Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2013., 00:14   #1
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Analogna telefonska centrala

Bok svima, trebao bi pomoć oko odabira analogne telefonske centrale.

Osnova:
Naime šta, u kući je na jednoj etaži stambeni prostor, a na drugoj je ured. Stambeni prostor ima 3 telefona, ured 2 telefona i još je jedan telefon (tj. utičnica) i u podrumu, dakle ukupno 6 telefona (tj. utičnica). Svi telefoni u kući su obični analogni, žični i bežični, jasno svi imaju R tipku

Sadašnje stanje je ovakvo:
ISDN NT pretvara digitalnu liniju u 2 analogne, znači imam 2 telefonska broja. Te dvije linije su spojene na analognu telefonsku centralu no-name ili nepoznati-name ( ) koju smo kupili preko oglasnika za mislim 50 ili 100 DEM davnih davnih dana (>12 godina). Ta centrala je dosta jednostavna, parice telefonskih kablova se na principu luster kleme pričvrste na adekvatne ulaze, odnosno izlaze i to je to, nema namještanja ničeg, nema poseban telefon za nju ni ništa, sve radit out-ot-the-box.

Problem:
Ta centrala je dosta stara i iako je potpuno ispravna, kučište joj je potpuno propalo i raspalo se i sve skupa već neko vrijeme doslovno visi sa zida. Dodatan problem je što ta centrala ne proslijeđuje caller ID na telefone, ali to su mi nekad davno rekli da ni jedna analogna ne radi.

Rješenje?:
Eto, sad bi molio za neku preporuku, što kupiti? Može biti novo ili rabljeno, ne mora imati nikakve dodatne opcije, samo da se može u stanu javiti i prebaciti poziv na ured ili između telefona u uredu i slično. Ne trebaju mi posebni telefoni za centralu, a i nemam opcije provlačenja novih kablova do telefona, do svakog ide jedna parica. Cijena bi također trebala biti umjerena, odnosno adekvatna zahtjevima

Ne bi želio ona prastara čuda kao ova moja koja zauzimaju pol zida nego nešto kompaktnije. Vidim na njuškalu da se zaista svašta nudi i da su cijene šarene.
Dodatno pitanje: Sve telefonske parice se nalaze u razvodnoj kutiji (onoj maloj) i za potrebe instalacije ove sad centrale mislim da sam ih produljio luster klemama. Kako bi to mogao napraviti najbolje i urednije kad bi svaku paricu trebao produljiti za par metara? Jel se smije nafrkati žica i onda s 20w lemilicom i malo tinola zalemiti ili je to opasno za žicu?

Hvala

Zadnje izmijenjeno od: FitzTN. 06.04.2013. u 00:19.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2013., 00:58   #2
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
nije najjeftinije ali mozes uzet recimo avaya ip500 rabljenu, sa combo karticom i digitalnim telefonima (koji idu preko regularne parice)

dobit ces "moderan" sustav koji moze poslje ici i na SIP umjesto ISDN, caller id, sve zive moguce opcije, i radit 10+ godina.

combo kartica ima 6 portova za digitalne telefone na sebi vec, i ako se ne varam 2 ISDN ulaza, sto znaci da netrebas nikakve dodatne kartice

ako zelis posalji PM za kontakt za avaya partnera u rvackoj koji ti sve moze slozit za ok cijenu (i da nikoga ne zajebe).
hafthorr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.04.2013., 10:43   #3
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Hvala na preporuci, ali ovo mi se zaista čini jako skupo. Ovako kako sam pogledao, to bi koštalo više nego što u cijeloj godini zaradimo .

Planiramo uskoro rekontrukciju kuće i premještanje ureda, jer je nezgodno ovdje gdje je sada, pa nakon toga nikakva centrala i neće biti potrebna jer će se odvojiti ured od stana. Tako bi ovo rješenje bilo privremeno, da izdrži sljedećih par godina i to je to.

Nakon toga se moram nekako riješiti ISDN-a i prijeći na 2 ili 3 normalne linije. Ove sadašnje pretplate me ubijaju, 300 kn mjesečno su samo pretplate . ISDN je nekad uzet zbog bržeg interneta koji ne smeta telefonu, a od kad je došao dsl postao je suvišan, ali je eto ostavljen (HT nije htio maknuti PCM s linije dok nije uzet ISDN, a nakon šta je uzet ISDN i maknut PCM otvorila se mogućnost za dsl). Tako da mi je nekako "last resort" da skinem ovu centralu sa zida i namontiram je negdje na podu ili na regalu (gdje se neće raspast), a sve žice od razvodne kutije "doštukam" da stignu do centrale.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2013., 11:37   #4
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Ako ti ta centrala odrađuje posao koji želiš i smatraš da je tako dobro za još tih par godina, presipaj ju u drugo kućište. Jeftinije od toga ne ide.

Daj koju sliku i mjere, možda ima kakvih odgovarajućih kutija za raznu namjenu (nadžbukne električne?) koje bi ti odgovarale a nisu skupe.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2013., 13:01   #5
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Evo slika: klik

Dimenzije su šxv 30.5cm x 41.0cm, a unutra je ploča s obje strane, na vratima i na zidu i zato i je problematično kako je ploča na vratima teška pa su šarke i sve popustilo. Ne mogu nažalost otvorit jer kad se otvori više teško da će se moć zatvorit
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2013., 13:04   #6
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
Hvala na preporuci, ali ovo mi se zaista čini jako skupo. Ovako kako sam pogledao, to bi koštalo više nego što u cijeloj godini zaradimo .
realno bi se dalo dobit za 500-600 eura, sto mislim da nije skupo za "pravu" centralu.

ignoriraj cijene po internetu

plus sutra mozes postavit SIP trunk pa imat pravu IP telefoniju sa istim telefonima i centralom.
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2013., 14:40   #7
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
Evo slika: klik

Dimenzije su šxv 30.5cm x 41.0cm, a unutra je ploča s obje strane, na vratima i na zidu i zato i je problematično kako je ploča na vratima teška pa su šarke i sve popustilo. Ne mogu nažalost otvorit jer kad se otvori više teško da će se moć zatvorit
Ovako nešto? Nisi mi dao dubinu...

http://www.climolux.hr/index.php?pag...mart&Itemid=53

To ako si malo potražiš kod nas je u rangu 100-250 Kn, a lako je to sve presipat u jedno popodne.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2013., 15:38   #8
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Citiraj:
Autor hafthorr Pregled postova
realno bi se dalo dobit za 500-600 eura, sto mislim da nije skupo za "pravu" centralu.

ignoriraj cijene po internetu

plus sutra mozes postavit SIP trunk pa imat pravu IP telefoniju sa istim telefonima i centralom.
Da mi zaista treba, to ne bi bilo uopće skupo. Ovako, kako mi je to samo privremeno rješenje, zaista je . Dosta kolega u ovom poslu već posluje samo s mobitelom, pa tko zna kako će bit za 2-3 godine.

Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Ovako nešto? Nisi mi dao dubinu...

http://www.climolux.hr/index.php?pag...mart&Itemid=53

To ako si malo potražiš kod nas je u rangu 100-250 Kn, a lako je to sve presipat u jedno popodne.
Da, joj, zaboravih
Dakle,
Dimenzije su šxvxd 30.5cm x 41.0cm x 11.0cm, slika klik, odnosno 2 x 5.5 cm.

Trebao bi mi ovaj ormar kao što si predložio, samo da ima 2 montažne ploče, ili montažnu ploču i na vratima i onda bi se to dalo lako prebaciti .
Ako toga zaista ima za kupiti, ne vidim trenutno bolju soluciju
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2013., 19:17   #9
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
Da mi zaista treba, to ne bi bilo uopće skupo. Ovako, kako mi je to samo privremeno rješenje, zaista je . Dosta kolega u ovom poslu već posluje samo s mobitelom, pa tko zna kako će bit za 2-3 godine.



Da, joj, zaboravih
Dakle,
Dimenzije su šxvxd 30.5cm x 41.0cm x 11.0cm, slika klik, odnosno 2 x 5.5 cm.

Trebao bi mi ovaj ormar kao što si predložio, samo da ima 2 montažne ploče, ili montažnu ploču i na vratima i onda bi se to dalo lako prebaciti .
Ako toga zaista ima za kupiti, ne vidim trenutno bolju soluciju
onda panasonic rabljena analogna, 100-200 eura po oglasnicima
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2013., 22:37   #10
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
OK, hvala, pogledam što se sve nudi. Nekako mi se KX-TEA308 najviše sviđa, nije stari krš kao ovo moje čudo, samo moram provjeriti kako sve to skupa radi.

Može pomoć oko ovog:
Dodatno pitanje: Sve telefonske parice se nalaze u razvodnoj kutiji (onoj maloj) i za potrebe instalacije ove sad centrale mislim da sam ih produljio luster klemama. Kako bi to mogao napraviti najbolje i urednije kad bi svaku paricu trebao produljiti za par metara? Jel se smije nafrkati žica i onda s 20w lemilicom i malo tinola zalemiti ili je to opasno za žicu?
FitzTN je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2013., 09:31   #11
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
OK, hvala, pogledam što se sve nudi. Nekako mi se KX-TEA308 najviše sviđa, nije stari krš kao ovo moje čudo, samo moram provjeriti kako sve to skupa radi.

Može pomoć oko ovog:
Dodatno pitanje: Sve telefonske parice se nalaze u razvodnoj kutiji (onoj maloj) i za potrebe instalacije ove sad centrale mislim da sam ih produljio luster klemama. Kako bi to mogao napraviti najbolje i urednije kad bi svaku paricu trebao produljiti za par metara? Jel se smije nafrkati žica i onda s 20w lemilicom i malo tinola zalemiti ili je to opasno za žicu?
kleme od 2 kune one plasticne sa seraficima
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2013., 12:52   #12
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Luster klemama?
Tako je sad spojeno, al sam mislio to malo elegantnije, sve na UTP i onda kanalicom sprovest do mjesta gdje bi stavio centralu, a ove luster klemice dosta mjesta zauzmu . Snać ću se ja
Jedino što do glavnog telefona u kući, koji je u stanu, nemam 4 žice/2 parice nego samo 2 žice/1 paricu, pa ne bi tamo mogao staviti sistemski telefon :S. Srećom kroz istu utičnicu ide parica za podrum pa ću nju prekinut.

Trebale bi sve kuće imat rok trajanja, ono 10 godina, pa ruši i nanovo Ovako čim trebaš nešto promjenit, ništa od instalacija ne odgovara hehe.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2013., 13:53   #13
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
Luster klemama?
Tako je sad spojeno, al sam mislio to malo elegantnije, sve na UTP i onda kanalicom sprovest do mjesta gdje bi stavio centralu, a ove luster klemice dosta mjesta zauzmu . Snać ću se ja
Jedino što do glavnog telefona u kući, koji je u stanu, nemam 4 žice/2 parice nego samo 2 žice/1 paricu, pa ne bi tamo mogao staviti sistemski telefon :S. Srećom kroz istu utičnicu ide parica za podrum pa ću nju prekinut.

Trebale bi sve kuće imat rok trajanja, ono 10 godina, pa ruši i nanovo Ovako čim trebaš nešto promjenit, ništa od instalacija ne odgovara hehe.
gle uvjek mozes uzet VDSL modem, stavit na tu paricu, pa dobijes 100mbita, pa stavit onda i internet i IP telefon

ali da, luster kleme
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2013., 21:54   #14
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
najbitnije nisi napisao, koliko mislis uloziti u to

http://www.voip-shop.com.hr/product_...oducts_id/1585
3 komada za 6 analognih telefona (ili, altenatvino, ima nekih fw za tcom modeme koje mozes pretvoriti u ovakve aparate )

i slozis si centralu na elastixu, na nekom starom PCu (i imas potpunu kontrolu nad njom , popis pozoiva, snimanje poziva, voicemail , faks se moze sloziti, ma cudo ) ...
i onda je pitanje hoces li ostati na ISDNU ( trebas onda i ovo, no, postoji mali trik da ISDN kartic u ne platis ni lipe ili nekom pivu http://www.voip-shop.com.hr/product_...products_id/88 ) ili se prebacis na VOIP , npr tel.tehnoline.hr samo, ponavljam, sve je pitanje koliko si spreman uloziti ili koliko si se spreman snaci
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2013., 19:39   #15
bilbi
Premium
Moj komp
 
bilbi's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: metropolis
Postovi: 83
Citiraj:
Autor walbandon Pregled postova
(ili, altenatvino, ima nekih fw za tcom modeme koje mozes pretvoriti u ovakve aparate )
Koji T-com modemi se mogu preflešati na ovaj način? Imaš kakav link, hint za google. Jesi li možda mislio na Thomson 780 i WRT firmware na njemu, ili neki originalni firmver? Našao sam t=112988 diskusiju, no tamo je uglavnom "problemi s T-comom". Ono što hoću je da se može registrirati na SIP server a da spojim analogni telefon u drugi port. Dakle: kolokvijalno nazvano: "ATA"

Zadnje izmijenjeno od: bilbi. 12.04.2013. u 15:43. Razlog: Pronađen neki model routera
bilbi je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2013., 23:55   #16
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
tg 782 ... ne mogu sad naci uputstvo ... ja sam se krenuo igrati s time, ali nikako da isprobam/dovrsim ... znaci treba dobiti u njemu da wan dobije preko lan porta ... jer npr 780 se dosta lako preradiu atu, ali jedino pod uvjetom da je on modem, tj, wan mu dolazi preko dsl porta
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2015., 14:40   #17
ivmaric12
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 3
Može neki prijedlog firme koja se bavi prodajom telefonskih centrala? Naletio sam na ovu, ali da se ne zaletim dobro bi mi došao još neki prijedlog.
ivmaric12 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na