Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.07.2009., 23:46   #1
ZeljaOs
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 189
Kuciste protok zraka

Rijec je o kucistu gigabyte aurora 3d, naime nisam zadovoljan protokom zraka jer prednji ventilator koji je zaduzen za uvlacenje svjezeg zraka u kuciste ravno ispred sebe ima dva hard diska, a i sami hard diskovi su smjesteni u kavez sa rupicama koji dodatno ometaju protok...
Sam prednji ventilator je prilicno slab i njega planiram zamjeniti no dosao sam na jos jednu ideju pa bih molio vase misljenje, na pleksiglas bih namontirao jos dva ventilatora , jedan 120mm, jedan 80mm, obadva bi ubacivala svjezi zrak. 80mm bi ubacivao zrak ravno ispred ventilatora na scythe mugenu , a 120mm bi hladio graficku te NB. Da probam to sa slikicom objasniti (oprostite na paintu )



svi obojani crveno su 120mm ventovi unutar kucista, crna kockica je mugen 2 , plave kockice su ventovi koji bi isli na pleksiglas od kucista.


Da li je ovakav setup idealan za najbolji protok i unos svjezega zraka unutar kucista ili sam negdje pogrijesio ? Te koje bi ventilatora preporucili za staviti na pleksiglas (visi,nizi rpm, model? )
ZeljaOs je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2009., 00:06   #2
Majo
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb,Dubrava
Postovi: 2,280
Po meni,ovo je i vise nego dobra shemica protoka zraka,pun pogodak sto se mene tice...
Majo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2009., 00:26   #3
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Da se nadovežem na temu.
Imam Athlon XP, socket A, box cooler. Na istom mjestu na kucistu imam mjesto na koje mogu ugraditi ventilator, a to je inace predvidjeno za airduct koji moje kuciste nema.

Znaci, da li da na lijevu bocnu stranicu, na kojoj imam mjesta, stavim ventilator (s plavom LED da paše uz kuciste), da upujuje zrak u kuciste (direktno u ventilator od box hladnjaka).

I jos jedno pitanje, Stavio bi jedan ventilator da puse prema pasivnom hladnjaku graficke (nVidia P117). Probusio bi na kucistu (s donje strane) 4 rupe, stavio okruglo dvro promjera 10mm i zasarafio. Sad, trebao bi kupiti 10mm drvo okruglo, ili cak vece? (da ne pukne ovo). I da li je to dobra ideja?

Idem i ja paintjob napraviti kako to kanim postaviti.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2009., 01:11   #4
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Evo kako ja to mislim napraviti...



Zaboravio sam zvjezdicu staviti i na gornju sliku no...
ta zvjezdica znaci da je tu ventilator od CPU koji puse prema CPU. I na tom istom mjestu ima bocna stranica otvor za airduct, ali se bez problema stavi 80mm vent (isprobano). Taj vent bi puhao zrak u kuciste, tocnije, u ventilator od CPU. Ventilator u ventilator
Ujedno bi taj ventilator hladio topli zrak od GPU.

Na donjoj slici mi se cini da sam bolje to rasporedio. Mogao bi napraviti ovako:



Odnosno, filter 92mm staviti na vanjsku stranu lima, ventilator 80mm s unutarnje strane istog lima, te 92mm ventilator na nacrtanom mjestu... Tako bi 80mm ventilator vukao vise zraka, hladio HDD (neznam bas, jer je to 80mm ventilator a 3cm nakon njega je 92mm pa nisam siguran koliko je potrebno stavljati 2 ventilatora tako), i davao zrak sljedecem ventilatoru .
Što mislite o tome?
Ili je mozda najpametnije kao na zadnjoj slici (ova odmah iznad), samo izostaviti ovaj 92mm ventilator sto je kod HDDa?

Ovaj cooler odmah ispod GPU... Mogu ga jedino na koso postaviti, jer inace puse samo po 2cm, od 8cm cijelog hladnjaka GPU. Samo bi malo smetao onaj KIP prekidac u kucistu koji gasi i pali osvjetljenje na kompu.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2009., 07:25   #5
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Cak se moze i bez ventova na bocnim stranicama

Evo nekakvih par stvarcica koje sam pohvatao prilikom višegodišnjeg igranja sa hladjenjem konfi:



Jos jedan slican primjer ovog vrlo ucinkovitog "koncepta" (zanemarite vodeno):



Ako vec busite, dremlate ili stagod vec radite s caseovima ...
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2009., 08:09   #6
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Netko pati na LED-ove

Ali vrlo slično ovome na prvoj slici imam složeno u svome CM 690 (osim coolera koji puše prema dolje... ostatak iz starog malog kućišta), i temperature su izvrsne (ok, nije niti neki komp...) s ventilatorima na 700rpm-a, zbog čega je i nečujan
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2009., 08:27   #7
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Hehe ... niti jedan nije moja zelja ili vlasnistvo (ove konfe s LED-ovima sam izabrao da se lakse uoce ventovi)

E da, usput ... preporuka su, kao sto se vidi sa slika .. 120 mm ventovi (naglasak na tisini).
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2009., 09:21   #8
kill
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 533
usis napred nisko, ispuh iza visoko, ili na gornjoj stranici ako postoji mogućnost, sasvim dovoljno.

čak nije ni potrebno forsirat neko tjeranje zraka unutra, ako je otvor za usis zraka dovoljno velik i pravilno pozicioniran, ventovi koji ispuhuju ce povuc zrak unutra.

ovaj novi djir sa caseovima, sa PSU na dnu, je super za složit hlađenje.
kill je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2009., 17:31   #9
poker
Premium
Moj komp
 
poker's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 225
Kako i ja sam posjedujem ovo kučište susreo sam se s istim problemom.Evo mog rješenja: promjeni prednji usisni vent(imaš u linksu sharkoon 120 mm na 2000 okretaja),skini filter na usisnom ventu i taj vent nemoj spajati na matičnu nego putem adaptera na molex i daj mu struju sa dvd roma.Na mojoj bočnoj strani se nalazi antec 200 mm vent s potenciometrom koji upuhuje svježi zrak u kučište(vrlo tih i učinkovit) i to je to .Trebale bi temprature popadati od 3-10 C na svim komponentama.
P.S. možeš na pasivac od matične montirati i vent da piri po njemu (40mm) dobro rashlađuje matičnu,razmakni diskove da zrak može prolaziti i vent od 80mm će ti točno puhati po ram-u i dovoditi svjež zrak na vent od mugena.
Jedna zamolba:Kako si zadovoljan s mugen2 i koliko su ti popadale temp. na procu te dali je on clockan?
poker je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2009., 11:25   #10
Ziga
Premium
 
Ziga's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Cak se moze i bez ventova na bocnim stranicama

Evo nekakvih par stvarcica koje sam pohvatao prilikom višegodišnjeg igranja sa hladjenjem konfi:



Gornji sistem ti ne valja, ispod grafe se stvara vrtlog toplog zraka koji nema kamo otići
već se vrti u krug zagrijavajući dodatno komponentu
__________________
Ziga je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.11.2009., 12:23   #11
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Ovo nije moj komp, ali sa slicnim principom sam uspio sniziti temp chipseta za barem 5 stupnjeva, dok grafa uzima hladan zrak direktno od ispusnog venta i izbacuje ga kroz svoj "grill" na pozadini kucista.

Ostatak hladnog zrak ide prema gore (proc) pomocu kojeg proc ostvaruje nize temp.

Samo da nadodam da ovaj case sa slike ima i dodatna 2 bocna venta (iznad proca i grafe), koji mu dodatno snizuju temp barem 5 celzijicha ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 20:21   #12
jumpman8
Premium
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 27
http://img24.imageshack.us/img24/1443/haf9221b.jpg

Na označenom mjestu mi je ugrađen 140mm fan...ja sam ga stavio da ispuhuje zrak van..dali je to dobro? kako sam čitao gore netko od vas je stavio da upuhuje zrak unutra...šta je ispravno?
jumpman8 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 20:31   #13
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,747
Bolje ga stavi da upuhuje, jer onda baca hladni zrak na grafiku...
ovako joj samo oduzima zrak...
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2010., 22:50   #14
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Nedavno napravio mali update - zamijenio Shuriken Orochijem i dodao jedan GentleTyphoon pa sad gruntam o optimalnom protoku zraka.

Trenutno sam napravio slijedeće, Typhoon (crvena strelica) ispuhuje zrak van, dok Nanoxia ispod Orochija puše kroz njega i gore 140mm Kaze Maru još ispuhuje topli zrak van. Jel to ok ili bi vi drugačije napravili? (topli zrak ide prema gore, pa mislim da je ovak najbolje?)



Još je na bočnoj stranici jedan nzxt vent koji je došao s kućištem koji uvlači zrak u kućište i puše ispod grafe.

Tišinom sam prezadovoljan, s obzirom da su svi ventovi 450 - 700rpm, jedina stvar koja kvari dojam je HDD, no i on za koji tjedan ide van i stavljam ssd unutra.
No, mrvicu sam očekivao bolje temperature na cpu s Orochijem u odnosu na omalenog Shurikena... U idleu je na 30-31°C, a isto tolko ili stupanj više je bio i Shuriken.
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 17:44   #15
luks 88
Premium
Moj komp
 
luks 88's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 477
imam antec solo kučište, naprijed za upuh idu 2x NF-B9 na 1000rpma to je 41 x 2 = 82 m3/h,
iza NFP14 FLX na 900 rmpa - 84 m3/h
e sad me zanim kad se radi tkz. zračni tunel dal je bolje da se namjeste ventilatori ovako kako sam napisao, znači isti upuh isti ispuh ili je bolje npr. više upuha manje ispuha ili obratno?

hvala
luks 88 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 17:55   #16
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Daleko je bitniji ispuh jer on izbacuje topli zrak iznutra.

Upuh je, u cijeloj toj prici, tu tek toliko da pripomogne cirkulaciji.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 18:16   #17
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Daleko je bitniji ispuh jer on izbacuje topli zrak iznutra.

Upuh je, u cijeloj toj prici, tu tek toliko da pripomogne cirkulaciji.
bez aktivnog upuha nemaš direktno izvor hladnog zraka, te če sustav ispuha dosta toplog zraza izvući iz svakog kutka kučišta.

bez aktivno ispuha hladan zrak bu ušao u kučište ali će se rasporediti tako da bu završil na dosta mjesta gdje ti ne treba toliko.

za normalnu cirkulaciju ti treba i jedno i drugo aktivno!
  Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 18:30   #18
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Igram se svaki dan sa potenciometrima na Antecu i znam savrseno dobro koliko treba cega.

Gotovo da i nema promjene ukoliko promjenim upuh sprijeda sa 400 RPM na recimo 2000 RPM.

Dok recimo promjenom ispuha sa 400 RPM na 2000 RPM temperatura svih komponenti pada naocigled (cca 5-10°C, ovisno o kakvom je loadu rijec).

Spomenuti Antec Solo ima slican raspored ventova ... stoga analogija vrijedi.

Jedini izuzetak su bocni ventovi koji direktno pusu po chipsetu ili grafi, ali posto toga nema u ovom slucaju (Antec Solo), nije niti potrebno uzimati u obzir.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 19:07   #19
luks 88
Premium
Moj komp
 
luks 88's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 477
ok, onda ću ova 2 za upuh ostavit tak, a iza za ispuh pojačat , još jedno pitanje, gore mi je napajanje koje je okrenuto sa ventom prema dolje, ne mogu odgonetnut dal tam napajanje uvlači zrak ili ga puše van?
luks 88 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 19:11   #20
makaza
Premium
Moj komp
 
makaza's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 226
U potpunosti se slažem sa dh41400.Trenutno sam ostao na samo jednom ventilatoru Scythe 120mm 1200rpm jer čekam poštene ventove izvana,pa sam malo istraživao gdje bi on najbolje održavao kakvu takvu temperaturu.

Imam Chieftec midi tower sa mogučnošću instalacije venta ispred diskova(upuh) i iza,Thermalright 120 Ultra hladnjak na cpu i vulgaris ispuh.

Temperature komponenti na idle sa ventilatorom na upuhu su bile 10C više nego sa ventom na ispuhu.Isto tako(što me začudilo)temperatura procesora je bila ista sa ventom instaliranim na hladnjak i ispuh,ali se u tome slučaju čipset a pogotovo grafa jako zagrijavala.

Ne znam dali neko ima iskustva sa ovim Siverstone kučištima koji imaju okrenutu matičnu za 90" a ventilatori za ispuh su gore a za upuh dolje.?
makaza je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 19:14   #21
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor luks 88 Pregled postova
... još jedno pitanje, gore mi je napajanje koje je okrenuto sa ventom prema dolje, ne mogu odgonetnut dal tam napajanje uvlači zrak ili ga puše van?
Uvlaci zrak i izbacuje ga na straznju stranu, nemas brige
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 19:16   #22
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ja sam govorio opčenito. Aktivni upuh i ispuh daje dosta bolje rezultate od samo aktivnog ispuha kaj ti zagovaraš.

Čast iznimkama i katastrofalnim kučištima po tom pitanju. Tvoj Antec je jedno od njih!
  Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 19:21   #23
luks 88
Premium
Moj komp
 
luks 88's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 477
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Ja sam govorio opčenito. Aktivni upuh i ispuh daje dosta bolje rezultate od samo aktivnog ispuha kaj ti zagovaraš.

Čast iznimkama i katastrofalnim kučištima po tom pitanju. Tvoj Antec je jedno od njih!

jel solo katastrofalno ili odlično po tom pitanju ?
luks 88 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 19:23   #24
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
To je i meni za Anteca ostalo nejasno, sto je pisac htio reci

BTW ne zagovaram totalno odsutstvo usisa (niti sam to igdje napisao, molit cu lijepo) vec sam naglasio da je brzina ispuh venta vaznija od brzine usisnog venta.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 19:28   #25
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Naprijed vuce zrak samo kroz "proreze" sa strane ako se sjećam. Tako da osim malo pomoći diskovima nećeš sa upuhom niš puno postići.

12 cm odostraja je dobra stvar (ako se dobro sjecam tj.)
  Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 21:05   #26
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Ja sam govorio opčenito. Aktivni upuh i ispuh daje dosta bolje rezultate od samo aktivnog ispuha kaj ti zagovaraš.

Čast iznimkama i katastrofalnim kučištima po tom pitanju. Tvoj Antec je jedno od njih!
Ako je kućište imalo dobro, potpuno je besmisleno imati aktivno i jedno i drugo.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 22:12   #27
luks 88
Premium
Moj komp
 
luks 88's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 477
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ako je kućište imalo dobro, potpuno je besmisleno imati aktivno i jedno i drugo.
ne kužim pojam imalo dobro, kad ovak ko laik razmišljam o tome: Solo sigurno nije šrot kučište, a ima predviđena mjesta za ventilatore 2x naprijed i 1x iza , ako su tako predvidjeli zašto bi bilo glupo imat aktivno i jedno i drugo ?
luks 88 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 22:21   #28
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Neces osjetiti velik pomak sa prednjim usisom, naspram zadnjeg.

Probaj ubaciti samo dobar zadnji ispuh i sve ce ti biti jasno.

Za prednji usis se ne dobije puno ni sa 120 mm ventovima, a kamoli sa 92 mm (bez obzira sto su dva u pitanju).

Taj zadnji ispuh bi trebao obaviti vecinu posla i u tome se slazem sa Iggyjem.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 23:04   #29
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor luks 88 Pregled postova
ne kužim pojam imalo dobro, kad ovak ko laik razmišljam o tome: Solo sigurno nije šrot kučište, a ima predviđena mjesta za ventilatore 2x naprijed i 1x iza , ako su tako predvidjeli zašto bi bilo glupo imat aktivno i jedno i drugo ?
Gle ovako, na brzaka: sto trebas uciniti da bi imao dobro hladjenje? Dobiti protok zraka.
Kako ćeš osigurati protok zraka? Ventovima i konstrukcijom kućišta. Ako imaš vent naprijed koji ima protok x i jedan odozada koji ima protok x, koliki je ukupan protok? x, +/- par posto na sitne rupe i slično.
Ako imaš dobro kućište, na kojem se pazilo kako izvršiti protok kako spada, jedan jedini dobar vent može ohladiti cijeli sustav bez muke. Ako pogledaš, recimo, ATX i BTX standarde, u samoj definiciji se pazilo na to.
Kad malo bolje pogledaš ozbiljna kućišta (gdje su definirane zone hlađenja i slično), dva venta po zoni ćeš vidjeti samo kao rješenje redundancije, ne povećanja protoka. Stoga treba biti oprezan (naravno da nitko od nas nema doma opremu za proučavanje termodinamičkog stanja, ali je zato imaju neki proizvođači) i vidjeti što i kako treba napraviti. Možeš se dovesti u situaciju da ćeš s dva venta i kreiranjem stalne struje kroz samo dio kućišta dijelu mašine čak i smanjiti hlađenje, ne ga poboljšati.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2010., 23:22   #30
luks 88
Premium
Moj komp
 
luks 88's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 477
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Neces osjetiti velik pomak sa prednjim usisom, naspram zadnjeg.

Probaj ubaciti samo dobar zadnji ispuh i sve ce ti biti jasno.

Za prednji usis se ne dobije puno ni sa 120 mm ventovima, a kamoli sa 92 mm (bez obzira sto su dva u pitanju).

Taj zadnji ispuh bi trebao obaviti vecinu posla i u tome se slazem sa Iggyjem.

znači ova 2 naprijed u solu su prvenstveno namjenjena za hlađenje HDD-a.
hvala Iggy na opširnom odgovoru
luks 88 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na