Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.11.2021., 22:31   #1
El Meme
Registered User
Moj komp
 
El Meme's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 13
Unhappy (riješeno) Packet loss i rubberbanding u multiplayer igrama

Pozdrav svima!

Prvi put da sam ikad na forumu pa se unaprijed ispričavam ako post nije dobro razrađen
Već zadnjih mjeseci, čak i godinu i nešto više, imam problema s visokim pingom, rubberbandingom čak i packet lossom na gotovo svim Multiplayer igrama. Sve ostalo funkcionira normalno (npr. Youtube, Mail, download speeds...) i moj PC je jedini uređaj na obiteljskoj mreži da ima ovakav problem. Pokušao sam promijeniti wi-fi adapter, misleći da je u njemu problem ali problem me prati bez obzira što od hardware-a promijenim. Trenutačno koristim tp-link AC600 Nano Wireless USB Adapter uštekan u USB 3.0 slot. Najčudnija stvar mi je da postoje vremenski periodi kada sve funkcionira savršeno i mogu normalno i s guštom bez ikakvih problema igrati igre online i onda se sve može iznenada poremetiti drugi dan i sve po starom Pridružio bih se nekom serveru s jako niskim pingom (tipa 30 ili 50) i odmah bi letio na sve strane, svi bi oko mene zastali na sekundu-dvije i onda bi se stabiliziralo na možda par trenutaka dok sve ne krene ispočetka.
Molio bih Vas za pomoć i bilo kakve savjete da se konačno uklonim ovih problema.

Unaprijed Vam se svima zahvaljujem!
El Meme je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2021., 22:39   #2
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Tosto si prominio adapter ne znaci da si promijenio cip. Iskustveno sam naucio da je realtek govno i direktno od TP linkovog senior inzinjera sam dobio preporuku da uzmem nesto sa Broadcom ili intel cipom, ili njihov t6e ili da nadjem nesto od nekog drugog ali da izbjegnem realtek jer imaju problem sa nekim paketom koji neki routeri salju i to ga zblesira, a ne mora bit niti tvoj router nego susjedni. Vise detala u temi "Katastrofalni TP link T4U"

Taj tvoj koristi isto realtek.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.11.2021., 09:19   #3
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Svaki signal koji dolazi na ruter a jači je od tvog signala izaziva čekanje ili ponavljanje tvojih paketa sa podacima pa i prekide u konekciji.

To nije ni čudno kad koristiš nano adapter koji nema normalnu antenu već je skraćena pa je dobit npr. -10dBi za razliku od adaptera sa vanjskom antenicom od min. 2 dBi.
Radna brzina tvog adaptera je do 200Mbps u idealnom slučaju bez smetnji drugih pa ni ne treba biti USB3.0 jer USB2.0 radi do 480Mbps.
Normalno bi bilo da desktop računalo spojiš LAN kablom na ruter jer tada nema smetnji i ping bude OK.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 10:01   #4
El Meme
Registered User
Moj komp
 
El Meme's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 13
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Tosto si prominio adapter ne znaci da si promijenio cip. Iskustveno sam naucio da je realtek govno i direktno od TP linkovog senior inzinjera sam dobio preporuku da uzmem nesto sa Broadcom ili intel cipom, ili njihov t6e ili da nadjem nesto od nekog drugog ali da izbjegnem realtek jer imaju problem sa nekim paketom koji neki routeri salju i to ga zblesira, a ne mora bit niti tvoj router nego susjedni. Vise detala u temi "Katastrofalni TP link T4U"

Taj tvoj koristi isto realtek.
Hvala Vam na preporuci za čitanje, mislim da ću i ja od sada na dalje staviti tp-link na blacklistu xD Malo sam gledao po dućanima i ovaj T6E mi se čini najzanimljivijim... Ako bude bilo mjesta za njega unutar kućišta jer sam uvijek koristio Wi-Fi USB adaptere i nemam ikakvog iskustva s ugrađivanjem PCI-E stvarčica.


Citiraj:
Normalno bi bilo da desktop računalo spojiš LAN kablom na ruter jer tada nema smetnji i ping bude OK.
Pokušao sam to jednom, ali router je u drugoj sobi a bušenje rupa u zidu na žalost nije opcija, žicu sam morao gurati ispod vratiju a ljubimci bi se stalno motali oko njega. Uz sve to, još na kraju mi nije ni radio, jednostavno nije dektektirao kabel... E sada se ne sjećam ako je to bio problem u kabelu ili u PC-u jer smo isprobavali kabel na drugim uređajima ali se stvarno ne sjećam kako je ispalo jer je prošlo već jako dugo vremena. Ż\_(ツ)_/Ż


Citiraj:
To nije ni čudno kad koristiš nano adapter koji nema normalnu antenu već je skraćena
Imam jedan adapter s antenom od prije... Također je tp-link, Archer T2U Plus, no on već od početka ima problema sa spajanjem na router. Ali recimo... Čudno mi je što čak i kada je moj PC jedini uređaj koji radi u kući, i dalje se problemi javljaju. Stvarno sam izbezumljen.

Zadnje izmijenjeno od: El Meme. 25.11.2021. u 11:55.
El Meme je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 13:45   #5
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Nikome ne bi preporučio za desktop računala da uzme PCI-e wifi karticu jer obično antene završe između zida i kućišta računala pa se time smanji domet.

Produženje do antena koaksijalnim kablom ne bi ni spominjao jer su gubici na 2,4GHz preveliki a da ne spominjem 5GHZ gdje su još veći.
Smetnje ne moraju biti od tvojih uređaja, u stan pristižu i wifi smetnje susjeda.
Što se provlačenja kabla tiče ja koristim za dječju sobu obični telefonski flat kabal 20m (ima ih bjelih, crnih ,smeđih...)sa 4 žičice , zakrimpan na RJ45 utikače i normalno radi na 100Mbps a uz zid sam ga priljepio pištoljem sa vrućom plastikom (većinu pokrije tepih).
Jesi li probao sa nekom app na mobu (npr. wifi analizator) pregledati stanje po jačini signala i odabrati kanal na kojem ih je najmanje pa taj kanal u postavkama za wifi svog rutera postaviti fiksno. Pregledaj stanje kod rutera i kod svog PC.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 25.11.2021. u 13:51.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 14:49   #6
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Packet Loss i Rubberbanding u multiplayer igrama.

Prije nego kreneš bacati novce na nove adaptere, probaj dvije stvari.

1. Provjeri power options u control panelu. Sve postavi na Max performance, a pogotovo obrati pozornost na USB power saving dio.

2. Promijeni kanal na kojem router odašilje. Promijeni pa vidi ima li promjena i tako par puta.

Javi ima li pomaka
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 16:31   #7
El Meme
Registered User
Moj komp
 
El Meme's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 13
Citiraj:
Što se provlačenja kabla tiče ja koristim za dječju sobu obični telefonski flat kabal 20m (ima ih bjelih, crnih ,smeđih...)sa 4 žičice , zakrimpan na RJ45 utikače i normalno radi na 100Mbps a uz zid sam ga priljepio pištoljem sa vrućom plastikom (većinu pokrije tepih).
Na žalost što se tiče opcije s kabelom nemam više mjesta na routeru, sva mjesta su popunjena za druge uređaje za ostatak obitelji. Znam da ne biste preporučili PCI-E Wi-Fi mrežnu karticu za desktop, no zanima me ako možda znate iz iskustva hoće li biti velike smetnje ako je udaljenost od routera do PC-a cca. manja od 3m?
Citiraj:
1. Provjeri power options u control panelu. Sve postavi na Max performance, a pogotovo obrati pozornost na USB power saving dio.
Poslušao sam Vaš savjet i prošao sam kroz opcije koje mi nudi "AMD Ryzen High Preformance" opcija koja je već navodno bila odabrana od prije. Isključio sam "USB Selective Suspend Setting" a Wireless Adapter mi je postavljen na "Maximum Preformance"
Citiraj:
2. Promijeni kanal na kojem router odašilje. Promijeni pa vidi ima li promjena i tako par puta.
Nažalost ista priča. Sve normalno funkcionira osim bilo kakvog Multiplayera.
El Meme je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 17:03   #8
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
za kabel uzmes obican switch 1GBit i eto mjesta
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 18:04   #9
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Cisto informativno T2U ima apsolutno isti cip ko i Nano, realtek RTL8811AU. Taj cip vjerojatno ima problema konT4U sa 802.11k paketima

Za PCIe karticu ima produzni kabel za antenu u chipoteke ja sam ga odmah kupio ali ispada da mi ne treba, jer sam prebacio komp na drugu lokaciju. 2 metra 1 pregradni cigla zid od routera. Sa T6E sam. imao problem da windows stavi svoj driver koji ne valja. Na to treba pripaziti i rollbackati.

Da kabel je kabel ali i ja bi dobio izgon iz kuce da je kabel na putu. Tako da sam osudjen na wifi.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 04:05   #10
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Molim preporuku za program koji je sposoban prikazati na kojim kanalima susjedne mreže odašilju i kojom snagom?
kopija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2021., 06:14   #11
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Molim preporuku za program koji je sposoban prikazati na kojim kanalima susjedne mreže odašilju i kojom snagom?
https://play.google.com/store/apps/d...er&hl=en&gl=US

Idealno bi bilo da koristiš android 8 ili raniji, dobićeš bolje rezultate.
Za Linux Linssid, za windows guglaj, jer neznam, prije je bio inssider.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 07:38   #12
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
inssider, to je to, hvala
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 10:04   #13
El Meme
Registered User
Moj komp
 
El Meme's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 13
Success! Sinoć sam kupio Ethernet kabel i jedan Gigabit Switch za više mjesta na routeru. Ukopčam sve i vidi vraga... Sve odmah radi! Fakat ne kužim zbog kojeg razloga prijašnji put nije radio... Valjda je bilo problem u kablu
Citiraj:
Da kabel je kabel ali i ja bi dobio izgon iz kuce da je kabel na putu. Tako da sam osudjen na wifi.
Nakon "diplomatskih pregovora" s ostalim ukućanima i jedno pola role selotejpa da mi vrata ne unište kabel po prvi put u ne znam koliko godina se osjećam konačno na miru šta se tiče problema s mrežom. Hvala Vam svima na porukama i savjetima, super ste!
El Meme je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na