Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.05.2015., 18:34   #121
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor ivan77 Pregled postova
Ma investiraj u to, znam da košta, al nije se zezati sa tim.
Sa tim zgradama građenim oko 1960 -1965 g. po ZG imam podstanarskih iskustva,
u jednom me stanu "peckala struja" kroz vodu u umivaoniku, u drugome mi riknuo monitor kad sam
na štednjaku na struju upalio rol? Jedno vrijeme mi se dešavalo da mi se pali svijetlo u wc u kad televizor radi

Ako si vlasnik stana, dugoročno ti se isplati investicija u instalaciju, jer zamisli,
da staviš jednu nedjelju pile sa krumpirom u rol na struju i "speče" se AOC monitor u dnevnom boravku
Budem još razgovarao sa majstorima, moram vidjeti u kakvom su odnosu ova dva voda, odnosno da li je barem ovaj novi propisno uzemljen ili ne. Jer ako je, onda ne bi trebalo biti problema, s obzirom da kupaona i kuhinja budu imala uzemljenje bez nulovanja.

Citiraj:
Autor Mr. Nice Pregled postova
1500 ojra ?

Koliko uticnica imas i da li su zidovi betonski ili nest drugo ?

Ako treba stemati sav beton onda JE kenjac od posla, ali ako nije sve beton i ako su instalacje u nekim cijevima (PVC, Bergman ili sl), onda je to laksi slucaj. Metar pgp kabla je 5-10 kn (nisam digo kupovao) a da se i bez pdva, + 10-ak ojra po uticnici je postavljanje nove instalacije. Barem dok sam znao cijene. Nisam dugo u tim cijenama al mogu pitat frenda.
Nisam još u stanu, stoga ne mogu 100% reći ali po sjećanju ima dosta utičnica, po 3 u svakoj sobi a ima 3 sobe. To je već 9, a predsoblje i ostale prostorije ni ne računam. Problem je taj što su zidovi nosivi... U stvari, cijeli je stan na kraju zgrade, stoga 3 strane (zida) stana su ujedno i nosivi zidovi same zgrade. Nisam siguran da li su armirani ili samo beton, pretpostavljam da je samo beton. Možda čak i opeka, s obzirom na starost i veličinu zgrade.

Za instalacijske cijevi nisam siguran, nisam ih barem još imao prilike vidjeti.

Koliko sam imao prilike primjetiti, nitko nije ništa mijenjao na instalacijama već poprilično dugo (sve mi izgleda originalno), a sve su utičnice "Made in Yugoslavia", stoga mi nešto govori da bilo kakva investicija u elektro sustav bi na kraju postala kompletna zamjena svih instalacija u stanu, što si uistinu ne mogu financijski dozvoliti. Doduše, iznenadila me debljina kabela unutar zidova, usprkos godinama izvodi za fazu i nulu izgledaju poprilično kvalitetno.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 24.05.2015. u 18:46.
  Reply With Quote
Staro 24.05.2015., 23:11   #122
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Da bi bilo propisno uzemljeno, traka mora biti u temeljima i kroz zidove povučena, a sad tko zna ako se to tada radilo. Ako nije, nakon renoviranja struje po zgradi, sigurno nisu išli uštemavat traku u temelje, u to budi siguran

Tako da je pitanje je li ta žutozelena na novom vodu uopće uzemljena, možda su je samo spojili skupa s nulom.

Za početak bih ja napravio ovako:

- stavio novu ploču sa automatskim osiguračima
- koliko sam skužio provlačiš nove vodove do kupaone i kuhinje? U tom slučaju uzmi dvije fidovke, jednu za kupaonu a drugu za kuhinju (i za ostatak stana kasnije). Za stan ide osjetljivost 0.3A a za kupaonu 0.05A, no to bi tvoji električari trebali znati. Ostatak stare dvožilne instalacije spojiš mimo fidovki.
- treba provjeriti koliko ti je debel dolazni vod, ukoliko je najmanje 4mm2 onda vjerojatno ni nemaš neku veliku potrebu za dovodom ovog novog. Sad tu treba vidjet koji su ti potrošači i koliko vuku, no ako imaš plin unutra onda nemaš bojler koji puno vuče, ako je štednjak na plin ni on ne vuče, grijanje isto tako...
- možda ne bi bilo loše, ako ćeš već štemati, dovesti nove dolazne kabele do soba. Tamo ti ne treba puno, dovedeš jedan (ili dva) 3x2.5mm2 za utičnice te 3x1.5mm2 za rasvjetu i to staviš u razvodnu kutiju. Kasnije kako ti financije budu dopuštale renoviraš sobu po sobu. Možeš više utičnica spojiti na jedan dolaz jer vjerojatno u sobi neće biti neki veliki potrošači već lampe, punjači, pc, tv-i, tu i tamo usisavač i pegla i tako...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2015., 23:26   #123
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ja znam iz osobnog iskustva da nulovanje nije bas najsretnije rjesenje jer me opizdila struja na krovu supe dok sam cistio rine.

Ima vod nadzbukni koji ispod krova supe ide po gredi sve do pusnice i kako je padala kisa a ploca valjda kod sarafa pustala vlagu tj. kisu tako je ista nekako dosla do tog nadzbuknog voda i faza "se fino rasirila" po cjelom krovu ukljucujuci i rinu ali naravno samo dok je krov vlazan je treslo sto sam nesretno saznao.

Sreca da je rina ukopana u zemlju u odvod pa i kad je "krov tresao" tako je po rini odlazilo u zemlju. Uglavnom poslje nekog pljuska ja sam se popeo na lotre i stao nogama na krov i sve ok... ni razmisljao nisam o struji i krenem cistit rinu i kako sam saku stavio u rinu da povadim mahovinu tako sam osjetio da me nesto bode/pecka pa sam mislio da neko lisce ili mahovina me bode

E kad sam rukom uhvatio za rinu sam skuzio da me ne pecka mahovina

Osigurac ni da se ugrijao a kamoli pregorio, sad predpostavljam da imam fidovku u kuci da bi ona izbacivala svaki put kad se krov namoci i postane provodnik pa bi po tome valjda i skuzio da negdje kisa uzrokuje kratak spoj.

A nije da nije bilo predznaka moguce havarije..., macak je znao sjedit na tom krovu cjelo popodne inace a to ljeto nesto se ne sjecam da sam ga gore vidjao....
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2015., 00:00   #124
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,166
Najprije,suludo je dodavati trecu zilu na postojecu instalaciju a ne staviti novi kabel kad vec kopas. To je broj 1. Drugo,3x2.5 ide za uticnice a 3x1.5 za rasvjetu i to stoji. Za jednu sobu s tri uticnice i svjetlom bi onda dovlacio brdo kablova bezveze umjesto da se naoruzas s pgp 5x2.5 i da ti po jedan ide u svaku sobu... 1500€ je realna cijena. Soajanje ploce je 50-100€ u ovisnosti o broju osiguraca. Jednoredna ploca 50 a dvoredna 100.... Po potrosacu ti ide 13€ cca. Sad zbrajaj s tim da je ovo sve bez materijala tj samo rad. Uzemljenje treba dobro provjeriti postoji li uopce u zgradi. Eto...
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2015., 08:02   #125
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova

Preselio sam se u novu stambenu zgradu, građene 60-ih godina koja nažalost nema uzemljenje. U stvari, većina utičnica su monofazne, dakle bez schuko priključka.
s obzirom da ne znaš ni osnove, molim te da platiš pouzdranom majstoru da pregleda (ne ti, neka on sve pregleda) i predloži što napraviti da na kraju sve ispadne kako treba! lako ak nešto izgori, ali ak neko nastrada od udara tebe će teretit.

ne vjerujem da nitko ovdje nije napomenuto čovjeku da monofazne utičnice nisu utičnice bez šuko kontakta nego standardni vodovi (l+n) po običnim kućama jer danas nijedan aparat ne treba trofaznu struju (3 žive žice + 0 + zemlja)....

šuko priključak nema veze nit sa monofaznom nit sa bilo čime jer ionako skoro svi aparati danas koriste plosnati utikač bez zemlje.

Zadnje izmijenjeno od: smirnoff. 25.05.2015. u 08:08.
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2015., 10:06   #126
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Ni ne tvrdim da sam stručnjak po pitanju struje, samo da se ponešto razumijem, te imam dosta iskustva (u praksi, ne teoriji) na tom području. Ništa specijalno naravno, provodio sam struju u jednu prostoriju kanalicama, mijenjao utičnice, popravljao napajanja za komp, instalirao si reflektore na vrh ormara, itd

Šalu na stranu, situaciju uzimam ozbiljno, i znam da se nije za igrati sa strujom. Sve bude bilo testirano (naravno), a ionako budu morali provjeriti sve izvode jer mijenjam sve prekidače i utičnice, čak dodajem neke nove i ukidam stare. Posao rade profesionalci, koji od toga i žive tako da imam pouzdanja u njihov tim.

Vidim ovdje dosta savjeta, i neki su izvedivi (neki nažalost ne), ali uz sve navedeno sad jedino ostaje vidjeti kakva je uistinu situacija "na terenu" i provesti testiranja. A za to moram razgovarati s ljudima, pa budemo vidjeli što se da napraviti, i koliko je potrebno za dovesti instalaciju u "sigurno stanje". Javim se kad budem imao konkretnih informacija
  Reply With Quote
Staro 25.05.2015., 12:41   #127
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Prije nego se definitivno odlucis kako/sto treba napravit samo bi napomenuo da je ovdje "nulovanje" nepravedno proglaseno opasnim. Pod opasnim mislim na potencijalno smrtonosne udare.

Bez nulovanja kada "faza" uslijed nekog razloga (probijen grijac, vlaga, itd) dodje u kontakt sa kucistem/oklopom spojenog uredjaja, dodir/hvatanje tog kucista je potencijano smrtonosno.

Sa nulovanjem, ako je uzrokovani spoj dovoljno "cvrst" izbacit ce zastitni osigurac u tom krugu. Ako je veliki prijelazni otpor tog spoja (najcesci slucaj kod takvih proboja) onda ce osigurac opstati, a na dodir ce se osjetit jace/slabije peckanje koje nije opasno po zivot, ali je dovoljno za upozorenje na neku neispravnost.

Dovoljno je pogledat bezbrojne kuce na moru i u kamenitim krajevima koje egzistiraju desetljecima na nulovanju, kvarovi se naravno dogadjaju, ali ljudi ne padaju pokoseni udarima struje kao sijeno

Naravno, trebas imat u vidu da je nulovanje opasno (kao i bez nulovanja) u slucaju kad iz nekog razloga dodje do pucanja null-voda, jer onda u slucaju kvara fazni napon prelazi i ostaje na kucistu/okolopu uredjaja ta se ne odvodi u zemlju!

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 25.05.2015. u 12:55.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2015., 17:06   #128
Grobo
Premium
Moj komp
 
Grobo's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Grobnik
Postovi: 39
evo dao sam si truda pogasio sve i iskopčal pa poslikal vjerovali ili ne utikač od mog kompa i od monitora



pa bih sad molio smirnoffa da si i on da truda i poslika doma utikače od.
frižidera, perilice suđa, vešmašine, televizije,pegle, malog bojlera u kuhinji, termopeći i klime i kraj svakog nek napiše kad objavi slike ovdje
"ionako skoro svi aparati danas koriste plosnati utikač bez zemlje".
Grobo je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2015., 20:58   #129
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Bez zemlje su obično sitni kućanski aparati u plastičnom kućištu. Sve metalno bi moralo imati šuko utikač.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 16:37   #130
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Update, vjerojatno zadnji za sad...

Kao što je netko od vas sugerirao, struja je bila u rasulu. Točnije, vodovi su bili preopterećeni, što su električari primjetili prije nego što sam na tu mrežu spojio veća trošila i time riskirao glavu (i daleko veću štetu, naravno)

Provedeno je nekoliko novih vodova kroz zid kuhinje (njih 4 ili 5), dodani novi osigurači (mislim da su zamijenjeni i oni stari), i sve naravno provjereno. Bolje od tog (za sad) neće ići, jer sam ionako kratak sa novcima, i to bez svih dodatnih ulaganja koja nisam očekivao. Tako da onda bude ostalo kao navedeno, nulovanje u spavaćim sobama, kuhinja i kupaonica na uzemljenje.

Čitam okolo po stranim forumima i rješenja sličnih situacija kod drugih ljudi, uglavnom se poštuje takva "tradicija" ako ne želiš bušiti zidove & mijenjati sve instalacije od početka. Većina računalne opreme mi je ionako bez uzemljenja, tako da ne vidim razloga raditi dramu oko toga.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2015., 19:45   #131
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Većina računalne opreme ... osim glavne stvari tj. samog kompa
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 22:07   #132
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Većina računalne opreme ... osim glavne stvari tj. samog kompa
Za sve ostalo tu su gumene rukavice i cipele

Nego, ozbiljno... Svjestan sam rizika na uzemljenju towera, imam čak i jedan koji nema nikakvu boju nego je brušeni aluminij što bi moglo stvarati probleme ali j*** ga. Kažem, situacija je nažalost takva kakva je, nemam još dodatnih 1500€ za kopanje po zidovima, a i da imam moram biti gotov sa građevinskim radovima do prekosutra jer se useljavam.
  Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 22:22   #133
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Većina računalne opreme ... osim glavne stvari tj. samog kompa
Komp na srecu nije jos dovoljno pametan da razlikuje jel na uzemljenju, il je "nulovan"
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2015., 08:05   #134
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Ajde ajde, ako je moj pc nulovan i još sam živ, valjda će i on ostat živ Sredi to postepeno i za početak fidovka za kupaonu te za kuhinju
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2015., 01:34   #135
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,166
Moji kompovi su nulovani vec 15 godina. I sad? :P
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2015., 11:37   #136
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
meni je cijela kuca nulovana. prasnuo grom u nju tamo negdje prije 10 godina. spojena bila dva kompa sa uber napajanjima MS, jos neke gluplje elektronike, sve prezivjelo bez najmanje ogrebotine osim TVa, videa i telefona (antena i prikljucak telefonski ispod krova, jel).

izbilo sve osigurace, probilo pancere i to je to. da ne kazem kako se na 16A spaja bez problema aparat za varenje, cirkular koji ima motor od neke divlje pumpe, nemali potrosaci - nikad problema jer svaki put izbija osigurac/i (kucam u drvo ).
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 13:44   #137
Mile1
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Jel moze netko savjetovati sto da radim...

Stan se nalazi u staroj zgradi iz 1960. god na 5. katu i nigdje nema uzemljenja a mijenjam cijelu struju u stanu.

Otprilike vise neznam kome da vjerujem jer svaki elektricar i ne elektricar govori drukcije.

Znaci jedan kaze, najpametnije ti je spustit uzemljenje kroz prozor do tla . To bas i ne bih radio jer je stan na 5.om katu

Drugi kaze da se spojim na cijevi od vodovoda. I to mi se ne svidja jer sta ako se nesto desi i neko u tom trenu drzi slavinu i strese ga, tako da to otpada.

Zadnja opcija je nulovanje, sto mi se cini najkvalitetnije rijesenje u ovoj situaciji. I cini se da je to po PSu. Pa me zanima da li je nulovanje najprakticnije rijesenje u ovom slucaju?

Planiram koristiti PGP 3x2.5 (za sve uticnice i uredjaje) i 3x1.5 (za svijetla), prije su bili postavljeni PPR kabeli

U stan dolaze 3 faze:
- Jedan kaze da iskoristim samo 2 jer mi netrebaju 3 faze da se to prije sam tak radilo i da se koristi ako bas imas neke jake potrosace, jer ce radi trofazne fidovke biti problem sa razlicitom strujom na svakoj fazi (ili nesto u tom stilu)
te kaze bi cijeli stan bio na jednoj FIDovki a kupaona na posebnoj FIDovki

- Drugi kaze da iskoristim sve 3 faze, jer 3 faze sluze za lakse rasporedjivanje struje (u smislu da onda zice nisu pod tolkim opterecenjem), onda mi treba i trofazna FiDovka (pretpostavljam da i na trofaznoj mogu koristit obicne kablove 3x2.5 i 3x1.5)

Molio bih za koji savjet oko nulovanja i uzemljenja i odredjivanja kolko ce faza ici u stan, a ako netko zna malo vise o nulovanju neka pojasni.

Hvala
Mile1 je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 16:28   #138
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Kad već imaš trofazni priključak (sa tim vezano trofazno mjerilo), suludo je ne iskoristiti ga, "iskoristiti samo 2 faze" spada u rang gluposti,

jedna od prednosti i je da potrošače podjednako raspodjeliš po fazama, razloga / primjera ima više:
- std. trofazno mjerilo ima specs 10/40A po fazi pri čemu na 10 A prikazuje / mjeri točno utrošak, kako struja raste prema max. 40 A tako eksponencijalno laže na vašu štetu
- podjeliš stan u tri grupe "rasvjete" pa kad u jednom dijelu izleti osig. (recimo zbog šroteks žarulje) u ostalom dijelu imaš svjetlo,
mada ovo možeš postići i kada je monofazni priključak
- trofazni priključak za kuh. kuhalo / pečnicu, TA peć (makar je i nemaš / ne koristiš), neki imaju etažno centralno na struju (čitaj: grijači u kotlu), valjda ne treba tumačiti
- ...

na temu FID sklopki se manje - više sve zna, po zadnjim preporukama / zahtjevima treba staviti jednu std. (General Type - 40A - 0.3/0.5) na "ulazu",
preciznije iza mjerila a prije osigurača (čitaj: u kutiji sa osiguračima), u tvom slučaju 4 - polna (3 faze + 0), primjer > http://www.schrack.hr/trgovina/zasti...-ar064130.html

dodatno se "traži" za kupaonice osjetljivija (25 A - 0.03A), može biti 2 - polna ili 4 - polna, s tim da ovisno koju nabaviš ovisi kako ćeš spojiti osigurače i potrošače (bojler, grijalica, utičnica, svjetlo), primjer > http://www.schrack.hr/trgovina/zasti....html?___SID=U

u nekim slučajevima se dešava kada "ispada" ova osjetljiva kupaonska FID sklopka da za sobom "povuče" i gl. FID sklopku mada je problem / kvar iza kupaonske FID sklopke,
nezgodno jer ste ostali u kompletnom mraku, rješenje je ulaz kupaonske FID sklopke prebaciti na ulaz gl. FID sklopke,

dobar savjet je u kupaonicu (neovisno o žicama prema odr. potrošaču) dovesti odvojeni PE (žuto-zelena) vodič 4 mm2 na posebnu razvodnu kutiju a odatle prema svim metalnim dijelovima (kada / tuš kada, preko obujmica na cijevi od vode, ...),

u vezi postojeće instalacije treba defektirati u kakvom je stanju (stanje vodiča / krtost, stanje izolacije vodiča / jeli se mrvi ili je ok,
poanta je da ne treba sve bacati / čupati van ako je teh. ispravna,
druga je stvar ako je stanje loše ili je treba "dovesti" na odr. mjesto,

na temu nulovanja i uzemljenja ti ćeš unutar stana sve odraditi sa uzemljenjem,
treba utvrditi jeli cijela instalacija kuće nulovana ili uzemljena i u kakvom je stanju,
električar sa iskustvom ili od distributera bi to trebao znati,
ovisno o odgovoru ćeš znati hoćeš li / trebaš li / smiješ li odraditi nulovanje,
ako se i radi nulovanje onda se to radi kako treba u spojnom ormaru ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 18:56   #139
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Ovog električara što savjetuje spajanje uzemljenja na vodu prekriži, a bome i ovoga šta hoće dvije faze? Ž/z žica od 4mm2 se spaja na vodovodne cijevi, ali zbog razlike potencijala, a ne da se tako radi uzemljenje.

Dakle ako je trofazni priključak - iskoristi sve tri faze. Oko fidovke se ne brini, sa nje ide dalje kabel na osigurače a sa osigurača se dalje grana na 3x2.5 i 3.x1.5
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 19:11   #140
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Da se razumijemo, PE (žuto-zelena) vodič 4 mm2 gore nije ni naveden da se "preko njega" izvodi uzemljenje kuće / stana na vodovodne cijevi,
postoje propisi kako se ispravno izvodi uzemljenje.

EDIT: Evo fino objašnjeno sve oko odg. tipa i karakteristike FID sklopke > http://www.schrack.hr/energija/fid-z...arakteristika/

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.06.2015. u 20:00.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 23:48   #141
Mile1
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Nikky, tiki66
Hvala na odgovorima sada su mi ipak neke stvari malo jasnije.

Piatt cu elektricara ovo za spajanje na vodovodne cijevi radi razlike potencijala
Mile1 je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2015., 01:00   #142
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,166
Ne zajebavaj se s vodom i strujom i ne slusaj te beduine sta su ti preporucili uzemljenje preko cijevi. Jedino mozes cijevi medusobno uzemljit da ih galvanske struje ne deru mada u stanu iz tih godina ja ne bih mislio vec sve novo. Kasnije je kasno. Nuluj i iskoristi svevtri faze. Sretno.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 22:00   #143
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Kabel 550m

Da ne otvaram novu temu bezveze postavit cu ovdje pitanje
Imam situaciju na otoku gdje u jednoj uvali imam vikendicu,i tu je dosla struja davno,imam trofazni prikljucak

Sad bih htio na jednom zemljistu udaljenom 550m zračne linije dovesti stambeni kontenjer/kamp kucicu ,ali u toj uvali nema ni kuća ni struje
to izgleda ovako
http://prntscr.com/8vo0ne
Hoce li funkcionirati ako jednostavno provučem kabel od vikendice to mjesta za kontenjer/kamp kucicu (pad napona/duljina/slicno)?
Koji kabel(debljina) bi trebao, kakve izolacije i to, znaci vanka na otvorenom vremenu,nece biti ukopavan (sunce,kisa,bura,jugo)

Nece bit nikoji veliki potrošaći spojeni, koja zarulja,laptop,lcd tv, mali frižider,punjaci za mobitel,mozda neki najmanji klima uređaj
ajmo rec max 2kw ako je sve u isto vrime upaljeno

Za UTP znam da je 100m ,al to nema veze (skoro) s ovim


Edit:
Našao sam kalkulator na netu
Link
Prema ovome
Aluminij, 5AWG tj 16 kvadrata ,napon nakon 550m iznosi 202V,ako je na pocetku 220V
S tim da se koristi 4x16 Al kabel , 2 vodica za fazu dva za nulu
a cijena 4x16 Al kabela je nekih 14kn/metar ,energetski kabel izoliran i oplasten PVCom

sve u svemu čini se da može, još mi neko treba da pregleda/potvrdi ovu računicu

Zadnje izmijenjeno od: webstartm. 26.10.2015. u 22:29.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 22:48   #144
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Hm, teško ćeš to realizirati:
- moraš ukopati (barem minimalno), inače bi mogao u bajbokanu ako se nekom nešto desi
- poprilična lova za odg. kabel zbog dužine / potrebnog presjeka ako bi "vukao" 230V a da na kraju imaš napon u granicama
- da ne govorim "legalnost" svega skupa

Nabavi dobar agregat, tegli gorivo kao i ostale "potrepštine".
Internet riješi odg. uređajima za linkove većih udaljenosti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 22:50   #145
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Zasto racunas pad napona za struju od 20A, kad ti je za max 2kW snage dovoljno 9A. Tad je pad napona svega oko 8V.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 22:54   #146
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Hm, teško ćeš to realizirati:
- moraš ukopati (barem minimalno), inače bi mogao u bajbokanu ako se nekom nešto desi
- poprilična lova za odg. kabel zbog dužine / potrebnog presjeka ako bi "vukao" 230V a da na kraju imaš napon u granicama
- da ne govorim "legalnost" svega skupa

Nabavi dobar agregat, tegli gorivo kao i ostale "potrepštine".
Internet riješi odg. uređajima za linkove većih udaljenosti.
Nema nikakvih kuća izmedju,i nije bas naseljeno opcenito
Al ukopat cu sigurno uz put i kad presjecam makadam
Prema izracunu bi kabel bio max 14kn/m ,pa izadje cila instalacija i gnjavaza max 1000kn

A agregat + gorivo su vise para,vise zajebancije,i agregat nemoze radit 24/h ,bar ne benzinski

Mogao bih kabel provuci kroz plasticnu debelu cijev,one fleksibilne vodovodne sa debelom crnom plastikom/gumom, i ukopati di je makadam


Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Zasto racunas pad napona za struju od 20A, kad ti je za max 2kW snage dovoljno 9A. Tad je pad napona svega oko 8V.
A neznam ni ja,tek sad vidim ,hvala na ispravci
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 23:06   #147
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Evo ti ispravnije kalkulacije > http://www.calculator.net/voltage-dr...s=20&x=73&y=13
kabel Cu (lakše ćeš naći, manji pad napona), odabrano 5 AWG = 16 mm2, sada je napon (norma) 230V,
računaš sa 20A a šta potrošnja bude manja to bolje, ...

EDIT: Ispravio sam sebe i link, 5 AWG = 16 mm2.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 26.10.2015. u 23:13.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 23:10   #148
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Evo ti ispravnije kalkulacije > http://www.calculator.net/voltage-dr...es=20&x=57&y=9
kabel Cu (lakše ćeš naći, manji pad napona), odabrano 6 AWG = 16 mm2, sada je napon (norma) 230V,
računaš sa 20A a šta potrošnja bude manja to bolje, ...
Znam da je Cu manji pad napona,ali 4x10 Cu je 50kn /m ,a 4x16 Al je 14kn/m (TIM kabel,prema net cjeniku)
A napon oce mi bit 215 ili 205 je skoro svejedno,na selu u dalmatinskoj zagori imam 180-200V otkad je dosla struja pa sve radi normalno

I provuć kabel kroz nesto kao ovo


edit: eh ja i matematika...15kn/m *550m je 9k kn a ne max 1k ka sta san napisa...ipak malo skupo uhh

a nista,vidit sa starim jel ima 500tinjak metara skverskog kabela iz 80tih, ako nema otpada ideja

Zadnje izmijenjeno od: webstartm. 26.10.2015. u 23:21.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 23:21   #149
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Da, i ja isto gledam računicu od 1000kn i nije mi jasno

Btw da ni ne govorimo o težini takvog koluta ... cca 400kg

Btw 2 ... nadam se da nema cigića u blizini hehe
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2015., 23:24   #150
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Da, i ja isto gledam računicu od 1000kn i nije mi jasno

Btw da ni ne govorimo o težini takvog koluta ... cca 400kg
ma, umor
A nije 400kg, pise u specifikacijama nekih 200kg po km, znaci 120kg max

nema cigica,nadam se da nece doc, samo prazan otok u sibenskom arhipelagu
webstartm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na