Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2019., 07:38   #1
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
2 ISP-a na 1 PC

U mogućnosti sam da na 1 PC priključim 2 različita internet signala tj. od različitih ISP-ova. Oba mogu ih priključiti žično ili bežično. Trenutno je jedan spojen preko AC-a na stolu, a od drugog ISP-a će mi router biti do njega.

Kako podesiti komp da mogu istovremeno koristiti oba? Vidio sam na yt tutorial kako pomoću nekog programčića putem cmd-a podešava svaki program kojeg će ISP-a koristiti. Čini mi se malo komplicirano (video već ima koju godinu). Ima šta jednostavnije?
Što bi mi još bilo potrebno od hardvera (LAN kartica, wifi kartica,...) obzirom da mbo ima samo jedan LAN port? Imam par PCI wifi kartica i USB wifi stick u ormaru.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 08:11   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Da, možeš ali na taj način koji si spomenuo. Možeš odrediti svaku apllikaciju ili možeš staviti primarni link.
Agregirat linkove nemožeš.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.09.2019., 09:51   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
najzgodnije ti je riješiti agregaciju preko jednog dodatnog routera (hint: mikrotik ili openwrt sa mwan3) međutim ja na tiku nisam nikad agregaciju uspio složit a da radi kako spada (samo failover, i to samo djelomično). na openwrt-u sam to bio složio davnih dana i znam da je radilo ... ali mwan3 je zastario i nije održavan koliko znam.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2019., 11:59   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
U win svijetu je to komplicirano ili neradi kako treba.
Na Linux - u je bolja situacija, sa ovakvim ili onakvim uspjehom.

Za SOHO okruženje to je rijetkost pa se malo koristi, razvija a neovisno o kojoj platformi se radi.

Ima business routera koji imaju po 2 WAN - a sa failover i/ili agregacijom.
Ako i radi (kako treba) imaju custom pokrpanu pamet ... i banalnije stvari koje uzmu od Linux zajednice (čitaj free i radi) prepakiraju i proglase poslovnom tajnom ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2019., 21:10   #5
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Možda Speedify?

https://speedify.com/
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 07:35   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
To je više VPN. I košta. Za unlimited data, 4$ mjesečno.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 09:04   #7
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Mikrotik router i load balancing. Radi provjereno, imao sam 3 ISP-a u balance, sad kad je ljeto završilo imam 2.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 10:05   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Load balancing nije agregacija Mislim da nema ništa od toga, a da radi kak treba.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 10:39   #9
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Mikrotik router i load balancing. Radi provjereno, imao sam 3 ISP-a u balance, sad kad je ljeto završilo imam 2.
Load balancing nema veze s njegovim pitanjem.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 16:59   #10
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Najbolje da nabavi neki router (tp-link ima soho opcija za oko 600 kn) koji ima link aggregation (a onda se obicno tu da slozit i load balancing) i sve ce da fercera bez kemijanja po kompu.
Cuky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.09.2019., 17:36   #11
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Load balancing nije agregacija Mislim da nema ništa od toga, a da radi kak treba.
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Load balancing nema veze s njegovim pitanjem.
Lapsus - trebalo je pisati oboje, load balancing i link aggregation.
To uredno Tik obavlja, naravno u skladu toga koliko je moguća agregacija u ovakvom obliku i koliko se bandwidtha može iskoristiti i koja aplikacija ga koristi.
Torrent, naprimjer, uredno kombinira obje veze sa vrlo visokim postotkom iskoristivosti.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 17:54   #12
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Torrent, naprimjer, uredno kombinira obje veze sa vrlo visokim postotkom iskoristivosti.
Torrent je sam po sebi potpuno drugačiji način komunikacije od ostalih aplikacija.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 18:58   #13
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Load balancing nije agregacija
Ma jel.. A sta je onda agregacija ?
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Load balancing nema veze s njegovim pitanjem.
Kako nema ? Treba procitati sa razumjevanjem sta je covjek pitao.
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kako podesiti komp da mogu istovremeno koristiti oba? Vidio sam na yt tutorial kako pomoću nekog programčića putem cmd-a podešava svaki program kojeg će ISP-a koristiti. Čini mi se malo komplicirano (video već ima koju godinu). Ima šta jednostavnije?
I sada se vi prepirete i mudrujete jel mislio na load balancing ili Line Bonding sto bi bilo jedino ispravno reci umjesto agregacija jer agregacija oznacava pridruzivanje, primanje u neki skup itd... sto je zapravo load balancing u ovom slucaju pa se vi prepirete bez veze.
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Torrent je sam po sebi potpuno drugačiji način komunikacije od ostalih aplikacija.
Nema veze, uzme svaku slobodnu vezu prema van kao sto ce to raditi i Firefox ili FileZilla kao i ostale aplikacije ako su upravljane sa nekim programom koji to odredjuje.

Ima program koji je malo stariji ali uredno radi svoj posao. Connectify Dispatch.




Jel se koriste istovremeno 2 veze ? Koriste...
Jel mora podesavati svaki program posebno ? Ne mora...
Jel jednostavno ? Je... valja podesiti samo opcije u programu koji algoritam od ponudjenih, ce koristiti za sve moguce dostupne veze.

Jel covjek to pitao ? Ja ne vidim drugih pitanja ili da citam misli ali sta je pitao na to je odgovoreno


Sta ima a sta nema ? Pa ima line balancing ili agregaciju 2 veze a nema Bonding tj. uduplan brzinom single link download i to je jedino sto nema...
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 24.09.2019. u 19:09.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2019., 23:40   #14
allidea
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: tu
Postovi: 36
Load balancing NIJE agregacija iz jednostavnog razloga - primjer dvije linije/ISP-a - kod load balancinga uređaj koji ga izvodi (npr. router) aplikaciji/portu koji zatraži komunikaciju sa Internetom dodijeli određenu/jednu liniju (ISP-a) koji se koristi za tu komunikacijsku sesiju i NE MOŽE koristiti drugu liniju (ISP-a) za tu istu komunikaciju/sesiju. Kod agregacije takva aplikacija može koristiti obje linije ISTOVREMENO za istu komunikaciju/sesiju. Load balancingom nije moguće od npr. dvije aDSL linije od 10Mbit/s dobiti jednu od 20Mbit/s, a kod agregacije jest (teoretski brzina x2, praktično i ne baš).
Load balancing služi za kontrolu brzine odnosno QoS u slučaju dostupnosti više linija npr. osiguravanje da streaming uvijek ima osiguran dovoljnu propusnost (bandwidth).
Također za bilo kakav ozbiljniji load balancing treba "ozbiljniji" router npr. Ubiquiti/Mikrotik sa dovoljno "snage" i kvalitetnim softverom da se ne "zblesa" svako malo.
Koliko je meni poznato niti jedan ISP u hrvata malim korisnicima ne pruža mogućnost agregacije.

Zadnje izmijenjeno od: allidea. 27.09.2019. u 00:13.
allidea je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 00:26   #15
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
mwan3 je zastario i nije održavan koliko znam.
mwan3 meni već dvije-tri godine sasvim dobro radi na modernom OpenWRT-u i služi svrsi, pristojno odrađuje i failover i balansiranje.

I neću ulaziti u fajt oko toga što je bonding, a što agregacija, ali ako mwan3 iskonfiguriraš kako spada, speedtest (u multihread modu) ti mjeri brzinu koja je zbroj brzine prvog i drugog wana. I torrenti se skidaju brzinom koja je zbroj obje linije, a meni je to za moje potrebe dovoljno.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 08:34   #16
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor allidea Pregled postova
Load balancingom nije moguće od npr. dvije aDSL linije od 10Mbit/s dobiti jednu od 20Mbit/s, a kod agregacije jest (teoretski brzina x2, praktično i ne baš).
Jok.. agregacija je cisto ono sto ti sama rijec govori... skup iliti "bazen necega" te iz kojega vuces vise nego sto mozes povuci iz jedne ili druge pritoke
prema tom istom bazenu. Sposobnost neke aplikacije da simultano kao naprimjer speedtest ili torrenti, vuku iz takvog bazena ne znaci da si od 2 linije dobio jednu jer ako je singl link - mos se slikati.
Citiraj:
Autor allidea Pregled postova
Koliko je meni poznato niti jedan ISP u hrvata malim korisnicima ne pruža mogućnost agregacije
Slabo ti poznato.., naravno da pruza i to ne samo agregaciju nego i pravi bonding.
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
I neću ulaziti u fajt oko toga što je bonding, a što agregacija
Vrlo jednostavno, t-com turbo kod nekih korisnika ide preko 4G LTE mreze. LTE veza nema svoj wan nego se router spaja na t-comov bonding server.

Pravi bonding bi bio recimo router ili komp sa nekom linux ili sa tak svejedno windows konfiguracijom gdje kacis xy wan ulaza te se sve preusmjerava na taj
bonding server na koji se ti onda kacis mrezno te wan i IP adresu dobijes od bonding servera onako kako si ga vec prije definirao. Glavni problem nije cinjenica
da je to malo teze sloziti nego se radi o tome da su IP adrese promjenjive kod vecine operatera u nas pa i to se da rijesiti no...

Koliko ima smisla kraj onog programa gore... osim ako je netkome bas taj single link download bitan ili to tvoje rjesenje koje je isto odlicno.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 09:36   #17
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Isuse, što ste zakomplicirali pitanje.
Da pokušam pojednostaviti. Ispred mene na stolu su 2 routera. Jedan je od ISP X, a drugi od ISP Y. Komp je spojen na router ISP-a X LAN kabelom.

Na koji način da spojim komp i na router ISP-a Y tako da istovremeno mogu skidati materijal i sa njime? Npr. da sa jDownlaoderom skidam nešto sa veze X, a da istovremeno skidam IDM-om nešto putem veze Y. Dakle, dupla količina skinutog materijala u istom vremenu.

Pretpostavljam da bi od hardvera trebao nabaviti PCI(-E) LAN ili WLAN karticu kako bi obje veze komp mogao raspoznavati.
Po tutorialu kojeg sam naveo u prvom postu, lik je očitao IP adrese oba ISP-a i onda ručno u cmd-u zadao svakom programu koju će IP adresu taj program koristiti. Npr. IE će koristiti IP 192.168.100.1, a FF IP 113.154.255.1.
https://www.youtube.com/watch?v=_Yd-zfIOqVQ
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2019., 16:43   #18
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Pretpostavljam da bi od hardvera trebao nabaviti PCI(-E) LAN ili WLAN karticu
Samo to i onaj program gore vidi ss. jDownlaoder i IDm ce se sami rasporediti i skidati od bilo kojeg raspolozivog izlaza, nista ne treba podesavati osim spomenutog programa u vidu da prednost daje brzoj vezi ili obje tereti jednako koliko moze.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na