Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.02.2019., 10:51   #9841
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 558
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Pored takvih zvučnika mislim da ne bi previše stavljao slušalice
Stvarno si pogodio dizajn.

Jel možeš opisati kako si došao do odabira drivera, zašto si išao fullrange umjesto odvojenih (ili ti se nije dalo dizajnirat skretnicu ), kako si dizajnirao kutije i koji si softver koristio?

Sry na puno pitanja, ali uvijek mi je zanimljivo kad netko napravi svoje zvučnike.
Kako sam već napisao - dizajn je od kolege s foruma, moje "sudjelovanje" se svelo na to da sam nabavio MDF, furnir i ostale sitnice, te zamislio da je finiš ovakav, s crnim prednjim bafflom i furnirom okolo.

Uglavnom, dogovorili smo se za te Faital drivere (podjelili shiping) jer sam ja trebao nešto malo više osjetljivosti i mali zvučnik, a on je zamislio neke stražnje zvučnike u svom HT-u - no mislim da se sad predomislio
jer mali svira bolje nego što smo očekivali .
Izabrali smo fullrange jer bi nešto drugo adekvatne osjetljivosti bilo puno većih dimenzija i dosta više novaca, iako se sad pokazalo da to nije baš tako i da bi mogao sad tu sjest neki manji visokotonac - a možda će tako i biti na kraju.

"Skretnica" je zapravo samo filter koji ispravlja krivulju, odnosno kompenzira neke utjecaje kutije (zakošenost, npr.). Uglavnom je razne kombinacije filtraže isprobavao preko miniDSPa (u ulozi aktivne skretnice),
i koliko sam vidio to je temeljni alat za konstruiranje zvučnika, a pokazalo se i da neke stvari ni ne možeš izvesti pasivnom skretnicom (tj. aktivnom možeš više iskoristiti limite drivera).

Sad još slijedi tretiranje drivera tj. premaz Visatonovom grafitnom tekućinom, to bi trebalo još mrvicu rezolucije dodati, pa ćemo vidjet još hoće li i što biti s visokotoncem. Inače, bas neki put baš zatrese sobu, fakat za
nevjerovat od takvog prcmoljka od drivera
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2019., 18:22   #9842
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
"Skretnica" je zapravo samo filter koji ispravlja krivulju, odnosno kompenzira neke utjecaje kutije (zakošenost, npr.). Uglavnom je razne kombinacije filtraže isprobavao preko miniDSPa (u ulozi aktivne skretnice),
i koliko sam vidio to je temeljni alat za konstruiranje zvučnika, a pokazalo se i da neke stvari ni ne možeš izvesti pasivnom skretnicom (tj. aktivnom možeš više iskoristiti limite drivera).
Pa da, low-pass, high-pass filteri iliti kombinacija. Koliko znam Linkwitz-Riley je jedan od najpopularnijih dizajna (Linkwitz je mislim od nedavno pokojni).

Fulaš dizajn skretnice i možeš imati rupu u frekvencijskom odzivu

Pod MiniDSP si vjerojatno mislio na ovo?
https://www.minidsp.com/

Oni imaju super proizvoda, od DSP-ova s ugrađenom Dirac room korekcijom.
Od njih sam naručio onaj UMIK-1 kalibracijski mikrofon. Ako ti zatreba, voljan sam posudit
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 15:02   #9843
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
vidiš druže... nije to tako lako.

ako nemaš iskustva i provodiš dane pred osciloskopom - ti misliš da imaš prazni frekvencijski spektar, a zapravo imaš možda malu rupu rolloff-a, a zašto? zato što ta skretnica čini kompletnu sliku, i tu ti dolaze prirodni utjecaji materijala koji se koriste za komponente, uključujući i ovjes koji imaju svoj prirodni decay kroz godine i kao takav nemreš niti približno procijeniti pravi odziv "materijala", ali što je najgore - tvrdiš kako postoje najbolja rješenja - i da - postoje, samo ti em nisi istih svjestan, niti bi ih prepoznao da te ugrizu za guzicu... ukratko - ti ne bi mogao prepoznati ispravan timbar nikad
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 16:14   #9844
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
vidiš druže... nije to tako lako.

ako nemaš iskustva i provodiš dane pred osciloskopom - ti misliš da imaš prazni frekvencijski spektar, a zapravo imaš možda malu rupu rolloff-a, a zašto? zato što ta skretnica čini kompletnu sliku, i tu ti dolaze prirodni utjecaji materijala koji se koriste za komponente, uključujući i ovjes koji imaju svoj prirodni decay kroz godine i kao takav nemreš niti približno procijeniti pravi odziv "materijala", ali što je najgore - tvrdiš kako postoje najbolja rješenja - i da - postoje, samo ti em nisi istih svjestan, niti bi ih prepoznao da te ugrizu za guzicu... ukratko - ti ne bi mogao prepoznati ispravan timbar nikad
S kim se ti svađaš?
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 17:07   #9845
m&n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 888
Ekipa,
molim savjet.
Kupio sam zvucnike entry lvl kod mene sve jbga nemam vise love a to mi je super sto imam.
Dakle radi se o Magnat Supreme 802 spojio na Onkyo 252 i Onky Sub
Sve to super radi i fakat su mocni no ne znam na koju frekvenciju da poriktam sub?
Ima na sebi poriktavanje frkvencije i jacine + to mogu preko onkya av-a ali tamo nisam dirao nista.
Koristim dakle 2.1 sustav

radi se takoder o entry lvl subu : https://www.nl.onkyo.com/en/products/skw-208-34611.html
__________________
m&n je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 19:04   #9846
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor m&n Pregled postova
Ekipa,
molim savjet.
Kupio sam zvucnike entry lvl kod mene sve jbga nemam vise love a to mi je super sto imam.
Dakle radi se o Magnat Supreme 802 spojio na Onkyo 252 i Onky Sub
Sve to super radi i fakat su mocni no ne znam na koju frekvenciju da poriktam sub?
Ima na sebi poriktavanje frkvencije i jacine + to mogu preko onkya av-a ali tamo nisam dirao nista.
Koristim dakle 2.1 sustav

radi se takoder o entry lvl subu : https://www.nl.onkyo.com/en/products/skw-208-34611.html
Pogledaj si stranice 26 i 27 manuala.
https://www.intl.onkyo.com/downloads..._manual_en.pdf

Napravi sljedeće:
1. Postavi front zvučnike na Small (bez obzira što su tower zvučnici), vidi objašnjenje zašto ispod (nemoj staviti na Large, pa pod subwoofer na Plus)
2. X-Over (frekvencije koje se šalju na subfoower) je po defaultu na 100hz i tako možeš ostaviti, ali na subwooferu onda stavi crossover frekvenciju na 100Hz (ako se ručno podešava).
3. Phase na subwooferu ostavi na NOR
4. Što se tiče glasnoće subwoofera to je malo teže uštimat ako ti receiver nema neki room correction algoritam (onda obično dođe i s mikrofonom).

Najjeftinija opcija ti je da na mobitel instaliraš SPL meter i puštaš signale prvo sa zvučnika i onda sa suba, ali ako nisi siguran kako ovo naštimat, moglo bi ti bit prekomplicirano.

Ukratko kada odvrneš receiver na 0dB na mjestu gdje mjeriš jačinu signala bi trebao dobiti 85dB za pink noise i 95dB za LFE kanal (subwoofer).

Ljudi ne doživljavaju niže frekvencije jednako glasno kao visoke, zato je LFE kanal +10dB na referentnom levelu.

Objašnje zašto stavljaš zvučnike na small je:
1. Ako su ti zvučnici postavljeni na Large onda uvijek emitiraju cijeli frekvencijski spektar za koji su sposobni. To znači da ako npr. dobiješ signal od 70Hz onda ti on ode i na zvučnike i na subwoofer (ako je crossover iznad 70Hz) što obično rezultira s previše bassa (i ne previše točnog bassa).
2. Ako postaviš zvučnike na small onda s crossover postavkom (X-Over u opcijama tvog receivera) kontroliraš do koje frekvencije tvoji prednji zvučnici reproduciraju frekvencije, sve ispod toga se šalje na subwoofer

Tako da će u tvom slučaju biti ovako:
1. Frekvencije od 100Hz-20000Hz idu preko glavnih zvučnika
2. Frekvencije ispod 100Hz idu na subwoofer

Nadam se da nisam previše zakomplicirao, pitaj ako ti nešto nije jasno
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 20:25   #9847
m&n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 888
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Pogledaj si stranice 26 i 27 manuala.
https://www.intl.onkyo.com/downloads..._manual_en.pdf

Napravi sljedeće:
1. Postavi front zvučnike na Small (bez obzira što su tower zvučnici), vidi objašnjenje zašto ispod (nemoj staviti na Large, pa pod subwoofer na Plus)
2. X-Over (frekvencije koje se šalju na subfoower) je po defaultu na 100hz i tako možeš ostaviti, ali na subwooferu onda stavi crossover frekvenciju na 100Hz (ako se ručno podešava).
3. Phase na subwooferu ostavi na NOR
4. Što se tiče glasnoće subwoofera to je malo teže uštimat ako ti receiver nema neki room correction algoritam (onda obično dođe i s mikrofonom).

Najjeftinija opcija ti je da na mobitel instaliraš SPL meter i puštaš signale prvo sa zvučnika i onda sa suba, ali ako nisi siguran kako ovo naštimat, moglo bi ti bit prekomplicirano.

Ukratko kada odvrneš receiver na 0dB na mjestu gdje mjeriš jačinu signala bi trebao dobiti 85dB za pink noise i 95dB za LFE kanal (subwoofer).

Ljudi ne doživljavaju niže frekvencije jednako glasno kao visoke, zato je LFE kanal +10dB na referentnom levelu.

Objašnje zašto stavljaš zvučnike na small je:
1. Ako su ti zvučnici postavljeni na Large onda uvijek emitiraju cijeli frekvencijski spektar za koji su sposobni. To znači da ako npr. dobiješ signal od 70Hz onda ti on ode i na zvučnike i na subwoofer (ako je crossover iznad 70Hz) što obično rezultira s previše bassa (i ne previše točnog bassa).
2. Ako postaviš zvučnike na small onda s crossover postavkom (X-Over u opcijama tvog receivera) kontroliraš do koje frekvencije tvoji prednji zvučnici reproduciraju frekvencije, sve ispod toga se šalje na subwoofer

Tako da će u tvom slučaju biti ovako:
1. Frekvencije od 100Hz-20000Hz idu preko glavnih zvučnika
2. Frekvencije ispod 100Hz idu na subwoofer

Nadam se da nisam previše zakomplicirao, pitaj ako ti nešto nije jasno
Hvala ti, vec si mi puno pomogao.
__________________
m&n je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 21:00   #9848
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Ukratko kada odvrneš receiver na 0dB na mjestu gdje mjeriš jačinu signala bi trebao dobiti 85dB za pink noise i 95dB za LFE kanal (subwoofer).

Ljudi ne doživljavaju niže frekvencije jednako glasno kao visoke, zato je LFE kanal +10dB na referentnom levelu.

Pozdrav.


Ovo prvo definitivno nije dobra ideja, štoviše, to je katastrofalna ideja za nekoga tko ne zna što radi.
Kao prvo, zaboravio si napomenuti da ulazna razina signala za kalibraciju tj pink noisea mora biti -20dBFS da bi na kalibriranom AVRu na referentnoj glasnoći tj 0dB na slušnom mjestu čuo 85dB.
Drugo, dovoljno je da tu proceduru obavlja na -20 ili -30, opet, sa ulaznim signalom ispravno podešenim na -20dbFS.


LFE kanal nije glasniji zbog loudness konture nego zato sa se njegov sadržaj može samostalno nositi sa glasnoćom prednja tri zvučnika ukoliko je potrebno.
Vidim da imaš UMIK znači očito si ponešto izmjerio tu i tamo, a u tom slučaju ćeš primjetiti da kad na kalibriranom sustavu mjeriš front/centar/surround + sub, glasnoća suba je na razini ostalih zvučnika. Ako mjeriš sub samostalno, dobit ćeš 10 dB glasniju krivulju. Dakle, kad se niske frekvencije preusmjere iz frontova u sub, one se neće pojačat za 10dB.
No da, ak će puštat ton za kalibraciju specifično na LFE kanal, onda ga mora naštelat 10dB glasnije od drugih zvučnika.
Crossover se tipično štima između 60-100 Hz, ali to je posao za mikrofon, na uho možeš jedino kak ti najbolje zvuči.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 22:01   #9849
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Pozdrav.


Ovo prvo definitivno nije dobra ideja, štoviše, to je katastrofalna ideja za nekoga tko ne zna što radi.
Kao prvo, zaboravio si napomenuti da ulazna razina signala za kalibraciju tj pink noisea mora biti -20dBFS da bi na kalibriranom AVRu na referentnoj glasnoći tj 0dB na slušnom mjestu čuo 85dB.
Drugo, dovoljno je da tu proceduru obavlja na -20 ili -30, opet, sa ulaznim signalom ispravno podešenim na -20dbFS.


LFE kanal nije glasniji zbog loudness konture nego zato sa se njegov sadržaj može samostalno nositi sa glasnoćom prednja tri zvučnika ukoliko je potrebno.
Vidim da imaš UMIK znači očito si ponešto izmjerio tu i tamo, a u tom slučaju ćeš primjetiti da kad na kalibriranom sustavu mjeriš front/centar/surround + sub, glasnoća suba je na razini ostalih zvučnika. Ako mjeriš sub samostalno, dobit ćeš 10 dB glasniju krivulju. Dakle, kad se niske frekvencije preusmjere iz frontova u sub, one se neće pojačat za 10dB.
No da, ak će puštat ton za kalibraciju specifično na LFE kanal, onda ga mora naštelat 10dB glasnije od drugih zvučnika.
Crossover se tipično štima između 60-100 Hz, ali to je posao za mikrofon, na uho možeš jedino kak ti najbolje zvuči.
Slažem se sa svime
Receiveri znaju imati već ugrađene tonove za pink noise i za LFE signale, ali nisam siguran da to enablaju na modelima bez room correctiona.

Svoj receiver kalibriram s ugrađenim mikrofonom (jednostavnije nego s UMIK-om), i nisam siguran da li on pušta 75dB pink noise ili 85dB pink noise. Mislim da je čak 75dB, ali svejedno ga kalibrira na 85dB SPL na 0dB.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 23:13   #9850
m&n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 888
Ja sam jedino stavio na small, u postavkama na 100hz-a na subu 100hz-a i na NOR to je to
dalje se necu zezat.
ako mislite da je bolje da stavim x na 80 recite..
__________________
m&n je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 23:14   #9851
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Slažem se sa svime
Receiveri znaju imati već ugrađene tonove za pink noise i za LFE signale, ali nisam siguran da to enablaju na modelima bez room correctiona.

Svoj receiver kalibriram s ugrađenim mikrofonom (jednostavnije nego s UMIK-om), i nisam siguran da li on pušta 75dB pink noise ili 85dB pink noise. Mislim da je čak 75dB, ali svejedno ga kalibrira na 85dB SPL na 0dB.

Mislim da je manje, tj 75, nema potrebe da pušta glasnije tonove u kućnom okruženju. Za krajnji rezultat ionako nije bitno, a za uši i poneki (loš ) komad opreme sigurnije i ugodnije.



Što se m&n-ovog problema tiče, ne znam kako mi je to izmaklo, nema njemu svrhe ni potrebe podešavat da mu na 0 bude referentna glasnoća, on samo treba podesit da mu sub i ostali zvučnici budu jednako glasni na slušnoj poziciji.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 23:23   #9852
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor m&n Pregled postova
Ja sam jedino stavio na small, u postavkama na 100hz-a na subu 100hz-a i na NOR to je to
dalje se necu zezat.
ako mislite da je bolje da stavim x na 80 recite..

Možeš probat i 80, a možeš probat i sa okrenutom fazom i ostaviš kak ti najbolje zvuči. Nema ti tu jednog recepta za sve slučajeve. Ako hoćeš poštenu integraciju obavit onda ti je tu malo više posla, ali s obzirom na opremu koju imaš čini mi se da se možeš poigrat jedino s ovim što sam naveo plus boljim smještajem subwoofera po potrebi.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 00:50   #9853
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor m&n Pregled postova
Ja sam jedino stavio na small, u postavkama na 100hz-a na subu 100hz-a i na NOR to je to
dalje se necu zezat.
ako mislite da je bolje da stavim x na 80 recite..
Ako staviš na subwooferu na 80 onda moraš staviti i na receiveru u opcijama.

Jer ako u receiveru ostaviš na 100 kako je sad, a na subu okreneš na 80 onda nećeš čuti ništa između 80 i 100 Hz.

Teško je to bez mikrofona (kalibriranog) napravit.
Reciveri (koji dođu s mikrofonom) ti to rade obično tako da gledaju gdje je -3dB rollof u bassu i onda tu postave crossover.

Kao što ti je kolega rekao smještaj subwoofera isto mođe igrati veliku ulogu.
Morat ćeš se pouzdat u uši Namjesti kako ti najbolje paše (položaj i glasnoća subwoofera).
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 10:47   #9854
m&n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 888
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Ako staviš na subwooferu na 80 onda moraš staviti i na receiveru u opcijama.

Jer ako u receiveru ostaviš na 100 kako je sad, a na subu okreneš na 80 onda nećeš čuti ništa između 80 i 100 Hz.

Teško je to bez mikrofona (kalibriranog) napravit.
Reciveri (koji dođu s mikrofonom) ti to rade obično tako da gledaju gdje je -3dB rollof u bassu i onda tu postave crossover.

Kao što ti je kolega rekao smještaj subwoofera isto mođe igrati veliku ulogu.
Morat ćeš se pouzdat u uši Namjesti kako ti najbolje paše (položaj i glasnoća subwoofera).
Da da, jučer sam to poriktao ali nisam nista slusao jer su mi klinci taman otisli na spavanac..
danas kada se vratim s posla idem probati kak to sad zvuci.
prije je bilo krivo poriktano sasvim sigurno.
edit: znam je da je ovo moje entry lvl ali sigurno je bolje nego ono sto sam imao prije... ja sad uzivam u glazbi i znam da se uvijek moze bolje no ja nisam zahtjevan korsinik a filmovi i efekti u filmovima su mi broj 1 a tek zatim glazba iako u satima vise slusam glazbu. Nadam se da razumijete.
I ovo sto sam kupio, kupio sam si na jedvite jade nagovarajuci suprugu..i to me ukupno doslo oko 5k kuna a za tih 5k kuna koliko sam vidio moze se kupiti malo bolji zvucnik a ostalo je povijest za mene je to jednostavno nedostizno i to je to. lako kupit gtx 1080ti ali ovo tu je sve skuuupo ako hoces bolje ali iskreno vrijedi li dati duplo vise za svaku komponentu ?
__________________

Zadnje izmijenjeno od: m&n. 15.02.2019. u 10:52.
m&n je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 13:33   #9855
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
S kim se ti svađaš?
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Jer ako u receiveru ostaviš na 100 kako je sad, a na subu okreneš na 80 onda nećeš čuti ništa između 80 i 100 Hz.
sa ovakvim glupostima.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:02   #9856
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
sa ovakvim glupostima.

Pa neće ne čuti ništa ali će definitivno imati značajnu i čujnu dolinu u odzivu između 80 i 100 Hz, barem što se tiče zbroja filtera ako izuzmeš stvarni odziv suba i zvučnika. Najbolje bi bilo crossover na subu stavit na maksimum i ostavit samo receiver da radi rez.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:07   #9857
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
čujna dolina između 80 i 100hz mora biti rez valjda 48/db po oktavi da bi imalo osjetio rupu, a rupu nećeš osjetiti preko mjernih uređaja nego preko slušnog iskustva.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:15   #9858
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
sa ovakvim glupostima.
Želiš reći da treba tako postaviti crossover?

Malo predoslovno shvaćaš nećeš čuti ništa, tako low pass filter ne radi.
Ali čim ti je nešto utišano više od -3dB razlika je čujna. Razlika od -10dB će biti jako čujna.

Nemam pojma kojeg je ordera low pass filter u njegovom sub-u i u receiveru, niti je to bitno. Bitno je da ispravno postavi opcije sve ostalo je bespotrebna degradacija zvuka.

Ako misliš da sam mu dao krivi savjet, čekam da nas prosvijetliš sa svojim rješenjem.

Od tebe nisam čuo nijedan konstruktivan savjet osim što trollaš bezveze iz nekog samo sebi znanog razloga.

EDIT: i da, sve to vrlo lagano možeš izmjerit i bez uha. Ako imaš -10dB na nekoj frekvenciji to ne može zvučati dobro.
Imaš iste spike kao ljudi koji su radili kalibraciju monitora na oko.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:24   #9859
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ajde reci mi ti ovako odokativno koliko je db/oktavi low pass filter između 80 i 100hz... "analogni" pogotovo, tj. rađen nekim pasivnim komponentama?

p.s. riječ je o OKTAVI
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:34   #9860
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
čujna dolina između 80 i 100hz mora biti rez valjda 48/db po oktavi da bi imalo osjetio rupu, a rupu nećeš osjetiti preko mjernih uređaja nego preko slušnog iskustva.

Ne znam stvarno zašto misliš da se to ne čuje. Crossover od AVRa je vjerojatno 12 ili 18 dB LP i 12db HP. Ako još dodaš bar 12dB LP na 80 Hz, razliku ćeš sigurno čuti i izmjeriti.
Ne trebaš se ni posebno mučit da to probaš, dovoljan ti je DAW i slušalice ako fali opreme za takve poduhvate.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:39   #9861
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ma sve 5, ali da li takva podešavanja naprave RUPU u 20Hz razmaku koje ti ne čuješ?

i ne smatram da ti je potrebno išta više od iskustva slušanja live instrumenata kako bi isto podesio.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:50   #9862
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ajde reci mi ti ovako odokativno koliko je db/oktavi low pass filter između 80 i 100hz... "analogni" pogotovo, tj. rađen nekim pasivnim komponentama?

p.s. riječ je o OKTAVI
Evo ti na primjeru od gore, 48dB po oktavi.

Nemam kalkulator pri ruci i ne ide mi dobro napamet računanje u logaritamskoj skali, ali to je otprilike 0.2 oktava, znači 9 dB između 80 i 100 ako pretpostaviš da je slope linearan.

S tim da ako je na receiveru postavio 100Hz crossover tu je signal već atenuiran 3dB.

I dalje nisi odgovorio na moje pitanje, kako treba postaviti crossover na subu ako je na receiveru na 100Hz?

Ukratko, treba ga postaviti na isti ili viši setting od receivera, sve ostalo je bespotrebna atenuacija signala između crossovera na receiveru i subu.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:53   #9863
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
48dB na oktavi ti je na "pasivnom" potenciometru jako svijetli primjer
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:54   #9864
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ma sve 5, ali da li takva podešavanja naprave RUPU u 20Hz razmaku koje ti ne čuješ?

i ne smatram da ti je potrebno išta više od iskustva slušanja live instrumenata kako bi isto podesio.
To je drugo pitanje koliko će on to čuti.
Pitanje je zašto bi uopće podesio krivo. Ako već ima mogućnost, treba podesiti najispravnije moguće.

Veći problem će mu vjerojatno biti oblik sobe i zbog čega će imat atenuaciju frekvencija na nekom dijelu bass spektra i pojačavanje na drugom.

Ne znam kako misliš da se pozicioniraju bass trapovi i akustička izolacija, ali nisam nikoga vidio da to radi uhom nego mjere mikrofonom.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 14:58   #9865
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
48dB na oktavi ti je na "pasivnom" potenciometru jako svijetli primjer
Linkwitz-Riley 4th order crossover je 7dB između 80Hz i 100Hz.

Rekao sam da nemam pojma koji je crossover u njegovom AVR-u i subu, vjerojatno nije te kvalitete, ali je bitnija poanta.

Evo ti opet izjava:
Ako postaviš crossover na receiveru na X na subu treba biti X ili više.
I dalje mi nisi rekao što nije točno u ovoj izjavi i zašto bi ikad postavio na niže?
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 15:08   #9866
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ma sve 5, ali da li takva podešavanja naprave RUPU u 20Hz razmaku koje ti ne čuješ?

i ne smatram da ti je potrebno išta više od iskustva slušanja live instrumenata kako bi isto podesio.

Sa svim 12dB filterima ćeš imat rupu od 3dB na najnižoj točki. Sasvim dovoljno da se čuje. Znači bit će još gore ako su u igri jači low pass filteri.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 15:12   #9867
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
-3dB na najnižoj točci od referentne?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 15:17   #9868
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
-3dB na najnižoj točci od referentne?

-3db negdje na cca 85 Hz u usporedbi sa samo crossoverom na 100 Hz. Vjerojatno će zgledat kao asimetrična dolina u obliku slova V.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 15:27   #9869
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
zašto mlatimudimo bezveze?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 15:40   #9870
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
zašto mlatimudimo bezveze?
Evo ja se slažem, misilm da najbolje čujem nakon par pivi. Petak je uostalom
messiah je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na