Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.02.2012., 18:23   #91
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ček' malo da nađem broj vidovitog Milana...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2012., 05:16   #92
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
Citiraj:
Autor Brown Acid Pregled postova
Šta se tiče trajnosti / pojavi kvarova..jesu li ssd diskovi iste kvalitete kao jedan klasičan mehanički disk jednaki ili bolji.
Preporučam.
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.02.2012., 08:51   #93
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Brown Acid Pregled postova
Šta se tiče trajnosti / pojavi kvarova..jesu li ssd diskovi iste kvalitete kao jedan klasičan mehanički disk jednaki ili bolji.
A možda san ja baksuz ali tu su negdi. Diskova mi je otiša punk*. Od maxtora, WDova, Seagateova, Hitachia... Prošle godine samo par komada WDova (Black/Blue). Od SSDova redom:
- GSkill 60GB (ne prepoznaje ga)
- Samsung 470 64GB (Prikazuje 1.6TB, corrupta podatke)
- Kingston V100 (ne pripoznaje ga)

Trenutna ergela je Samsung 830 i Mushkin Callisto Delux, valjda neće crknit uskoro iako Samsung nikidan baci BSOD

Učinak SSD 100% dosad , HDD manje, iman par komada šta mi još nikako nije crklo.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2012., 09:39   #94
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
A možda san ja baksuz ali tu su negdi. Diskova mi je otiša punk*. Od maxtora, WDova, Seagateova, Hitachia... Prošle godine samo par komada WDova (Black/Blue). Od SSDova redom:
- GSkill 60GB (ne prepoznaje ga)
- Samsung 470 64GB (Prikazuje 1.6TB, corrupta podatke)
- Kingston V100 (ne pripoznaje ga)

Trenutna ergela je Samsung 830 i Mushkin Callisto Delux, valjda neće crknit uskoro iako Samsung nikidan baci BSOD

Učinak SSD 100% dosad , HDD manje, iman par komada šta mi još nikako nije crklo.
Friendly advice:
Počni vodit brigu oko sata kablova koje koristiš
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2012., 09:47   #95
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Friendly advice:
Počni vodit brigu oko sata kablova koje koristiš
A prominio san malo milijun kabela. Sada je na Gene-Z, SATA6 kabeli šta su s njom došli, i tu je spojen 830...
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2012., 09:54   #96
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
A prominio san malo milijun kabela. Sada je na Gene-Z, SATA6 kabeli šta su s njom došli, i tu je spojen 830...
Ne znam što bih ti rekao.
90% diskova koji su zahebavali pa došli do mene, problem je bio loš kabel.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2012., 00:40   #97
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Ne znam što bih ti rekao.
90% diskova koji su zahebavali pa došli do mene, problem je bio loš kabel.
A to mi je reka i lik iz Linksa. Ali pazi ovo, na "serveru" mi je hrpa diskova za multimediju i sl. Bacim WD, prdne (BS), zamjenim Samsung (BS), stavim starog Maxtora 500GB (radi OK), svi imaju istu funckiju, storage serija/filmova... Proba san i s kabelim, druga napajanja... Jednostavno se izrode bad sectori i idu na RMA.

A SSDovi su posebna priča , oni imaju sve nove kabele i prdnili su. Ali eto mislim da je više stvar sriće nego uvjeta, jer su uvjeti povoljni (provjetrenost, kabeli, napajanje, UPS). I srića Isusova šta san ih uzeo s garancijom... HDD i SSD nikad za mene bez gare, osim ako su na poklon
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2012., 13:11   #98
cuna
te je a...
Moj komp
 
cuna's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Duga Resa
Postovi: 598
kako windows XP radi na ssd-u? ima li kakvih problema? te imate li koju preporuku koji ssd uzeti za XP, koristio bi se u poslovne svrhe, puno puno malih fajlova...
__________________

cuna je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2012., 14:00   #99
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor cuna Pregled postova
kako windows XP radi na ssd-u? ima li kakvih problema? te imate li koju preporuku koji ssd uzeti za XP, koristio bi se u poslovne svrhe, puno puno malih fajlova...
Nema trima, e sad kako GC radi to ovisi o SSDu. Generlanob nije neka opcija XP osim ako stvatno nije neophodan
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2012., 14:07   #100
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Citiraj:
Autor cuna Pregled postova
kako windows XP radi na ssd-u? ima li kakvih problema? te imate li koju preporuku koji ssd uzeti za XP, koristio bi se u poslovne svrhe, puno puno malih fajlova...

SF je trenutno najbolji bez trima. Uzmi Intel 520 ak hoces potrosit malo vise a ak hoces stedit neki od ASYNc modela, Agiloty 3 ili sl. Imaju solidne 4k perf..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.02.2012., 14:17   #101
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
MAGARAC, ima li negdje nekakva usporedba GC-a?
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2012., 14:57   #102
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Ima u svakom Anandovom reviewu. perf. over trim pa pogledaj par u par recenzija. SF je njihova preporuka u non trim OSu. U vsakom sl. vjerujem vise njima nego Tomici i ostalima kad su SSDovi u pitanju..

Uzmi za primjer bilo koji Revo koji se sam "odrzava" u formi bez trima. Isto ima svaki SF disk, pusti ga se u idleu da se oporavi i bok. Jedino sto ga moze u tome zaustavit je prenatrpanost nekompresabilnim falovima.

"I still wouldn't recommend the Octane for Mac OS X use without TRIM. SandForce is still best suited for the TRIM-less environments, although I've been quite pleased with the Samsung SSD 830 under OS X for the past few months as well."

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 23.02.2012. u 15:43.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2012., 16:35   #103
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Nisam našao ništa o GC kod Anand-ovih review, no manje bitna stvar.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2012., 07:11   #104
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
Citiraj:
Autor Tomy B. Pregled postova
MAGARAC, ima li negdje nekakva usporedba GC-a?
Ne mogu reci da sam sve SSD reviewove od Ananda procitao, ali ne mogu se sjetiti detaljnije/dedicirane analize GC-a u njegovim reportima.

U biti se stvar svodi na to da postoje dva tabora - Intel/SandForce (real-time GC) i svi ostali (idle-time GC). Anand smatra da Intel/SF na pravom putu sto se GC-a tice.

Evo par quoteova (linkovi iznad):

Q1:
Citiraj:
Intel tends to have the right idea in how best to deal with random writes: work slower but clean up along the way, vs. write as fast as possible and rely on TRIM/idle garbage collection to improve performance later on. I've become wary whenever I see ultra high 4KB random write performance because it usually means that fragmentation can be a problem over time.
Q2:
Citiraj:
Given enough idle time the 830 should correct much of this and obviously TRIMing those LBAs will restore full performance (as you'll see below) but the point is that by delaying the bulk of garbage collection the Samsung SSD 830 is able to drop in performance by a degree that I'm not super comfortable with. This phenomenon isn't exclusive to Samsung, you'll remember that we've complained about it with Crucial drives as well. Other than SandForce and Intel most controller manufacturers tend to follow a similar clean up the mess later approach to firmware design. In my opinion I'd much rather see lower peak performance and get higher worst case scenario performance as it tends to impact the user experience less.

Q3
:
Citiraj:
I've had the SSD 830 for less than a week and in my limited testing it does seem to do very well. I'll be hammering on it for the weeks and hopefully months to come but as I've already mentioned, Samsung's reputation for reliability rivals that of Intel. Despite the praise though I do wish Samsung would more significantly address one of its long standing issues. I honestly believe Intel has the right idea of performing as much garbage collection in real time as possible. Very few (if any) desktop workloads require > 100MB/s of small file random writes, I would gladly trade some performance there for higher numbers in a fragmented state. Idle time garbage collection just seems like an ineffecient way to do things, you end up dealing with very high write amplification and potentially harm the overall user experience when you're not idle as a result.
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2012., 12:45   #105
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
To mi je sve jasno kada je u igri TRIM, ali ovdje je bilo pitanje za XP koji nema TRIM:

Citiraj:
Autor cuna Pregled postova
kako windows XP radi na ssd-u? ima li kakvih problema? te imate li koju preporuku koji ssd uzeti za XP, koristio bi se u poslovne svrhe, puno puno malih fajlova...
Inače je poznato (bar meni) da SandForce-ov real-time TRIM/GC zna može "blokirati" SSD na nekoliko sekundi:




Evo za Intel X25-M:




i Samsung F3:
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2012., 22:55   #106
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
"I still wouldn't recommend the Octane for Mac OS X use without TRIM. SandForce is still best suited for the TRIM-less environments, although I've been quite pleased with the Samsung SSD 830 under OS X for the past few months as well."
OSX ima TRIM support FYI.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2012., 02:38   #107
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Tommy, ta pauza u kojoj pises se kod mene desava i na Vertexu i na WDu. Cak i kad je Verex isključen skroz i nema ga u kompu. Mislim da je do samog Anvila a ne do diskova. Odredena pauza mora bit jer ANvil nakon svakog loopa brise podatke, test fajl a za to treba neko vrijeme.


Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 26.02.2012. u 11:07.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2012., 13:54   #108
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Ne kužim baš što bih trebao vidjeti iz tog screenshot-a?
Možda ovo što piše "pausing for 10 second"?

Možda u toj starijoj verziji (ti koristiš 1.0.34, a oni su koristili 1.0.0) nije bilo te pauze od 10 sekundi, jer da je bilo vjerojatno bi prekid zapisivanja za X25-M i HDD isto bio jasno vidljiv.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 08:44   #109
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
Smatram da je najjednostavnije (a i prilično točno) podijeliti consumer SSD diskove po ATA sučelju na koje se spajaju - dakle, SATA2 i SATA3 "generacije".

Što se tiče pouzdanosti, gledajući RMA % do sada, možemo diskove podijeliti također na dva tabora - Intel+Samsung i svi ostali.

Do sada je mnogo postova i kontra-postova napisano o problemima s kompatibilnošću koji muče vlasnike SSD-ova sa Sandforce SF-2281 kontrolerima, pa samo da ukratko rezimiram: SF je problematičan u kombinaciji s nekim komadima hardvera (BSOD-ovi s čuvenim F4/F7 greškama), ali je i vjerojatno trenutno najnapredniji i najbrži kontroler na tržištu. Postotak korisnika koje to muči - vjerojatno je oko 5%, ali to je moja odokativna procjena, stvarne brojke vjerojatno nitko ne zna.

Znači, najveći problem kod diska s takvim kontrolerom jest da zapravo kupuješ nešto za što postoji nezanemariva vjerojatnost da će se pobiti s tvojim hardverom u računalu. Nekima je tih 5% malo, a nekima puno i to je otprilike sve.

Ako ti je pouzdanost primarna stavka koju tražiš u SSD-ova, onda mislim da su trenutno najbolja 4 diska:
  • Intel SSD 520 (SATA3 generacija, posljednji Sandforce SF-2281 controller)
  • Intel SSD 320 (SATA2 gen, Marvell con)
  • Samsung 830 (SATA3 gen, Samsung con)
  • Samsung 470 (SATA 2 gen, Samsung con)
Ako baš želiš latest&greatest (i spreman si za to platiti), onda sam mišljenja da je Intelov 520 zicer - koliko ja malo pratim situaciju, trenutne recenzije su odlične, no, 128 GB SSD košta oko 1700 kn, ali daje petogodišnju (!) garanciju, navodno najkvalitetnije NAND čipove iz Intelovih pogona, custom SF-2281 firmware (koji još nije dostupan drugim SF vendorima, a koji rješava većinu BSOD-ova koje muče druge vendore) i Intelov renome i odličan reliability track record.

Navedeni Samsungovi SSD-ovi nisu ništa lošiji od Intelovih, no imaju dva caveata: nemaju DuraWrite tehnologiju (plusić) i nemaju aktivni Garbage Collection (minusić). O detaljima ne bih sad razglabao ovdje, ali rekao bih da su za average Joe korisnika ta dva featurea prilično nebitna.

Na kraju, moja preporuka za kupnju sada bi bila - Samsung 470 256 GB. Košta zasada ~1600 kn (!) i na ozbiljnoj sam kušnji.....
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 10:03   #110
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Quantum, u svom prethodnom postu si napisao dvije od vecih gluposti koje sam igdje procitao u zadnje vrijeme (ne citam 24sata, pa ajd, mozda nije tak strasno)

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Što se tiče pouzdanosti, gledajući RMA % do sada, možemo diskove podijeliti također na dva tabora - Intel+Samsung i svi ostali.
Ovo je istina za INTELOVE diskove, znaci x25 serija, 31*, 320, 710. 510 je po pouzdanosti u rangu svih ostalih marvellovim chipom upravljanih diskova, a 520 je na predstavljen uopce jedva pred punih mjesec dana pa je sigurnije za sad pretpostavit da je isti kao svi ostali SF diskovi nego pouzdan poput ostalih.

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Ako ti je pouzdanost primarna stavka koju tražiš u SSD-ova, onda mislim da su trenutno najbolja 4 diska:
  • Intel SSD 520 (SATA3 generacija, posljednji Sandforce SF-2281 controller)
  • Intel SSD 320 (SATA2 gen, Marvell con)
  • Samsung 830 (SATA3 gen, Samsung con)
  • Samsung 470 (SATA 2 gen, Samsung con)
Dakle, zbog prethodnog komentara o duzini provjere 520-ke ne mozemo govoriti o pouzdanosti, a obzirom da sandforce kontroleri imaju problem crkavanja usljed rada drasticno prije iskoristenja kapaciteta memorije, 520 mora ima vrlo vrlo tezak test za polozit. Pogledajte sta se deckima na XS desavalo sa sandforce diskovima prilikom endurance testa, jedino force3 je izdrzao nadprosjecno dugo (prestao sam pratit sta je s njim na kraju bilo i kako je zavrsio usljed nedostatka vremena), no to nije do proizvodaca nego eto primjerka chipa gdje niti jednom nije otisla memorija kao sto se uredno diskovima s drugim kontrolcima.

Otkazivanje memorije je ocekivana situacija jer se moze pratiti trosenje, te disk upozorava pred kraj njenog vijeka.

Da se ovdje ne nalazi 520 ne bih ni pisao ovaj post vjerojatno.

dalje, 320 ima intelov inhouse kontroler, a moglo bi se gore dodati dodatnih diskova poput onih baziranih na marvell kontrolerima kao:
intel 510,
crucial m4
corsair performance 3/pro
plextori m2/m3 serija itd.

koji su vrlo pouzdani sa kontrolerom koji je godinu dana na kusnji vec i sa sigurnoscu se moze tvrditi da su izdrzljivi.

Takoder, razlog zasto je 320 zanimljiviji disk od svih ostalih nabrojanih je sto ima kondenzatore na sebi za slucaj da nestane struje da moze zapisat sto mu je preostalo u cache-u, to je feature koji je sandforce zvao super capacitor i naplacivao ga masno za "servere" dok mali kucni inteli imaju to od uvijek.

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Ako baš želiš latest&greatest (i spreman si za to platiti), onda sam mišljenja da je Intelov 520 zicer - koliko ja malo pratim situaciju, trenutne recenzije su odlične, no, 128 GB SSD košta oko 1700 kn, ali daje petogodišnju (!) garanciju
petogodisnja garancija znaci otprilike nista, ovdje nas je gomila imala pred kakvih 5-6 godina odredenu seriju ballistix memorije koje su imale 5 godina garancije i svi smo ih mjenjali vise od nekoliko puta. Ja 3, danas radi 1 od 2 keksa samo zato sto ne sjedi u kompjuteru inace bi i on crknuo. Kao da NSU vozimo.

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Navedeni Samsungovi SSD-ovi nisu ništa lošiji od Intelovih, no imaju dva caveata: nemaju DuraWrite tehnologiju (plusić) i nemaju aktivni Garbage Collection (minusić). O detaljima ne bih sad razglabao ovdje, ali rekao bih da su za average Joe korisnika ta dva featurea prilično nebitna.
Samsungi imaju itekakav GC, jedan od najagresivnijih na trzistu i on je uzrok izrazito velikog wa (writing amplificationa). Razlika u odnosu na sandforce je ta sto sandforce kad zapisuje ako kaze da je zapisao 5gb a pisao je visokokompresibilni fajl je zapisao vrlo malo i moze koristit visak prostora koji si je tim putem napravio za kvalitetniji i laksi rad GCa.

Citiraj:
Autor Quantum Pregled postova
Na kraju, moja preporuka za kupnju sada bi bila - Samsung 470 256 GB. Košta zasada ~1600 kn (!) i na ozbiljnoj sam kušnji.....
very true, tko ima 1600kn za ssd i/li treba 256gb, to sto nije sata3, razlika u stvarnom zivotu je zanemariva
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 13:42   #111
Garfield
Dezurno Smetalo
Moj komp
 
Garfield's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
Hvala Quantum na iscrpnom odgovoru, ali i ostatku ekipe. Plan je uzeti ovo:

http://www.newegg.com/Product/Produc...82E16820167115

Mislim da mi je 180GB podosta za osobne neke potrebe, mozda odem i sa manjim kapacitetom, no posto dolazi preko bare, nekako se premisljam sto uzeti. Da li 2x80GB za te novce (otprilike) ili jedan ovakav? Sto mi preporucate? Bitno mi je za graficku obradu slika (oko 500mb znaju biti fileovi), puno layera, puno efekata, podosta copy/paste radnji i plan je polako ulaziti u svijet renderinga (znam da je ovdje bitniji procesor/graficka no svejedno ima utjecaja i disk na to). Drzanje osjetljivih podataka bi bilo na eksternom disku i jos na hard copy backupu (DVD navjerojatnije).

Koliko je uopce vijek trajanja jednog takvog diska (kao ovaj gore navedeni) te da li mogu ocekivati da barem 2-3 godine (normalnog rada bez nekih nepredvidenih kvarova) isti takav izdrzi? Hvala svima!
__________________
Who is this general failure and why is he reading my disk?
Garfield je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 13:45   #112
QuidZz
Premium
Moj komp
 
QuidZz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 3,528
Citiraj:
Autor Garfield Pregled postova
Koliko je uopce vijek trajanja jednog takvog diska (kao ovaj gore navedeni) te da li mogu ocekivati da barem 2-3 godine (normalnog rada bez nekih nepredvidenih kvarova) isti takav izdrzi? Hvala svima!
Izdrzat ce on i vise od 2-3 god, osim toga imas garanciju 5 godina...
__________________
Pošten trgovac: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ,17, 18, 19
QuidZz je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 13:53   #113
Garfield
Dezurno Smetalo
Moj komp
 
Garfield's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
Onda mi je ovo najvjerojatnija opcija! Sto se tice memorije, maticne i toga, da li ima puno utjecaja na read/write to sve skupa? Maticna podrzava Sata3 ako je to stvar!
__________________
Who is this general failure and why is he reading my disk?
Garfield je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 14:23   #114
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
Quantum, u svom prethodnom postu si napisao dvije od vecih gluposti koje sam igdje procitao u zadnje vrijeme (ne citam 24sata, pa ajd, mozda nije tak strasno)....
I stand corrected - slažem se da je s SSD 520 možda bolje pričekati jedno vrijeme, Intelu usprkos. Moguće da je moja vjera u njih pretjerana. Radi li na XS-u ekipa kakav durability test na SSD 520?

Nisam znao da su Marvelli tako pouzdani - pljuckao sam po njima najviše zbog Intela 510 koji totalno nije opravdao (moja) očekivanja (performance-wise).

Što se Samsungovog GC-a tiče, ne znam govorimo li o istoj stvari - Anand u svom reviewu Samsunga SSD 830 pokazao da jedino Intelovi kontroleri ne rade idle-time GC (što je po njemu jedini ispravan način izvođenja GC-a), a da je na SSD 830 moguće iskonstruirati use case u kojem mu performanse značajno padnu do onog časa do kad se invokea TRIM operacija (govorim po sjećanju, moguće da sam nešto izostavio). Jesam li nešto krivo pokopčao iz tog članka?
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 17:28   #115
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
intel je u 510 iz nekog samo njima jasnog razloga limitirao performanse, kao da cim duze traje disk, sto je nonsens, nitko nece vise ili manje podataka pisat ako disk pise brze ili sporije, jednostavno ce duze trajat... Kako god, 510 je uvjerljivo najlosiji marvell based disk.

XSovci imaju jednog 60gb 520, sad nekih 15 dana radi. Avg write mu je oko 90MBps, dakle u rangu ostalih synch SF diskova tog kapaciteta.

Problem GC-a je sto radi samo dok ima prostora na disku, tj slobodnih stranica i u ovisnosti koliko ih ima to bolje radi. E sad, sandforce ima 8 od 128GB oduzeto za tu svrhu, intel 320 300gb koristi 300 od 320GB spojenih na kontroler.

Bilo bi vrlo interesantno napraviti test sta se dogodi kada se 830 smanji na 120GB adresibilnog prostora.

U jednom elaboratu o m4 sam naisao da zapravo ima 128GiB, a adresibilno je 128GB, odnosno ~120GiB, isto koliko i na samsungu, odnosno da je flash memorija radena kapacitetom kao binarni eksponent, a ne dekadski na koliko se deklariraju i limitiraju svi diskovi. Naravno postavlja se pitanje je li to tocno. Po meni je to diskutabilno iz razloga sto SD kartice primjerice imaju kapacitete u GB takoder, a nemaju kontrolere koji se brinu o istrosenosti celija i slicno.
No nemam nacina za provjeru toga bez rizika od unistenja jednog od ssd-a sto mi je trenutno preveliki trosak da se upustim samo zbog znatizelje.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 19:02   #116
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Quantum, mislim da treba zaobići SandForce ako planiraš SSD koristiti za obradu slike i videa. Razlog je DuraWrite.

Ono što Anand govori za Samsung su totalne gluposti, jer su njegovi testovi pokazali da Samsung 830 ima najmanji pad performansi.

Jedan moj post s nekog drugog foruma u vezi toga kako Samsung ima loš TRIM/GC:
Citiraj:
And for the record, here are results after: "first writing to all user addressable LBAs sequentially then performing a 4KB random write test at a queue depth of 32 across the entire drive for 20 minutes".
Source (2nd and 3rd row after first screenshot)



Samsung 830:

Soruce



Almighty Intel 510:

Source



Crucial M4:

Source

I hope that anybody can see that Samsung 830 did best compared to Intel 510 and Crucial M4.



BTW: now if You go to link that I put in a source for Samsung 830 You could see that Samsung 830 gave better results after 60 minutes torture test then Intel 510 and Crucial M4 after 20 minutes.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 11:46   #117
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
..jedno pitanjce
Ponaša li se ssd isto sa ich9 kao sa ich10 kontrolerom.
Piknuo sam ssd kao svoj u mbo sa ich9 kontrolerom i nakon postavke ahci kontrolera i drivera za storage, disk se i dalje pokazuje kao usb stik.
__________________
housel je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2012., 15:32   #118
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor housel Pregled postova
..jedno pitanjce
Ponaša li se ssd isto sa ich9 kao sa ich10 kontrolerom.
Piknuo sam ssd kao svoj u mbo sa ich9 kontrolerom i nakon postavke ahci kontrolera i drivera za storage, disk se i dalje pokazuje kao usb stik.

To je do AHCIja mislim.
Meni je isto bilo (nevezano za SSD - čak i obični disk).

Međutim, postavio sam 2 diska u RAID0 (za slike što mi triba dobra protočnost), a SSD kao sistemski i sve radi kao podmazano.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2012., 15:33   #119
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
To je do AHCIja mislim.
Meni je isto bilo (nevezano za SSD - čak i obični disk).

Međutim, postavio sam 2 diska u RAID0 (za slike što mi triba dobra protočnost), a SSD kao sistemski i sve radi kao podmazano.
Znam da je do ahci-a no ssd ne radi normalno u ide modu, barem kod mene.
Malo malo shut down zapne i sl. stvari. Jednostavno vapi za ahci kontrolerom no kada proguglam ssd and ich9, hrpa ljudi ima isti problem.
Ima neki walkaround za micanje internih diskova iz remove hardver opcije koji sam napravio no nisam baš zadovoljan.
__________________
housel je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2012., 20:33   #120
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
pozdrav. zadnjih dana malo proucavam SSD-e pa bih molio vas input. razmisljam o ovom drive-u:

http://www.protis.hr/products/detail...z7pc064b/55511

kakva su vasa iskustva sa truecrypt sistemom na SSD-u (hidden OS)? koliko sam skuzio ne radi trim u tom slucaju sto dovodi u pitanje trajnost i performanse SSD-a?


edit: zaboravih napomenut, maticna je ova trenutno u opcijama, ali to ce se vremenom promjeniti na SATA3.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na