost za sunce i polarizacija za blještanje)

ali, to bi i puno poskupilo priču, takve cvaje bi koštale cca. 350-tinjak eur
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2024., 13:41   #80
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
imao sam te fotosenzitivne i islo mi to na jetra iskreno. Uvijek su nekih 40ak % zamracene bile, i prelaz izvana unutra je trajao minut da se posvjetle, nije instant. doduse to je bilo pred 20ak godina, mozda je od onda to napred islo, al znam da me nije odusevilo bilo, a dosta poskupljuje naocale...
kiki86 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na