Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.07.2010., 17:58   #1
lagrange
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Kaštela
Postovi: 44
Donja granična temperatura?

pozdrav

dakle... zanima me postoji li donja temperatura do koje se smije ići prilikom hlađenja cpu.

da pojasnim...

recimo da hladim cpu sa promjenom faze (plin, vapochill) i da taj cpu ne clockam, pa se temperatura procesora ustali na nekoj niskoj temperaturi.

postoji li u slučaju jako niske temperature cpu-a opasnost od nekog sranja i koliko se nisko smije ići, ili smijem hladit dokle hoću?
lagrange je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2010., 19:51   #2
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Nisam baš u tim vodama, ali koliko ja znam procu ne smeta nimalo dapače pašu mu minusi. Doduše mislim da su veći problemi sa matičnim pločama i grafičkim karticama koje znaju imati "cold bug" pa neće raditi na jako niskim temperaturama. Neka me LN gurui isprave ako sam nadrobio gluposti
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.07.2010., 20:19   #3
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
The colder, the better...
Inače se nitko ne bi hvatao tekućeg dušika.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2010., 20:29   #4
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
The colder, the better...
Inače se nitko ne bi hvatao tekućeg dušika.

Krivo , svaki proc ima svoj swat spot i niže ili više može dovest do nestabinosti . Npr moj -80 do -90.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2010., 21:53   #5
lagrange
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Kaštela
Postovi: 44
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
The colder, the better...
Inače se nitko ne bi hvatao tekućeg dušika.
nisam se ja bavio LN2 al kolko znam oni koji to rade clockaju preko 70-80%, samim time toplinski tok generiran od procesora je puno veći pa se cpu nađe opet na višim temperaturama. bar tako mislim.

Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Krivo , svaki proc ima svoj swat spot i niže ili više može dovest do nestabinosti . Npr moj -80 do -90.
znači donje granične temperature se kreću oko -80? pretpostavljam i da su ostali cpu otprilike slični s nekom varijacijom.
lagrange je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2010., 22:57   #6
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Krivo , svaki proc ima svoj swat spot i niže ili više može dovest do nestabinosti . Npr moj -80 do -90.
nisam bash siguran da nizom tempraturom moze doci do nestablinosti vecmo nego kad je temperatura veca, jedini problem su cbb kod ploca i cb kod cpu-a i gpu-a.
cb i cbb su daleko od toga da se mogu generalizirat, primer su mnogi amd-ovi primjerci koji rade i na -270 C ispod LHe

sto se tice upotrebe 24/7 do nekih -50 (phase change) nebi trebalo biti problema ako je sve dobro izolirano, dok bi se na nekim nizim tempraturam u idlu sve smrzlo.

iskusniji od mene ce dopunit ili me ispravit
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 11:25   #7
bloodthorn
Crypto currency
Moj komp
 
bloodthorn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 525
Ako ćeš ga hladit faznim hlađenjem nemaš nikakve brige od kako ti kažeš "donje temperature" (cold bug) ...

Samo kao što je kolega dejan rekao dobro izoliraj, jer postoji velika vjerojatnost da će doći do kondenzacije
__________________
---


bloodthorn je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 11:33   #8
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Krivo , svaki proc ima svoj swat spot i niže ili više može dovest do nestabinosti . Npr moj -80 do -90.
Gle, nisam baš uvjeren da će ga uspješno ohladiti na tako niske temperature. Pretpostavka je da hladiš nešto što se grije, zar ne..?

Negdje sam čitao članak o P4 EE clockanom na 8.2 GHz, radio je pod opterećenjem na -10 stupnjeva, ili čak i toplije. Pa neće ga valjda hladiti ugašenog?

Moja bi odabrana solucija bila peltier na proc i vodeno na njega.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 12:30   #9
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Prvo i osnovno - čovjek je rekao da nebi klokao taj CPU što nas odma dovodi do toga da je takvo hlađenje skroz nepotrebno i besmisleno kupovat/pravit. Cijena faznog hlađenja nije baš mala u oba slučaja. Ukoliko se ima love odnosno ukoliko je lova nebitna u ovom slučaju - ok.

Drugo - neki su krivo shvatili ono što je magarac reko. ~ -80°C je CB njegovog procesora pod LN2. Tih -80°C nemožeš ni dostići sa "običnim" faznim hlađenjem, jedino sa kaskadom. A da ne pričam tek o tome da se CB/CBB nemogu znati prije nego se ne ode pod LN2 na većini današnjih procesora/ploča (s.775/1156/1366/am2+/am3).

Treće - kad se ide u bilo kakav minus u elektronici, potrebno je zaštiti istu od kondenzacije. Kako i čime? Pisalo se o tome poprilično u izvještajima sa naših sesija.

Četvrto - pitanje za autora teme - čemu takav oblik hlađenja ako ne zbog overclocka? Pitam isključivo zato jer me zanima a ne zato što želim njorgat i zanovijetat.
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 13:19   #10
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Evo da ne otvaram novu temu, zanima me sljedece, imam bunar ali onaj tanki s hidroforom.Voda na nekih 27 metara je izmedju +4 do +7.Dali bi se stvarala kondenzacija ako bi voda te temp isla kroz vodeno hladenje cpu-a ?
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.07.2010., 13:30   #11
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Brijem da bi kod ovakvih vručina, ali više bi me brinuo kamenac.
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 15:39   #12
lagrange
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Kaštela
Postovi: 44
Citiraj:
Autor dejanbinladen Pregled postova
... rade i na -270 C ispod LHe

sto se tice upotrebe 24/7 do nekih -50 (phase change) nebi trebalo biti problema ako je sve dobro izolirano, dok bi se na nekim nizim tempraturam u idlu sve smrzlo.
teško da procesori rade na -270. tekući helij se ukapljuje na oko -270. a procesor odaje neki toplinski tok što znači da procesor radi na znatno višoj temperaturi.

šta ti to znači da bi se sve smrzlo. izolacija se stavlja samo radi kondenzacije vlage iz okolnog zraka.

Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Gle, nisam baš uvjeren da će ga uspješno ohladiti na tako niske temperature. Pretpostavka je da hladiš nešto što se grije, zar ne..?

Negdje sam čitao članak o P4 EE clockanom na 8.2 GHz, radio je pod opterećenjem na -10 stupnjeva, ili čak i toplije. Pa neće ga valjda hladiti ugašenog?
upravo to. freon (R134a - uglavnom u frižiderima) isparava na oko -70 (nemam tablice kod sebe i ne znam na kojem je to tlaku, moguće da je ova brojka nešto viša) i nema šanse da će i procesor bit na toj temperaturi.

Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova
Četvrto - pitanje za autora teme - čemu takav oblik hlađenja ako ne zbog overclocka? Pitam isključivo zato jer me zanima a ne zato što želim njorgat i zanovijetat.
radi se o tome da iman stari frižider kojem radi kompresor a stari ga misli likvidirat pa sam mislio malo ubit vrime s tim. al kako je to diy rješenje vrlo primitivno teško da ću (ako sve bude i radilo) imat neki sistem regulacije. također, teško da mogu napravit da se hladnjak pali kad upalim i komp, pa moram odvojeno prije upalit sam hladnjak i već tu će neko vrijeme radit samo hladnjak bez procesora. a samo clockanje će vjerojatno doć kasnije kad vidim da sve to radi.

iz tog razloga me zanimaju moguće posljedice "pretjeranog" hlađenja, i isplati li se s tog stajališta uopće upuštat u to.


Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Evo da ne otvaram novu temu, zanima me sljedece, imam bunar ali onaj tanki s hidroforom.Voda na nekih 27 metara je izmedju +4 do +7.Dali bi se stvarala kondenzacija ako bi voda te temp isla kroz vodeno hladenje cpu-a ?
ovisi o relativnoj vlažnosti zraka, okolnom tlaku i temperaturi zraka. ti parametri se stalno mijenjaju i teško je to reći napamet, al mislim da se laganom izolacijom rješiš svih pitanja u vezi kondenzacije. al ko što je d4rk_ch1ld reko veći problem će ti stvorit kamenac i prljavština iz vode.

dakle možemo zaključit da generalno mogu hladit dokle god mi moje hladilo dopušta bez straha od rikavanja. ako dođe do coldbuganja ponovnim zagrijavanjem će sve radit normalno. jel?

i još jedno pitanje...

zašto se hladi tako da temperature proceva pod loadom budu ispod nule?
mislim šta dobivaš s time da ti procesor radi na -30 ako ga onda možeš još clockat pa da ti radi na +50. il ja tu nešto propuštam.

hvala na odgovorima
lagrange je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 15:57   #13
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
teško da procesori rade na -270. tekući helij se ukapljuje na oko -270. a procesor odaje neki toplinski tok što znači da procesor radi na znatno višoj temperaturi.
Procesor pod LHe radi na nekih ~ -230°C da odmah pobijemo tih visokih -270°C što je dakako, nemoguće postić dok je ispod POTa procesor koji ima poveću disipaciju.


Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
radi se o tome da iman stari frižider kojem radi kompresor a stari ga misli likvidirat pa sam mislio malo ubit vrime s tim. al kako je to diy rješenje vrlo primitivno teško da ću (ako sve bude i radilo) imat neki sistem regulacije. također, teško da mogu napravit da se hladnjak pali kad upalim i komp, pa moram odvojeno prije upalit sam hladnjak i već tu će neko vrijeme radit samo hladnjak bez procesora. a samo clockanje će vjerojatno doć kasnije kad vidim da sve to radi.

iz tog razloga me zanimaju moguće posljedice "pretjeranog" hlađenja, i isplati li se s tog stajališta uopće upuštat u to.
Kompresor je samo početak. Treba nabavit još evaporator kojeg nemaš kod nas, cijevi, fleksibilnu cijev itd itd. Problem paljenja faznog hlađenja riješiš relejem ili prespojiš dodatno napajanje iako se neće ništa dogoditi ako upališ prvo hlađenje a zatim komp. No, čemu gasit komp ukoliko koristiš takvu vrstu hlađenja? Njemu (i svemu) svakako više odgovara da je stalno pri nekakvoj određenoj temperaturi nego da ima razlike od nekih 80°C.


Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
dakle možemo zaključit da generalno mogu hladit dokle god mi moje hladilo dopušta bez straha od rikavanja. ako dođe do coldbuganja ponovnim zagrijavanjem će sve radit normalno. jel?
Ukoliko dođe do CB/CBBa (a neće pri takvom hlađenju) onda je rješenje grijanje ali ne i u tvom slučaju jer ukoliko ti je CB na -30°C on će uvijek bit tu tako da nećeš smjet nikako doć do te temperature jer će se uvijek javljati CB. No ponavljam, sa tom vrstom hlađenja nećeš naletiti na CB/CBB.


Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
zašto se hladi tako da temperature proceva pod loadom budu ispod nule?
mislim šta dobivaš s time da ti procesor radi na -30 ako ga onda možeš još clockat pa da ti radi na +50. il ja tu nešto propuštam.
Tko to tako radi?
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 16:51   #14
lagrange
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Kaštela
Postovi: 44
Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova
Kompresor je samo početak. Treba nabavit još evaporator kojeg nemaš kod nas, cijevi, fleksibilnu cijev itd itd. Problem paljenja faznog hlađenja riješiš relejem ili prespojiš dodatno napajanje iako se neće ništa dogoditi ako upališ prvo hlađenje a zatim komp. No, čemu gasit komp ukoliko koristiš takvu vrstu hlađenja? Njemu (i svemu) svakako više odgovara da je stalno pri nekakvoj određenoj temperaturi nego da ima razlike od nekih 80°C.
cijevi nisu problem, a evaporator, iliti isparivač, mislim napravit od bakra i dobro ga izolirat. ovako odoka mi se čini da je to lakše napravit nego vodeni blok. uostalom ne mislim cjepidlačit oko dizajna isparivača toliko da pazim na razliku u milikelvinima. ovo je sve zajebancija pa ako ne bude radilo hladit ću limunadu s njim il jednostavno naslonit na čelo i hladit mozak u ovim vrućim danima.

šta se samog paljenja tiče ovo je korisna informacija. nisam baš ekspert na tom području al bar sad znam u kojem smjeru ić s tim i kome se obratit. hvala na info.


Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova
Tko to tako radi?
pa ne znam ko radi al više vas je u ovom topicu reklo da "proc radi na -xy" temperaturi, uključujući i tebe
lagrange je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 17:45   #15
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Nisi baš skužio poantu te "- xy" temperature a niti ja kužim u kojem smjeru objašnjavanja želiš da idem.
Evap nije baš najjednostavniji za napravit i svakako bih se ponajprije posavjetovao sa ljudima koji su ih pravili odnosno prave. Ima ih u Sloveniji gro a pošto si iz ZGa nebi ti trebao biti problem ni skoknut tamo po to
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 17:58   #16
lagrange
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Kaštela
Postovi: 44
@Bullet1
a očito nešto ne kužim ovde. mislim da je stvar u terminologiji.

dakle... reko si: "Procesor pod LHe radi na nekih ~ -230°C"

[GOW]Nec je reko: "radio je pod opterećenjem na -10 stupnjeva" ... i da ne nabrajam dalje

šta to znači da "radi na -230 / -10"... jesu li to temperature jezgri koje izbacuje software (everest, coretemp...)

ako jesu, zašto onda ne clockat još više pa da procesor radi na npr. 30 C, dok je u isto vrime temperatura rashladnog medija ispod nule?

podrazumijevam da napajanje može prožvakat to sve.
lagrange je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 18:20   #17
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Zato jer nije temperatura jedini ograničavajući faktro. Osim temperature u igri su ti takt čipseta (ploče), procesora, memorije, isto tako i naponi za svaku od tih komponenti,...

Dakle, nije samo temperatura problem.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 18:36   #18
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
šta to znači da "radi na -230 / -10"... jesu li to temperature jezgri koje izbacuje software (everest, coretemp...)
To su temperature koje pokazuje BIOS (do nekih ~ -90°C) odnosno termometar koji je postavljen u POTu ili na HSu. Dakako, to nije temperatura jezgri već ohlađenog POTa ali pošto nemaš čime mjerit temperature jezgri pri toliko niskim temperaturama onda ti jedino to i preostaje. Dakle ako je POT na -190°C na to dodaj nekih ~20°C i dobit ćeš okvirnu temperaturu procesora/jezgri. Naravno, to sve ovisi o vrsti procesora i naponima istoga. POT sam uzeo kao jednostavniji primjer jer je ista stvar i kod SSa. Neće ti nijedan program očitati realnu temperaturu dok god je ona u minusu stoga je i na SSu potreban termometar ali dakako, jednostavniji i puno jeftiniji od onoga potrebnog za LN2.

Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
ako jesu, zašto onda ne clockat još više pa da procesor radi na npr. 30 C, dok je u isto vrime temperatura rashladnog medija ispod nule?
Zato jer procesori skaliraju sa temperaturom i naponom. Neki više sa temperaturom a neki sa naponom ali svakom odgovara hladnoća. Pa nam je tako cilj spustiti temperature procesora što niže da bi dobili veći overclock odnosno da bi više izvukli iz njega. Ukoliko radimo upravo to što si ti reko onda možemo dobiti samo kontra-efekt.
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2010., 19:47   #19
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
teško da procesori rade na -270. tekući helij se ukapljuje na oko -270. a procesor odaje neki toplinski tok što znači da procesor radi na znatno višoj temperaturi.

šta ti to znači da bi se sve smrzlo. izolacija se stavlja samo radi kondenzacije vlage iz okolnog zraka.

molim ekipu za preko -200C da pogleda abomination pot pa ona nek se javi
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2010., 23:21   #20
lagrange
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Kaštela
Postovi: 44
@bullet1... hvala na odgovorima, sad mi je sve puno jasnije. reko si mi i više nego je trebalo

@dejanbinladen... abomination pot na koji sam ja naletio na netu radi na oko -233 C, šta je u skladu sa svim mojim pretpostavkama, bulletovim objašnjenjem i sa drugim zakonom termodinamike. a ti provaj argumentirat ono šta govoriš pa se onda javi.

hvala i ostalima na odgovorima
može lock šta se mene tiče
lagrange je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 01:59   #21
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
@bullet1... hvala na odgovorima, sad mi je sve puno jasnije. reko si mi i više nego je trebalo

@dejanbinladen... abomination pot na koji sam ja naletio na netu radi na oko -233 C, šta je u skladu sa svim mojim pretpostavkama, bulletovim objašnjenjem i sa drugim zakonom termodinamike. a ti provaj argumentirat ono šta govoriš pa se onda javi.

hvala i ostalima na odgovorima
može lock šta se mene tiče
radi ispod -230 pod loadom dok je u idlu negdje oko -268 269 dok je boling point blizu apsolutne nule oko -271 272


evo video za pod loadom tempraturu do kza idle ti posaljem dok pronadjem (kingpinova neka sesija)

http://www.youtube.com/watch?v=tR--2ivkFSQ&fmt=22
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 12:25   #22
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
LHe je ipak priča za sebe i nema se smisla prepucavat oko toga. POT je bio ohlađen na -230°C pod loadom što znači da ne i procesor no svejedno, nemojte dalje o LHe
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2010., 12:36   #23
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
upravo to. freon (R134a - uglavnom u frižiderima) isparava na oko -70 (nemam tablice kod sebe i ne znam na kojem je to tlaku, moguće da je ova brojka nešto viša) i nema šanse da će i procesor bit na toj temperaturi.
Negdje si se preračuno glede -70 stupnjeva. Taj tlak bi ti bio manje od pola bara na usisu i frižider bi se samo ledio a ne i hladio.


Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
radi se o tome da iman stari frižider kojem radi kompresor a stari ga misli likvidirat pa sam mislio malo ubit vrime s tim. al kako je to diy rješenje vrlo primitivno teško da ću (ako sve bude i radilo) imat neki sistem regulacije. također, teško da mogu napravit da se hladnjak pali kad upalim i komp, pa moram odvojeno prije upalit sam hladnjak i već tu će neko vrijeme radit samo hladnjak bez procesora. a samo clockanje će vjerojatno doć kasnije kad vidim da sve to radi.
Kompresor u frižideru ti je od 100W-150W što je previše za jedan isparivač dimenzija 5x5cm. Moraš pronači kompresor najviše 50W a takav je skup. Naravno da ti treba još i neki eliwell, kondenzator, i naravno isparivač, kapilara ili špric ventil...

Najveći problem u takvom hlađenju procesora je kondenzacija. Usisna cijev se izolira i ona nije problem, problem je isparivač. Treba ga osmisliti tako da ima kadicu sa odvodom (poput klima uređaja) ili staviti grijač da ga otapa. Sama izolacija u tom slučaju nije dovoljna. Postoje gotova riješenja:
http://www.youtube.com/watch?v=SIHgq6enOKU

ali još nisam vidjeo kod nas za nabaviti a bojim se da je i cijena poveća.

Usput, kako si zamislio napraviti isparivač? Baš me zanima!
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2010., 00:31   #24
lagrange
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Kaštela
Postovi: 44
sry nije me bilo par dana...
čini se da je ovo otišlo u offtopičarenje al neka, moglo bi bit i neke koristi od svega.

Citiraj:
Autor Vjeko Pregled postova
Negdje si se preračuno glede -70 stupnjeva. Taj tlak bi ti bio manje od pola bara na usisu i frižider bi se samo ledio a ne i hladio.
dobro i dok sam pisa to -70 činilo mi se da sam pretjera al i ogradio sam se od te izjave . tablice nemam kod sebe, ne bavim se rashladnom tehnikom, o termi znam ponešto pa samo teoretiziram da vidim jel to uopće izvedivo. tako da nemojte me sad na zub uzimat oko svakog sranja, a sama temperatura isparavanja i nije najbitnija u ovoj priči.

dalje... nije mi baš jasno šta to znači da bi se ledio frižider.

Citiraj:
Autor Vjeko Pregled postova
Kompresor u frižideru ti je od 100W-150W što je previše za jedan isparivač dimenzija 5x5cm. Moraš pronači kompresor najviše 50W a takav je skup. Naravno da ti treba još i neki eliwell, kondenzator, i naravno isparivač, kapilara ili špric ventil...
ne bavim se rashladnom tehnikom pa ne bi ovde ulazio u detalje jer nisam baš siguran u neke stvari. raspitat ću se kroz nekih 2 miseca kad mi bude ovaj lik na raspolaganju pa ću javit šta sam dozna.

Citiraj:
Autor Vjeko Pregled postova
Najveći problem u takvom hlađenju procesora je kondenzacija. Usisna cijev se izolira i ona nije problem, problem je isparivač. Treba ga osmisliti tako da ima kadicu sa odvodom (poput klima uređaja) ili staviti grijač da ga otapa. Sama izolacija u tom slučaju nije dovoljna. Postoje gotova riješenja:
http://www.youtube.com/watch?v=SIHgq6enOKU
pliz preciziraj to otapa. kolko sam skužio na tom filmu što si linko tip stavlja grijač sa stražnje strane mobe. i mislim da tu ne otapa ništa nego samo zagrijava ploču da ne bi došlo do prohlađivanja kroz sami procesor i ploču što bi dovelo do izdvajanja vlage na stražnjoj strani ploče, iliti kondenzacije.

samim otapanjem eventualnog leda ne bi ništa dobio jer bi onda otopljeni led trebalo pokupit. dakle, opet nered po ploči.

Citiraj:
Autor Vjeko Pregled postova
Usput, kako si zamislio napraviti isparivač? Baš me zanima!
nisam mislio ništa još u detalje al kad se napucam s dovoljno informacija vidit ću oću li uopće mislit o tome više. bit ćete obaviješteni
lagrange je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2010., 19:11   #25
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
dalje... nije mi baš jasno šta to znači da bi se ledio frižider.
Znači da bi ti se stvarao led a led NE hladi!

Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
pliz preciziraj to otapa. kolko sam skužio na tom filmu što si linko tip stavlja grijač sa stražnje strane mobe. i mislim da tu ne otapa ništa nego samo zagrijava ploču da ne bi došlo do prohlađivanja kroz sami procesor i ploču što bi dovelo do izdvajanja vlage na stražnjoj strani ploče, iliti kondenzacije.
Nisam implicirao na film glede kondenzacije. Ono što si tamo vidio gotovo da nema veze sa tvojom idejom. U pravu si glede grijača, služi samo kao barijera za hladan zrak.
Pazi, u tom filmu je kompresor DC inverter što radi na 12V, električne snage 50W a rashladne 150W. Kada kažem inverter podrazumjevam prilagođavanje brzine komprimiranja u odnosu na zadanu temperaturu tako da nikada nije velika razlika što podrazumjeva daleko manje stvaranje kondenzacije, toliko male da sama temperatura procesora je otopi.
Na kraju krajeva, zato to kučište i ima popis procesora koje "podržava".

Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
samim otapanjem eventualnog leda ne bi ništa dobio jer bi onda otopljeni led trebalo pokupit. dakle, opet nered po ploči.
E sada smo na pravom problemu ali naravno ni to nije sve.
Sve i da riješiš odvod kondenzacije taj tvoj kompresor iz frižidera na motoru ima nešto što se zove termička zaštita. Jednom kada motor stane ne može se upaliti slijedećih 5-15 minuta a u tom vremenu tvoj procesor prokuva. A ako mu i dodaš više plina (veća temperatura isparavanja) neće raditi tj. "ugušit" će ga. A ako i nema termičke, palit i gasit će se svakog časa što će ga sa vremenom ubiti jer svaki ponovni start je opterečenje zbog tlaka koji se izjednačava kada je sistem ugašen.

Citiraj:
Autor lagrange Pregled postova
nisam mislio ništa još u detalje al kad se napucam s dovoljno informacija vidit ću oću li uopće mislit o tome više. bit ćete obaviješteni
Bolje se ti napucaj love pa onda razmišljaj o takvoj vrsti hlađenja PC-a. Probaj se raspitati pošto je takav mali kondenzator koji stane u kučište
Kompresor je u hlađenju uvijek bio najmanja stavka!
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2010., 14:42   #26
pocketGM
Premium
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 55
pad temperature i otpor poluvodiča

Kako se temperatura smanjuje od cca sobne, vodljivost Si poluvodiča n ili p dopiranog raste. Dakle otpor se smanjuje. Smanjuje se međutim i broj slobodnih nosilaca (elektrona i šupljina), ali to je uzeto u obzir.

Dakle pri nižim temperaturama procesor može raditi i na nižim naponima kako bi funkcionirao na svojim deklariranim frekvencijama.
pocketGM je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2011., 12:14   #27
s3t hooligan
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Šibenik
Postovi: 144
evo ljudi nacitao sam se teme malo , pa sad cu nesto pitat da mi objasnite jer mi nikad nije bilo jasno , prema ovom zadnjem postu člana pocketGM , snizenjem temperature smanjuje se i potreba za naponom , dakle na nizim temperaturama procesor moze posticic i visi takt uz manji napon , sto je logicno jer to objasnjava ln2 i taktove do 8ghz , medutim npr uzmimo za primjer moju bivsu hd4850 , sad imam gtx285 al nema veze , on je radila oko +75 load i bila je oc-ana na maximum , dakle kad bi se preslo tu granicu bili bi artefakti , e sad jedan dan je vani bilo +2 , stavio komp na prozor, zavrnio joj vent na 100% samo da testiram , radila je na +45load i nisam mogao postic ni mhz-a više stabilno ? jel mozete pojasnit ? sto se tice procesora , moj 955be radi na 3.6ghz bez dizanja napona stabilno ,load temp +40(zalman preforma cooler) , max takt mu je 4ghz i temp dode do 52 , hocete rec da kad bi ga se još ohladilo , da radi na +30 u loadu da bi mozda postigao 3.8 bez diranja napona , tj da npr pod stock coolerom nemoze postic ni tih 3.6 bez da se dira napon ? I npr da bi moglo doc do scenarija kad ljeti kad bude 35c u sobi proc iznenadno postane neobjašnjeno nestabilan samo radi povištenih temperatura? da skratim , dali snizavanje temp proca utjece na max overclock ili se dobri cooleri kupuju jednostavno iz razloga da proc nebi dolazio do velikih temperatura kad ga se oc-a, necu sad govorit o temp-ama ispod nule nego o obicnim zracnim hladenjima.
s3t hooligan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na