Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.10.2008., 10:08   #61
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
ja imam 3 diska jest da su manji,ali nikad nisam imo 1 disk uvjek 2 ako se jedan pokvari.

80 gb

40 gb-windowsi
40 gb-igre igre odnosno,particija za instalaciju igara

60 gb

30-gb windowsi
30gb-igre igre odnosno,particija za instalaciju igara

80gb-particija samo za igre.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 10:48   #62
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Ok, nije problem, a i nađoh par tih tema.

Kad sam išo radit particije napravih 1 primary za OS i programe i jednu extended. Onda sam htio još jednu extended al mi ne da.

Dal to znači da se radi nekoliko primarnih i 1 extended ili 1 primarna i 1 extended koju onda moram podijelit na logical drivese.

Ja sam odlučio imat jednu za winXP (kad bude novi komp onda vista) i sve programe, drugu za igre i treću za filmove, muziku, "sejvove od programa" i druge slične dokumente.
U disk managementu kaže da se extended partition preporuča za više od 4 particije na disku (to valjda znači da se dobije daljnjom podjelom na logical drive-ove), al po toj logici bi ja trebao imat 3 primarne, što mi zvuči besmisleno s obzirom da je primary za OS.

Uglavnom, jel trebam 3 primarne ili 1 prim. i 1 ext. koju onda podijelim na dvije (1 za igre i 1 za ostalo)?
shmufla je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.10.2008., 10:52   #63
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Šta ti još nisi istalirao ? bljaa ja vec 2 puta istalirao OS, primarna je ona na koju ide windows, ostale su mi logical
__________________
___________________
DjedMraz je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 11:04   #64
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor DjedMraz Pregled postova
Šta ti još nisi istalirao ? bljaa ja vec 2 puta istalirao OS, primarna je ona na koju ide windows, ostale su mi logical
Znači ak imaš više od 2 particije 1 je primarna, a ostale su logical drives dobiveni podjelom extended particije?
Jel to tak jednostavno? Jer su me zbunili windowsi uputom da se extended particija radi onda kad se treba više od 4 komada (a meni treba 3)...

Halo?


Inače, odlučio sam se za C od 60gb (OS i programi), D od 200gb (za koju godinu igre će bit još veće pa iako ih ne namjeravam imati puno nek se nađe mjesta) i E ostalo.
A onda sam opet malo bacio pogled na RAK-ove postove pa mi ništa nije jasno Za onaj primjer nečije podjele si (u izvučenom linku) napisao da nema smisla, a imao je posebnu particiju od 50gb za OS. Znači nema smisla samo zato što je veličina particije izvan preporučenih 8-12 gb?

Sad pak već dvojim i o 4 particije - OS, prog, igre i ostalo.......ili 3 - OS, prog i igre, ostalo......niš više ne znam, moram razmislit...

Molio bih odgovor tj. potvrdu na pitanje vezano uz primary i extended particije u sljedećih pola sata jer bi danas htio to napokon riješit pa da sve bude kak spada.

S obzirom da nisam pametan ostajem pri prvotnom planu o podjeli na sistemsku za OS i programe, jednu za igre i jednu za ostalo - po uzoru na domy-os-ovu podjelu.
Dvojim još o veličini te sistemske, da ne bude premala, a da ni ne gubim kapacitet. Na njoj će jednog dana bit Windows Vista (jel treba njoj office ili je to sve ugrađeno?) i njeni service packovi, Autocad, Photoshop, antivirus i razni manji programčići tipa playeri i slično......50 ili 60gb?

EDIT by moderator: U donjem desnom kutu svake poruke (posta) imaš lijepu ikonicu klikom na koju možeš editirati prethodno napisanu poruku, čime izbjegavaš pisanje dvaju ili više poruka zaredom, što inače nije dozvoljeno, osim uz opravdan razlog.

Zadnje izmijenjeno od: igorba. 29.10.2008. u 23:27.
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 15:32   #65
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Fino sam namjestio C pariciju (primarna)30 GB za OS, druga particija (logicka) 70 GB programi isgre.. i D particija logicka za storage..

Uradi po uzoru na domyevo, ne treba ti vise od 30-40 max gb za os i programe uz njega... 60 je previse

edit: kako moj kolega kaze boli te q.. disk tvoj , particije tvoje, uradi kako ti najbolje odgovara
__________________
___________________

Zadnje izmijenjeno od: DjedMraz. 29.10.2008. u 16:00.
DjedMraz je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 15:58   #66
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Hvala deda
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 16:00   #67
micek_kc
fanATIčni AMDovac
Moj komp
 
micek_kc's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: KC-ZG
Postovi: 1,311
C:12,5gb(dosta za windowse,i sve "manje" programe)
D:20gb(backup programa-instalacije svega nuznog za rad na windowsima,recimo sp2 i uglavnom svi hotfixevi + ostali programi koje trebam u svakodnevnoj uporabi,dokumenti tipa passwordi manji office fileovi itd. i slike)drzim ovu particiju na drugom mjestu jer da mi je na zadnjem onda ne bih mogao s nje instalirati sp2 jer prije njega nema 4. particije...)
E:35gb ili tako nesto,nisam kraj kompa pa neznam(igre i slucajno neki veci program)
F:163gb-ostalo je toliko nakon ove tri gore(muzika,filmovi spotovi,opcenito multimedija)
Gcijeli ovaj 160gb disk,mislim da je to 152-153gb)(tu drzim xxx,i ostale stvari za koje smatram da mi je bitno maknuti sa "glavnog" fizickog diska + sto taj hdd nosim dok nesto prebacujem tako da ne radim previse copy pastanja po speedyu nekih privremenih fileova koje pogledam jednom pa maknem tipa filmovi)

*izmjenom nekih stvari pomocu nLite-a mozete se dosta ustedjeti na velicini instalacije OS-a,recimo meni instalirani XP zauzima nesto ispod 4gb...normalno ne racunajuci instalirane programe...
__________________

AMD Phenom 9850be 2,5ghz@2,9ghz@OCZ Vendetta 2 700rpm
DFI Lan Party JR 790GX-M2RS
OCZ Blade 2x2Gb ddrII@1066mhz@1.8v
Gigabyte HD4850 1GB Multi Core @passive
Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
2xWestern Digital 6400aaks@RAID 1 + Seagate S-ATA 160gb@XXX
Tagan 480W Supersilent
Thermaltake V1000+ black with side window
Logitech MX500
DELL 2007FP

AMD Athlon 3000+(venice e3) stock
Abit AV8
Kingmax Superram 2x256ddr433 FHAS stock
Gainward 7600GT GS 256mb
Seagate Barracuda 80gb P-ata

Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
Denon AVR-3805 black finish @DIY 3.5mm > 2RCA(Neutrik RCA plugs)
Focal Jmlab Chorus S 726s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S CC700s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S SW700 classic finish@Bandridge Profigold Subwoofer Cable
Review Chorus S serije
Review Denon AVR-3805
micek_kc je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 16:17   #68
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Što se tiče "radnih" particija, npr. one na koju se downloada pa se premješta i briše itd. - koja bude najfragmentiranija.... ---- jel se formatiranjem ona defragmentira na zdravi način?
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 16:47   #69
ilkec
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Se isplati povecati cluster size za particije na kojima ce biti samo video primjerice (ili datoteke velikih dimenzija)?
ilkec je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 17:21   #70
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pridružujem se shmufla-i u dilemi. Danas sam kupio novi hard (WD6400AAKS) jer je stari bio krcat (ST3320620AS). Stvar sa stvarima na hardu je ovakva: windowsi+standradni programi tipa ofis, plejeri,fotošop..., 40gb za igre, 15gb za fotografije i ostalo filmovi, filmovi, serije, serije . Pa bi napravio ovako nešto

8gb os
70apps i igre
5gb swap ako mi netko kaže kako, s čim, gdje...
i ostalo za "multimediju"
- sakrivena particija za os samo što sam imao slučajeva prije da nisam mogao zamijeniti os na particiji s prvobitnim tj. kad mi se pojebe prava nju formatiram i čušim ovu skrivenu na nju ali to mi nije funkciralo jer vjerojatno nisam nešto dobro napravio.

Sad imam par pitanja.
Može li mi netko pobliže objasniti kako osoposobiti swap particiju i kako podesiti parametre da ju windosi i koriste i što sve treba. Sakrivanje...

I ta skrivena particija na kojoj je "rezerni" os. Da li moram odmah napraviti tu particiju i koliko mora biti velika ili kasnije s acronisom samo odrežem od najveće particije koliko je potrebno te ju sakrijem??
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.10.2008., 23:35   #71
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor shmufla
Ali piše 596.17 GB (znači već preračunato).
To je 610478 mb : 1024 = 596.17 gb. Ne kužim, potražit ću te teme, a kad to razriješim slijedi nastavak problema (ima još 1 )

596,17 GB *1024 = 610478,08 MB *1024 = 625129553,92 KB *1024 = 640132663214 B

Sada ovo podebljano dijeliš sa tisuću, kao i oni, te dobivaš 640 GB. Znam, savršena matematika , al eto, tako je.

P.s. Ajde malo lakše, koliko udisaja u pluća ti napraviš u minuti kad tako brzo živiš ? Sa ovakvim pristupom prema računalu i shvaćanju svega jedino što možeš napraviti je drek.
Vrlo jednostavna je računica kod 640 GB (595 točnije), ili bilo koje veličine, samo što si moraš napisati na papir kaj to hoćeš.
OS + Programi = 100 GB
DATA = 445 GB
Backup = 50 GB

Evo, ovo gore je jedna od mogućih kombinacija. Makar, moje mišljenje je da su diskovi velikih kapaciteta praktički postali opterećenje svima.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 12:45   #72
dakt
.code
 
dakt's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: gornji dio registra
Postovi: 34
Ovo sto je RAK bio napisao u vezi odvajanja page datoteke na posebnu particiju ne zvuci lose. Jos ako se u Windowsima moze formatirati sa clusterima velicine 4kB, koliko iznosi velicina svakog page-a, moglo bi jos dodatno ubrzati stvar....
Takodjer, ne bi bilo lose tu particiju staviti sto blize vanjskome rubu diska posto je tamo gusci zapis i veca brzina...no sumnjam da to ima znacajan utjecaj na preformanse.

These were mine 2 cents.
__________________

Downloading...
(57%)
__________________________________________________
█████████████████████▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻


Zadnje izmijenjeno od: dakt. 30.10.2008. u 13:08.
dakt je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 13:03   #73
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Napravio sam sljedeće:

C: OS i programi - 50 gb
D: IGRE - 200 gb
E: DOWNLOAD - 50 gb
F: OSTALO - cca 296 gb

C: nadam se da je dosta za budućnost - za Vistu i sve programe
D: također za budućnost - za sad sigurno previše jer se trenutno ni ne igram, al budem malo kad obnovim konfu, a igre će biti sve veće i veće. Nadam se da nisam pretjerao i bacio gigabajte na krivu particiju.
E: ko što je neko reko "radna" - tu ću downloadat pa premještat ili brisat, uglavnom prometno i kaotično, a po potrebi ju mogu bez brige formatirat
F: nadam se da mi neće falit prostora za filmove, muziku, fotke, word, flash, photoshop, autocad i ostale dokumente (ne za te programe nego samo njihove proizvode).

+stari wd od 40gb na kojem će bit XP (primary) i backup važnijih stvari (extended). Taj hard nije sata, a neke novije ploče samo sata podržavaju - jel ima kakvih konektora koji omogućuju spajanje IDE harda na sata ulaz ili ću se morat oprostit s njim kad budem mijenjao konfu?

Još ništa nije instalirano pa ako neko primjećuje neki veći nedostatak molio bi da na njega što prije ukaže.
C je primary, a ostali su logical drives - još uvijek ne znam jel bi bilo pametnije da sam napravio 3 primary particije i 1 extended. Inače nisam mislio radit više od 3 particije, al eto.....nadam se da toliko particija neće zbunjivat ni komp ni korisnika...
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 13:52   #74
NJUNJO_HR
Premium
Moj komp
 
NJUNJO_HR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (Trešnjevka, kod placa)
Postovi: 673
Ovak sam ja svoj novi disk reorganiziral prema RAK-ovim uputstvima
i jednom zgodnom prijedlogu DR.Gonza

fizički su smještne po ovo redosljedu na 1TB disk
c: 8gb windows
h: 4gb swap
d: 12gb programi, prema posljednjoj instalaciji svi programi su mi bilo oko 8 gb
e: 12gb igre, od igara imam samo jednu. warcraft 3, ostalo je za rezervu
f: 88 gb work, ovdje idu downloadi , dvd-i, recording i ostali staff prije nego ode na storage
g: 800 gb storage, vječno počivalište podataka

Malo sam uzel od RAK-ovog prijedloga ali sam SWAP particiju stavil odmah pored
windows particije i sakril ju. Ono kaj nacesce koristim je na taj nacin na pocetku diska
i sve se bude brzo ucitavalo.
DR.Gonzo je stavil dobar prijedlog za work particiju. Na taj način samo ona bude po
defragmentirana ucestalim pisanjima i brisanjima dok ostale budu koliko toliko ok.
__________________
PCE 100+kg demolition squad


LCD 19'' Philips 190P6 | Coolermaster Stacker ATX/BTX (STC-T01) Black | Corsair HX520

ASRock P55 Extreme | Intel i5 760 | G.Skill F3-12800CL7D-4GBECO 2x2GB | XFX 7950 GT 512MB DDR3

Benq DW1670 & Plextor PX-755A | WD Black 1TB (WD1002FAEX), WD Green 2TB (WD20EARS)

Creative SB Audigy Player SB0090 | TP-Link TL-WN651G

Microsoft Wireless Optical Desktop for Bluetooth (Miš i Tipkovnica) | Razer Copperhead (Green) | Genious KB-16e Black



___ <<< Enchantress >>> ___

Parts of watercooling:
Laing DDC-1 water pump
3x Magicool Extreme radiators
EK-Supreme-Acetal for CPU
EK-NF4 rev1.1 for chipset
EK-FC79 for GPU
EK-Multioption reservoir 400 + EK-Multioption RES Bottom Rev.2
& green tubes.

Loop:
rezervoar / pumpa / GPU / rad1 / NB / rad2 / CPU / rad3 / rezervoar

Par slikica iz galerije


H2O galerija

___ <<< ex Morgoth >>> ___

Parts of ex aircooling:
Celeron 420 | ASRock 4CoreDual-SATA2 | XFX 7900 GS 600M
Thermalright Ultra-120 Extreme for CPU lapped
Thermalright HR-05 IFX for chipset lapped
Thermalright HR-03 PLUS for GPU

Par slikica iz galerije


Lapping galerija
NJUNJO_HR je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 14:45   #75
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor NJUNJO_HR Pregled postova

Malo sam uzel od RAK-ovog prijedloga ali sam SWAP particiju stavil odmah pored
windows particije i sakril ju.


Ako particija ima Hidden atribut, možeš li mi objasniti kako ju operativni sustav onda vidi ? Jerbo, ako ju vidi, onda nije hidden.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote