Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.05.2020., 19:36   #7771
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
+1

Kao što sam i ranije pisao - da se moram kladit tko će prvi - MSI (radi MAX refresha sa 32mb i obećanja daljenjeg supporta) ili as rock (koji već ima selektivne odnosno parcijalne biose) + isti dvojac nije slušao intel kad su omogućili OC na intelovim non-K cpu
Kad smo kod toga, koliko vidim, X570 Tomahawk još nigdje nema za kupiti?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:39   #7772
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Kad smo kod toga, koliko vidim, X570 Tomahawk još nigdje nema za kupiti?
Ha ha, vidim ti si odlučio Neda ti vrag mira
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:45   #7773
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Kad smo kod toga, koliko vidim, X570 Tomahawk još nigdje nema za kupiti?

Ja bi na tvom mjestu još malo pričekao. Nisu još izašle podrške Zen3 .
Mene interesira kako će cijena padati čim izađe X670.
Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:48   #7774
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,775
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Taman se smirila negativna kampanja sa sigurnosnim propustma koja je po meni bila obični clickbait, da bi sad dao opravdani povod za komentare na tragikomičnu sutucaiju sa 350W potrošnje, upravo je napravio najnoviji neslavni rekord sa najvećim drlogom u povijesti procesora.
Na kraju su sve te sigurnosne propuste u svojim PR materijalima zapakirali u jako lijepi celofan i svaki novi procesor predstavili kao model koji ima sve potrebno da krajnji korisnici budu zaštićeni od zloćudnih nametnika. Kaj se 10900K tiče, za dva dana bude službeno, ali znali smo kak bude ispalo, pa ništa od ovoga kaj već kruži Internetima ne iznenađuje. IMHO, najbolje od svega su zapravo ispali Zen 2 Ryzen 4000 APU modeli, podjednako mobilni i desktop modeli, jer je zapravo riječ o istom čipu i AMD je to odradil bez greške. Istinabog ne budu imali toliko L3 cachea kao trenutni Zen 2 Ryzen 3000 procesori, ali ne budu ništa lošiji, daleko od toga.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:50   #7775
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
Cak i da je jedna ploca jedna generacija cpu ryzen je bolji izbor od intela.

Pogledaj gen 10 od intela, nemas na sto prijeci, a opet je nova ploca svaku generaciju.

Da se amd posrao posrao se, ali nema neke alternative.
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:55   #7776
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ha ha, vidim ti si odlučio Neda ti vrag mira
Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Ja bi na tvom mjestu još malo pričekao. Nisu još izašle podrške Zen3 .
Mene interesira kako će cijena padati čim izađe X670.
Dečki, dečki, polakooooo, đe trčite, alo ?

Pa da mi vrag neda mira, uzeo bi Aorus X570 Elite za istu preporučenu cijenu. To je ionako ploča istog ranga kao i ova Tomahawkica. Zanima me to jer je najavljena kao veliki gamechanger u X570 priči i navodno da će pomerati dupat ostalim MBO-makerima u tom segmentu. Zanima me koja će stvarna cijena biti. 200 USD mi je malo preoptimistično.

Inače, kad već pitaš, nije mi u planu prodati flagship ploču bez garancije za 500 kn i generirati si trošak od 1000+ kn za novu midrange ploču kako bi imao još samo jednu generaciju procesora. Dosadašnji upgradeovi procesora su bili smijeh što se financija tiče.

Optimist sam veliki te i dalje vjerujem da će Zen3 ići na C6H. Ako ne, bože moj, nadamo se ovakvom "Zen+" price cutu Zen2 modela pa ćemo ubost neki R9 i fino pričekati pravu smrt AM4 socketa pa se počastiti nečim novim kad izađe

Nova DDR4 AM4 ploča dolazi u obzir samo i isključivo ako C6H otegne papke, što se nadam da neće jer stvarno od prvog dana radi ko singerica.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:01   #7777
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ma kad dođe DDR 5 platofrma opet bumo svi skupa nezadovoljni sa trenutnim, ma kaj imali, i gledali kak je kod susjeda trava zelenija. Bolest
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:08   #7778
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Tak jasno. Morat ćemo samo što imam osjećaj, opet će nešto divljati.
Kad je izašla AM4 platforma i nedugo za tim Coffee Lake, RAM je bio taj koji je koštao 1500 kn za neki obični 2x8GB Kit koji i je i nije radio dobro na AM4 pločama. Solidnih ploča je bilo po 800 kn i puna šaka brade.

Sad imam filing da kad dođe DDR5, da će ploče biti ono, 1700 kn današnji B450 segment. Samo kad pogledamo da je Crosshair VI Hero kao flagship koštala 2000 kn, a godinu dana kasnije, reciklaža pod imenom Crosshair VII Hero 2800 kn. B segment je isto otišao gore, ali ne toliko koliko X. Još deblji skok je onda bio sa X570 čipsetima koji ajde de, donesli su neki napredak, ali i 50+% veću cijenu. Crosshair VIII Hero je skoro duplo skuplja od 2 godine ranije X370.

X670 (ako se tako bude zvao) će nam pokazati taj put, sve se bojim. Onakvih dealova kakvi su bili da je C6H bila 1000 kn nova u dućanu, mislim da ne budem vidjeli sa recimo C7H. Radije će nestat sa lagera nego da se tako prodaju.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:13   #7779
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Brijem da si u pravi, skužili sa grafičkim karticama da je nebo granica kada su cijene u pitanju. Na kraju će opet sve prodati. Brijem da su biznisu proizvodnje opiuma
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:13   #7780
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Neće ljudi toliko zamjeriti potrošnju kad će biti najbrži gamerski cpu... Pa nisu ni i7 7700K, 8700K i 9900K bili neko cvijeće po pitanju potrošnje i temperatura pa ih nitko nije izbjegavao zbog same te činjenice (zbog cijene čitave priče već da, uključujući mbo i potrebno hlađenje)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:21   #7781
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Brijem da si u pravi, skužili sa grafičkim karticama da je nebo granica kada su cijene u pitanju. Na kraju će opet sve prodati. Brijem da su biznisu proizvodnje opiuma
Pa sad, pitanje je koliko će se prodavati jer X570-range ploča se nije baš proveselio kao X370 ili B450. X470 je već bio pad u odnosu na X370 zbog povećanja cijena. Što su ono nudili novo, StoreMI ili kako se zvalo. A onda dođe X570 još skuplji.

Kladio bih se da se X570 prodaje kako se prodavao X370, nebi mi ni laprdali o tome kako Zen3 može ili ne može ići na non-5x0 čipset ploče.

Puno je priče oko Zen3, ali ništa (barem nisam vidio) se ne piše o novom X-čipsetu. Bilo je nekih priča da će opet biti outsource-an ASmediji, ali nakon tih članaka i to još lani, ne znam jesam li igdje više išta čuo o novim AM4 pločama, osim B550 koji samo što nije... godinu dana prekasno.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:48   #7782
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,775
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Neće ljudi toliko zamjeriti potrošnju kad će biti najbrži gamerski cpu... Pa nisu ni i7 7700K, 8700K i 9900K bili neko cvijeće po pitanju potrošnje i temperatura pa ih nitko nije izbjegavao zbog same te činjenice (zbog cijene čitave priče već da, uključujući mbo i potrebno hlađenje)
Da, ali iz generacije u generaciju je to sve teže i teže progutati. Mislim, mogu oni promovirati gaming na 5.0GHz+ koliko ih volja, ali oni koji se bave isključivo tim sportom, uredno su sponzorirani i nije ih briga o kakvom hardveru je riječ, dokle god je broj sličica u sekundi na nivou koji im je potreban za svakodnevno nadmetanje po e-sporCkim arenama. Svi ostali teško da bootaju PC direktno u igru, pa da je to od baš takve životne važnosti, jer koliko imamo prilike vidjeti, novi Ryzen 3 (ili novi Core i3-10100) i solidna grafička u rangu GTX 1650 Super je itekak odličan izbor za većinu kućnih igrača. Za AMD je trenutna situacija bolja, nego je bila u vrijeme Athlon64 modela, dok Intel već opasno gazi u nekadašnje zloglasne "Pentium 4 Mega/Gigahertz Wars" rovove, ali ovaj put se bore sami sa sobom i to unatrag nekoliko posljednjih generacija.
Citiraj:
It really seems as if Intel is chasing clock speed for it’s own sake. I thought the point of a CPU was how much work it can do per second, not how much power consumption and heat output can we tolerate just to hit 4GHz.
Ova izjava od prije šesnaest godina se samo prepravi na današnjih 5.0GHz+ i sve ostalo je na mjestu. Nažalost.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 18.05.2020. u 20:54.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 21:13   #7783
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pričam o nekoj marketinškoj vrijednosti "najbolji gaming" cpu i tome da ih svi koriste u testnim konfiguracijama sa najjacim gpu, što se tiče neke popularnosti među masom naravno da je neće biti, jer ima intel i sada i7 i i9, pa ih ryzen ubija u prodaji.

Što se tiče AMD-a i ploča možda je ovo marketing, prvo iz razloga da probaju da vide kako će ljudi reagirati, odnosno hoće li se pomiriti s tim, drugo da je možda unaprijed planirano da popuste, pa da ispadnu good guys, kako slušaju komjuniti, pa da ti dođe šil i kaže "pipl frst, moni vil folou" itd.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 21:21   #7784
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,775
IMHO, čak i taj "najbolji gaming CPU" bude im ovaj put teško prošel, jer 9900K(S) ide na iste taktove, a razlike s dodatne dvije jezgre budu nepostojeće.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 21:44