Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.05.2020., 17:15   #7801
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Nepotrebna drama, no kao što rekoh možda je i planirana.

Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Što se tiče AMD-a i ploča možda je ovo marketing, prvo iz razloga da probaju da vide kako će ljudi reagirati, odnosno hoće li se pomiriti s tim, drugo da je možda unaprijed planirano da popuste, pa da ispadnu good guys, kako slušaju komjuniti, pa da ti dođe šil i kaže "pipl frst, moni vil folou" itd.
Jedino što nas opet prave budale za 300 čipset, kao različit je, za njega ne može... Opet greška nakon velike greške... Al kao što rekoh bitka za 300 čipset vjerojatno nije ni potrebna, doći će po inerciji nakon 400 čipseta, samo možda nebi bilo loše svejedno napraviti dramu, jer mislim da sad ne ovisimo od o AMD, kad im pošalju "kod" za 400 čipset imaju i za 300, sad nas mbo vendori ne smiju sjebati. No ako sjebu, rješit će hakeri...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 17:27   #7802
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Teško je reći, ali ako ovaj intelov refresh dovede overclocke do 5.2ghz-5.4ghz ostat će najbrži

E sad zen3 bi sa IPC pomakom mogao promjeniti priču, no nije sve u performansama, neki enginei su jednostavno optimizirani za intel, no AMD bi možda čak i to mogao "bruteforceati" sa IPC. No onda bi intel trebao izbaciti i rocket lake koji bi trebao zadržati 14nm clockove + napokon nekakav IPC napredak (po priči), tako da je teško reći kakav će biti vs zen3. Možda se otegne da se pola vremena natječe sa zen3 na tržištu, a pola sa zen4

Slažem se sa svim razmišljanjima, no očekujem bar nekakav egal u sljedećoj generaciji CPU-ova.


Moje je mišljenje da je ovaj potez Intela potez očajnika jer nemaju niš drugo. Slična situacija kao AMD sa spomenutim FX9590 procesorom, s razlikom što Intel ipak u gamingu ne zaostaje za AMD-om. Samo u svemu ostalome
Intel izdaje "novu generaciju" jer moraju napravit refresh, pa makar izdali grijalice. Svejedno, lower end procesori bi mogli bit prihvatljivi, ako ih budu mogli cjenovno smjestit OK u odnosu na AMD. No i to je pitanje da li mogu. U toj generaciji AMD barem neće imati prednost upgrade path-a, ali će imati Zen2 koji će i dalje bit konkurentan i on će imati upgrade path.


Uglavnom, ne vidim da će se Intel kupovati u puno većoj količini nego sada. Imat će oni svoju publiku, ali to je mali volumen. Sve manji iz dana u dan.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 17:36   #7803
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Jedino što nas opet prave budale za 300 čipset, kao različit je, za njega ne može... Opet greška nakon velike greške...
Iz protesta kupujem 10900K, jer mi AMD ne nudi nadogradnju na Zen 3.
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
U toj generaciji AMD barem neće imati prednost upgrade path-a, ali će imati Zen2 koji će i dalje bit konkurentan i on će imati upgrade path.
Kaj se tiče ovoga kaj Manuel priča, Rocket Lake čeka paralelni okršaj sa Zen 2 i Zen 3, a ako AMD složi Zen 4 sa DDR4/DDR5 IMC-om, Intel onda ima i taj problem.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 19:01   #7804
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Nepotrebna drama, no kao što rekoh možda je i planirana.



Jedino što nas opet prave budale za 300 čipset, kao različit je, za njega ne može... Opet greška nakon velike greške... Al kao što rekoh bitka za 300 čipset vjerojatno nije ni potrebna, doći će po inerciji nakon 400 čipseta, samo možda nebi bilo loše svejedno napraviti dramu, jer mislim da sad ne ovisimo od o AMD, kad im pošalju "kod" za 400 čipset imaju i za 300, sad nas mbo vendori ne smiju sjebati. No ako sjebu, rješit će hakeri...
Što sam vam govorio ?

Nitko nije napisao da 300 serija neće biti podržana. Biti će i ona jer postoji tona B450 ploča (možda i X470) sa 16MB BIOSom.

I obistinilo se o čemu smo pričali - beta BIOS za DIY entuzijaste. Ništa više ni manje ne tražimo.

A AMD Shill ako sada dođe i kaže nešto tipa "eto vidite kako je AMD dobar" dobiva ban zauvijek
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 19:10   #7805
NightWalker
Registered User
Moj komp
 
NightWalker's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: PGŽ
Postovi: 206
I onda bi ljudi uzeli intel preko amd-a, a vidi kako nam je AMD dobar i nudi nove procesore na starim matičnim pločama i po jeftinijim cijenama
NightWalker je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 19:18   #7806
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Na kraju krajeva - nikakve tehničke prepreke. Samo MBO klošari i njigove guzice što su zinule na pare.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 19:29   #7807
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
Taman sam ovo napisao oko 14h i sad sam dovršio i nadopunio kad sam vidio da su se ipak predomislili i dali podršku.

Malo kasnim sada ali nema veze,

...ako ništa drugo podsjetnik kako je bilo kad je bio prijelaz sa Rzen 2000 na Ryzen 3000



Kao što svi znamo, nacina ima:

Išao sam tražit nešto po kutijama od PC-a i nađem ovaj papiric koji se nalazi u kutiji - pakiranju od procesora.



AMD 2019: Ryzen 3000 serija procesora kompatibilna je sa B450 plocama sa nadogradnjom BIOS-a kojeg se treba skinuti sa stranice proizvođaca maticne - MBO.


Maticne kojima na kutiji piše: Ryzen 300 Desktop Redy , njima nije potrebna nadogradnja BIOS-a.



AMD 2020: Ocemo li vam dati podršku ili necemo hmmm ...., ma ajde nek vas voda nosi previše ste prašine podigli.

Od prvog izlaska ploca za Ryzene imal su problema sa BIOS ima i SVE su uspjeli rješiti a sad im se nije dalo cimat


Onda se sjetim ove naljepnice na kutijama od ploca:



Proizvođaci ploca za B450 chipset (koji je tada vec bio 1 godinu dostupan u trgovinama) napravili su i sami ljepili te naljepnice i nadogradili BIOS,
neki MBO vendori su prodavacima poslali naljepnice za kutije od maticnih i platili im da nadograde BIOS.






SREDNJA SLIKA: "Obicni" MSI Tomahawk iz 6/2019 -te sa 16 MB BIOS chipom, sa novom naljepnicom Ryzen 3000 Desktop Ready koja je naknadno naljepljena i printana (ovisno o trenutno sitaciji) na kutiji te fleshanim novim BIOS -om za Ryzene 3000



MSI Tomahawk MAX izašao je tek 2-3 mjeseca poslije 9/2019 -te nakon izlaska Ryzena 3000

Drugi MBO vendori također su ljepili naljepnice ili pak radili nove kutije za stare B450 ploce i flesali ih sa novim BIOS om:





za B450 ploce koje nisu imale naljepnicu i novi BIOS za Ryzen 3000 procesore

AMD je korisnicima ponudio jeftini procesor koji se kupio od AMD-a i poslao natrag njima (ako se nevaram uz povrat novca) koji omogucuje flashanje BIOS-a da bi omogucio kompatibilnost onima koji su upravo tada kupovali / prelazili (mjenjali cjele platformu) na Ryzen -e 3000.

Prijelaz na novu seriju procesora za B450 chipset nije bio bezbolan za AMD i za MBO proizvođace ali se moglo i našao se nacin.


EDIT:

Ipak se može i prešlo se preko poteškoća za nadolazecu seriju ryzena 4000.
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 19.05.2020. u 19:43.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 19:41   #7808
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 19:53   #7809
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Škot bude valjda za koji dan napravil jednu od svojih kompilacija s osvrtom na sve, ali općenito to je to. Polako, ali sigurno se priprema teren za jesen, tj. rujan, ako prije toga u srpnju izdaju Ryzen 4000 AM4 APU modele.

Ne trebaju 5.0GHz+, pogotovo, ako na postojeći IPC dodaju 15-20%, plus monolitni dizajn u kojem cijeli CCD (sad dva spojena CCX-a) ima pristup 32MB L3 cachea.

Sudeći po monolitnim Renoir modelima, takav pristup za Zen 3, plus sve novo/bolje kaj donosi ta arhitektura i AMD može punim jedrima mirno dalje.
The Exiled je online   Reply With Quote