Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.08.2010., 09:47   #421
LordDante
Premium
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Karlovac
Postovi: 23
Ovisi sto ti treba, raid 1 (mirror) daje poboljsanje performansi i sigurnost..Pišeš isti podatak na 2 diska (ili više) i onda ako jedan od mirrora krepa svi podatci su na drugom živi.. čitanje ide sa oba diska u isto vrijeme, performanse su nešto bolje, ovisno o kvaliteti kontrolera.

Raid 0 daje "samo" poboljsanje performansi (i da, osjetno je, pogotovo ako se radi o više diskova) međutim problem je što je sigurnost 0 u tom načinu rada. isti podatak se razbije na male dijelove i svaki disk piše dio..više diskova je veća performansa ali isto tako i veća opasnost od gubitka podataka.
LordDante je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2010., 10:13   #422
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Osjeti se itekako ubrzanje kod raid-a, ja sam ga osjetio kad je krepao jedan od diskova i ostao mi samo raid 1 od raid 10 dok sam čekao disk da se popravi raid 0 dio priče. Uglavnom, podatke nisam izgubio (naravno), ali sam dobio standardnu brzinu jer više nije mogao dijelit podatke (2 naprama 1 disk, falio disk broj 4). Čitao je dosta brzo, ali je pisanje bilo ubitačno. Ali kad se vratio disk, nakon nekoliko sati se polje popravilo, s time da sam normalno koristio komp za vrijeme popravljanja polja.

Ja bi svima preporučio raid 10, a prelazak na njega nije kompliciran. Najjednostavniji način prebacivanja windoza na raid je da sistemsku particiju kloniraš na neki disk koji neće bit u raidu, zatim napraviš raid polje (pod uvjetom da imaš ili pata+sata diskove ili da imaš 2 kontrolera na ploči, tipa ICH10R + jmicron), zatim bootneš s tog diska koji neće bit u raidu i windoze si same instaliraju raid drivere, nakon toga kloniraš tu particiju na raid. Zadnji korak je vađenje trećeg diska (ako ti ne treba ili si ga posudio) i bootanje prolazi bez frke na raidu. To ti je posao koji je jedino vremenski zahtjevan, ako je velika particija.

Bitno je naglasit da su integrirani kontroleri zapravo softverska rješenja (čast iznimkama) i da polje održavaju zapravo windoze, pa dopuštaju prebacivanje diskova na drugu ploču bez da izgubiš podatke, dok kod diskretnih kontrolera (hardverski u pravilu), ako ti crkne kontroler, moraš nabaviti identični da bi pristupio polju, ali oni su u pravilu brži. Sve ima mane i prednosti
Ja osobno koristim raid 10, malo više novaca, ali podnosi i da 2 diska crknu, dok 0 pri crkavanju jednog od diskova, koliko god ih bilo, kaže pa-pa svim podatcima.

Zadnje izmijenjeno od: D1viry. 11.08.2010. u 10:22.
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.08.2010., 10:27   #423
LordDante
Premium
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Karlovac
Postovi: 23
Sve opet ovisi što ti treba i što radiš.. Ali danas kad su diskovi bagatela stvarno je smiješno ne iskoristiti mogućnosti raida (bilo kojeg) ako ništa drugo da naučiš nešto. Bio sam na youtubeu vidio neku perverziju sa SSD diskovima, mislim da je bio viral video od samsunga ili tako nešto.. uglavnom imali su tipa 24 ssd diska i gledali su oće se vindoze uspjet zbootat dok kanta pada sa drugog kata
LordDante je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 16:13   #424
white.banana
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Kroejša
Postovi: 107
Dali se kad se postave 2x HDD u RAID0 spušta random access time, dobiva IOPS ili nešto treće? Volio bih znati što sve gubim ( osim backupa ) U RAID-u 0.
white.banana je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 11:28   #425
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
ne gubis nista. sve dok su diskovi ispravni. mozes samo dobiti..
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 12:02   #426
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ako ideš na 0, onda moraš imat neki backup, ili vanjski disk ili stick ili nešto sasvim drukčije . Kod 1 i 10 smije riknut čak 50 posto diskova, a to znači od 6 komada mogu maksimalno 3 riknut a da ne bude poslijedica, dok kod 0 rikavanje jednog znači pa-pa svima . Transfer brzinu dobiješ sigurno i to osjetnu, Iops ti se teoretski dupla, a access time teoretski prepolavlja. Stvarnost je negdje između
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 12:42   #427
white.banana
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Kroejša
Postovi: 107
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Ako ideš na 0, onda moraš imat neki backup, ili vanjski disk ili stick ili nešto sasvim drukčije . Kod 1 i 10 smije riknut čak 50 posto diskova, a to znači od 6 komada mogu maksimalno 3 riknut a da ne bude poslijedica, dok kod 0 rikavanje jednog znači pa-pa svima . Transfer brzinu dobiješ sigurno i to osjetnu, Iops ti se teoretski dupla, a access time teoretski prepolavlja. Stvarnost je negdje između
thanks na odgovoru, citao sam negdje na webhostingtalk da se access time dize, pa sam se vise zbunio.
white.banana je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 12:53   #428
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ako te malo detaljnije zanima, pogledaj ovdje http://blogs.techrepublic.com.com/datacenter/?p=2182
Moj gore navedeni odgovor se odnosi samo na raid0, inače pada access time, ali ne puno, a iops raste, ali isto ne puno. Tablica ti je u članku.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 14:28   #429
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Nisam toliko u RAID tematici, ali zašto rijetki preporučuju RAID 5 dok dosta njih savjetuje RAID 0 ili RAID 1+0? Meni RAID 5 izgleda savršeno na papiru. Did I miss something?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 14:58   #430
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Puno si propustio, ranjiv je malo manje od raid0, smije crknut jedan disk, ali opterećuje sistem sa računanjem parity formule pri snimanju, pročitaj malo ovaj link gore i malo na wiki.
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.08.2010., 15:06   #431
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Ako ideš na 0, onda moraš imat neki backup, ili vanjski disk ili stick ili nešto sasvim drukčije . Kod 1 i 10 smije riknut čak 50 posto diskova, a to znači od 6 komada mogu maksimalno 3 riknut a da ne bude poslijedica, dok kod 0 rikavanje jednog znači pa-pa svima . Transfer brzinu dobiješ sigurno i to osjetnu, Iops ti se teoretski dupla, a access time teoretski prepolavlja. Stvarnost je negdje između
Krivo. Kod RAID 10 u idealnoj situaciji može crknuti 50% diskova, ali ako nemaš sreće i RAID 10 polje s par stotina diskova će se srušiti ako crknu samo dva diska, ona u istom mirroru.
K tome, kod kvara jednog diska drugi disk u njegovom RAID 1 polju ima nagli rast opterećenja i velika je mogućnost da on bude slijedeći.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 15:22   #432
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Nije krivo, malo bolje čitaj. Napisao sam "maksimalno 3", to znači do tri. Kad ti crkne taj jedan, stigneš ga zamijeniti. U raid0 ne stigneš mijenjati.
Idealno bi bilo imat raid0 i lto-5 drive
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 15:30   #433
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Ako te malo detaljnije zanima, pogledaj ovdje http://blogs.techrepublic.com.com/datacenter/?p=2182
Moj gore navedeni odgovor se odnosi samo na raid0, inače pada access time, ali ne puno, a iops raste, ali isto ne puno. Tablica ti je u članku.
Jedan od rijetkih koliko - toliko upotrebljivih članaka, ali ne baš točan.
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Nisam toliko u RAID tematici, ali zašto rijetki preporučuju RAID 5 dok dosta njih savjetuje RAID 0 ili RAID 1+0? Meni RAID 5 izgleda savršeno na papiru. Did I miss something?
Nitko tko se bavi diskovima ne preporučuje RAID 0 osim ako podaci na njemu nisu bitni.
RAID 5 je preporučljiv za diskove otprilike do 300 GB, RAID 6 za veće. RAID 10 ide u slučaju većeg opterećenja zapisivanjem.
Priča je kompleksnija od "koje polje da stavim?".

Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Nije krivo, malo bolje čitaj. Napisao sam "maksimalno 3", to znači do tri. Kad ti crkne taj jedan, stigneš ga zamijeniti. U raid0 ne stigneš mijenjati.
Idealno bi bilo imat raid0 i lto-5 drive
Citiram: "Kod 1 i 10 smije riknut čak 50 posto diskova".
Ovaj setup je daleko od idealnog, fali ti delta. Da ne govorim da nitko normalan neće u bilo kojem poslu ići na RAID 0, osim za temp audio / video podatke.
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 13.08.2010. u 16:46. Razlog: spajanje postova
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 15:43   #434
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Da li bi vaši odgovori u vezi opterećenja sistema (RAID5) bili isti i u slučaju da koristim odvojeni kontroler, a ne onaj na matičnoj? Tnx
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 15:45   #435
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Htio sam naglasiti i dodatno istaknuti razliku. Možda sam trebao bit još precizniji, nema frke. Uglavnom, raid0 i backup su dobri s time da za bitne stvari postoji još neki disk, koji nije u polju ili da je diff. backup ćest. Ne znam, po meni je 10 najbolji raid.
Iznenadio bi se koliko ljudi koristi nulu bez backupa.

Diskretni kontroler je bolji izbor, ako imaš novaca i ako ti to stvarno treba.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 15:54   #436
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Da li bi vaši odgovori u vezi opterećenja sistema (RAID5) bili isti i u slučaju da koristim odvojeni kontroler, a ne onaj na matičnoj? Tnx
U principu, ti onboard kontroleri su igračke i rijetko imaju RAID 5 podršku, a još manje ASIC dovoljan za RAID 5/6, plus write cache, BBU i slično.
Ako je RAID 5/6, obavezna je preporuka "pravi" kontroler.
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Htio sam naglasiti i dodatno istaknuti razliku. Možda sam trebao bit još precizniji, nema frke. Uglavnom, raid0 i backup su dobri s time da za bitne stvari postoji još neki disk, koji nije u polju ili da je diff. backup ćest. Ne znam, po meni je 10 najbolji raid.
Pitanje je samo koliku dostupnost sustava želiš. RAID 0 je daleko najbolje polje što se tiče brzine, niti jedno drugo ga ne može stići. No, kvar diska zahtijeva restauraciju, zato je neprihvatljivo.
Imati još neki disk / polje sa strane zahtijeva ili stalni sinhoronizaciju ili kontinuirani backup da bi bilo upotrebljivo u bilo koju ozbiljniju svrhu. A RAID 10 je najbolji allround RAID, samo i najskuplji, a nepotreban ako nemaš puno zapisa (bar 15-20% ukupnog IOPS-a) jer ako imaš puno reada, svako polje je dobro koje ima isti broj diskova (naravno, i "pravi kontroler").
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: Old Iggy. 13.08.2010. u 16:01.
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2010., 13:27   #437
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
Exclamation Backup harda preko RAID 1 polja ili USB harda?

Imao sam u kompu 2 harda spojena u raid 1 za zaštitu podataka da mi rade image jedan na drugi da uvijek imam pricuvu. Međutim izgorila su oba i sad sam na čudu! Da li da stavim nove opet u raid 1 ili stavim usb disk, network disk ili šta kao pričuvu. Gledao sam šta se nudi i nisam nasao neki usb hard da dolazi s backup opcijom tj. softwerom pa ako ima tko kakav prijedlog šta da napravim nek predloži

Bitno mi je da mi se podaci sačuvaju, može bit kombinacija i s 3 diska ako treba, jedini uvijet je da sve se odvija automatizirano slicno kao u RAIDU stavis i zaboravis na to..


Pozdrav,
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2010., 13:33   #438
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor bela008 Pregled postova
Imao sam u kompu 2 harda spojena u raid 1 za zaštitu podataka da mi rade image jedan na drugi da uvijek imam pricuvu. Međutim izgorila su oba i sad sam na čudu! Da li da stavim nove opet u raid 1 ili stavim usb disk, network disk ili šta kao pričuvu. Gledao sam šta se nudi i nisam nasao neki usb hard da dolazi s backup opcijom tj. softwerom pa ako ima tko kakav prijedlog šta da napravim nek predloži

Bitno mi je da mi se podaci sačuvaju, može bit kombinacija i s 3 diska ako treba, jedini uvijet je da sve se odvija automatizirano slicno kao u RAIDU stavis i zaboravis na to..


Pozdrav,
RAID polje nikad nije backup. Sve je bolje od toga, pa i vanjski disk sa sinkronizacijom ako već ne možeš implementirati "pravi" backup...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2010., 15:30   #439
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
RAID polje nikad nije backup. Sve je bolje od toga, pa i vanjski disk sa sinkronizacijom ako već ne možeš implementirati "pravi" backup...
mislio sam vanjski disk sa sinkronizacijom ali koji disk dolazi sa softwerom za back up???? i koji program je kvalitetan za radit backup?


pravi backup bi bio??
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2010., 15:52   #440
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Staviš si Sync Back Pro i možeš birati backup, mirror, sync. Osobno sam napravio da mi se na eksterni disk radi mirror nekih foldera na računalu (tipa my documents) svaki puta kada eksterni disk priključim na komp
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2010., 13:18   #441
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Citiraj:
Autor bela008 Pregled postova
Imao sam u kompu 2 harda spojena u raid 1 za zaštitu podataka da mi rade image jedan na drugi da uvijek imam pricuvu. Međutim izgorila su oba i sad sam na čudu! Da li da stavim nove opet u raid 1 ili stavim usb disk, network disk ili šta kao pričuvu. Gledao sam šta se nudi i nisam nasao neki usb hard da dolazi s backup opcijom tj. softwerom pa ako ima tko kakav prijedlog šta da napravim nek predloži

Bitno mi je da mi se podaci sačuvaju, može bit kombinacija i s 3 diska ako treba, jedini uvijet je da sve se odvija automatizirano slicno kao u RAIDU stavis i zaboravis na to..


Pozdrav,
WIN 7 imaju izvrstan backup! Pogledaj, mislim da bi ti svakako trebalo pasati! (ako uopće koristiš Windowse)
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2010., 20:15   #442
bela008
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 92
Citiraj:
Autor Friday Pregled postova
WIN 7 imaju izvrstan backup! Pogledaj, mislim da bi ti svakako trebalo pasati! (ako uopće koristiš Windowse)
znam, tako sam rješio na laptopu. meni treba neko pametno rješenje za xp ..
bela008 je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2010., 22:32   #443
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor bela008 Pregled postova
znam, tako sam rješio na laptopu. meni treba neko pametno rješenje za xp ..
Pa imaš besplatnih rješenja kao GFI backup itd...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2011., 22:15   #444
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
WD Caviar Green diskovi i RAID kontroleri

1. Ako mi Win stoje na obicnom 7200 disku a steam folder sa svim igrama prebacim na recimo WD Green od 1,5TB hocu li efektivno osjetiti kakve posljedice u smislu samog igranja, trzanja, usporavanja, itd?

2. Ako na file serveru nemam RAID kontroler, a hoću složiti RAID 1, ako ubodem PCI karticu koja je kontroler, hoće li propusnost PCI sabirnice biti dovoljna da taj file server preko mreže glatko šalje FullHD materijal prema recimo WDTV Live playeru?


eto, kratko i jasno...


hvala
perich je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2011., 22:19   #445
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
full hd materijal se moze gledat preko 100 mbit mreze, daklem pci sabirnica je vise nego dovoljna...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2011., 23:22   #446
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
Pozdrav, ja bih pitao o RAID 1 pa da bezveze ne otvaram temu nadam se da je ok i ovdje...

dakle ovako, uskoro bi mi mogo past neki SSD cca 80gb

u isto vrijeme nabavio bih jos jedan 250gb disk i sa sadasnjim speedy-em slozio ta dva 250gb diska u RAID1 samo za podatke dok bi na SSD-u normalno bio OS

ono sta me zanima:
- da li novi 250gb disk mora bit isto speedy? (iirc moraju bit istog kapaciteta)
- da li ti 250gb diskovi smiju biti particionirani? konkretno na jednu 30gb particiju i jednu 220gb

htio bih na 30gb particiji ostavit jedne windowse kako bi u slucaju krepavanja SSD-a mogo odma prec na postojece win7 na hdd-u

netreba mi puno prostora pa ce mi ostalih 220gb bit za podatke

i da li je moguce kasnije dodat jos jedan 1TB disk izvan RAID1 polja? a da ne ometa rad

tnx
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2011., 00:03   #447
stipe1771
Premium
Moj komp
 
stipe1771's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: split
Postovi: 230
Koliko sam ja skuzia za rad u raidu ti zapravo detektira 1 disk od 500 gb koji kasnije mozes podjeliti na particije.Tj pri kreiranju on ti vidi samo 1 disk od 500 gb koji ti djelis.
Mozes spojiti izvan raida.
Ne moraju biti isti ,ali ce biti bolje performanse ako jesu.
Ako sam nesto falio ,ispravite me ,jos ucim.
stipe1771 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2011., 00:19   #448
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
Raid 0 je to sta si opiso, raid 1 sa 2x250gb diska = 250gb zbog mirroringa (ono sta je na jednom disku je jednako zapisano ma drugom)
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2011., 11:45   #449
stipe1771
Premium
Moj komp
 
stipe1771's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: split
Postovi: 230
Aha pardon da krivo sam procitao,ja mislim da te trebas napraviti particiju prvo na oba diska.
Jer ako napravis na prvom od 30 gb ,drugi ti ostaje kao cijelih 250 gb.
Bar ja tako mislim.
Nadam se da ce neko struciniji od mene to bolje objasniti
stipe1771 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2011., 22:30   #450
catroot
Premium
Moj komp
 
catroot's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: I live in 43 05'04.11"N 17 57'36.71"E
Postovi: 880
Software stripping (RAID 0) na Windows 7

kolko sam skužio windows 7 imam software mirroring, ali da li se to može postaviti tijekom instalacije samog windowsa ili samo preko comp managment. mislim na ovo http://www.youtube.com/watch?v=cKDCmOBqNBY. što je od te tri opcije (spanned, striped, mirrored) zapravo jednako raid 0. trenutno koristim raid 0, ali to je namješteno preko biosa.
catroot je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na