Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2012., 11:35   #121
boy005
Premium
Moj komp
 
boy005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 597
Pozdrav

imam ssd već neko vrijeme i sve super, sve 5, malo me popustio hype. No u zadnje vrijeme sam primjetio da mi se windowsi sporo podižu. Čak bi rekao u rangu običnog diska. Prije je letjelo, one kuglice se nisu stigle spojit i već je sve bilo up. Sad to više nije tako.

Dal je to sad problem jednostavnog zagušenja windowsa s vremenom(pretpostavljam) il je moguće da sam nešto slučajno isključio od opcija. Intel RST daje "Normal" za SSD i diskove. AData S510 je ssd

tnx
boy005 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 00:52   #122
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
SSD - optimizacija i podesavanje sustava

Isprika pogotovo Srale7 sto je ovo tako dugo trajalo, na poslu je bilo u najmanju ruku guzva, pa vremena zadnjih 2 tj ni za ljek. Al evo napokon sam zavrsio i to pa da se posvetim PCE opet malo

Prije svega, ovaj vodic je nastao kao skup savjeta i zdrave logike prikupljenih tokom vremena. Uvelike je slican dosta drugih na netu, ali sa malo vise pojasnjenja sto je sto i zasto nesto treba, odnosno ne treba napravit. Optimizacije koje se predlazu kao "biblija" nisu sve potrebne, dapace, neke su i stetne.

Jedan od ponajboljih vodica na engleskom se nalazi ovdje. Radi se doduse o optimizaciji doslovce cjelog sustava, od instalacije do raznih podesenja, koja vecini zbilja ne igraju nikakvu ulogu (shutdown u 4 umjesto 7s, tako svedno imho)

Na pce forumu je vec ranije kolega Sn4k3 objavio ovakav vodic za koji iskreno nisam ni znao. Vecina se nije mjenjala, pa svako pogledajte i njega.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------


Brzina i pouzdanost SSD diskova najvise ovise o kontrolerima koji su ugradeni u njih, te tipu memorije koje koriste, tek nakon toga usko grlo protoku podataka mogu predstavljati tip kontrolera i porta preko kojega su spojeni na racunalo i za kraj tu su uvijek razni driveri te podesenja sustava koji mogu pomoci i odmoci ssd-ima kako brzinom, tako i zivotnim vijekom.
Sto se same memorije tice, za retail segment se trenutno u praksi najcesce koriste 3 tipa memorije (sve 3 MLC):
1. onfi (intel, micron, hynix) synchronous
2. onfi asynchronous
3. toggle mode (toshiba, samsung)
Iako su primarni po vaznosti prilikom odredivanja brzine samog diska, o tome vise nekom drugom prilikom, ovdje cemo se usredotociti na podesavanje druge strane, kad je vec kupovina obavljena, odnosno samog operativnog sustava (windowsa, ali neki od savjeta se mogu preslikati i na druge operativne sustave).

Takoder, za LJENE, bez obzira na ssd koji posjedujete, mozete instalirati recimo Samsung Magician softver, te u njemu odabrati opciju “OS optimization” te ce vecinu toga podesiti sam, osobno ne volim takva rjesenja, vise volim sam vidjeti sto mijenjam, a sto ne.

Podešavanje parametara OSa
Windows 7 imaju podrsku za TRIM, sto je nazovimo vrsta defragmentacije namjenjena ssd-ima, zbog specificnog nacina pisanja. Trim je samo funkcija koja kaze disku da moze poceti sa razmjestanjem podataka u flashu kako bi bio spreman brze obavljati nove zapise.
Win7 automatski ako prepoznaju ssd ukljucuju trim, no na zalost to ne znaci da trim komanda moze doci do samog diska.
Do relativno nedavno AMD driveri za kontrolere na maticnim plocama trim komandu uopce nisu propustali, te je jedini nacin za koristenje iste bilo koristenje standardnih MS drivera. Takoder, neki kontroleri uopce ne propustaju trim komandu, bez obzira na drivere koji se koriste (prvi sata3 marvelli recimo)

Provjeriti da li je trim ukljucen mozemo na sljedeci nacin:
  • otvorimo Start menu
  • utipkamo cmd, desni klik na aplikaciju i Run as administrator
  • utipkamo fsutil behavior query disabledeletenotify

Moguca su 2 odgovora:
  • DisableDeleteNotify = 1 - Windowsi ne salju trim naredbu
  • DisableDeleteNotify = 0 - Windowsi salju trim naredbu

Ukljucivanje trim-a: [*]otvorimo Start menu[*]utipkamo cmd, desni klik na aplikaciju i Run as administrator[*]utipkamo fsutil behavior set disabledeletenotify 0

1. driveri
Prije svega, preporucljivo je u biosu maticne ploce podesiti sata kontroler na AHCI ili RAID (u principu AHCI s mogucnoscu postavljanja raid polja) kako bi omogucili ncq, a time i brzi rad diska prilikom vise uzastopnih ili istovremenih sistemskih zahtjeva.

Nakon instalacije windowsa standardno se koriste msahci driveri koji rade solidno, ali se preporucuje instalacija specificnih drivera za vas kontroler, uglavnom intel RST (eRST za x79 korisnike) ili AMD chipset drivers (sadrzi ahci driver, ali ne i raid, tako da ukoliko raid polje zelite koristit, instalirajte i AMD raid drivers).
Za kucnu upotrebu doduse necete vidjeti razliku bas, osim u benchmarcima.

2. Hibernacija
Standardno u Windowsima je ukljucena hibernacija, sto je dobra stvar, ali kako danasnja racunala imaju sve vise i vise radne memorije, a za hibernaciju je potrebno imati datoteku velicine RAMa na disku dok je prostor na SSDu jos uvijek iznimno skup, te se stoga preporucuje gasenje opcije za ustedu prostora, ali i smanjivanje nepotrebnih zapisa na disk, te time produzavanje zivotnog vijeka.
To mozete uciniti na sljedeci nacin
  • otvorite Start menu
  • utipkajte cmd, desni klik na aplikaciju i Run as administrator
  • u prozor upisite powercfg -h off

3. Swap/page file
preporucene postavke swap file-a su da se za virtualnu memoriju koristi 1.5x virtualne memorije, za cime nema potrebe od kada je 2+ GB rama postalo standard. Sami windowsi ce postaviti varijabilni swap, do velicine rama.

Moje postavke su na 1GB, jer je umjereno malo i uvijek jednako zauzeto pa ne moram razmisljati o slobodnom mjestu na disku. Mozete podesit da bude varijabilno, ali vise od 1GB nije potrebno.

Moguce je takoder virtualnu memoriju potpuno iskljuciti ukoliko ste sigurni da imate dovoljno memorije, ali ukoliko OS ne moze oslobodit dodatne memorije postoji mogucnost rusenja programa ili cak i samog OSa ukoliko virtualna memorija nije dostupna.

Swap se takoder moze premjestit na drugi disk, ali to tek nema smisla jer je poanta radne (makar i virtualne) memorije cim brze vrijeme pristupa, sto i je osnovna i najveca prednost SSDa u odnosu na standardne mehanicke diskove.

Opcije za podesavanje virtualne memorije se nalaze na:
Control panel -> System -> Performance settings -> Advanced

4. System restore
Iako je opcija zgodna, zauzima gomilu prostora, cega na ssd-u bas i nema viska. Ukoliko u racunalu imate i mehanicki disk, mozete preusmjeriti spremanje na njega.

Ako koristite samo SSD ili zelite da bude bas na njemu, mozete smanjiti kolicinu dostupne memorije (standardno je podeseno na 5%) ili opciju potpuno iskljuciti.

Opcije se nalaze na:
Control panel -> System -> System protection

Hvala geronimo.
Takoder, odredene aplikacije bi mogle zahtjevati spremanje odredenih podataka iskljucivo u virtualnu memoriju, stoga je preporucljivo ostaviti kakav takav swap file makar. Odnosno, ako vam se nesto rusi, a imate memorije, provjerite ovo

5. prefetch / superfetch
Ove opcije se koriste za ucitavanje cesto koristenih aplikacija i datoteka sa diskova u memoriju dok sustav nije opterecen, kako bi se brze pokrenule. Obzirom da SSD ima jako brz pristup podacima u odnosu na mehanicki disk, ako ne zelite da vam Windowsi sami od sebe popunjavaju bespotrebno memoriju iskljucite ove opcije. Ukoliko imate viska slobodno ostavite ukljucene, doprinjet ce malo performansama, ipak je memorija brza od bilo kojeg SSDa.

Takoder, ukoliko imate neki od starijih SSDa prve generacije (ne racunajuci intel!) gasenje ovih opcija bi moglo imati negativan utjecaj obzirom da su patili od stutteringa, odnosno od zastajkivanja kada bi cjeli sustav stao na par sekundi. Ovo je ponajvise pogadalo jmicron bazirane diskove, ali ni indilinxi nisu bili potpuno imuni.

1. korak
  • pritisnite u isto vrijeme "Win" tipku + slovo "R"
  • upisite: services.msc i pritisnite enter
  • odskrolajte do "Superfetch", desni klik, properties, te u opcijama odaberite "disabled"
.
2. korak
  • win + R
  • regedit
navigirajte se do sljedece lokacije:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
promjenite opcije EnablePrefetcher i EnableSuperfetch iz "3" u "0"

6. Indexing
Osobno ga ne iskljucujem, iskljucivanjem se gubi mogucnost pretrage sadrzaja datoteka, obicni „search engine“ u windowsima samo nazive datoteka pregledava.
No iskljucivanjem stedite malo mjesta i mnogo zapisa po disku. Obzirom da kod svake promjene datoteka windowsi rade update svoje baze.

Ukljucuje se zasebno za svaki disk:
Windows explorer -> desni klik na particiju -> properties -> u tabu general na dnu je opcija allow files on this drive to have contents indexed in addition to file properties

Podesavanja lokacije indexiranih datoteka se, te tipovi datoteka koje ce se indexirati se nalaze na:
Start -> search -> indexing options -> advanced

Takoder mozete i samo specificnim folderima dopustit da budu indexirani, nije nuzno cjeli disk dodjelit:
Desna tipka na folder -> properties -> advanced -> allow files in this folder to have contents indexed in addition to file properties


Ovim izmjenama smo smanjili bespotrebno zauzece vrijednog kapaciteta na SSD-u, te smanjili kolicinu zapisa na disk sto mu produljuje zivot.

7. Kompresija podataka - work in progress
NTFS podrzava automatsku kompresiju podataka, podaci se koriste kao nekompresirani, uz, naravno, povecano opterecenje procesora. Time se stedi na mjestu, te je moguce povremeno virtualno povecati zapis iznad onoga samog diska. Tj, zapisuje se jednakom brzinom, ali veca kolicina podataka stane u odredeni kapacitet jer je kompresirano.

Nedostataka takoder ima, za pocetak SSDovi sa Sandforce kontrolerima u startu komprimiraju sav zapis koji ide na njih, te zbog toga postizu deklarirane brzine sa komprimirabilnim datotekama. Ovo bi pogotovo pogadalo SF2 diskove sa asinkronim nandom koji imaju osjetno losije performanse i kod zapisivanja i kod citanja od svoje sinkrone brace.
Takoder, ukoliko se koristi maksimalna snaga procesora prilikom zapisa, rezultati obrade ce biti losiji, tj sporiji. Ovo bi moglo pogadati recimo video obradu, ali i igrace, moguce je smanjenje FPSa za koji bod u nekim situacijama.
I za kraj, ukoliko je procesor preslab, performanse diska i cijelog sustava ce pasti. No ne vjerujem da postoji takav procesor na trzistu danas

Prednost je to sto kompresija nije jako agresivna, te algoritam ne pojede ipak previse resursa, tako da racunalo nastavlja i dalje raditi normalno, sto ne bi bilo slucaj sa nekim malo jacim algoritmom, takoder zbog istog razloga danasnji procesori mogu kompresirati vrlo velike kolicine podataka, te ne postaju usko grlo ssd-ima. Dodatna prednost je da ukoliko se koristi dovoljno brz procesor, citanje moze teoretski dati i vece brzine od sirovog ciranja nekompresiranih datoteka sa diska (poput sandforce tehnologije, koji odredene stvari u sustav moze propustiti preko duplo brze)

Da napomenem, sve ovo je iskljucivo akademski. Vec duze vrijeme planiram napraviti malo ozbiljniji test ovoga, ali nikako da mi uleti neki sandforce disk na malo duzi period.

Kompresija se ukljucuje pojedinacno po particiji ili folderu, na istim mjestima kao i indeksiranje u propertiesima particije/foldera, samo nema dodatnih postavki

Jedini konkretni clanak za koji ja znam da se bavi doticnom problematikom je na THG, po meni dosta aljkavo napravljen, ostavlja gomilu neodgovorenih pitanja, ali kao pocetak slobodno pogledajte.

Podešavanje parametara rada CPU (power management)
Ovo ide direktna zahvala JJB i ostalima koji su pomogli u kreiranju ovog vodica na notebookreview forumu

Do ovih tweakova je doslo zbog kronicno losih performansi pm/hm55 chipseta u odnosu na sve chipsete prije i poslje. To ne znaci da ih se ne moze koristiti u kombinaciji sa novijim kontrolerima, samo na novijim generacijama performanse nisu toliko ogranicene.
Ovo je prvenstveno razlog visim perfomansama mojih diskova prilikom testova u odnosu na identicne diskove kolega.

UPOZORENJE:
Ovo ce utjecati na temperature procesora jer ce se lakse i brze dizat iz sleep-a, te radit u visim rezimima rada nego je to standardno. Takoder, ukoliko ovo primjenjujete na laptopima, racunajte u ovisnosti o visini tweakova da ce vam trajanje baterije biti smanjeno, od minimalno do drasticno ukoliko primjenite i na “on battery” stanje.

Ok, pa krenimo redom..

Prvo napravite backup registrya!


navigirajte se u:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00
ovdje sve sljedece opcije treba promjeniti u "0" (nula, bez navodnika):
  • 06cadf0e-64ed-448a-8927-ce7bf90eb35d = Processor performance increase threshold
  • 12a0ab44-fe28-4fa9-b3bd-4b64f44960a6 = Processor performance decrease threshold
  • 40fbefc7-2e9d-4d25-a185-0cfd8574bac6 = Processor performance decrease policy
  • 4b92d758-5a24-4851-a470-815d78aee119 = Processor idle demote threshold
  • 7b224883-b3cc-4d79-819f-8374152cbe7c = Processor idle promote threshold
  • 943c8cb6-6f93-4227-ad87-e9a3feec08d1 = Processor performance core parking overutilization threshold

Ovime smo otkljucali sakrivene opcije u power managementu koje sada mozemo po zelji podesit:
(Ukoliko se brinete za izmjene, zapisite pocetne postavke prije testiranja)
  • u search bar upisite “power options” te pritisnite enter
  • odaberite “high performance” profil te u njemu podesavajte zeljene vrijednosti kako bi se po zelji lako mogli vratiti na umjereniji “balanced” profil.
  • odaberite change plan settings
  • change advanced power settings
  • pod “processor power management” se nalaze sljedece opcije, podesite ih po predlozenom ili osobnom nahodenju:
  • Proc. performance increase threshold = 30%
  • proc. perf. decrease threshold = 85%
  • Proc. perf. decrease policy = Ideal
  • Proc. idle demote threshold = 85%
  • Proc. idle promote threshold = 95% *
  • Minimum processor state = 0%
  • Proc. performance core parking overutilization Threshold = 95% **
  • System cooling policy (no change) = 'active'
  • Maximum processor state (no change) = 100%

* - 95% je umjereno, ovo mozete povecati, ali pratite ponasanje procesora. 100% znaci da je procesor uvijek aktivan te nece ici na spavanje (ili barem ne bi trebao, ne sjecam se tocno..). Osobno drzim na 95%, dovoljno je, veci broj ce utjecat na qd1 4k write, koji nije toliko presudan, dok ce read ostati nepromjenjen.


Ovo je za sad sve, siguran sam da ima jos nesto za prosiriti tekst, medutim to ce ici naknadno unutra

Edit 08.09.2012 8:27:
zamjenjen opis stanja trima kod provjere, dodano iz Seanovog vodice uz prijevod ukljucivanje trima, dodana opaska za swap, dodana kompresija.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci


Zadnje izmijenjeno od: antrax. 28.09.2012. u 10:33.
antrax je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 21.09.2012., 00:53   #123
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
rezervirano za prosirenje
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 00:57   #124
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
A gde je taj vodič ?

Prva liga vodič, sve na jednom mjestu.

Zadnje izmijenjeno od: kasko. 21.09.2012. u 13:34.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 01:00   #125
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
A gde je taj vodič ?
Vodic ce vjerovatno uskoro biti tu.


@Antrax

I mislio sam da si zatrpan poslom i da zbog toga pati PcE zajednica
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 01:18   #126
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
u hebate, kolki font

malo sam ga precjenio.

Evo, bar je na hrvatskom, takoder ako nesto nije dobro napisano, objasnjeno ili bilo sto, primjedbe vise nego dobrodosle
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 01:25   #127
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
@boy005... Vrlo je vjerojatno da si jednostavno nakrcao komp gomilom cuda, pogledaj kakve sve servise vrtis koji ti ne trebaju, pa poiskljucuj.

a koliko prostora imas slobodno na disku uopce? "normal" od RSTa ti znaci samo da je memorija diska u ok stanju na zalost. Probaj pustit kompjuter upaljen neko duze vrijeme da ga ne diras (sat-dva), a netom prije toga kopiraj neki fajl na ssd, obrisi ga (u recycle bin) te isprazni recycle bin, odnosno obrisi zapravo sve unutra. To ce poslati trim naredbu, te bi se disk trebao pokusati oporaviti nakon toga, ukoliko ima dovoljno slobodnog mjesta za prebacivanje podataka.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 02:49   #128
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova

Provjeriti da li je trim ukljucen mozemo na sljedeci nacin:
  • otvorimo Start menu
  • utipkamo cmd, desni klik na aplikaciju i Run as administrator
  • utipkamo fsutil behavior query disabledeletenotify

Moguca su 2 odgovora:
  • DisableDeleteNotify = 1 - Windowsi salju trim naredbu
  • DisableDeleteNotify = 0 - Windowsi ne salju trim naredbu

Check to see if the TRIM command is being issued: Applies to SSD only
TRIM basically keeps your SSD running in top shape by optimizing Garbage Collection. You shouldn't have to do this step, but it is always something I do just to be sure. More info on TRIM, Garbage Collection, and SSDs here: (link)
  1. Open the Start Menu, type CMD
  2. Right click the icon and Run as Administrator
  3. Type fsutil behavior query disabledeletenotify
    DisableDeleteNotify = 1 (Windows TRIM commands are disabled)
    DisableDeleteNotify = 0 (Windows TRIM commands are enabled)
To enable TRIM:
  1. Open the Start Menu, type CMD
  2. Right click the icon and Run as Administrator
  3. Type fsutil behavior set disabledeletenotify 0


__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 09:02   #129
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova

Check to see if the TRIM command is being issued: Applies to SSD only
TRIM basically keeps your SSD running in top shape by optimizing Garbage Collection. You shouldn't have to do this step, but it is always something I do just to be sure. More info on TRIM, Garbage Collection, and SSDs here: (link)
  1. Open the Start Menu, type CMD
  2. Right click the icon and Run as Administrator
  3. Type fsutil behavior query disabledeletenotify
    DisableDeleteNotify = 1 (Windows TRIM commands are disabled)
    DisableDeleteNotify = 0 (Windows TRIM commands are enabled)
To enable TRIM:
  1. Open the Start Menu, type CMD
  2. Right click the icon and Run as Administrator
  3. Type fsutil behavior set disabledeletenotify 0


uf, ja se vec prepo da je sean krivo napisao i da svo ovo vrijeme drzim TRIM na OFF .

ispraviti ovo dok nekoga ne strefi



edit: nadodao bih notu da se moze iskljuciti pagefile, ali AFAIK neke igre/programi zahtjevaju doticnu za rad. neznam zasto kog vraga kad se ima 8gb RAM-a, ali desilo mi se nedavno sa jednom igrom. isto tako AFAIK ponekad je preporuceno imat pagefile na 512mb zbog skupljanja/sejvanja onih logova kad se sistem crash-a.
poz
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 09:08   #130
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
da, mali zez no sve u svemu prilično dobro štivo. Evo da ga i zaljepim, da se ne izgubi
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.09.2012., 10:19   #131
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
evo ispravljeno, i sean i ostali decki sto su pisali ovakve stvari vec su u pravu, naravno, nemar, sta da vam kazem

Sto se obaveznog ukljucivanja swap file-a tice, osobno nisam vidio da se ista srusilo ako je bilo slobodne memorije, ali je preporucljivo imat ga ukljucenog, kakvog takvog.

dodana kompresija na kaskov prijedlog
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 10:37   #132
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Citiraj:
Sto se obaveznog ukljucivanja swap file-a tice, osobno nisam vidio da se ista srusilo ako je bilo slobodne memorije, ali je preporucljivo imat ga ukljucenog, kakvog takvog.
nisam mislio na rusenje, jer to mi se isto nikad nije desilo sa 8gb ram-a do nedavno dok sam ga drzao na off, ali mi se desilo da nisam mogao uci u jednu igru jer je javljalo da nema virt mem ili da treba bit na ON. ne sjecam se vise koja igra je bila.

enivej svaka cast na trudu za ovaj vodic .

geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 10:39   #133
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
pa u principu je ista stvar, tu ti nije dala igra da udes jer odmah nesto nije mogla zapisat, da je usla i kasnije pokusala bi se skrsila vjerojatno i napisala nesto tipa "out of memory", a tebi ne bi bilo jasno zasto jos 4GB zjapi prazno.

tnx!
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 12:40   #134
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
"postavke swap file-a su podesene da se za virtualnu memoriju koristi 1.5x virtualne memorije"
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 14:07   #135
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
u pravu si, pronasao sam cak jedno racunalo s defaultnim windowsima7, virtualna memorija jepodesena do velicine radne memorije, preporuceno je 1.5x ukupne radne, a u startu sustav postavi 16MB - 4gb (vjerojatno ovisi o radnoj memoriji). Dakako, preporuka je besmislena
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 14:43   #136
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
u pravu si, pronasao sam cak jedno racunalo s defaultnim windowsima7, virtualna memorija jepodesena do velicine radne memorije, preporuceno je 1.5x ukupne radne, a u startu sustav postavi 16MB - 4gb (vjerojatno ovisi o radnoj memoriji). Dakako, preporuka je besmislena
Ma ja čak i ne znam kolika je preporuka za veličinu virtualne memorije niti kako Win to stavlja po defaultu, ali po ovom sto si napisao page file bi rastao u beskonačnost jer bi uvijek trebao biti 50% veći od sebe samog

Pretpostavljam da si htio napisati da se za postavku virtualne memorije koristi veličina od 1.5x ugrađene (fizičke) radne memorije .
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 14:46   #137
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Ma ja čak i ne znam kolika je preporuka za veličinu virtualne memorije niti kako Win to stavlja po defaultu, ali po ovom sto si napisao page file bi rastao u beskonačnost jer bi uvijek trebao biti 50% veći od sebe samog

Pretpostavljam da si htio napisati da se za postavku virtualne memorije koristi veličina od 1.5x ugrađene (fizičke) radne memorije .
to je mislio sigurno, ali je problem po meni sto je to pravilo jako staro iz vremena kad smo imali po 1-2gb ram-a. u danasnje vrijeme kad imamo 8-16gb neznam koliko to pravilo ima smisla jedino ak se koristi mozda kakve programe koji zderu puno virtualne.
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 23:28   #138
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Svaka cast na trudu i dobar topic al koliko vidim to vec 2 godine postoji i nije dobilo sticky : http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=199866
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2012., 02:33   #139
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Da, to je bilo otprilike u vrime kada su prvi ssd-i stigli kod nas, a ja jednostavno mora to imati iako me kostalo ~1500kn ..
Iako sumnjam da se puno toga prominilo u samom nacinu optimizacije os-a (ako ista uopce), no pohvale kolegi na trudu

Btw, cini mi se da je jedno vrime cak i bio sticky ali onda je jednostavno maknuto... Ne mogu se sititi nekog razloga..?
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2012., 12:39   #140
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,909
Možda bi bilo dobro ubaciti i tip za isključivanje automatske defragmentacije SSDa dok je komp idle.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2012., 14:06   #141
boy005
Premium
Moj komp
 
boy005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 597
Zauzeto je oko 70 giga od 120. Ovo sa brisanjem recycle bin-a sam radio, ne svjesno al jesam. Budem probao reinstalaciju windowsa kad uhvatim vremena pa se javim, vjerojatno je došlo do klasičnog zagušenja. Budem onda prošao i kroz vodič i podešavanje nakon reinstalacije.

tnx


Čovjek bi očekivao nešto više od tog RST-a...
boy005 je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2012., 22:59   #142
Volume
Premium
Moj komp
 
Volume's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Šibenik
Postovi: 414
Može mi tko reći kakva je korist od ovoga?
Volume je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2012., 23:03   #143
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 25.09.2012., 23:09   #144
Volume
Premium
Moj komp
 
Volume's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Šibenik
Postovi: 414
Baš to i čitam ali ne kužim jeli to obavezno za napraviti ili šta?
Volume je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2012., 23:16   #145
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Citiraj:
Autor Volume Pregled postova
Baš to i čitam ali ne kužim jeli to obavezno za napraviti ili šta?
pa bilo bi pozeljno, ali ako se ne varam Win7 ti to sam napravi tak da ti nebi trebo nis poduzimat.


btw gore sam 2 puta pejsto isto.
prvi link je trebo bit:

http://forum.pcekspert.com/showthrea...89#post2240289
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 25.09.2012., 23:23   #146
Volume
Premium
Moj komp
 
Volume's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Šibenik
Postovi: 414
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
pa bilo bi pozeljno, ali ako se ne varam Win7 ti to sam napravi tak da ti nebi trebo nis poduzimat.


btw gore sam 2 puta pejsto isto.
prvi link je trebo bit:

http://forum.pcekspert.com/showthrea...89#post2240289
E hvala, nisam ni znao da je i antrax napravio tutorial. Cijelo vrijeme sam ga očekivao u ovoj temi
Volume je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 15:58   #147
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
@Sn4k3... iskreno nisam pojma imao da je bilo necega, nisam trazio, a ovo sam pisao na molbu kolega s foruma. Navest cu link na tvoj post iako je danas malo zastario jedan dio (write cacheing je nekim diskovima u danasnje vrijeme krucijalan naprosto, bez njega su performanse izrazito lose recimo).

Svakako cu linkati tvoj vodic gore!

@medo... osobno nisam vidio da su win7 na ikojem ssd-u koristili defragmentaciju, no napomenut cu, vrijedi za starije OSove, hvala!
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 16:09   #148
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Da, znam za write-caching (to cu ispraviti), svejedno hvala kolega
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2012., 19:11   #149
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
Citiraj:
Provjeriti da li je trim ukljucen mozemo na sljedeci nacin:
  • otvorimo Start menu
  • utipkamo cmd, desni klik na aplikaciju i Run as administrator
  • utipkamo fsutil behavior query disabledeletenotify

Moguca su 2 odgovora:
  • DisableDeleteNotify = 1 - Windowsi ne salju trim naredbu
  • DisableDeleteNotify = 0 - Windowsi salju trim naredbu
meni izbaci ovo



sta sad?..jel ovo treci odgovor

imam instaliran intel ssd toolbox i tjedno mi pali trim (vidi sliku)



??
baban je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2012., 10:26   #150
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
@baban... jel ti to vistu imas?

ako da, nista od trima kao funkcije OSa

Ovo sto intel software radi je nesto slicno, ali ne isto. Iako vjerojatno ti ni ne treba, g2 ima fantastican gc sam po sebi.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 30.12.2012. u 22:36.
antrax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na