Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.11.2011., 11:43   #1
sandrinjo
Premium
Moj komp
 
sandrinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Opatija
Postovi: 29
(riješeno) Da li bi ovo mogao biti problem sa matičnom?

Najprije, nevezano za ovaj komp. Kupio sam nedavno laptop, međutim ispostavilo se da je novi laptop radio jako sporo. Nakon testiranja sa DPC Latency Checkerom ispostavilo se da wireless adapter, odnosno driver za isti radi probleme.

E sad, primjetio sam da i moj desktop komp nije baš najbrži na svijetu pa sam ga otišao testirati, onako čisto iz dosade. Program pokazuje još gore spikeove nego što sam ih imao na laptopu.



Problem je šta ovdje ne mogu uopće skužit koja komponenta stvara probleme. Pokušao sam ih sve redom isključivati i uključivati, međutim rezultat je uvijek isti. Pokušao sam sa flashanjem biosa, novim driverima za chipset, testirao memoriju, međutim bez uspjeha.

I sve to na čistoj instalaciji Win7 x64, od programa je instaliran samo kaspersky antivirus.

Ono šta bi moglo bit značajno u cijeloj ovoj priči je to da je prije nekih mjesec dana komp vrisnuo (zato sam i uzeo laptop s početka priče). Pojavljivali su se artefakti po ekranu, sve dok nije potpuno nestala slika. Sumnjao sam na matičnu i grafu (HD4870). Kada bih uključio komp on bi se uredno upalio, kao da najnormalnije radi, čak bi se i na grafi vrti cooler sasvim uredno, jedino nije bilo slike. :/ Anyway, sada sam promijenio grafu (9600 GT) pa je ok, ima slike, ali pitam se da li se kod tog kvara možda mogla oštetiti i matična?

Konfiguracija je:
GB EP43-DS3L
Intel Core 2 Duo E8400 3.0 ghz
9600 GT
2 GB RAM, Kingmax, 800 mhz
WD 640 GB
sandrinjo je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2011., 14:43   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Mislim da ti je KA problem, ali bi mogao biti i W7 x64. Obzirom da imaš samo 2Gb rama, mogao bi komotno staviti i 32bitnu verziju W7 (x86) koja je ipak malo 'ispoliranija' od 64bitne verzije. Poznato je da neki komadi hardvera imaju problema sa tim winsima tj. jer driveri nisu u potpunosti prilagođeni W7 x64.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2011., 19:15   #3
sandrinjo
Premium
Moj komp
 
sandrinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Opatija
Postovi: 29
Hm, moguce. Probat cu 32 bitne, iako na laptopu sam isprobao sve zive pa nije pomoglo. Ovdje sam stavio 64 bitne jer mi za koji dan stizu jos 2 gb rama. Probat cu u svakom slucaju. Osim toga, jel jos nesto pada na pamet na sta da obratim pozornost?

Hvala na odgovoru.
sandrinjo je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2011., 09:01   #4
sandrinjo
Premium
Moj komp
 
sandrinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Opatija
Postovi: 29
Evo, formatirao sam disk i stavio fresh instalaciju Win7 x86.

Nisam stavljao ni antivirus, niti išta drugo.

Opet ista stvar.

Ideje? :/
sandrinjo je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2011., 09:29   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Udri testiranje komponente po komponente. Programe imaš i tu na forumu
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=58941
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2011., 09:33   #6
sandrinjo
Premium
Moj komp
 
sandrinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Opatija
Postovi: 29
Ok, javim za dan dva rezultate.
sandrinjo je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2011., 14:38   #7
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Nepotrebne komponente izvadi van, u BIOS-u isključi sve što se može, tipkovnicu i miš prebaci na PS/2, ištekaj mrežni kabel, zvučnike i ostalo, ostavi samo monitor pa onda pokreni test.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2011., 17:24   #8
sandrinjo
Premium
Moj komp
 
sandrinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Opatija
Postovi: 29
Izvršio sve žive testove, nigdje nije nađena greška.

Na kraju sam promijenio matičnu i sve radi normalno, tako da je krivac na kraju pronađen.

Hvala na savjetima.
sandrinjo je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2011., 19:10   #9
sandrinjo
Premium
Moj komp
 
sandrinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Opatija
Postovi: 29
Da se opet nadovežem na temu.

Kao što sam napisao u prvom postu, imao sam isti ovakav problem i na laptopu (novom - asus a53u).

Laptop je poslan u servis na garanciju, i sad je vraćen. Problem sa latencijama je smanjen, više nema trzanja videa i muzike, međutim latency checker i dalje javlja visoke latencije svakih 20-ak sekundi (skače i preko 5000 mikrosekundi). Cak i kad je u idleu latencije su oko 500 mikrosekundi a normalno bi trebale biti bar duplo manje. E sad, oni su u servisu zamijenili matičnu, međutim da li je moguće da je tu problem do slabog procesora (AMD Dual Core E350 @ 1.00 ghz) ili to ne bi smjelo imati veze?
sandrinjo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na