Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2020., 08:27   #1561
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Nekoliko pitanja ...
1. Koje su opcije za zaštititi uglove zidova?
Ukućani svako malo tresnu nečim i odmah se skine glet do onog metala ispod, problem mi je to krpati svako malo pa gledam kako bi zaštitio onim L profilima. Vidim da ima toga u bauhausu, ali je izbor nekako ograničen, barem koliko sam vidio u prolazu.

Ti se profili uvijek lijepe i kakvim ljepilom?
Što s kasnijim bojanjem zida, skida se to ili ne?

Meni se čini da to ostaje kako je jednom kad se zalijepi.
2. Imam u planu neke pretumbacije po kuhinji, kako najjednostavnije izbušiti rupu za napu?

Zid na koji smo zamislili da bi to došlo je izvana termofasada, pokraj prozora nema baš puno mjesta, a sumnjam da neki kablovi od struje ili telefona idu po tom zidu. Nažalost, ne mogu provjeriti što je od instalacija i kuda točno provučeno kroz zid.
Kako bušiti obzirom da je termofasada, izvana, iznutra,... nekom krunom za bušenje,...?
U bauhausu L profila kakvih hoćeš. Bijeli plastični, eloksirani aluminij... Imaš i samoljepljivih no preskupi su, bacanje novaca. Uzmeš montažno ljepilo ili čak silikon i zalijepiš ih. Što se skidanja tiče, to nemreš kad zalijepiš. A i čemu? Staviš pik traku po njima, ofarbaš, skineš traku. A možeš i njih ofarbat ak hoćeš.
Što se rupe za napu tiče, gle, štemerica sve odradi. Naravno, lakše je ako je cigla, zajebancija ako je beton. Imaš i firme koje rade strojno bušenje rupa. Što se struje tiče, tu ti nemrem pomoć, to moraš saznat gdje su žice.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 21:43   #1562
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
Sa cime da napunim i sanriam da bude kao sto je bilo:
https://i.imgur.com/tcSpWlo.jpg
https://i.imgur.com/bbyJc3D.jpg

Palo mi je napamet maipei bijelo flexi ljepilo sa pijeskom od 0-2mm? ili ima neko stručnije /profesionalnije rjesenje?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 21:52   #1563
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Elektricarski gips tockasto ako negdje treba jos priheftati kabel da ne mrda van, malo upustiti kuteve rupe, reparaturni mort za grubo popunjavanje (zadrzati se ispod povrsine), uniflot i mrezica preko rupe, pa teranil extra zavrsno gletanje. Mozes preskociti uniflot i/ili mrezicu ali meni se to pokazalo kao trajno najsigurnije / najpostojanije rjesenje. Ostaviti dovoljno vremena medu fazama.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 21:59   #1564
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
E tu u finisu mi i je problem, teranil je gladak, ovi zidovi su grubi.
smijesno ali taj efekt sam postigao sa nekom tubom iz tedija u koju sam dodao pijeska: https://media.marktjagd.com/6550313_682x840.jpg

Samo za zatvorit sve ovo bi me izaslo jedno 1000 kn tih tuba
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 22:11   #1565
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
A sorry, nisam skuzio da pitas za finish. Ja bi dodao kvarcnog pijeska priblizne granulacije u zavrsni premaz boje. Imas pakiranja u vrecici za deko zbuku. Mozes i ozbukati zavrsno deko zbukom slicnom ak nades malo pakiranje. Moglo bi se dodati i u zavrsni glet ako si vican sa spahtlom, pregletas pa prodes teksturiranim valjkom preko, i/ili prije nego se glet osusi dodas nesto pijeska utiskivanjem spahtlom, nakon susenja mozes nesto pijeska dodati u malo boje pa razvuci gleterom ili spahtlom proizvoljno dok ne dobijes priblizno slicnu teksturu.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 22:21   #1566
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Jub hobi kit za popunjavanje rupa, brzo suh, ne puca.

https://www.bacelic.hr/artikl/hobi-kit-2-1-jub/10376

Za strukturu, jbg, iskemijaj nešto. Mada iz prakse velim da će se uvijek vidjet razlika što god napravio.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 23:03   #1567
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
A neku zbuku unutarnju da uzmem, rofix neki? pa sa spuzvom izbalansiram staro novo:

https://youtu.be/lhDGVs1iIVs

Btw Knauf bijelo fleksibilno ljepilo nije bijelo mapei je bijel
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 23:03   #1568
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
2. Imam u planu neke pretumbacije po kuhinji, kako najjednostavnije izbušiti rupu za napu?

Zid na koji smo zamislili da bi to došlo je izvana termofasada, pokraj prozora nema baš puno mjesta, a sumnjam da neki kablovi od struje ili telefona idu po tom zidu. Nažalost, ne mogu provjeriti što je od instalacija i kuda točno provučeno kroz zid.
Kako bušiti obzirom da je termofasada, izvana, iznutra,... nekom krunom za bušenje,...?
Pretpostavljam da ćeš staviti cijev od 12 cm? Ne znam ima li tolika kruna i kako bi s njom bušio bilo što tvrđe od cigle. Nacrtaj kružnicu i kreni normalnim borerom za zid bez udaranja. Ako zapne, upali udaranje, istočkaj zid i probij čekićem. Malo obradiš ako je grbavo, gurneš cijev, začepiš gipsom ili čime već hoćeš i amen.

Vezano za struju, bilo koji bolji multimetar ih je u stanju otkriti na dubini od 2-3 cm, možda i više (funkcija NCV detektor). Za cijevi, traži nekoga tko ima detektore metala ili nešto kao Bosch D-TECT skener zida.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 23:44   #1569
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
A neku zbuku unutarnju da uzmem, rofix neki? pa sa spuzvom izbalansiram staro novo:

https://youtu.be/lhDGVs1iIVs

Btw Knauf bijelo fleksibilno ljepilo nije bijelo mapei je bijel
Tesko da ces pogodit originalni finish sa bilo kojim gotovim rjesenjem, morat ces se poigrati sa tim zadnjim detaljom, ali vidjet ce se svakako, pogotovo kaj je vertikalna relativno uska linija. Nemoj skipat pripremu, popuni kak spada da izbjegnes buduce probleme sa eventualnim pucanjem, tu se svaka usteda potencijalno vidi. Ak ces navlacit zbuku, navuci je siroko, dosta sire od procjepa koji pokrivas, ovo sto si linkao bi bila idealna varijanta, ali bojim se da ti imas prilicno grublju tekturu za to tako obradit. Ako stavis u boju pijeska to se nece mehanicki drzat ali ce u nerazrijedenoj boji drzat dovoljno da vizualno na kraju jos popravis, prije ili navuci deko zbuku, granule priblizne velicine i zamijesaj tak da dobijes pribliznu kozinstenciju trenutnoj. Ak bi ustedio, mozes probat kupiti samo granule pa na jos mokru glet masu ili cak na reparaturni mort, sami zavrsni sloj, namazat sa nerazrijedenom bojom da se malo utisne u glet, tak ces imat malo viggle rooma za korekcije. Nema tu savrsenog rjesenja, tesko do nemoguce ce bit neprimjetno.
Idealno bi bilo to razvuc pa obradit tocno ko na videu, neznam isplati li ti se to za tako malu sanaciju...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: Kristijan_7. 10.02.2020. u 23:49.
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 06:15   #1570
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pretpostavljam da ćeš staviti cijev od 12 cm? Ne znam ima li tolika kruna i kako bi s njom bušio bilo što tvrđe od cigle. Nacrtaj kružnicu i kreni normalnim borerom za zid bez udaranja. Ako zapne, upali udaranje, istočkaj zid i probij čekićem. Malo obradiš ako je grbavo, gurneš cijev, začepiš gipsom ili čime već hoćeš i amen.

Vezano za struju, bilo koji bolji multimetar ih je u stanju otkriti na dubini od 2-3 cm, možda i više (funkcija NCV detektor). Za cijevi, traži nekoga tko ima detektore metala ili nešto kao Bosch D-TECT skener zida.

Napa ima izlaz promjera 10 cm.

Brine me termo fasada sa stiroporom koja je s druge strane zida. Ako izbušim s unutarnje strane, neće se to odvaliti s vanjske?
Ili da probam izvana prema unutra?


Što se tiče detekcije metala, probao sam s onim jeftinim uređajem iz lidla i ništa ne nalazi. Uspijeva naći žice od 220V u stanu ako krenem utičnice i to izgubi nakon kojeg metra, valjda kad je cijev malo dublje.
Hvala za preporuku, ovaj bosch izgleda dobro, idem vidjeti da li netko od lokalnih električara ima to.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 06:56   #1571
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
A neku zbuku unutarnju da uzmem, rofix neki? pa sa spuzvom izbalansiram staro novo:

https://youtu.be/lhDGVs1iIVs
Možeš naravno, ako pogodiš baš takvu granulaciju. Dakle ganjaj neku s malo grubljom granulacijom, ne skroz finu.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 07:01   #1572
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Napa ima izlaz promjera 10 cm.

Brine me termo fasada sa stiroporom koja je s druge strane zida. Ako izbušim s unutarnje strane, neće se to odvaliti s vanjske?
Ili da probam izvana prema unutra?
Izbuši borerom kružnicu iznutra. Samo lagano kad prolaziš kroz cigleni dio zida da ti ne odvali stiropor. Kad izbušiš kajaznam, desetak rupa, izvana ćeš vidjet kružnicu od tih rupa. Onda na grubo izvana izrežeš nožem stiropor u obliku kruga. I onda kreneš štemat malo iznutra, malo izvana dok se ne spojiš.
Ako ćeš uzet firmu da ti to strojno izreže, oni imaju krune fi 100. Provjereno.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 13:32   #1573
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
Ma necu stedit, nema puno toga tako da ocu da dobro ispadne, imate li savjet koju zbuku da uzmem sa granulacijom 0-2mm(toliko mi se cini da je trenutna situacija) mozda ovo?
https://www.bauhaus.hr/lasselberger-...-mm-25-kg.html
ili nesto drugo? rofix neki ili?

A popunit rupe mogu flexi lipilom, imam ga viska, je tvrdo al. nebi trebalo pucat, il da bas uzmem reperaturni mort?
Imam jedan komad koji ce bit iza ormara pa cu na njemu eksperimentirat razne tehnike :F
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 15:28   #1574
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Ma za to krpanje, uzmi žbuku koja ti je najjeftinija. Ili ako neko ima otvorenu, ne treba ti puno (mada u biti ne znam koliko metara toga imaš). A probaj s ljepilom rupu zakrpit, valjda neće pucat. I sloj ljepila nek ti bude mrvicu niži od okolne žbuke. Ako ga poravnaš, kad staviš žbuku na to, vidjet će se ziher.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 15:56   #1575
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Trebam urediti dva kvadrata termo fasade iznad ulaznih vrata gdje su mi lastavice zaprljale blatom dok su pokušavale napraviti gnijezdo.
Može li se to nekako očistiti, a da ne oštetim fasadu ili samo farbanje?
I kako potjerati ptice da ne pokušaju na proljeće opet, borim se već drugu godinu s njima?
Ako farbanje, kakvu boju, kakva priprema treba za to?
Nikad farbao fasadu dosad
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 19:13   #1576
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Si probao oprat?
Ak neide dole, prvo oprat pa onda (ako je stiropor s akrilat fasadom) akrilna impregnacija te na koncu akrilna fasadna boja.
Ne znam kak izgleda točno to mjesto na koje ptice slijeću no imaš za kupit plastične trake s tankim metalnim pipcima što vire, kao igle. To obično stavljaju ljudi na podroženice krova, ili mjesta koja su pticama draga.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 19:25   #1577
elance
Banned
 
elance's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: cro
Postovi: 299
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
I kako potjerati ptice da ne pokušaju na proljeće opet, borim se već drugu godinu s njima?
Kupi umjetnu sovu ili vranu jer ih se ostale ptice boje, postavi na željeno mjesto i zaboravi na golubove, vrapce, lastavice itd...
Znači ovako nešto: https://www.ebay.com/itm/Owl-Bird-Re...wAAOSwXspdeWVF

Mogu potvrditi da djeluje.
elance je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 20:20   #1578
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Punac ima takve vrane po opg-u, ptice dolaze pored te varalice, lud je. Sve cd-e koje sam imao je povjesao, vidim jedno i drugo mu dan danas stoji tamo, a i ptice ga jos jebu
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 20:47   #1579
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Si probao oprat?
Ak neide dole, prvo oprat pa onda (ako je stiropor s akrilat fasadom) akrilna impregnacija te na koncu akrilna fasadna boja.
Ne znam kak izgleda točno to mjesto na koje ptice slijeću no imaš za kupit plastične trake s tankim metalnim pipcima što vire, kao igle. To obično stavljaju ljudi na podroženice krova, ili mjesta koja su pticama draga.

Ne ide baš lako dolje, zalijepilo se gadno, crvena zemlja.

Dosad nisam prao, samo sam četkom očetkao malo gdje se baš vidjelo.
Točno iznad ulaznih vrata u duljini 2m su zablatile, na spoju zida i stropa - ulaz je uvučen cca 1m. Očito im se sviđa to mjesto jer je zaštićeno od vjetra i kiše pa stalno pokušavaju. Kad skuže da im se blato ne hvata baš dobro, onda se presele pola metra dalje i probaju tamo i tako sve zaprljaju. Naročito je gadno ako je bila kiša prije pa imaju blata okolo jer onda nevjerojatnom brzinom grade. Vrata da ne spominjem, dođem doma, a sve grudice blata po vratima, a bude i kakice.

Ispred je na strop montirana lampa na senzor, na njoj su isto probale. Tu sam skužio da je jedina šansa da u proljeće ugasim lampu i gore navučem šuškavu plastičnu vrećicu, to im ne paše i onda više ne idu. Ne smeta ih uopće što se lampa pali po noći, jedna sjedi gore, a druga oblijeće oko lampe da se pali, valjda se griju

Iznad vrata nažalost ne mogu ih se riješiti, a one žice sa šiljcima su mi ružne. Tako da ih u sezoni gnježđenja moram 2-3 puta na dan tjerati i rušiti to što naprave. Nakon nekoliko dana nađu si drugo mjesto i onda je mir.
Nisam htio prati dosad jer se bojim da će se sve iscijediti prema dolje, ali izgleda da ću morati cijeli taj ulaz.
Nemam pojma da li je akrilna fasada, valjda je. Stiropor je unutra.

Hm, miniwashem probati?




Citiraj:
Autor elance Pregled postova
Kupi umjetnu sovu ili vranu jer ih se ostale ptice boje, postavi na željeno mjesto i zaboravi na golubove, vrapce, lastavice itd...
Znači ovako nešto: https://www.ebay.com/itm/Owl-Bird-Re...wAAOSwXspdeWVFMogu potvrditi da djeluje.
Hvala za ideju, to sam bio jednom tražio kod nas, ali po trgovinama nemaju pojma. Za ebay se nisam sjetio.

Samo meni se čini nekakvog orla trebalo naći, a ne sovu
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 22:10   #1580
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Ako je stiropor fasada, onda je vjerojatno akrilat gore. Silikat ide na žbuke i fasadnu vunu. Ima i silikon koji ide na sve no on je najskuplji.
Dakle, najvjerojatnije imaš akrilat na fasadi.
Probaj s miniwashem no malo smanji pritisak.
Mislim da ti je ta sova s ebaya jedino rješenje.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 04:22   #1581
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Atmosferski je jednostavno neisplativ jer za njih već sad nema dijelova, novi atmosferski bojleri su zabranjeni tako da se prestaju proizvodit i oni i zamjenski dijelovi. A onda dolazi u pitanje redovni servis i sve dalje što ide s time.
Moze link na zakon, pravilnik ili direktivu koja zabranjuje atmosferski bojler ? Ljudi pricate gluposti, niste educirani nimalo i onda sirite dezinformacije. Sidjite sa krovova, dosao DVB-T, antena vam ne treba, mos misliti...
Niti su zabranjeni, niti nije istina da ih nema niti nije istina da se cak i novi ne proizvode a na stranu ako zivis u Zgradi na zajednickom sustavu pa isti ne smijes ugraditi ako drugi stanovi na toj vertikali imaju kondezacijski !!
Isto tako ako se stavi cijela kuca/stan u pvc stolariju a bojler nema dovod friskog zraka, normalno da moze po noci doci do havarije no nista vise nego kao da kamin od 11kw gori po noci a niđe prozor odškrinut, mora bit zraka i sve ok.

Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Ma već je pala odluka na kond bojler
Bespotrebno bacanje novaca, zivis u kuci, tih 4k do razlike i kostanja servisa kondezacijskog vs atmosferskog - kuna ces ustedjeti za 18 godina i 3mj rada istoga, onda prelazis u plus te dajem plus za modno i ekolosko osvjestavanje

https://www.vaillant.hr/krajnji-kori...ive-46528.html
https://www.ikoma.hr/hr/grijanje-na-...tec-plus-9931/
https://www.vitos.hr/proizvodi/plins...10024482/2740/
https://exterim.hr/kombinirani-bojle...proizvod-2990/

edit: 24kw klasika... servis, djelovi...

https://www.vitos.hr/proizvodi/plins...-3H-SEE-EU/10/
https://termometal.hr/bojler-vaillan...-proizvod-110/
https://www.hvac.hr/product.asp?prod...ode=0010016286

Pod atest dimnjaka se misli da dimnjacar dodje i pregleda dimnjak i naplati 100kn ili koliko vec kod tebe ali tu se negdje krece cijena, kod mene je 80kn. Mozda ces trebati i set za montazu od 450kn, vidi s trgovinom/centralasem.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 12.02.2020. u 05:05.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 07:03   #1582
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Većina ljudi nakon ugradnje ni ne iskoristi blagodati kondenzacijskog bojlera, stave temp vode u sustavu preko 55 i onda nema nacionalne uštede.

Nego odakle si naracunao 4k razlike? Ja sam kupovao prije god i pol i razlika je bila 1200 kn kod Ljubeka za Vaillant iste jačine

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 07:15   #1583
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ja sam kupovao prije god i pol i razlika je bila 1200 kn kod Ljubeka za Vaillant iste jačine
Pa tu u Ikomi gledao, eto 24kw prvi kondezacijski 8 i pol, ajd nije 4k ali tako, izmedju 3-4k. Pa nemoj racunati sto ti kod Ljubeka imas tamo rabat, popust, ispod stola, prebijanje dugova i slicno
Ni dimnjak ne racunas, tko ima takav dimnjak od prve da postojeci ne mora makar sanirati za takav bojler ? Jos sam blag... ako i dimnjak racunas mos kupiti 2 vulgaris bojlera i ustedit ce tvoji unuci.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 07:49   #1584
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Nešto su poskupili jbt. Ja sam platio 6200 a šogor prije 3 mj 7200 vuw 246 5 3 model

Dimnjak nisam uopće imao pa sam platio 2 metra 500 kn one cijevi original za kondenzacijski

Tko ima sada atmo bojler može staviti opet atmo ali ne znam da li se na nove priključke smije stavljati atmo jer su meni rekli i u bazdaru i hepu da se ne smije.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 08:02   #1585
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
jer su meni rekli i u bazdaru i hepu da se ne smije
Svasta ce oni reci, mafija je to... onaj sto sam gore linkao od 18 ili 20kw cak smije ici na isti dimnjak kao kondezacijski !! Bitno je sta pise u papirima od bojlera dali je sukladan itd...

Novi ili stari prikljucak je nista posebno nego sto je bilo pred-prosle godine, dosli iz hepa ovamo i pregled uredjaja tj. trazili atest od dimnjacara sto imam od prije, kopiras im atest i potpises ugovor
o isporuci plina itd... i jedina obveza je da na bojleru imas naljepnicu od servisa ili majstora koji ga je pustio u rad ili obavio periodicki pregled kako vec ide za koji model. Kasnije to niko ziv ne
provjerava
dali ti citis bojler ili ne i koliko cesto. Znam to sve jer je plin bio na babu a baba umrla pa je prikljucak trebalo prebaciti i to se vodilo kao novi. Dakle nikakvih problema, sam atest dimnjaka i naljepnica na bojleru za novi prikljucak.

Ako mjenjas bojler nikom nista no svakako ces dati ovlastenom servisu da ti to odradi, ako ne vec radi sigurnosti onda bar radi garancije na bojler.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 12:24   #1586
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
pa kond je ucinkovitiji, A razred en ucinkovitosti, dok su atm C razred..
ne muci mene ta razlika u cijeni, nego cu morat dimnjak stavljat, a to ce kostat..
odgovorite me
domina je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 15:35   #1587
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Pa ak imaš postojeći dimnjak, u njega se spusti plastična cijev i to je to.
Mene je Viessmann Vitodens 100v max snage 35kW koštao 10000kn sa cijevi za sanaciju dimnjaka i kapom koja dolazi na vrh dimnjaka. Cijevi je bilo nekih 7-8 metara. Dimnjačar uzeo nekih stotinjak kn i također plinara nešto sitno.
Temperaturu vode za centralno držim na 45-50 stupnjeva, ovisno kolika temp je vani. Sad dok je toplije vani mi je većinom na 45 stupnjeva.
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 18:06   #1588
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ove zime nije bilo postenih minusa, mozda 2 tjedna bilo ujutro oko -7 ali preko dana se vrtilo oko 0 ili -2 i to je to za ovu zimu. Ja grijem isto temperaturom vode u systemu i ove godine nisam imao potrebu nagariti ga preko 60C.
Ako je vani -10 ili -15 kako je bilo prije 2 godine onda ni taj kondezacijski nema sanse da da sa 55C zagrije posteno kucu. Dakle ustede su samo ako zivite na moru sa toplijom klimom i gdje se sa 55C u systemu moze zima preziviti.

Kada su opaki minusi koji znaju potrajati po 2 tjedna a sjecam se i jedne veljace koja je cijela maltene bila u minusu onda temperatura vode mora na 75-80C a u takvom radu kolike su stvarne ustede kondezacijskog vs atmosferskog ?
Da su cijenom isti nebih rijec rekao, normalno da ces uzeti nesto sto manje trosi, modernije itd... osim toga te cijevi, plasticne su veli kolega @mamikulcic ? Moraju biti plasticne ? Po meni je to problem, zasto ? Pa jednostavno sam si
od postojeceg funkcionalnog dimnjaka napravio tipizirani dimnjak ! Sta ako se plin zamrzne ko jedne godine a imam otvor za dimnjak u drugoj prostoriji gdje moze pec na drva ? I to ne pricam bez veze jer desilo se na 3 dana da je bila
prekinuta isporuka plina, prvo se smrzao pa onda negdje dalje nesto puklo a komsija dosao kod mene da mu prodam 2m drva, vani snjeg do guzice maltene. Uopce mi se ne svidaj ideja da od postojeceg funkcionalnog dimnjaka na koji moze ici sporet/kamin/plinska pec ili bojler, radim dimnjak na koji moze samo jedna vrsta trosila !! Meni sad da krepa atm bojler ili se iz bilo kojeg razloga prekine obustava plina, odnesem u djecju sobu gdje prolazi dimnjak bilo kakvu pec manju i LOZI.

Za spasiti se ako je vani -15 i dok se ne popravi, sredi situacija imam beckup jer imam funkcionalan dimnjak, OK ako u kuci
imate drugi dimnjak ali ne znam, mozda sam ja paranoican ali osloniti se samo na struju ili plin i nadati se urednoj isporuci, nema sanse.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 19:35   #1589
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Znate vjerojatno da i radijatori moraju biti pravilno dimenzionirani, da ne velim da je bolje da budu i predimenzionirani i tako je lakše zagrijati kuću. Ja živim u SZ Hr i ove tri godine kako imam taj bojler i na novo napravljeno centralno nisam na bojleru imao više od 55 stupnjeva.
Termostatski ventili na svim radijatorima su na 3 i 1/4 i to mi drži oko 23 stupnjeva cijelo vrijeme.
Nažalost osim ovog centralnog imam jedino klimu. Peći da drva nemam tako da ako ostanem bez struje i plina mogu jedino suprugu i klinke odvesti kod punice a ja kod kuće histerično plakati
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2020., 20:27   #1590
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Kolega silver, slično razmišljamo, upravo iz razloga kad Putin zatvori ventil želim imat centralno na drva .
U mom slučaju, dimnjak za centralno na drva planiram stavit fasadni iz podruma koji bi se dimenzinirao po specifikacijama peći, a ovaj gdje je sad atm bojler bi htio iskoristiti.
Po ovome što ste napisali, kondenzacijiski je definitivno bolja kupnja jer neće sve zime bit ko 2017. veljača kad je bilo konstantno niže od -10 celz, barem u podravini.

Sad moram proučit kakve su te plastične cijevi u postojećem zidanom dimnjaku. Kroz nju bojler dobiva zrak? A kroz ostatak dimnjaka ide co2?
To bi bilo super jer svejedno moram obuć dimnjak u lim jer mi kod većih padalina negdi okolo curi, te obavezno stavit kapu.
domina je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na