Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.01.2020., 07:14   #901
Jambro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Jambro - imaš i ovu gigabyticu iz švabije, konačno bi te izašlo 2860kn sa dostavom i našim pdv-om, no budući da je švabija - 2 god. garancije, dok je kod nas 3 god., pa se ne isplati zajebavati (osim ako je stiska sa budžetom)

OK, hvala
Jambro je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 08:36   #902
suedamA obmaR
Game, PC ,motobikes, bike
Moj komp
 
suedamA obmaR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Sibenik
Postovi: 776
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Da, izgleda samo paper cijena. Unatoč tome, hvala nvidia što su ih natjerali na jaču gpu
Pa zar nije gpu isti potpuno jer s starim biosom se isto overclockaju, tj. oni su samo ocali tako da više skoro pa nemaš headrooma za oc. Povečali su power limit, ali to su mogli i odma napravit i bili bi na puno boljem glasu jer bi imali gpu šta se super oca. Nekad prije je bilo normalno da novija grafa nižeg ranga bude brza skoro kao i starija iznad nje. Npr. 4770 i 4850.
Ne bih sad iz principa uzeja novu gpu tog ranga, radije povoljnu vegu ili gtx 1070 ili ti i čeka ako se možda situacija ikad popravi.
Prije 4 ili 5 godina sam uzeja polovnu r9 290 sapphire trix za 1200 a sad još uvjek toliko košta rx 580 4gb nova šta je žalosno.
Mining groznica je prošla ali su cijene ostale kao da još traje jer se korporacije prave lude
suedamA obmaR je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 13:30   #903
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Sposobnost današnjih GPU

Da smo još poprilično daleko od GPU koji će renderirati stvarnost u realnom vremenu i po meni je to još barem desetke generacija daleko najbolje se može vidjeti na usporebi normalnog videa i kompjutorske animacije.

Evo dva primjera kompjutorske animacije, vrlo vjerojatno nekog flight simulatora ne bavim se time pa me niti ne zanima no bitna mi je kvaliteta onog što se prikazuje.

https://www.youtube.com/watch?v=Ofj7t0AaTBs&t=286s

Dobro je pogledati detalje prikaza kao i kako izgledaju ispušni plinovi iz motora na 2:27 i kako izgleda prikaz onoga što bi se u tom području trebalo vidjeti, isto tako i prikaz zelenih površina i onda to usporediti sa trećim videom koji je stvarni snimak realne situacije i da se vidi koliko smo još daleko od prave kompjutorske animacije stvarnosti u realnom vremenu.

Ovo sa prikazom ispušnih plinova i transparentnosti kao i onoga što bi se trebalo vidjeti kroz to je i problem odgovarajućih algoritama. Ne pričamo o statičkim slikama već o prikazu u realnom vremenu. Također kod udara kotača na pistu očito da fali nešto?

Drugi video link je u principu prikaz onoga što velika većina korisnika ima danas na svom PC i to je realno gledano loše jer ako pogledate prikaz prozora na avionu najbolje se vidi nedostatak snage današnjih GPU za prikaz nečega takvoga, pogledajte na 1:24 trzavo i mijenja se hrpa detalja, nekonzistencija u prikazu.

https://www.youtube.com/watch?v=7sJrGJTGgbU

A sada evo pravi video snimak sličnog sadržaja kao i ove dvije kompjutorske simulacije da bi se moglo usporediti koliko toga na ovom videu ima u detaljima i kako neke stvari u realnosti izgledaju sasvim drugačje od onoga kako nam to prikazuje kompjutorska animacija.

https://www.youtube.com/watch?v=B06HayWbd6Y&t=246s

Dobro pogledajte na npr 2:00 kako izgleda sam avion i što se sve odražava na samom trupu aviona, kako izgledaju ispušni plinovi iz aviona i što se kroz to vidi i nazire u pozadini. Na otprilike 5:00 pa nadalje dobro pogledajte kako izgledaju zelene površine i što se sve vidi na tom videu, a onda to usporedite sa prethodne dvije kompjutorske simulacije.

Ista stvar vrijedi i za Nvidija GPU.

Razvoj GPU napreduje konstantno, no taj napredak je sličan onome kod CPU u postocima, nema ništa revolucionarno i skokovito, tako da teško da će se ovom brzinom skoro doći do kvalitete prikaza kao na zadnjem videu koji je snimak realnosti.

Konstantni napredak je pozitivna stvar no ponekad je poželjno imati i skokove u tehnologiji a toga već jako dugo nema u području GPU i CPU. Tako da realno ne vidim čemu toliko uzbuđenje svake godine kada izlazi novi GPU ili CPU, jer sve je to slično Intelu koji je jednu te istu stvar prodavao godinama uz mic po mic koji se nije gotovo niti primjetio. Tako da niti od najnovijeg NAVI ne očekujem nešto spektakularno.

Možemo mi uspoređivati benchmarke koliko hoćemo, no za mene je jedina mjerodavna usporedba između prva dva linkana videa i ovog trećeg i koja mi najbolje govori koliko smo još daleko od onoga što se želi i ćemu se teži.

Tako da smo još poprilično daleko do tog cilja.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 14:41   #904
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Da smo još poprilično daleko od GPU koji će renderirati stvarnost u realnom vremenu i po meni je to još barem desetke generacija daleko najbolje se može vidjeti na usporebi normalnog videa i kompjutorske animacije.

Evo dva primjera kompjutorske animacije, vrlo vjerojatno nekog flight simulatora ne bavim se time pa me niti ne zanima no bitna mi je kvaliteta onog što se prikazuje.

https://www.youtube.com/watch?v=Ofj7t0AaTBs&t=286s

Dobro je pogledati detalje prikaza kao i kako izgledaju ispušni plinovi iz motora na 2:27 i kako izgleda prikaz onoga što bi se u tom području trebalo vidjeti, isto tako i prikaz zelenih površina i onda to usporediti sa trećim videom koji je stvarni snimak realne situacije i da se vidi koliko smo još daleko od prave kompjutorske animacije stvarnosti u realnom vremenu.

Ovo sa prikazom ispušnih plinova i transparentnosti kao i onoga što bi se trebalo vidjeti kroz to je i problem odgovarajućih algoritama. Ne pričamo o statičkim slikama već o prikazu u realnom vremenu. Također kod udara kotača na pistu očito da fali nešto?

Drugi video link je u principu prikaz onoga što velika većina korisnika ima danas na svom PC i to je realno gledano loše jer ako pogledate prikaz prozora na avionu najbolje se vidi nedostatak snage današnjih GPU za prikaz nečega takvoga, pogledajte na 1:24 trzavo i mijenja se hrpa detalja, nekonzistencija u prikazu.

https://www.youtube.com/watch?v=7sJrGJTGgbU

A sada evo pravi video snimak sličnog sadržaja kao i ove dvije kompjutorske simulacije da bi se moglo usporediti koliko toga na ovom videu ima u detaljima i kako neke stvari u realnosti izgledaju sasvim drugačje od onoga kako nam to prikazuje kompjutorska animacija.

https://www.youtube.com/watch?v=B06HayWbd6Y&t=246s

Dobro pogledajte na npr 2:00 kako izgleda sam avion i što se sve odražava na samom trupu aviona, kako izgledaju ispušni plinovi iz aviona i što se kroz to vidi i nazire u pozadini. Na otprilike 5:00 pa nadalje dobro pogledajte kako izgledaju zelene površine i što se sve vidi na tom videu, a onda to usporedite sa prethodne dvije kompjutorske simulacije.

Ista stvar vrijedi i za Nvidija GPU.

Razvoj GPU napreduje konstantno, no taj napredak je sličan onome kod CPU u postocima, nema ništa revolucionarno i skokovito, tako da teško da će se ovom brzinom skoro doći do kvalitete prikaza kao na zadnjem videu koji je snimak realnosti.

Konstantni napredak je pozitivna stvar no ponekad je poželjno imati i skokove u tehnologiji a toga već jako dugo nema u području GPU i CPU. Tako da realno ne vidim čemu toliko uzbuđenje svake godine kada izlazi novi GPU ili CPU, jer sve je to slično Intelu koji je jednu te istu stvar prodavao godinama uz mic po mic koji se nije gotovo niti primjetio. Tako da niti od najnovijeg NAVI ne očekujem nešto spektakularno.

Možemo mi uspoređivati benchmarke koliko hoćemo, no za mene je jedina mjerodavna usporedba između prva dva linkana videa i ovog trećeg i koja mi najbolje govori koliko smo još daleko od onoga što se želi i ćemu se teži.

Tako da smo još poprilično daleko do tog cilja.
Baš si našao XPlane uzet kao primjer state-of-the art grafike... k'o da Ford Fiestu uzmeš za primjer mogućnosti današnjih auta na stazi.



Ako si htio uspoređivati mogućnosti današnjih GPU-ova u simulacijama, onda si mogao uzeti barem neku simulaciju koja je "state of the art" po grafici. Npr. nadolazeći FS 2020


https://www.youtube.com/watch?v=fjsWsfJQpaw


S druge strane, grafika u nekoj igri/simulaciji je često kopromis između mogućnosti hardvera (treba se pokriti širok spektar GPU-ova i CPU-ova, inače nema ekonomskog smisla), umješnosti programera u iskorištavanju raspoloživih resursa, raspoloživih softverskih alata za razvoj, vremena potrebnog za razvoj, znanstvenih dosega na pogručju računalne grafike itd.


Može se svašta sa postojećim hardverom, ali nitko ne želi biti CIG i StarCitizen. Jer se to događa kada stalno guraš najnovije i najbolje. Stvari se odgađaju jer nailaziš na neočekivane prepreke. Iako su rezultati često spektakularni, kad ih se konačno dobije.



Jedino što je koliko-toliko dobro iskorišteno su grafe ranga RX570/580. I to iz razloga što nešto slično postoji u konzolama pa postoji jako dobra baza znanja što se može s dotičnim hardverom. Ono što je danas na PC platformi raspoloživo je daleko od pune iskorištenosti. Treba uzeti u obzir i da su DX12 i Vulkan su još relativno novi API-ji pa se programeri tek uče iskoristiti sve njihove mogućnosti... itd. itd., ima još hrpa razloga zašto su stvari trenutno takve kakve jesu na području računalne grafike.


Što se tiče boldanog, ne bih se u potpunosti složio s tobom. Iako mi nVidia nije posebno draga, moram priznati da je mogućnost hardverskog raytracinga ipak revolucija (ili kako ti kažeš, skok u tehnologiji). Složiti se mogu jedino u tome da je nekad napredak išao brže, no i grafika je onda bila jednostavnija, bazičnija...

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 29.01.2020. u 14:48.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 16:42   #905
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ford Fiesta je auto dostupan svima, zato sam i uzeo primjer koji jesam. Što se ima u laboratorijama i gdje se ne pita koliko nešto košta za obične korisnike ionako nije bitno.

No ostaje činjenica da nekih bitnijih skokova u tehnologiji nema. Ovo sa hardverskim raytracingom je ipak još u povojima, kako hardwerskim a tako još više u softwerskom smislu.

Moj je komentar bio da se svake godine najavljuje nova generacija GPU i CPU a u principu se ništa spektakularno ne događa osim konstantnog napretka u performansama od par posto do nekada 10, 15 ii 20 posto. A uvijek se diže velika prašina oko toga ono tresla se brda a rodio se miš.

Evo doma imam i jedan primjerak PC iz 1995 i generalno gledano i na njemu mogu raditi sve što i na ovim današnjim PC oko kojih se diže toliko velika prašina i kada se pogleda razlika od 25 godina i nije nešto. Jer već u ono vrijeme smo pričali o glasovnim naredbama računalu, pa prošlo je 25 godina i još uvijek nema raširenog OS koji bi to podržavao iako je snaga CPU i GPU ogromna. Grafički gledano WIN OS iz 95' je u principu kao i WIN 10 OS, ništa revolucionarno se nije dogodilo. Također laptop koji sam imao već 1992 nije se bitno promjenio u ovih skoro 30 godina.

Jedini osjetljivi skok je bio skok sa DOS-a na Windows OS, od onda su to sve varijacije na temu. To je bio jedini put kada se je koncepcija rada na računalu bitno promijenila.

Što se tiče grafike odnosno PC igara sve je to na isti kalup, nema tu stvarne promjene i skoka, jer nedostaje prave fizike u tim igrama, nedostaje osjećaj realnosti, povećava se rezolucija i detalji, ali ono osnovno ostaje neprojenjivo a to je nedostaje realna fizikalna interakcija. Bilo je nekih pokušaja sa procesorima koji bi to simulirali, no koliko vidimo nekog napretka nema. Osnovna koncepcija PC igara je i dalje ista kao i na početku od prije 40 godina. Kad odigraš jednu igru nekoog tipa odigrao si sve. A sad dali je u njoj i raytraicing uključen ili nije dragom bogu svejedno. Kada će doći igre gdje ćeš moći glasovno komunicirati kao što su to najavljivali i za OS, pa nikako da dođe. Softwer (pri tome mislim i na PC igre) nije imao neki bitni koncepcijski pomak niti je bilo nekog skoka od pojave WIN OS. Tako da onda nije niti za očekivati razvoj hardwera koji bi donio nešto bitno novo.

Dok se ne napravi koncepcijski skok u načinu rada sa računalima neće biti niti nekog tehnološkog skoka u hardweru, pa tako nije za očekivati i neki bitaniji pomak u razvoju GPU. Ovo sve što se događa u zadnjih 20 godina su samo varijacije na istu temu, naravno bolje, ljepše, detaljnije, šarenije ali ništa više od toga.

Evo jedan prijedlog što bih želio imati kao mogućnost u budućnosti. Umjesto pimplanja i prikaza na ekranu, želio bih imati mogućnost CAD programa gdje bih imao stvarni 3D prikaz u prostoru oko mene u kojem bih mogao pojedine elemente rukom slagati u ono što želim i imati prikaz istoga u realnom 3D prostoru bez upotrebe današnjih pomagala za VR jer to nije to. Dakle pričam o grafici koja će ispred tebe moći prikazati u prosotru 3D model bez da na sebi nosiš VR pomagala i na kojem ćeš moći rukom mijenjati i preslagivati pojedine djelove kao i mijenjati teksturu samog predmeta. Dakle ne radi se o 3D prikazu nečega na 2D panelu, već o 3D prikazu nečega u stvarnom 3D prostoru i kada bi još mogao na to dodati i realne međusobne fizikalne ineterakcije između dva ili više modela. Dakle koncepcijski nešto što još nismo dotakli, osim u FEM analizama i uz prikaz koji se nije koncepcijski odmaknuo od svojih početaka.

Koncepcijski smo zapeli i zato niti nema bitnijeg razvoja hardwera u zadnjih 20 godina. Nadam se da si shvatio što želim reći, jer realno nekog bitnog napretka nema osim varijacija na istu temu.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 17:24   #906
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Svašta si tu nadrobio, al nisi u pravu (da ne ispadnem bezobrazan i kazem da pricas gluposti). PC iz 1995. ne moze sve sto i PC danas. Ni u profi poslu ni u igrama nije niti priblizno isti. Npr. PC iz 2006. (kada sam radio diplomski) je vrtio simulaciju za diplomski 5 dana. Danasnji to izvrti za par sati, onda mi je za to trebalo superracunalo na PMFu. Koje je BTW bilo sporije od Ryzena kojeg imam doma. To je za sobom povuklo cinjenicu da je danas dostupna simulacija koja je onda bila gotovo nemoguca jer je predugo trajala.

Ima tu jos puno primjera, cak i sa fizikom u igrama koju spominjes. Ageia Physix, koje si se dotaknuo je sranje u usporedbi sa fizikom koju danas igre vrte na GPU. Gomila grafickih efekata danas je bazirana na fizici koja se vrti u pozadini.

Imam dojam da pricas napamet, bez konkretnih argumenata i poznavanja branše videoigara.
Pogledaj bezbroj videa o razvoju StarCitizena pa ces vidjet o cemu pricam. Gomilu takvih stvari je implementirano u ostale igre, toga vjerojatno nisi ni svjestan.

Veci problem je što je sada primarna sto veca zarada na igri, a ne razviti nesto novo, nesto bolje...no i to se polako mijenja.

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 29.01.2020. u 17:33.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 17:29   #907
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Što se tiče VR, postoji i augmented reality od Microsofta, ali to nije nikad zaživjelo. Ne zato jer je neizvedivo nego zato jer je skupo, slabo se prodaje i nema dovoljno prednosti u primjeni (za sada).

BTW, postoji i CAD od Autodeska koji je projektiran za rad u VRu, sucelje je koncepcijski dosta izmijenjeno u odnosu na standardni CAD.

Ukratko, nije toliko problem tehnologije nego para. A koncepcijsko zaglavljivanje je uzrokovano i dorađenošću danas poznatih rješenja. Teško je napraviti nešto potpuno novo, a da je funkcionalnije. Tako je sa svakom tehnologijom, ne samo s računalima.


No dosta OffTopica, ovo je Navi thread. Trebamo.pricat o Big Navi chipu, dosta je glasina o njemu...tko zna sto donosi po pitanju performansi o RayTracinga...

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 29.01.2020. u 17:35.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 17:35   #908
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Dogodio se ogromni skok u relativno kratkom vremenu. Prije 30 godina PC su imali "hakeri" i "neki jako pametni" danas ga ima svatko i to raznim oblicima. Video igre su bile za pijance i djecu na arkadnim automatima a danas su normalna stvar u svakom domu poput gledanja filma ili serije.
Kaj se same fizike tiče nije se pomaknula sa mrtve točke od prvog Crysisa, čak je i dosta lošija od te igre prije 12-13 godina. Krivac su konzole i slab CPU u istima.
Kaj se same grafike tiče napreduje puno, samo treba pogledati neku "staru" i novu igru.

https://www.youtube.com/watch?v=cF--MmPVh-A
https://www.youtube.com/watch?v=P5C6tr9QuwM
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 18:51   #909
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Dogodio se ogromni skok u relativno kratkom vremenu. Prije 30 godina PC su imali "hakeri" i "neki jako pametni" danas ga ima svatko i to raznim oblicima. Video igre su bile za pijance i djecu na arkadnim automatima a danas su normalna stvar u svakom domu poput gledanja filma ili serije.
Kaj se same fizike tiče nije se pomaknula sa mrtve točke od prvog Crysisa, čak je i dosta lošija od te igre prije 12-13 godina. Krivac su konzole i slab CPU u istima.
Kaj se same grafike tiče napreduje puno, samo treba pogledati neku "staru" i novu igru.

https://www.youtube.com/watch?v=cF--MmPVh-A
https://www.youtube.com/watch?v=P5C6tr9QuwM
Evo, s ovime bih se dobrim dijelom slozio. Samo ne bih rekao da napretka u fizici nije bilo, samo je donekle ogranicen slabim CPUom u konzolama. No dosta fizike je prebačeno na GPU, pogotovo ono vezano za grafičke efekte. Dijelom upravo i zbog ogranicenja CPUa.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 19:10   #910
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor suedamA obmaR Pregled postova
Pa zar nije gpu isti potpuno jer s starim biosom se isto overclockaju, tj. oni su samo ocali tako da više skoro pa nemaš headrooma za oc. Povečali su power limit, ali to su mogli i odma napravit i bili bi na puno boljem glasu jer bi imali gpu šta se super oca. Nekad prije je bilo normalno da novija grafa nižeg ranga bude brza skoro kao i starija iznad nje. Npr. 4770 i 4850.
Ne bih sad iz principa uzeja novu gpu tog ranga, radije povoljnu vegu ili gtx 1070 ili ti i čeka ako se možda situacija ikad popravi.
Prije 4 ili 5 godina sam uzeja polovnu r9 290 sapphire trix za 1200 a sad još uvjek toliko košta rx 580 4gb nova šta je žalosno.
Mining groznica je prošla ali su cijene ostale kao da još traje jer se korporacije prave lude
Problem je što nisu svi modeli validirani na tim clockovima. MSI je rekao da par modela ne može furati memoriju na 14 gbps

Što se tiče ovog drugog dijela oko valua - to stoji, tu smo mi mainstream useri popušili jednog velikog crnog. Jbte danas je gpu od 3500kn "mainstream" - ma nabijem ih. Po meni je nekako još išlo do 2012 odnosno hd7000 i gtx 600 serije, recimo u segmentu do 200 eura. Nakon toga minimalni pomaci, a u flagshipu višestruko veći.

Sve je jasno kad se pogledaju npr. "60" i "80" klase... Koliko je puta gtx 1060 jača od gtx 660, a koliko je puta gtx 1080 jača od gtx 680... Naravno pri tom su sve duplo skuplje pa nadalje. Ova turing genracija je nezgodna za "60" klasu jer ima 5 različitih modela (1660, 1660 super, 1660ti, 2060 6gb i 2060 8gb) pa sam upotrijebio pascal

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 29.01.2020. u 19:15.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 19:18   #911
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
1800 kn sam platio, istina na popustu i dosta nakon izlaska, ATi 9800pro koja je jela malu djecu i bila top klasa.
Meni ovo danas nema nikakvog smisla, zato i kupujem skoro uvijek polovnu GPU.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 19:43   #912
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Bogumi si u pravu. U siječnju 2007 sam uzo 7900GS za 1150 kn u Vemulju (još je imam doma i full bundle) a jedina jača od nje je bila 7900GT za 1800 kn ili tak neš. Kasnije je došla ona 7950GT i GX2 i kaj ja znam još kaj.
Namlatio sam se grdo s tom grafom.

Ajd sad kupi grafu za 1150 kn novu u dućanu. Donji dio kace.

Big Navi bude koštao onda 10% manje nego Kožnate i opet bude "konkurencije" ali ne u kategorijama kakve si ljudi spremni platit.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 21:02   #913
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ajd sad kupi grafu za 1150 kn novu u dućanu. Donji dio kace.
Upravo to nažalost
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 21:11   #914
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
1150 kn sam platio novu, na dan izlaska u HR ATI 3850 koja je bila srednji rang grafe i vrtila sve živo bez problema.
Eto, nazovite me razmaženim kupcem kojem idu na jetra kožnati i baba jednako.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 22:48   #915
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Bogumi si u pravu. U siječnju 2007 sam uzo 7900GS za 1150 kn u Vemulju (još je imam doma i full bundle) a jedina jača od nje je bila 7900GT za 1800 kn ili tak neš. Kasnije je došla ona 7950GT i GX2 i kaj ja znam još kaj.
Namlatio sam se grdo s tom grafom.

Ajd sad kupi grafu za 1150 kn novu u dućanu. Donji dio kace.

Big Navi bude koštao onda 10% manje nego Kožnate i opet bude "konkurencije" ali ne u kategorijama kakve si ljudi spremni platit.

To je istina, zato ni ja baš više ne kupujem nove grafe.

Tako sam kupio 7900GS svojevremeno za 1200kn. I kasnije sam relativno povoljno kupio R9 270X za 1400kn. To je kao da sad imaš RX5600XT za tu cijenu. Vjerujem da bi RX5600XT doslovno nestala sa svih lagera da ima takvu cijenu... slali bi je iz tvornice praktički direktno kupcima, kroz dućane bi prolazila k'o F1 kroz boxove
Sve je to dobrim dijelom cijena nekonkuretnog AMD-a nakon crypto groznice...
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 23:06   #916
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
A gle, uvijek nešto mora divljat sa cijenama. Sad su to grafe. Prvo zbog minera ih nisi mogo kupit, a ako si i mogo koštale su.
A onda su mineri propali, dobavljivost je do jaja, ali Kožnati i Baba kod zajedničkog ujca na juhi od šišmiša i čegrtuše dogovorili cijene Turinga i Navija.

Ok, ja budem ove godine skoro sigirno uzimao GPU (vjerojatno RTX 3080, ali ni Big Navi nije isključen skroz), ali cijenu ću platit koja bude, jbg jer ne isplati mi se sidegradeat. A cijene su dogovorene. Koliko god su konkurencija, toliko i šuruju.

A i ta riječ konkurencija je qrac od ovce kad pričamo o duopolu. Barem dok/ako se ovi cuckoldi iz Intela ne uključe u mainstream consumer GPU borbu.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 23:13   #917
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ako nvidia stvarno poveća RT performanse za 50% nema nam spasa sa cijenama. RT bu postao alfa i omega svih marketinga...to bu i developerima prodavalo igre, realno nikaj svježeg i novog nema na vidiku osim RT-a.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 23:20   #918
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Što nije i Baba najavljivala RT u Naviju?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 23:21   #919
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
GF 7900 (g71), isto kao i ATI HD3800 (rv670), su bili čipovi ispod/oko 200mm^2 ... na svojim nodovima.
Danas je pandan tome GTX 1650 (Tu117). Iliti ~1200kn. Znači, cijena je ostala ista po mm^2 .

Jednostavno su čipovi postali daleko veći bez obzira što je proizvodni proces bivao sve manji i posljedično skuplji. Da ne pričamo o 754mm^2 koliko ima Tu102.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 29.01.2020. u 23:26.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 23:27   #920
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
APU na novim konzolama bu probio sve moguće kvadrate pa ga svejedno + resto prodaju po 500 eura. Nisam vesla sisao
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 23:29   #921
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Što nije i Baba najavljivala RT u Naviju?

Je, o tome "pričaju" i sve glasine.


Uzmimo u obzir da je na predstavljanju RX5700 u jednom intervjuu rekla da rade na RT-u, ali da nemaju namjeru izbacit chipove sa RT ako performanse nisu dostatne kroz cijeli range...aludirajući da one na RTX chipovima (najčešće) nisu dostatne.


Time sam samo još znatiželjniji vidjeti što nam donosi RDNA2 Tko zna, možda na kraju opet kupim novu grafu, a Fury stavim za ukras na policu
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 23:31   #922
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
APU na novim konzolama bu probio sve moguće kvadrate pa ga svejedno + resto prodaju po 500 eura. Nisam vesla sisao
Konzola uvijek košta isto bez obzira što je unutra.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2020., 23:35   #923
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Je, o tome "pričaju" i sve glasine.


Uzmimo u obzir da je na predstavljanju RX5700 u jednom intervjuu rekla da rade na RT-u, ali da nemaju namjeru izbacit chipove sa RT ako performanse nisu dostatne kroz cijeli range...aludirajući da one na RTX chipovima (najčešće) nisu dostatne.


Time sam samo još znatiželjniji vidjeti što nam donosi RDNA2
Danas su imali predstavljanje rezultata za Q4 2019 pa su dali nešto novih informacija.
Za 2020 se planira RDNA/Navi refresh ... što god to značilo, i RDNA 2/Big Navi lansiranje. Može biti da će sve staviti pod RX 6000 liniju kartica.
Više informacija o proizvodima i arhitekturi bi navodno trebali dati tijekom 3. mjeseca.
Također bi u 2020 trebao biti predstavljen Arcturus, kao nasljednik Vege za AI/HPC tržište.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2020., 07:43   #924
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Mislim da AMD isto kao nvidia neće staviti RT u sve segmente. Vjerujem da će postojeće Navi refreshati na 7nm+ i time pokrivati ovo ispod RT kategorije. Otkad ja pamtim nikad nije bilo da dođe novi node i nova arhitektuira, a da nije refreshano barem jednom
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2020., 11:41   #925
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Mislim da AMD isto kao nvidia neće staviti RT u sve segmente. Vjerujem da će postojeće Navi refreshati na 7nm+ i time pokrivati ovo ispod RT kategorije. Otkad ja pamtim nikad nije bilo da dođe novi node i nova arhitektuira, a da nije refreshano barem jednom
Pa neka stave Navi refresh u sub 2000kn segment. Samo i to si mozda ne bi smjeli dozvolit s obzirom na nVidia-u koja bi mogla tu ponuditi i RT. Jedino kad bi Navi refresh bio znacajno brzi (20ak%) od nV RT rjesenja. Ali to mi se ipak čini kao ne baš vjerojatno.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2020., 11:58   #926
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Potencijalno će biti 4 RT modela:
Navi 21
Navi 21 Lite
Navi 22
Navi 23
... sudeći po kodu u Linux kernelu.

Zanimljivo da je Navi 23 poznat kao "Nvidia killer", a to bi trebao biti najslabiji RDNA 2.0 model.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2020., 14:08   #927
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Pa neka stave Navi refresh u sub 2000kn segment. Samo i to si mozda ne bi smjeli dozvolit s obzirom na nVidia-u koja bi mogla tu ponuditi i RT. Jedino kad bi Navi refresh bio znacajno brzi (20ak%) od nV RT rjesenja. Ali to mi se ipak čini kao ne baš vjerojatno.

Eventualno ako ubace neku socijalnu količinu RT-a u postojeće Navi 10 (kao npr. što ima rtx 2060), no nekako čisto sumnjam da neće napraviti čisti refresh
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2020., 15:24   #928
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Eventualno ako ubace neku socijalnu količinu RT-a u postojeće Navi 10 (kao npr. što ima rtx 2060), no nekako čisto sumnjam da neće napraviti čisti refresh

Prema info sa GamerMeld YT kanala, više informacija o RDNA2 grafičkim karticama možemo očekivati 5.3.2020.


Uz to, spominje se da "refresh" vjerojatno neće biti "rebrand" nego nešto u stilu dorađenog postojećeg GPUa.


Živi bili pa vidjeli


EDIT: Objasnjenje izraza "refresh" sluzbeno iz AMD-a:
https://videocardz.com/newz/amd-to-r...n-rdna-in-2020

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 30.01.2020. u 19:56. Razlog: Novi link sa informacijama
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2020., 17:59   #929
Old.machine
Premium
Moj komp
 
Old.machine's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: ______
Postovi: 1,407





-->
Old.machine je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2020., 10:05   #930
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
Prvo konzole, Sony i MS uvijek gube love na HW-u. Nintendo je jedini koji nije prodavao svoje konzole ispod nabavne cijene dosada. Ste primjetili da su N konzole osjetno slabije od konkurencije zadnjih godina? I nemojte zanemariti činjenicu da MPC koju mi krajnji kupci dobivamo za GPU nije isto što i VPC koju Sony/MS/N dobivaju na ogromne količine APU-a koje naručuju. I onda ih prodaju još ispod cijene. Njima je uvijek zarada bila u igrama, BTW ne znam koliko vas uopće zna, ali devovi moraju platit neku cifru ako svoju igru izbacuju jednu od konzola. Sony i MS su tu umjereni, dok je N u prošlosti bio jako prepotentan i bezobrazan, em je masno to naplaćivao, em je ograničavao količinu komada igara koje netko može proizvest, kasnije im se sve to višestruko obilo o glavu.

OK, ajmo na grafe. Da i ja sam prije uvijek mogao kupiti poštenu grafu do 1500kn, dok su top modeli bili oko 2000+. Sjećam se da sam npr 8800GTS 320 platio do tada najviše, cca 1900kn čim je izašla. Iznad nje su još bile GTS-ica sa 640mb i GTX-ica sa 768mb, još nije bilo ultrapopularne 8800GT 512mb. I nakon nje sam još skuplje platio ovu GTX 970 na kojoj se igram već 5-u godinu(u međuvremenu sam imao 4850 i GTX 560). E to, prijašnje grafe su mi max bile dovoljne 2 godine za ugodno igranje, a u dosta slučajeva i kraće (mislim da mi je GTX 560 durala 3 godine). Tako da da, grafe jesu bezobrzano preskupe, ali realno traju duže jer se sve nekako usporilo 2010-ih.

Moj slj upgrade će biti ili Ampere (vjerojatnije) ili RDNA2. Vidjet ćemo.

EDIT: Htio sam dodati. Kod mining groznice su i nV i Ati vidjeli da su ljudi spremni iskrcati masnu lovu za GPU-e i jednostavno napucali cijene. To je nekako moje mišljenje, i dokle god ljudi kupuju po tim suludim cijenama, oni će ih se držati...
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 01.02.2020. u 10:11.
Disco je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na